رونمایی از بزرگترین مجسمه یوز آسیایی در اردکان

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۱۶ دیدگاه
یکشنبه - ۱۰ فروردین ۱۳۹۳
با حضور عضو شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور انجام شد؛

رونمایی از بزرگترین مجسمه یوز آسیایی در اردکان

قدس آنلاین یزد – عضو شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور گفت: خطر انقراض یوزپلنگ آسیایی، این گربه سان مهم جانوری را بعد از شیر ایرانی و ببر مازندران جدی بگیریم و تلاش مضاعفی را برای حفظ آن و فراهم کردن شرایط بیشتر زاد و ولدش رافراهم سازیم.

به گزارش قدس آنلاین ازیزد ، محمدرضا تابش” در مراسم رونمایی از بزرگترین مجسمه یوز آسیایی ،در اردکان با بیان اینکه اهتمام به محیط زیست از وظایف حاکمیت ها و در زمره ی مولفه های مورد سنجش در ارزیابی حکمرانی مطلوب است اظهارداشت : شاید بی توجهی به محیط زیست و طبیعت در فرایند صنعتی شدن کشور در گذر از دوران سنت به مدرنیته، باعث شده امروز با مخاطرات جدی در این عرصه روبرو باشیم و تخریب ها در عرصه منابع طبیعی آنقدر جدی است که پایداری تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار داده است.
رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با تاکید براینکه وضعیت تخریب طبیعت و محیط زیست در استان هایی نظیر یزد که از اقلیم گرم و خشک و شکننده ای برخوردار هستند، واجد دقت و مراقبت بیشتری است افزود: در استان با بحران هایی مواجه هستیم که اگر به مدد عقل و تدبیر و بهره گیری از علم و تکنولوژی، از هم اکنون با آنها مقابله نکنیم، فردا خیلی دیر است.

نماینده مردم اردکان با اشاره به برخی معضلات زیست محیطی استان یزد نظیر آلودگی هوا در دشت یزد- اردکان که عمدتا صنایع در آن مستقر هستند، دفع غیر بهداشتی زباله ها و پساب فاضلاب ها، کمبود منابع آب حتی برای شرب و مصارف بهداشتی، مسئله ریز گردها، از بین رفتن گونه های نادر جانوری و گیاهی و در کل تنوع زیستی، خواستار جدیت مردم و مسئولان برای حل آن شد.

عضو شورای عالی محیط زیست کشور اقدام نمادین در ساخت مجسمه یوزآسیایی که در زمره گونه های درحال انقراض جانوری است و تعداد اندکی از آن در استان یزد وجود دارد را ارزنده و درخور تقدیر ذکر کرد

“تابش” با اشاره به زیستگاه یوزپلنگ آسیایی یا ایرانی در سطح کشور گفت: در استان یزد نیز در پارک ملی سیاهکوه و پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان ، کویر بافق و منطقه حفاظت شده کالمند بهادران مهریز وجود دارد و مستلزم توجه ویژه و فوری بخصوص برای تامین امنیت، غذا و آب سه فاکتور مهم تداوم حیات این گونه جانوری نادر است.
نماینده مردم اردکان همچنین با اشاره مناطق حفاظت شده شهرستان اردکان گفت: متاسفانه یکی از زیستگاه های مهم این جانور که پارک ملی سیاه کوه است مورد بی توجهی محض قرار گرفته و حتی برای تامین امکانات و تجهیزات اولیه منطقه اقدامی اساسی صورت نگرفته است.

وی با انتقاد از این موضوع ، خواستار توجه جدی به رفع مشکلات پارک ملی سیاه کوه و انتقال دفتر سرمحیط بانی پارک به اردکان ،همچنین آغاز عملیات اجرایی احداث مرکز تحقیقات محیط زیست اردکان شد.
شایان ذکر است مجسمه یوز آسیاسی به طول 7 و ارتفاع 4 متر در محل میدان چادرملو ی اردکان نصب گردید.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 199338

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
ساسان یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خوبه . ما یوز داریم امتیازشو اونا استفاده می کنند و به اسم خودشون تموم می کنند . این اردکانیا دیگه شورشو در آوردن

زهرا یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۲:۳۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا دست مریزاد به مردم اردکان….. بافق انشالله یک قرن بعد شاید یادش بیوفته به یک مجسمه زیبااز یوز ویک مجسمه شایسته ازمشاهیرش مثل وحشی بافقی وشیخ محمد تقی بافقی احتیاج داره … البته دوتا یوزداریم که اونم چطورشد که ساختن با اون هیبت وسرشکل خدا داند …کی بشه یکی بیاد تا بتونه از این موضوعات استفاده کنه ومثل اردکان اینقدر زیبا مدیریت کنه اونم از یوزکه نمی دونم واقعا اونجا هست یانه ولی اگرم نباشه مث معدن چادرملو به دست میارن!!!

