جای پای نحس !!!

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
دوشنبه - ۱۹ اسفند ۱۳۹۲

IMG_1491

جایتان خالی هفته گذشته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدربافق در اداره ارشاد جلسه ای ترتیب داد و از خبرنگاران و اصحاب رسانه خواست از باب« کلکم راع و کلکم مسؤل عن رعیته» در امر خطیر آگاه سازی عموم از سوء مصرف مواد مخدر و آسیبهای فردی و اجتماعی با این رئیس پلیس همکاری کنند.

اینکه گفتم جایتان خالی نه به این خاطر که در جلسه به افراد خوش گذشته باشد بلکه برعکس جلسه سختی بود چرا که باید حرفهایی می شنیدی طاقت فرسا از مشکلات عدیده اعتیاد در شهرستان که اجازه واگویی اش را نداری و «رعیت» صرفا جهت اطلاع حضار آن هم بسیار سربسته در خصوصش صحبت کرد.

شاید باور نکنید رئیس پلیس غیر بومی مبارزه با مواد مخدر در بافق که دو سالی در به حداقل رساندن این بیماری یا بلا در بافق کمر همت بسته بود چه دل پرخونی داشت از عدم همکاری توسط برخی از مسولین گرفته تا مردم ،خانواده و مراکز آموزشی و…

اینکه بلای خانمانسوز اعتیاد در شکلهای مختلف و به اسمهای سنتی و صنعتی اش در بافق جای پای نحسش را محکمتر کرده بر کسی پوشیده نیست اما اینکه سن اعتیاد همراه با کشور در بافق هم روزبروز کاهش می یابد و معظلات اجتماعی برخاسته از آن دارد بصورت جدی بافق مذهبی را تهدید می کند نکته ای است قابل تامل ،خصوصا وقتی بشنوی خانواده هایی درگیر این مسئله شده اند که والدینشان حتی لب به سیگار نزده اند.

کثرت استعمال قلیان در چند سال اخیر در بافق و عدم آگاهی از مضرات آن بصورتی که خانواده ها به راحتی با آن کنار آمده اند از دیگر مشکلاتی بود که «رعیت» با سوز و گدازی از آن سخن می گفت که باور می کنی به خاطرش پاتوقهایی بوجود امده مروج نه تنها اعمال منفی بلکه حتی تفکراتی مخرب!

اینکه شهر دارای پوسته ای زیبا با رنگ و لعابی باشد که تقید مردمانش به نیکی ها شهره عام و خاص باشد،اما یک لحظه در پیشاپیشت ببینی زیر پوست شهر خبرهایی است که دودش دارد چشم جوان و نوجوان خانه و همسایه را هم کور می کند نه مطلبی است که براحتی بتوان درباره اش نوشت و حتی ننوشت.

اما نکته ای که رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت و برای این خواسته اش دست یاری به سوی اصحاب رسانه و قلم دراز کرده بود این نکته مهم بود و آن اینکه:اگر هر کسی از ما فقط دست یک نفر برای نجات از گرداب اعتیاد را بگیرد یا با کلام و قلم و عملش از افتادن یک نفر در چاه اعتیاد جلوگیری کند بزودی راه نجات جامعه از این معظل اجتماعی هموار خواهد شد .

پس با خود گفتم چه خیری بهتر از اینکه در این راه اولین چراغ را با گزارشی از این جلسه برای یاران «بافق فردا» بنوسیم باشد که مقبول افتد.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
حیران سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۸:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

شواهد و قرائن از جمله گزارش شما از این جلسه نشان دهنده این است که مبارزه با اعتیاد متولی اش نیروی انتظامی است و به عبارتی تنها گزینه مبارزه مان برخورد پلیسی است.بقیه مسئولین انگار نباید اقدامی کنند.

یکی به ما بگه چند نفر صاحب نظر جامعه شناسی و روانشناسی اعتیاد بافق را ریشه یابی کرده اند؟

یکی به ما بگه در شهری که ادعا داره سه دانشگاه داره ،در این زمینه چند پایان نامه و راهکار عملی ارائه شده؟

یکی به ما بگه در شهری که دو حوزه علمیه داره ،چند نفر در این حوزه در این زمینه آستین بالا زده اند؟

آموزش و پرورش و پایگاههای بسیج و … در این زمینه چه کرده اند؟

توقع دارید با غفلت مسئولان و شعارزدگی و به به و چه چه و مدام آمار دادن و تعریف و تمجید از این و آن ، در زیر پوست شهر ابوعلی سینا ها ظهور کنند؟

اصغر پاشنه طلا سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۱:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

همینه . اکثرا که بهشون میگی چرا دنبال اینکاری میگه مگه تفریحی هست . یکبار هم که میخوان ملت شادباشن که نمیذارن
هی وای من

رضايي پنج شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقاي قاسمزاده عزيزبه نظر من يكي از مراكزي كه باعث پيشرفت اين بلاي خانمانسوز ميشه همين پاتوقهاست.فكرنميكنم بتوان مشكل پاتوقهارو هم به همين سادگي حل كرد.آخه خيلي از تصميمات كلان شهرمون هم در همين پاتوقها گرفته ميشه.مگه هيچ چاقويي دسته خودشو ميبره؟مگه ميشه پاتوقيها تصميم بگيرن ديگه پاتوق نباشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