جشنواره آیین ها و بازی های بومی محلی در روستای قطرم برگزار شد

دسته: روستا , عمومی
۶ دیدگاه
دوشنبه - ۱۱ فروردین ۱۳۹۳

جشنواره آیین ها و بازی های بومی محلی در تعطیلات نوروز 93 توسط ستاد اجرایی جشنواره (کانون غدیر، پایگاه مالک اشتر، پایگاه ریحانه، دهیاری، شورای اسلامی، انجمن جوانان و واحد فرهنگی زیارتگاه پیر) به منظور فراهم نمودن محیطی شاد و مفرح و همچنین پر نمودن اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان روستا برگزار شد. که اهم برنامه های اجرا شده در این جشنواره به شرح ذیل می باشد:

شنبه 2 فروردین 1393

 

1-  طبخ آش رب
طبق سنت دیرین و کهن روستا در اولین شنبه سال تمام اهالی در مصلای روستا جمع شده و با طبخ آش رب و تقسیم بین تمامی اهالی روستا بر این باور بودند که پس از پایان این مراسم باران رحمت الهی نازل می شود.
این مراسم امسال نیز با حضور و استقبال پر شور اهالی روستا در اولین شنبه سال راس ساعت 7 صبح در محل مصلای روستا برگزار شد.


 

2- مسابقه دو سرعت ویژه نوجوانان
این مسابقه راس ساعت 9 صبح با حضور 5 تیم سه نفره برگزار و 5 نفر برتر به مرحله نهایی راه یافته و با هم به رقابت پرداختند که در پایان نوجوان عزیز مهدی دهقان موفق شد مقام قهرمانی را از آن خود نماید و جایزه ای به رسم یادبود به نامبرده اهدا شد.

3- مسابقه طناب کشی برادران 
مسابقه طناب کشی در رده نوجوانان ساعت 10 صبح با وزن کشی اعضای شرکت کننده آغاز و 4 تیم با مجموع وزن تیمی 230 کیلوگرم با هم به رقابت پرداختند. این مسابقه که به صورت حذفی برگزار شد 2 تیم به مرحله نهایی راه یافته و پس از پایان رقابت تیم شماره 4 با سر گروهی امید حیدری موفق به کسب مقام قهرمانی شد. و هدیه ای به این عزیزان اهدا گردید.

  

مسابقه طناب کشی در رده جوانان نیز ساعت 11 صبح با وزن کشی اعضا آغاز و 8 تیم  هفت نفره با مجموع وزن تیمی 500 کیلوگرم با هم به رقابت پرداختند. این مسابقه هم به صورت حذفی برگزار و 4 تیم به مرحله نیمه نهایی و از بین آنها دو تیم برنده در مرحله نهایی به رقابت پرداختند و تیمهای اول و دوم مشخص و هدیه ای به این عزیزان اهدا شد.
 

4- مسابقه نقاشی با موضوع آزاد ویژه کودکان
مسابقه نقاشی ویژه کودکان همزمان با برگزاری مسابقه طناب کشی با حضور تعداد 41 نفر از کودکان و خردسالان عزیز برگزار و نقاشی های آنان به صورت نمایشگاهی در حسینیه روستا در معرض دید عموم اهالی قرار گرفت. و به هریک از این شرکت کنندگان یک جلد کتاب به رسم یادبود اهدا گردید.

 
 

5- مسابقه کامسد (وسط بازی) ویژه نوجوانان دختر
این مسابقه ساعت 11 صبح با حضور تعداد 24 نفر از نوجوانان دختر روستا برگزار و در پایان دو نفر با نام های مهدیه حاجی شمس الدینی و مریم زینلی برنده مسابقه شدند و هدیه ای به رسم یادبود به آنها اهدا شد.

6- مسابقه دومینو
مسابقه دو مینو ساعت 4 عصر در محل حسینیه روستا برگزار شد. در این مسابقه 4 تیم چهار نفره از بین برادران و 2 تیم چهار نفره هم از بین خواهران شرکت نمودند که به هر یک از گروه ها تعداد 400 مهره داده شد و تیم های شرکت کننده به چیدمان مهره ها پرداختند.
داوری مسابقه نیز بر عهده آقای محمد ابوالحکیمی بود و مسابقه به این نحو برگزار شد که اولین گروهی که موفق شد کار خود را به پایان برساند مابقی گروه ها فقط 20 دقیقه فرصت داشتند تا به کار خود پایان دهند. پس از پایان مهلت مسابقه تیم شماره 3 به سر گروهی علی زینلی و همراهی محسن دهقان، حسین حکیمی، و حسن دهقان برنده مسابقه شده و هدیه ای به رسم یادبود به این عزیزان اهدا گردید.
 