رضادهقانزاده بافقی(رخصت) یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۳:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

قابل توجه مسئولین محترم شهرستان بافق
لطفا به این جمله جناب آقای تابش نظری بادقت بیندازید و ببینید که به مدد غفلت ما خدراشکر وسعت اردکان تا به کجا امتدادپیداکرده است:
پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان
حال توخود خوان حدیث مفصل از این مجمل.
تابعد… رخصت

امیر حسین دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام بافق چقدر خاطر خواه داره ایول یوز را هم ببرت

صفا دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۵:۵۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حق مردم زیراب زن و متفرق همینه
تا صد سال دیگه هم که این اخلاق و رو داشته باشیم همینه و بس
بیایید خودمان را اصلاح کنیم
اشکال از خودمان است نه دیگران
خودمان را سرزنش کنیم
وقتی در سپردن کارها به یک نفر همه چیز از جمله مدیریت، ایمان، انسانیت، تعهد و تخصص را کنار میگذاریم و فقط می چسبیم به مسئله بومی بودن، نتیجه کار می شود این
خوب است بومی ولی بدون داشتن شرایط فوق نتیجه بسیار بد تر از این خواهد شد…

محمد فتاحی دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۷:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به جملات جناب تابش دقت کنید . خطر انقراض یوز آسیایی. صنعتی شدن کشور. کویربافق. انتقال سردفتر داری محیط بانی به پارک اردکان. به نظر شما به نمایندگان و مسئولان اردکان که طی چندین سال با دوز و کلک و به غیر از توسعه اردکان به هر قیمتی از غضب معادن گرفته تا جابه جابه جایی مرزها و دیگر موارد توجهی ندارند می توان اعتماد کرد.

علیرضا دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام این مجسمه در تاریخ 29 اسفند 1392 توسط مسئولین اردکان رونمایی شده است و در همان تاریخ در سایت یزد فردا منتشر شده است .چرا پس از از ده روز در سایت شما منتشر شده است؟اگر تماس بعضی از افراد نبود باز هم منتشر می شد؟

سید دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۹:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای تابش داره به بهترین نحو برای شهرش کار میکند ، باید دید مسئولین و نماینده شهر ما درچه حالی هستند.آقای دخیل عباس نماینده محترم شهر بافق توجه داشته باشیددرتمام ایران به اندازه بافق یوز پلنگ آسیایی پیدا نمیشود و این اولین بار است که به طور رسمی دره انجیر با پسوند اردکان خوانده میشود.
قابل توجه آقای تابش زیستگاه یوز کوه های پردامنه و پهناور و زیبای بافق میباشد نه کویر بافق ، پیشنهاد میکنم از این کوه ها بازدیدی داشته باشید.

رضايي دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ديشب رفتم پمپ بنزين چند تاماشين پر از مسافر اونجابودن يكيشون از متصدي پمپ درباره بافق پرسيده بود جواب متصدي جالب بود(گازشو بگيرد برد يزد. اينجا هچي گيرتون نمياد)تااين فرهنگمون باشه اين بلاها سرمون مياد.هتل نيكان هتل علمدارخانه معلم مسافرخانه زيتون.به نظر شما اينها وجود نداره يا ما نميتونيم ببينيم چندتامسافر براشون مياد .وقتي ماازداشته هاي خودمون استفاده نميكنيم ديگران استفاده ميكنند.شك نكنيد

کارگر دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اردکان 12 قلاده یوز اسیایی
بافق 4 قلاده یوز اسیایی

بافقی دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این مجسمه یوز نیست این نشان …است که حالا این مجسمه را باید در اردکان ببینیم . تاز زمانی که افراد خوش مقدس هایی در بافق باشند که نخود هر آشی باشند ، یکبار درباره مجسمه عقاب در زمان مرحوم مهندس دهستانی گیر دادن و یا افرادی درباره مراسم جشن گیر بدهند روزگار بافق بهتر از این نمی شود

کاظم سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

متعجبم ازاینکه چرا مدیران سنگ اهن ،قبل از انجام هر کاری از اقای رضوی نظر خواهی نمیکنند؟راست میگه بنده خدا هتل را میگذاشتید هتل یوز که لااقل با شنیدن اسمش خنده بر لبان همه جاری میشد چه اشکالی داشت؟فقط نمیدونم اگر این فواره موزیکال نبود سید به چی گیر میداد؟

سبزدشت سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جاده گزوییه فقط در حد بهسازی جاده موجود انهم با مجوز محیطزیست بوده و تاکنون هیچ مسئولی قول اسفالت نداده اگه این جاده خاکی که برای مواقع بحران استفاده میشه اینقدر ضرر داره با دو تا ماشین خاک میشه بست اینقدر بهونه جاده را نکنید امیدواریم مدیر سنگ اهن یه کاری هم به بیکارای شرکت بده که از بیکاری حی نطق نکنند کار کارشناسی بکنند.

حیدری سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۷:۴۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

پیشنهاد آقای رضوی خوبه که مجسمه بسازیم ولی عیب بزرگ ما اینه که چشم ما دوخته شده به سنگ آهن ! اگر ذره ای اطلاعات خود را افزایش بدهید غیر از سنگ آهن غول های اقتصادی دیگر که حتی نسبت به سنگ آهن رکورد زده اند و ما بیخبر هستیم در بافق وجود دارد .
راستی ، مدیر محترم سنگ آهن بابا پست رضوی را درست کن که توی هر مقاله اش این سنگ آهن شما جا خوش نکنه ! شعور هم خوب چیزیه

محمد سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۴:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای تابش یه کمی به مدرک خودت شک کن اگر یه کمی علم و دانش داشتی میفهمیدی که دره انجیر از بافق است و زیستگاه اصلی یوز آسیایی در بافق است

علی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۴:۲۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اعضای محترم شورای شهر که با وعده های فراوان وزدن تهمت های زیاد درجلسات خانگی به مسئولین قبلی رای اوردین چرا گزارش شفاف به مردم نمی دهید مسئولهای محترم افق کویر امین بافق فردا و….ایا تمام مشکلات شهر وشهرداری وشورا حل شده که دیگه خبری از انتقادات شما ها نیست مطمئن باشید مردم بیدارندوشما ……