باغ دولت آباد یادگارخان بافقی

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۳ دیدگاه
پنج شنبه - ۷ فروردین ۱۳۹۳

فرصتی دست داد تا برای دیدن باغ دولت آباد یزد در این بنای زیبا و تاریخی حضور پیدا کنم، این باغ یکی از چند اثر و بنای یادگار مانده از دوران حکمرانی محمدتقی خان بافقی در یزد است.
IMG_0004
در تابلو نوشته ای که در این باغ نصب است اینگونه نوشته شده است؛ «باغ دولت آباد که نمونه ای شاخص از باغ های ایرانی در دل کویر است، که از نظر هنر باغ آرایی، فن توزیع آب و غنای طراحی معماری از مجموعه های دیدنی کشور محسوب می شود. این بنا در سال 1160 هجری توسط محمدتقی خان بافقی مشهور به خان بزرگ سر سلسله خوانین یزد در دوره زندیه ایجاد شده است و ….»

بازدید کننده ها  برای پارک خودرو در فضایی جنب باغ که برای اینکار در نظر گرفته شده بود با پرداخت ورودی هزار تومان 3 ساعت برای دیدن باغ فرصت داشتند.

IMG_9870 IMG_9874

چند قدمی از کنار یک استخر و حوض بزرگ آب که روبروی  یک ساختمان که بنای سردرب این باغ است می رسی و با پرداخت 2 هزار وهشتصد تومان بلیط دیدن باغ را دریافت و یک لیوان کاغذی و یک عدد چای کیسه ای و چند حبه قند که آبجوش  آن را باید داخل محوطه باغ از سماورهای بزرگ گازی برداری نیز هدیه روی این برگ جواز ورود است.

IMG_9880 IMG_9883IMG_9887IMG_9896
یک راهرو تنگ و باریک که  شما را به داخل راهنمایی می کند و وارد که شدی سرسبزی باغ و یک استخر که بیشتر شبیه یک نهر بزرگ آب با فواره هایی کوچک منظره ای زیبا و باشکوه را جلوی چشمت قرار می دهد و احساس زیبایی از آب و سرسبزی را در دل کویر برایت ایجاد می کند در خنکای حاشیه کناری  آن حرکت می کنی و به بلندترین بادگیرجهان نزدیک می شوی.

IMG_9965 IMG_9933IMG_9953IMG_9952

بنای این اثر و بخش هایی با ظرافت و زیبایی معماری خشتی و گلی کویری و سراسر رمز و راز و خنکای فضای زیر این بادگیر از جذابیت هایی این اثر معماریست که توجه بسیاری از مسافرین و بازدید کنندگان را به خود جلب می کند.

دست اندرکاران باغ نیز از هیچ کوششی فروگذار نکرده و هر چیزی از خوردنی های محلی و غیرمحلی تا صنایع دستی و هر چه دل مسافران کویر بخواهد فراهم نموده و حتی دیدن شتر هم متعجبت نمی کند.

IMG_9911 IMG_9913 IMG_9955IMG_9982IMG_9998IMG_100009994

چند بنر از دیگر بناها و آثار تاریخی شهر یزد و بنری از یکی از باغ های دیدنی تفت را هم می بینی، خلاصه از همه ظرفیت ها بهره برده اند و تقریبا از هیچ کوششی برای بهره حداکثری از مسافرین و گردشگران دریغ نکردند.

تابلویی نیز از زنده یاد معزالدینی متولی این موقوفه و تابلویی دیگر که به معرفی باغ پرداخته و از محمدتقی خان بافقی نیز نام برده است.

IMG_10009988

وقت اندکی داشتم  و دانستنی های بیشتر را به فرصتی دیگر موکول کردم و برای دیدن سایر دیدنی های یزد رهسپار شدم و ودر حالیکه اقدامات نوروزی و نحوه نگهداری و بهره از آثار تاریخی شهرهای مختلف را با شهرستان خودم مقایسه می کردم باغ را ترک کردم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
نازنین یوسفی جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام ای ول عجب جای با حال ودیدنی بود

یر علم دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۳۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
همیشه بچه های بافق پیروز و سربلند اند

علی قاسمی دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یه پیشنهاد:
ای کاش در کنار بنر باغهای دیدنی تفت مسئولین مربوطه بافقی بنری را از دریاچه زیبای آهنشهر و ریگهای حسن آباد و غیره تهیه میکردند و به نام بافق می زدند تا بازدید کننده هایی که عمارت زیبای تقی خان بافقی را می بینند و نام بافق به گوششان آشنا می شود در ضمیر ناخودآگاهشان نام بافق نقش می بست تا طالب دیدن شهر بافق شهر دارالشجاعه و زادگاه تقی خان بافقی و دیگر بزرگان بافق می شدند.امسال که گذشت انشا الله برای سال دیگه برنامه ریزی کنید.