 

 

یکشنبه 3 فروردین 1393 

 

1- مسابقه تیر اندازی با تفنگ بادی(ویژه خواهران)

مسابقه تیراندازی با تفنگ بادی ساعت 10 صبح با شرکت 40 نفر از خواهران علاقمند برگزار و در مرحله نخست تعداد 10 نفر انتخاب شدند و به مرحله نهایی راه یافتند. مرحله بعدی مسابقه ساعت 4 عصر برگزار و 10 نفر شرکت کننده با هم به رقابت پرداخته و در نهایت تعداد 6 نفر خانم ها: زهرا شفیعی، وحیده حاجی شمس الدینی، شهربانو دهقان، زکیه و وجیهه اسلامی و زهرا ابوالحکیمی به عنوان نفرات برتر انتخاب و هدیه ای به رسم یادبود به آنها اهدا شد.
 


2- مسابقه طناب کشی (ویژه خواهران)
مسابقه طناب کشی ویژه خواهران در دو رده نوجوانان و جوانان ساعت 4:30 عصر برگزار شد. در رده نوجوانان تعداد 4 تیم با میانگین وزن تیمی 150 کیلوگرم با هم رقابت نموده و در نهایت تیم شماره 3 شامل: فهیمه دهقان، فاطمه دهقان، سما دهقان، فاطمه دهقان و حدیث دهقان مقام اول را از آن خود نموده و جایزه دریافت نمودند.
در رده جوانان نیز تعداد 8 تیم با میانگین وزن تیمی 250 کیلوگرم به رقابت پرداخته و در پایان تیم شماره 2 شامل: زینب دهقان، زهرا زینلی، زکیه اسلامی، الناز طالبی پور، فاطمه حاجی شمس الدینی مقام اول را کسب و هدایایی دریافت نمودند.


 

3- مسابقه والیبال جوانان
مسابقه والیبال جوانان ساعت 10 صبح با شرکت 4 تیم شش نفره برگزار و در پایان تیم شماره 1 موفق شد مقام اول را به دست آورد. اعضای این تیم حمیدرضا دهقان، حاجی حسین حکیمی، حمید بیگی، علی زینلی، حسین کرمی و علی ابوالحکیمی بودند. 

4- مسابقه دغال بازی جوانان     
مسابقه بومی محلی دغال بازی در محل رودخانه روستا با شرکت 8 تیم 6 نفره برگزار و در نهایت تیم شماره 2 با نام های علی خالقی، محمد دهقان، عموحسین دهقان، حسین خالقی، محمد خالقی و جلال دهقان موفق شدند مقام اول را از آن خود نمایند که هدیه ای به رسم یادبود به ایشان اهدا گردید.
 

5- مسابقه فوتبال (گل کوچک)
مسابقه فوتبال گل کوچک ساعت 6 عصر در محل مدرسه روستا با شرکت 8 تیم شش نفره به صورت حذفی برگزار شد و در نهایت تیم شماره 5 با نام های محمد ریحانی فرد، علیرضا خالقی، حمیدرضا خالقی، محمد خالقی، محمد ابراهیمی و حمید رضا حاجی ابویی موفق به کسب مقام قهرمانی شدند و جایزه ای به رسم یادبود به آنها اهدا گردید.

6- مسابقه پلی استیشن

مسابقه پلی استیشن ساعت 10 شب با شرکت تعداد 24 نفر از نوجوانان و جوانان برگزار شد.
این مسابقه که تا پاسی از شب ادامه یافت به صورت دو نفره و بازی بین دو تیم بارسلونا و رئال مادرید انجام شد و در پایان حسن دهقان از بین جوانان و مهدی دهقان نیز از بین نوجونان موفق شدند مقام اولی را از آن خود نمایند. لازم به ذکر است هدیه ای
به این عزیزان اهدا شد.

