احداث پارک ویژه بانوان در بافق رویایی دست یافتنی !!!! یا دست نیافتنی ؟؟؟؟؟

دسته: بانوان، کودکان , مقالات
۱۹ دیدگاه
شنبه - ۱۶ فروردین ۱۳۹۳
78
ایجاد یک فضای باز شهری با تمام امکانات جهت استفاده بانوان می تواند مکان امنی را به منظور انجام بسیاری از فعالیتها امکان پذیر سازد.
از آنجا که بانوان بیش از نیمی از جمعیت هر جامعه را تشکیل می دهند یک حقیقت انکار ناپذیر ه و همچنین بانوان از روحیه لطیف تری برخوردارند و ذاتاً طبیعت گرا می باشند وجود مکانی که بتوانند بطور آزاد از امکانات ورزشی و تفریحی استفاده نماید و بدون هیچ گونه محدودیتی از نور مستقیم آفتاب بهره مند گردند ضرورتی اجتناب ناپذیر است و این مهم تأثیر بسزایی را در کاهش بیماری های مختلفی از جمله پوکی استخوان بدنبال خواهد داشت.
یکی از زمینه های رفاه و آسایش آنها ایجاد فضاهای تفریحی و پارک های ویژه بانوان است که بستگی داره مسولین در خصوص تحقق این امر در شهرستان بافق تا چه اندازه راغب هستند؟
با وجود افتتاح گاه به گاه پارك هاي زنان در شهرهاي مختلف كشور اين موضوع همچنان مخالفان و موافقان متعددي دارد آنچنان كه عده اي از فعالان و كارشناسان امور زنان احداث اين اماكن را در جهت جداسازي جنسيتي و توهين به شأن و شخصيت زنان ارزيابي و عده اي ديگر نيز با توجه به محدوديت هاي شرعي، عرفي، قانوني براي ورزش زنان وجود اين مراكز را مفيد و داراي كاركرد اجتماعي مي دانند شايد توجه به اين مسئله.” نبود امكانات اوليه رفاهي، ورزشي، و تفريحي براي زنان “ايجاد و احداث پارك هاي ويژه زنان در سال هاي اخير را به بحثي جدي تبديل كرده است. و ايده شكل گيري اين فضاها از سال ها پيش در كشورمان مطرح شده البته تجربه تشكبل اين پارك ها مختص ايران نيست و برخي از كشورهاي عربي مثل امارات و عمان نيز تجربه تاسيس پارك هاي محصور زنان را دارند

