گل بود به سبزه نیز آراسته شد

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
دوشنبه - ۱۹ اسفند ۱۳۹۲
 78
يكي از مشكلات عمده بهداشت در زمان ما گسترش استعمال دخانيات در جامعه مي‌باشد كه اين خود بعنوان يكي از شايع ترين عوامل مرگ و مير در جهان شناخته شده، چرا كه مصرف اين مواد عامل 25 بيماري كشنده از جمله سرطان ها و بيماري هاي قلبي و عروقي و غيره مي‌باشند و انتظار مي‌رود در سال هاي آينده بزرگترين و بيشترين عامل مرگ و مير و كاهش طول عمر باشد.
همچنين در صورت ادامه روند رو به بالاي مصرف دخانيات در جهان طي 20 سال آينده ساليانه 10 ميليون مرگ ناشي از بيماريهاي مرتبط با استعمال دخانيات بروز مي‌نمايد كه بيش از 70 درصد اين مرگ ها در كشورهاي در حال توسعه از جمله ايران اتفاق مي‌افتد.
طي سال هاي اخير مصرف انواع مختلف مواد دخاني مانند قليان به طور گسترده در جامعه شايع شده است كه نقش خاصي را در ورود جوانان و نوجوانان در عرصه استعمال دخانيات ايفا مي‌كند كه مي‌بايست اين گروه از افراد جامعه در زمينه عدم مصرف اينگونه مواد با توجه به زيان هايي كه در آينده گريبانگير آنها خواهند شد بكوشند و از مصرف آنها اجتاب كنند.
بروز بيماري ها و مرگ و مير ناشي از مصرف دخانيات و استنشاق تحميلي دود آنها از جمله سرطان ها- بيماري هاي قلبي و عروقي و حساسيت ها, زيان هاي اقتصادي ناشي از مصرف دخانيات ؛ زيان هاي اجتماعي ناشي از مصرف دخانيات ؛ زيان هاي زيست محيطي ناشي از دخانيات
اینها مطالبی هست که ما هر روز در روز نامه ها و مجلات میخونیم و از رسانه های سمعی و بصری مشنویم و میبینیم .
شاید تعجب آور باشه چرا این مطلب رو نوشتم .چند روز پیش در گذر از خیابان وحشی بافقی  تابلویی نظرم رو جلب کرد که روی اون با خط درشت نوشته شده بود(عمده فروشی دخانیات )
آهی کشیدم و با خود گفتم: گل بود به سبزه نیز آراسته شد . در عجبم از این کارهای شگفت انگیز ما انسانها !!! از یه طرف مردم رو منع به مصرف میکنند و از سوی دیگه مجوز دایر کردن مغازه عمده فروشی صادر میشه .اونم کجا؟؟؟؟؟؟؟؟جایی که قبلا اسباب بازی کودک به فروش میرفت . خدا بهداد جوانان این اینده سازان کشورمون برسه.
ناهید مظفری

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
جواد دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۱:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جدأ که درست میفرمایید
دخانیات ضرر داره جلوگیری نمیشه
چیپس و پفک ونوشابه گازدار ضرر داره بازهم تولید وتبلیغ میشه .چرا؟؟چون یه عده گردن کلفت یا وارد کننده اند یا تولید کننده
از طرف دیگه هزینه های پزشکی سرسام آور بر گرده مردم ودولت تحمیل میشه.خدا میدونه تا کجا ادامه خواهد یافت.

ماشاالله شمس الدینی چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
کاش به جای پرداختن به مسائل بی اهمیت حاشیه ای جشن چندروز قبل آهنشهر به مشکل دسترسی آسان جوانان به مواد مخدر و دخانیات فکری بکر میشد و راه چاره ای شدنی اندیشیده میشد نه اینکه مسئولان به فکر مبارزه با سوداگران نیستند ولی کاش راهی چاره ساز اتفاق می افتاد.

مظفری جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۴:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای شمس الدینی سلام.متاسفانه مشکلات شهرزیاده اما یه تعداد فرصت طلب جز اغتشاش و ترور شخصیت کاری ندارند .امیدواریم مسئولین امر فکری بردارند .جالبه که توی نشریه افق یه بنده خدایی در جواب خانمی که مخالف عمده فروشی دخانیات بود وشته بود:چه بدی داره ؟مغازه داران باید ازیزد یا جاههای دیگه سیگاربیارن و براشون گرونتر تموم میشه ازهمین جا تهیه میکنن اتفاقا خیلی هم خوبه .