 

 

دوشنبه 4 فروردین 1393

 


همایش پیاده روی خانوادگی

همایش پیاده روی خانوادگی با حضور جمعی از اهالی روستا ساعت 9 صبح آغاز و شرکت کنندگان در این همایش مسیر 9 کیلومتری روستا تا چغات را طی نموده و پس از صرف ناهار در کنار بیکند عباس دهقان (حمامی) به سمت روستا بازگشته و ساعت 4 عصر این همایش به پایان رسید.
هدف از برگزاری این همایش ایجاد روحیه نشاط و همدلی و همچنین آشنایی خانواده ها با طبیعت زیبا و بهاری بیابان های اطراف روستا بود. از دیگر نکات جالب این همایش حضور خردسالان و کودکان عزیز بود که با بازی در ریگ ها که با بوته ها و گل های بهاری از جمله گل همیشه بهار مزین شده بود را می توان برشمرد.

برگزاری این جشنواره را مدیون لطف پروردگار و همراهی شما هم روستائیان و میهمانان ارجمند هستیم که با صبر و متانت ما را همراهی نمودید. و از همکاری صمیمانه شما تقدیر و تشکر نموده و بابت اشکالات و کاستی های مراسم عذرخواهی می نماییم. در ضمن منتظر ارائه نظرات، پیشنهاد ها و راهکار های شما عزیزان جهت برگزاری هر چه بهتر مراسم های آینده هستیم. 

 

ستاد اجرایی جشنواره نوروز 93 

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
تفکری دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام:خداقوت خیلی جالب بود.اگر در مورد بازی ذغال بازی اطلاعاتی بدهید ممنون میشم.

علی(بافقی) دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
بسیار زیبا و خواندنی بود.
از برگزار کننده این مراسم واقعا سپاسگذارم که توانسته زنان و دختران و کودکان روستای قطرم را وارد عرصه های گوناگون ورزشی کند.

احمدرضا ایزدیان دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۶:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

قابل توجه جناب آقای تفکری
ضمن تشکر از نظر لطف شما

اطلاعاتی درباره دغال بازی
اهداف بازی: ایجاد روحیه نشاط و شادی و همچنین تقویت روحیه همکاری و تعاون
تعداد بازیکنان: 4 الی 10 نفر
سن بازیکنان: این بازی در رده های مختلف سنی انجام می گیرد.
ابزار: سنگ
مکان بازی: در مسیر رودخانه

با توجه به نیاز این بازی به سنگ، بیشتر در مسیر رودخانه اصلی روستا انجام می گیرد. بدین صورت که به هر تعداد نفراتی که حضور دارند به دو گروه مساوی تقسیم می شوند و دو گروه به فاصله حدود 10 متر(کمتر یا بیشتر) از هم فاصله گرفته و سه سنگ نسبتاً بزرگ با فاصله حدود نیم متر از هم به صورت عمودی قرار می دهند.
بازی با انجام قرعه کشی بین دو گروه شروع می شود و گروه اول به ترتیب با پرتاب سنگ هایی در اندازه کوچکتر به سمت سنگ های نصب شده توسط گروه مقابل سعی می کند آن ها را بیندازد و در صورتی که هر نفر موفق شود یکی از سنگ های گروه مقابل را بیندازد به عنوان جایزه می تواند یک سنگ دیگر پرتاب کند واگر نتواند نوبت به نفرات بعدی می رسد واگر هیچ کدام نتوانستند نوبت به گروه مقابل می رسد تا با پرتاب سنگ کار خود را ادامه دهد.
در صورتی که هر یک از گروه ها موفق شوند هر سه سنگ موجود را بیندازد به عنوان جایزه تمام بازیکنان آن گروه به سمت مقابل رفته واین دفعه سعی می کنند سنگ هایی را که توسط خودشان نصب شده را بیندازند اگر موفق شوند که تمامی سنگها را بیندازند برنده مسابقه هستند و اگر نتوانستند نوبت به گروه دوم میرسد وهر گروه که بتواند زود تر تمامی سنگ ها را نقش بر زمین کند برنده مسابقه اعلام می گردد.
موفق و موید باشید

تفکری سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۹:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام:سپاس از اقای ایزدیان بابت اطلاع رسانی خوبشان. گمان میکنم از هفت سنگ بازی باید جالب وبانشاط اور ترباشد.

طیبه دهقان قطرمی شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۳:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیار عالی بود … با آرزوی توفیق … و تشکر از همشهریان عزیزم

محمود حکیمی جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۵:۱۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام تصاویر زیبا و با روح و مطالبدلچسب ان مرا در واقع حاضر در محل مسابقه مینمود انگار خودم هم در همه ان بازی ها شرکتداشتم از مسئولین برگذار کننده و شرکت کنندگان وهمه قطرمی ها ممنونم