زمانيكه براي نخستين بار در كشور دفتر امور زنان وزارت كشور بحث ايجاد فضاهاي ويژه فرهنگي، ورزشي و تفريحي زنان را مطرح كرد و به دنبال آن سازمان شهرداري هاي كشور نيز بار ديگر اين موضوع را عنوان و با انتشار بخشنامه اي به تمام معاونين عمراني استانداري هاي سراسر كشور تاسيس پارك ويژه زنان را مورد ارزيابي قرار داد.
اين براي اولين بار بود كه سازمان شهرداريهاي كشور با مشاركت شهرداريها و به همراه دفتر امور زنان وزارت كشور در ايجاد مراكز تفريحي ورزشي و رفاهي براي بهره برداري زنان پيشگام مي شدند.
از آن زمان تاكنون ضرورت شناسايي اماكن و باغ هاي محصور در نقاط قانوني شهر با ارزيابي نيازهاي جمعيتي شهرها در دستور كار شهرداريها، شوراهاي شهر استانداري هاي شهرهاي مختلف كشور قرار گرفته است.
اين مراكز تاكنون در اکثر شهرهای استانهای کشورمون افتتاح شده و اما متاسفانه در استان یزد فقط شهر یزد و یکی از شهرستانها دارای پارک ویژه بانوان هستند پارك هاي ويژه زنان مكان هايي اند كه بسياري از زنان و دختران جوان مي توانند بدون استفاده از حجاب كامل درآن به ورزش و تفريح بپردازند.
ما چطور مي توانيم از دختران جوان بخواهيم در پارك ها و معابر عمومي آزادانه رفت و آمد نكنند اما در عين حال سالم و سلامت هم باشند اگر امكان استفاده از اماكن عمومي به منظور ورزش و ساير تفريح ها براي دخترانمان وجود ندارد مسئولین ما موظفند براي آنها فضاهايي مناسب را فراهم كنند
تا زماني كه شرايط اجتماعي جامعه مان به گونه اي است كه زنان و مردان فارغ از جنسيتشان و به صورت عادلانه قادر به استفاده از مزايا و امكانات رفاهي نيستند براي كم كردن چنين فاصله اي ايجاد فضاهاي اختصاصي زنان ضروري است.
چرا که فرهنگ، عادات، رسوم و خواسته هاي ما انتظار ويژه اي از زنان دارد. وقتي خانواده ها از زنان و دختران انتظار دارند كه حتي پرده اتاق را به دليل مشرف بودن خانه ها كنار نزنند چطور انتظار داريم دوچرخه سواري يا اسكيت آنها در معابر عمومي را بپذيرند.
لذا با توجه به شرايط اجتماعي ويژه كشورمان وجود چنين فضاهايي داراي كاركرد اجتماعي ورعايت امنيت اجتماعي، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمان هاي اطراف به پارك زنان از ويژگي هاي اصلي اين مراكز است همچنين آفتاب گير بودن، وجود كاركنان و نگهبانان زن، سيستم آب، برق، گاز، تلفن، سرويس بهداشتي، مهدكودك، زمين بازي كودكان، سالن ورزشي، استخر، پيست دوچرخه سواري و پياده روي، بوفه و رستوران، كتابخانه، نمازخانه و سالن اجتماعات و وجود آلاچيق براي برگزاري نشست هاي دوستانه و نيمكت ثابت و سيار از ديگر امكانات رفاهي پيش بيني شده در اين مراكز است.
و اما روی سخنم با مسئولین به خصوص شهردار محترم و اعضای شورای شهرمون که منتخبین مردم هستند و واضح و آشکاره که خانمها اکثریت شرکت کنندگان در انتخابات هستند چه شورا و چه ریاست جمهوری و … : علیرغم توسعه فضای سبز شهرستان با توجه به اینکه بانوان در این شهر از کمترین امکانات رفاهی و تفریحی برخوردار هستند، آیا احداث پارک ویژه بانوان ضرورت محسوب نمیشود.؟؟؟.

ناهید مظفری

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ب-م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و تشکر از سرکارخانم مظفری: البته که این امکانات رفاهی برای زنان لازم وضروری است انشاالله مسئولین به ضرورت این امر مهم پی برده فکری هم به حال این قشر جامعه خواهند کرد .

پروانه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مافکرمیکردیم که این پارک رو به اتمامه اخه گلنگ اون چندسالیه زده شده واقعا احداث چنین پارکی به خصوص در شهرستان ما یه ضرورته ماتوبافق نمیتونیم یه پیاده روی ساده بکنیم چون همه اشنان .از شهردا ر محترم میخوایم که پیگیری کنن لطف بزرگی در حق ما زنان بافقی میکنن.

سعید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۷:۵۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

طرح تفکیک جنسیتی در هرجا اجرا شده چه دردانشکاه چه درپارکها وحالا که حتی درمهدکودکها زمزمه ان میباشد طرحی شکست خورده است چرا که ارزش وشان زن را زیر سوال میبرد.ثانیا مگر در پارک یک خانم میخواهد مانند خانه خود باشد که باید پارک محصور باشد

امیدوار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۰۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ان شاء الله این شهردار وشورای شهر نه شهردار وشورای شهر آینده پارک بانوان راکه اول جاده باقر آباد در زمان شهردار وشورای شهر قبلی در نظر گرفته شده بود و30 درصد کارهای آن شده را به اتمام خواهند رساند

ارزومند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۴۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام . خانم مظفری این ارزوی همه مردم بافق ولی کاش می شد اول پارک های دیگر را درست وراه اندازی کنند پارک کوهستان الان چند سال هی میگن افتتاح شد می بینی نه بابا هنوز اول کار

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۹:۰۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

يكي نيست بپرسه حالااين شهردارغيربومي كه چندين ماهه اومده جه كارمفيدي تاالان انجام داده اماحالااگريه بدبخت بومي شهرداربودهمه مازيرآبشوميزديم هرروزبراش توسايتهامي نوشتيم مابافقيهاهرچي سرمون بيادحقمونه

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۹:۰۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خانم مظفری زمین این پارک مشخص و دور تا دور آن دیوار شده است.شهردار جدید هم گفته اند که ما باید 80 درصد توان خود را بر روی پروژه های قبلی شهر بگذاریم.ولی در این مورد(پارک بانوان) هیچ پیشرفتی مشاهده نمی شود.حتی هیچ فعالیتی

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
امیدوارم هرچه زودتر این مکان ورزشی مهم وحیاتی و بسیار لازم احداث وتکمیل آن آغاز بشه تا بانوان بافقی بتونن تو محیطی مخصوص خودشون راحت ورزش کنن .مادران سالم =فزرندان سالم
به ورزش تن خود نیرو کنیم.

