خارهای فرو رفته در چشم فرهنگ

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی , مقالات
۴ دیدگاه
دوشنبه - ۱۹ اسفند ۱۳۹۲
IMG_4184
خارهای فرو رفته در چشم فرهنگ را چه کنیم؟ بنشینیم و با آن یکی دو تا کنیم ؟ یا برایش کاری کنیم ؟
آقای دکتر ارجمند اصل و پایه و قطعا اساسی ترین راهکار را دادند که باید از خود شروع کنیم . همان طور که تغییر و تحول از خود شروع می شود ارتقاء فرهنگی نیز همین است اما باید توجه داشته باشیم که جامعه بر سه دسته است : عده ای دنبال تغییر و تحول و حرکت به جلوند و برای آن برنامه ریزی و حتی راهکارهایی برای دیگران نیز در چنته دارند و دسته دوم افرادیند که از گروه اول تاثیر می پذیرند و بالاخره با تاخیری چند ، به سمت تغییر و تحول را حرکت می کنند . اما گروه سوم افرادیند که باید با فشار و قانون و حکم در مسیر تغییر قرار می گیرند . لذا از مستثنائات که بگذریم ، راهکار از خود شروع کردن برای تیپ اول جواب گوست و بس .
تیپ سوم را باید با قانون و برنامه هدایت کرد که خوشبختانه برای فرهنگ در تمام شهرستانهای شورای فرهنگ عمومی داریم که می تواند این امور بر زمین مانده را هدایت کند . بگذریم از اینکه جای شوراهای عمومی چون اقتصاد و اجتماع و بهداشت و … نیز خالیست .
اما تیپ دوم که گمان می رود جمعیت بیشتر را فرا می گیرد ، شاید راهکارش این باشدکه دوستی از مرحوم حجه الاسلام سیدجعفر میرغنی زاده بافقی نقل می کرد . داستان از این قرار بود که وی پس از منبر به قسمتی از سخنرانی ایشان اعتراض می کند و در گوشه ای می گوید : آقا ، چرا سخنانی در مورد افرادی می گوئید که کمتر به آنها می خورد و کسی باور نمی کند ؟ این باعث میشود مردم در مورد شما بد بگویند و شما را تملق گو بدانند . مرحوم فرموده بودند : مردم فرق بین تشویق و تملق و تعریف را تشخیص نمی دهند . بنده گاهی اعمال خوب نکرده ای ، را به بعضی  می چسبانم تا در جمع مردم از اهمیت آن مشخص و وی تشویق به انجام شود و چون اثر داشته آن را ادامه می دهم.
بنابراین قطعا امر به معروف و تشویق و انتشار اعمال پسندیده در جامعه و بیرون کشیدن تاثیرات چشمگیر آن می تواند کمک کار سایر راهکارها باشد .
لذا باید ترویج و تشویق به معروف در کنار منع و مشخص کردن تاثیرات منکرات فراگیر شود . البته با نرمی ، ظرافت و درایت تا حس لجبازی و نقش بازی افراد را شعله ور نکند .
محمد مهدی علیزاده فلاح

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناظر دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۵:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
شما کدام دسته اید؟
لطفا با ذکر دلیل؟

  مهدی علیزاده فلاح چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۷:۴۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  کافی می گفت : ابیذر خیلی آدم خوبی بود به من و توچه؟ سلمان خیلی آدم خوبی بود به من توچه ؟ برو ببین خودت چی هستی؟

  باید خودمان را نظاره کنیم و کنترل تا در دسته ای باشیم که بتوانیم فردا جواب عملمان را بدهیم .

  حافظ می سراید :
  ای صاحب کرامت شکرانه سلامت
  روزی تفقدی کن درویش بی‌نوا را.
  آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است.
  با دوستان مروت با دشمنان مدارا

  امید وارم جوابتان را گرفته باشید

دسته سوم دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۵:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

الان که باید سکوت کنیم تا پیشرفت کنیم پس بهتره سکوت کنیم و جز دسته سوم باشیم

دسته چهارم دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۵:۴۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بعضیا با توجه شرایط برخی مواقع دسته اولند مثل دادخواهی سال نود و برخی مواقع دسته دوم اند و برخی مواقع دسته سوم مثل حالا که هیچ نمی گویند پس این گروه در دسته چهارمی قرار می گیرند که شما مد نظر قرار ندادید
با تشکر