لطفا ادیسون را بت نکنید!

دسته: مقالات
۱۹ دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ فروردین ۱۳۹۳

Picture

 آیا درزمین گردش نکرده اند تا دل هایی داشته باشند که باان بیندیشند,یا گوش هایی که با ان بشنوند؟درحقیقت چشم ها کورنیست لیکن دل هایی که درسینه هاست کوراست.(سوره حج ایه 46)

باسلام خدمت همشهریان عزیز.شایدازعنوان مقاله تعجبب کرده اید ولی بت کردن وپرستیدن تکنولوژی دراین دوران جدیدچیزی نیست که تعجب اورباشد.همه ماکم وبیش به تکنولوژی وتمدن امروزی که ارمغان غرب است دل بسته ایم وبه خوداجازه نمیدهیم که به اندیشه های نقدغرب گوش فرادهیم.

با مدد الهی قصد بران است که سلسله بحث های مطرح شود که برفرهنگ دنیای متجدد نقداساسی وزیربنایی دارد.شایدگفته شودطرزفکرگوینده ,مدرن وامروزی نیست .اما سوال این است که ایا متوجه یاس عمیقی که تمدن مدرن به جان انسان مدرن فروکرده است شده اید؟یاس ازرسیدن به شکوفایی ابعاد روحانی انسان.این سلسله بحث هاتلاش داردتا اولا:خواننده رانسبت به جایگاه این یاس اگاه کند ثانیا:نگرانی ماراازادامه حیات جدای ازتمدن غرب,ازبین ببرد.مباحث این جلسات شمارااززمین جدانمیکند,بلکه نوع برخوردبازندگی زمینی را-انطورکه ازاسمان جدانشویم- پیشنهاد میکند.پس بحث برسردعوت به یک زندگی سالم است نه جداشدن اززندگی وفروافتادن درانزوا.

چگونگی ها;حجاب چرایی ها

ایه فوق در رابطه با کسانی که مقابل انبیا ایستاده اند میگوید,انها چگونگی سقوط ملت هارادیدند اما از چرایی ان سوال نکردند. فرق است بین سوال ازچگونگی حوادث وسوال ازچرایی ان ها.متاسفانه علم جدید چگونگی  وقوع حادثه رابیان میکندو باتمرکز مطلق  روی چگونگی وقوع حادثه ,مارا از چرایی حادثه غافل میکند.جواب اینکه چراملت ها نابودشدندراخداونددرقران به ماداده است .قران کتاب هدایت است ودرکتاب هدایت ,بحث ازچرایی نابودی ملت هاوتمدن هاست.قران چگونگی ازبین رفتن یک قوم رابه طورمبهم بیان میکندوزودازان میگذردزیرا دانستن چگونگی اضمحلال یک قوم مارابه هدایت نزدیک نمیکند,بلکه فهمیدن چرایی قضیه است که میتواندچراغ راه هدایت گردد.

شمامیتوانیدخودراارزیابی کنید.اگرادم حسی هستید((چگونگی مساله ))برایتان مهم است واگرادم معنوی باشید((چرایی مساله))برایتان اهمیت دارد.مثلااگراین سوال برایتان اهمیت داشت که زمین چگونه به وجودامد؟-که بحث علم امروزی است-بیشتربه ظاهرعالم نظردارید,ولی اگراین سوال برایتان اهمیت داشت که چرازمین به وجودامد,نگاهتان به سنت های غیبی عالم است.علم امروزی درجواب به سوال دوم ساکت است.

ان شاالله درمبحث های اینده به نقدجنبه های دیگرتمدن غرب میپردازیم.

والسلام

امیرحسین شکوهی بافقی

برگرفته ازکتاب (علل تزلزل تمدن غرب دکترطاهرزاده)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
منتقد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۳:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام داداش
مثل اینکه درخواب عظیمی فرو رفتی و یا نمیخواهی چشمایت رو به حقیقت باز کنی لااقل یه کم تحقیق کن بعد مطلب بذار دوست من اگر منکر اختراعات به قول خودت غرب نجس و ناپاک هستی از همین امروز برق منزلت رو قطع کن واز هیچ نوع اختراعی استفاده نکن نمیدونم چی تو مغز شما میکنن که اینطور اوهام غلطی در مغز شما متجسم میشه ببینم همین مطلبی که اینجا گذاشتی هم یک نوع استفاده از اختراعات غربه چرا استفاده کردی؟
اصلأ حرف حساب تو چیست؟نمک میخوری نمکدون میشکنی؟؟ جل الخالق به حق چیزای ندیده !!!!!!یه ذره از تو لاک منفی گرایی بیرون بیا و یه نگاه به دور و برت بکن اینم همه اختراع باز هم انکار میکنی میدونی همین البسه ای که پوشیدی از غربه؟؟؟؟خودرویی که سوار میشی از غربه و هزاران مثل دیگه یه بار به یه دکتر حاذق خودتو نشون بده

سجاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۵:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بحث جالبی بایدباشدمنتظرمقالات بعدی هستیم

حامد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۴۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای شکوهی عزیز خوبی ؟؟؟ تبی چیزی نداری ؟ شاید شب غذا سنگین خوردی سر دلت مونده ۰ یه دکتری بری بد نیست اخوی ۰ بخدا برا خودت میگم

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۰۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آنها که به چگونگی زندگی می پردازند، از چرایی آن غافلند. علم ، خصوصا علم امروز، پاسخگوی نسبتا خوبی به چگونگی زندگی است اما به چرایی آن خیر. علم امروز که با انقلاب صنعتی اروپا و با جمله معروف “من می اندیشم پس من هستم” بوجود آمد و انقلاب صنعتی همه قالبهای زندگی سنتی را شکست و دنیای مدرن و فرورفته در مرداب تکنیک را به ارمغان اورد، اولین ره آوردش پرداختن به چگونه زندگی کردن بود. فلسفه چرا زندگی کردن که امروز در اشراق بدان پرداخته می شود و مهد علم آن در شرق است، در غرب وجود ندارد. از اینرو است که مکاتب فکری نیهیلیسم و اگزیستانسیالیسم که به پوچی انسان اعتقاد دارد و همچنین ماتریالیسم و لائیک که به طور کلی به جهان ماده و بی دینی و از همه بدتر کتب فکری بی خدایی که امروزه در افراد سرشناس نظیر سیاستمداران و بازیگران و هنرمندان شاهدیم ( نظیر خاویر باردام) ره اورد همین پرداختن به تکنولوژی صرف و دورشدن از عرفان است. بحثی که دکتر طاهر زاده و دوست عزیز آقای شکوهی بدان پرداخته بحث کاملا درستی است که برای اینکه خوانندگان این نظرات دور از منطق را که در کامنت یک و سه می بینیم ندهند نخست باید به تعاریف اصلی علم، اشراق، فلسفه، غرب، شرق، انقلاب صنعتی، اصالت تکنیک و …. را در نوشته هایتان بیاورید تا خواننده فکر نکند با عده ای متحجر سروکار دارند که بخاطر حسرت سوار شدن بر پورشه پانامرا، می گویند آنها که سوارند، بدبختند. خیر، بحث بر سر این است که مردمی که زندگیشان خلاصه می شود در تکنیک، تکنولوژی، فناوری و یا هرچه که می نامید، اینها انسانهای آلینه هستند که از درون دچار خلا فکری اند اما بیرونشان، ما را می کشد. دکتر شریعتی می گوید: اگر به چرایی زندگی پی نبرید، هیچ چگونگی ای شما را رهنمون نخواهد بود.

همشهري این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آخه برادر من همه دنيا داره به سمت جهاني شدن ميره . همه ملت ها و اقوام دارن براي دنيايي شاد تر و بهتر تلاش ميكنن اونوقت شما با اين افكار قرون وسطايي و پوسيده اينجا نشستي براي ملت يه همچين مطلبي مينويسي . خدا وكيلي خيلي از دنيا عقبي شكوهي جان 😀

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۱۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

متن بده بزرگتری بخونه بعد…..

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

متن نوشته شده توسط اقای شکوهی درست است ما از قدرت خدا غافل هستیم اگر برق هم هست به عنایت بشری است که خدا افریده است ادیسون و فکرش وهمتش به عنایت خداوند است

امیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۹:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
مطلب درست و عالی بود لطفا دوستان منتقدکامل مطلب رو بخونن بعد نظر بدن

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای شکوهی منم مثل شما در اصفهان درس خوندم و با پامنبری های درجه یک استاد طاهرزاده آشنایی فوق العاده نزدیکی داشتم چند نکته ضروری است:
طرح اینگونه مباحث در این سطح نیاز مبرم به کارهای زیادفکری زیربنایی دارد.من از گفتن خیلی از مطالب معذورم.(در نقد تفکرتان)
امام خامنه ای در سفارشات خود می فرمایند تحصیل تهذیب ورزش.
ایشان کرارا به مسئله علم اشاره می کنند و آن را دست برتر کشور می دانند و هرگز پیشرفت های جدید را نفی نکردند بلکه نوع تفکر حاکم بر جوامع غربی و فرهنگشان ایراد دارد.ایشان دستور ساخت بازی های رایانه ای مناسب می دهند ایشان شورای عالی فضای مجازی را تشکیل می دهند. ایشان علم را یکی از زمینه های پیشرفت کشور می دانند.این علم باید با تهذیب همراه باشد تا دچار انحطاط فکری غرب نشویم.