م ح این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

پارک ويژه بانوان چيه؟!ياد بگيريم طبيعي کنار هم زندگي کنيم
کاش اين هزينه ها واسه ي فرهنگ سازي روابط سالم جنس،مخالف استفاده ميشد.

فرزند، بازنشسته شهرداری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۴:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

نظر شمارهAnonymous6
اولا: که شهردار بومی هست و با تمام قوا دارد کار می کند.
دوما :مگه کارهای ایشان را در سطح شهر ندیدید(طرح بیمه آتش سوزی منازل-آذین بستن خیابانها در اعیاد مختلف-پیگیری تمیزی هر چه بیشتر شهر و زیباسازی شهر-اختصاص سرویس رایگان برای راهپیمایی22 بهمن و درایام تعطیلات برای صادق آبادو….. و برای کارکنان خودش نیز:تجلیل از کارکنان زحمتکش شهرداری با خانواده هایشان در هتل نیکان-دادن بن نقدی در اعیاد مختلف-دادن آجیل و شیرینی شب عید (البته به کارمندان بازنشسته ندادندکه یه مشت بازنشسته سالخورده را دم عیدی دلخور کردن) .باز هم ممنون آقای شهردار.

ناهید مظفری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۶:۱۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن عرض سلام و تشکر از ایراد نظرات مفیدتون :اقا سعید ِمن با هرگونه جداسازي جنسيتي مخالفم، فرهنگ جامعه بايد اصلاح شود و جامعه بايد دختران و زنان را همان گونه كه هستند بپذيرد من به عنوان يك زن حق دارم در پاركها معابر عمومي ورزش و دوچرخه سواري كنم وكسي هم حق اظهار نظر در اين باره را ندارد.
وهيچ قانوني نگفته كه من به عنوان يك خانم حق دوچرخه سواري يا ورزش در پارك هاي شهر را ندارم وبرای این کار فقط تغییرعرف و سنت لازمه که وظیفه همه خانمهاست اما ِ به نظر شما آیا در بافق این مهم امکان دارد؟؟؟؟؟درجواب دیدگاههای بعد عرض کنم من چندین سال بیگیر این طرح بودم .چند جای خوب رو هم ‍‍بیشنهاد دادم اما وقتی نخوان کاری انجام بشه بهانه ها و ایرادات بنی اسراپیلی زیادی رو عنوان میکنند که امیدواریم این دوره دیگه بهانه ای نباشه .در ضمن محلی که شهردارقبل آقای تفکری در نظر گرفتن ابتدای میدون بهارستان و فقط اندازه یک زمین فوتبال هم هست در صورتیکه با صحبتهایی که شد این بارک فقط محل تفریح نیست بلکه میتونه برای زنان سربرست خانوار منبع درآمد خیلی خوب باشه .چرا ما فقط به ظاهر قضایا بسنده میکنیم ؟؟؟؟

جوان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام.فرزندبازنشسته عزيزم اين كارايي كه توگفتي شايدبودجه اش به ٥٠ميليون نرسه اماميدوني چقدرپول مردم روبراش هزينه كردند.خانم مظفري فعلاً كه كاردرپارك كوهستان وخيابانهاهم تعطيل شده چه برسه به پارك بانوان.يادم ميادروزي كه شوراآمدندروي كارگفتندفرودگاه هم ميزنيم.وقتي ازتوي خيابان مهديه ردميشم يادفرودگاه ميفتم.

حق گو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.شوراوشهردارقبل بايك پنجم حقوق مسئولين فعلي ٤٠٠پلاك خانه ومغازه خريدند.اماالان دوتاپلاك باقي مانده ونتوانستندآزادسازي كنند.خيابان مهديه هم شده مثل چال ميدون برره.