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای شکوهی عزیز
حقیقت امر اینکه من چند بار مقاله شمارو خوندم ولی چیزی دستگیرم نشد متوجه منظور شما نشدم فکر میکنم شما و یکی دیگر از نظر دهندگان این مطلب منظورتون رد تکنولوژی امروزی به بهانه انحطاط غرب و فاصله گرفتن از خودشونه برادر گرامی ما که چه عرض کنم تمام دنیا مدیون انسانهای فداکار و مخترعی امثال ادیسون و غیره میباشنم اگه خونده باشید گالیله رو به خاطر عقیده راسخش در مورد فرضیه زمین از بالای کلیسا به پایین پرت کردند مگه گناه اون چی بود جز اثابت وجود نیروی چرخش زمین و …..
حالا نمیدونم چطوری شما به این نتیجه رسیدید که تکنولوژی باعث عقب ماندگی میشه ؟؟؟؟؟
میشه خط خودتون رو واضح تر بیان کنید یا موافق تکنولوژی هستید یا خیر ؟؟؟
ما به روشهای زندگی کشورهای دیگر چکار داریم مهم عصر تکنولوژی و ارتباطات مثبت در این دوره س
آقای شکوهی چرا باید کتمان کنیم چرا باید نفعی کنیم ما که داریم مجانی بیشترین استفاده رو از اختراعات همین دسته از کسانی که شما به عنوان عقب ماندگان ذهنی یاد میکنید میبریم.
ممنون میشم درمورد مقالتون بیشتر توضیح بدید بطور واضح و قابل فهم برای عموم.

بی طرف این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام خدمت همه همشهریان عزیز مخصوصا برادر بزرگوار و فهمیده مان اقای شکوهی
اقای شکوهی مطلب شما بسیار دقیق و صحیح است ولیکن توقع نداشته باشید همه انرا درک کنند
بعضی از کسانی که برای این مطلب نظر گذاشته اند بی شک درک و فهمشان بیش از این نیست و فقط برروی تیتر اول ان نظر داده اند و به اطمینان میگم اگه ازشون بپرسی متنش چه مفهومی رو عنوان کرده ، عمرا بتونن جوابی بدن
پس شما به کارت ادامه بده تاکسانی که گوش شنوا و درک باطنی دارن استفاده کنن
باز هم تشکر و سپاس

    بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۲:۳۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    فقط یک نکته:
    تا تفکری را نشناختید اینظور قضاوت نکنید!

علي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقاي شكوهي فكر كنم زياد اخبار صدا و سيما رو گوش ميكني .

فرهنگی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۳:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای شکوهی ممنون بنظرمن خوب بود

دلیل این همه اعتراض برایم عجیب است

ولي اله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۱۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نظر هاي متفاوتي بود وجالب .خوبه ولي من با غربزدگي مخالفم اما پيشرفت علمي وتكنولو ژي آنها را ستودني ميدانم .اي كاش زودتر بهشون برسيم . مواظب با شيد محو روياهاي غربزدگي نشيد دنيايي نيست.

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای شکوهی عالی بود ادامه بده برادر اون منتقدها هم متن را کامل نخوانده اند.

بي طرف این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقاي شكوهي . كپي زدن از اينور و اونور كار قشنگي نيست . آره عزيز دل برادر .

ضیایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و تشکر
سایت ذیل شامل بحث های مفیدی در این زمینه می باشد
بحث هایی پیرامون غرب شناسی و تولید علوم انسانی اسلامی
http://sadidisu.ir/

شاهین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ۸:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای بی طرف شماچندان هم بی طرف نیستی خود اقای شکوهی هم نوشتن برگرفته از کتاب
مهم نیست کپی باشه یا اصل شما ببینو ویه خرده فکر کن
حسادت هم کارخوبی نیست
اره عزیزدل برادر