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۲۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نشریه امین مورخ 19 خرداد 1392 شماره 132 روبروی بنده است:
تبلیغات شورای شهر صفحه 4 نشریه :
محمد رنجبر کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای شهر بافق : اهداف و برنامه ها : 18 مورد …مورد 13 : پیگیری احداث پارک و فضای تفریحی ویژه ی بانوان
محمد عباسی بافقی ، کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای شهر بافق : اهداف و برنامه ها : 21 مورد (البته شماره نداره و خودم خوندم) : شماره 7 (شمردم) : توجه به امور جوانان، نوجوانان و بانوان از قبیل : اشتغال ، ورزش، ایجاد مراکز فرهنگی، علمی و تفریحی (پارک و اماکن ورزشی بانوان)
در تبلیغات این نشریه، این دو عزیز رای آورده ند. خاطرنشان کنم نگهداری اوراق تبلیغات هر نامزدی می تواند در آینده مشخص کند که تا چه مرحله ای در برنامه های خود پیش رفته اند. بعنوان نمونه این دو تن دم دست بنده بودند. می توان همه اعضا را از لحاظ برنامه هایی که گفته اند، سنجید. به موقع و در هر مشکلی بدان رجوع خواهیم کرد.

داشجو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۳۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

افرادی برای تخریب شورا و شهردار جدید یه دروغی در مورد حقوق شهردار شایع کردند که هنوز بعضی ها دارند روی اون مانور میدن.اکر یه کم با قوانین آشنا باشیم متوجه میشیم که مقدار حقوق شهرداران وشورا را وزارت کشور تعیین میکنه وهرگز نمیشه حقوق یک شهردار چند برابر شهردار قبلی باشه.

مریم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا بعضی ها مثل آب خوردن دروغ میگن؟؟؟؟؟؟؟
ما خونمون تو شهرک فرهنگیان هست از همین جا شاهدم که نه تنها کار تو پارک کوهستان تعطیل نشده بلکه تو تعطیلات عید هم در هال کار بودن
باند دوم بلوار میرغنی زاده هم که سالها رها شده بود تو تعطیلات عید شروع به احداث کردن.آدم یه کم انصاف داشته باشه بد نیست.

جوان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جواب به مريم.يكي دوتانيرودارن كارميكنن.شمابه اين ميگيدكار؟مثل اينكه طرفاي خيابان مهديه ومسجدجامع هم نيامدي كه ببيني همه چيزتعطيله.دانشجوجان شورانيازي به خراب كردن ندارن.باعملكردشان خودشان رونشون دادند.

ناهید مظفری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۶:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

وااسفا!!! از شما مردم.امروزدر خصوص پیگیری احداث پارک بانوان و چند مورد دیگربرای یک گفتمان کوتاه به دیدن شهردار رفتم .برخورد اولیه و تفکرات و دیدگاههای اقای عفتی منو خرسند به داشتن چنین شهرداری کرد .چرا ما منصفانه قضاوت نمیکنیم ؟ یک شهردار به دلیل تنها رویکردش به مسائل شهری نمی تونه مورد قضاوت قرار بگیرد، بلکه پیامدهای طرح های وی و همکارانش و تأثیر آنها بر جامعه شهری در طول مدت زمان خاصی، باید مورد بررسی قرار گیرند.شهرداران موفق که شاید تعدادشان اندک هست دارای مشخصاتی همچون: استفاده از ایده دیگران /ساختن براساس توان موجود/اعلام به موقع/رفع مشکلات مادی/ارتباط طرح بامردم و تمرکز بر روی طرح میباشند که خوشبختانه در یک گفتمان کوتاه از سخنان و دیدگاه فرهنگی اقای عفتی واضح و مبرهن بود که ایشان کسی هستند که هدف مدیریت شهرى را توسعه میدانند نه عمران و نه ارائه خدمات بیشتر. بیاییم عادلانه و بی غرض قدردان زحمات مسوولین متعهد باشیم نه باعث دلسردیشون شیم .با اتحاد و هماهنگی بافق٬بافق میشه و پیشرفت میکنه.

بی طرف این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۴:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام و خسته نباشید به دست های پر توان و تفکر عمیق سرکار خانم مظفری
حقا که لایق معاونت فرمانداری بافق هستید
موفق باشید