چند نکته در مورد روش اجرای یارانه های نقدی

دسته: عمومی
۸ دیدگاه
چهارشنبه - ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

 

با بررسی رویکرد ثبت نام و انصراف از یارانه ها می توان حدس زد که همچون سبد کالا موجب برانگیختن انتقاد و باعث نارضایتی مردم از دولت خواهد شد. دولت به هیچ وجه نمی بایست تن به اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در این زمان و به این شکل می داد. در این خصوص می توان به نکات زیر اشاره نمود:

1-    اگر ثبت نام و یا انصراف از یارانه فقط در همین ده روز انجام شود و تمدید نشود افراد زیادی در مناطق دور افتاده و روستایی نمی توانند ثبت نام کنند و یا ممکن است افراد در مناطق روستایی و شهر ها به دلایلی قادر به ثبت نام نباشند و بنابراین انصراف از یارانه تلقی می شوند که باعث نارضایتی آنها از دولت می شود.

2-    در صورتی که بند بالا اتفاق بیفتد پس از اتمام زمان ثبت نام افرادی که نتوانسته اند ثبت نام کنند به منظور پیگیری و اعتراض به بخشداری ها و فرمانداری ها مراجعه می کنند و باعث صرف وقت و به هدر رفتن انرژی در ادارات مذکور می شود.

3-    اگر رقم ثبت نام کنندگان یارانه بسیار بالا باشد آیا دولت می خواهد به تمام آنها یارانه بدهد یا خیر. اگر جواب منفی است چه راهکاری برای تشخیص افراد غیر نیازمند اندیشیده شده است؟

4-    دولت برای شناسایی افرادی که درآمد بالایی دارند و اطلاعاتی از آنها در دست نیست چه تدبیری اندیشیده است؟

5-    دولت نگفته است میزان درآمد خانواده ها چقدر باشد نیاز به یارانه ندارند.

6-    اگر افراد ثبت نام کننده اطلاعات نادرست در اختیار دولت قرار دهند دولت برای راست آزمایی این اطلاعات چه تدبیری اندیشیده است؟

تصور شما چیست؟ آیا این روش درست است؟ آیا بهتر نبود دولت رویکرد بهتری را برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در جامعه پیش می گرفت؟ بی شک بهتر بود دولت با اطلاع رسانی کامل و صرف وقت زیاد و بدون ترغیب مردم به انصراف و بدون استفاده از شیوه های نادرست، ابتدا سقف درآمد خانوارها مستحق دریافت یارانه را اعلام می کرد و سپس از افراد می خواست از یارانه انصراف دهند نه اینکه ثبت نام کنند و دلایلشان را برای انصراف نیز می پرسید، چون همین افراد که الان مستحق دریافت یارانه نیستند ممکن است به دلایل مختلف در آینده نیازمند به حمایت دولت باشند. از طرف دیگر مجلس قانونی را تصویب می کرد که به موجب آن افراد با درآمدی بیش از سقف تعیین شده در صورت عدم انصراف و تشخیص آن چند برابر یارانه دریافتی جریمه می شدند.

در کنار این دولت می بایست به شکلی که دیگر نیازی به ثبت نام و خوداظهاری افراد نباشد به جمع آوری اطلاعات دقیق خانوارها می پرداخت تا بتواند در صورت خروج افراد از دهک های حمایتی و یا تنزل آنها به دهک های حمایتی به روز آنها را شناسایی کرده و یارانه آنها را قطع و یا به حساب آنها واریز نماید.

برای تحقق این روش، دولت باید پایگاه اطلاعات آماری خانوارها را بترتیب در سطح بخش، شهر، شهرستان، استان و کشور پیاده سازی نموده و با لینک نمودن این پایگاه های داده کوچک به پایگاه داده کشوری با توجه به کد ملی که قابلیت تکرار ندارد، اطلاعات خانوارها را به روز نگه دارد. در صورت عملی شدن این امر می توان کلیه افرادی که نیازمند بسته های حمایتی از طرف دولت هستند را شناسایی و آنها مورد حمایت قرار داد که نتیجه آن بالا رفتن حسن اعتماد به دولت و جلوگیری از هدر رفتن انرژی مسئولان می باشد. دولت هم نشان خواهد داد که به شعار تدبیر و امید خود جامه عمل پوشانده است.

حمزه حمزه


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام دوست عزیزم
حرف شما درست ولی دوست من اگه به این اصل مهم واقف باشیم تمام دارایی ها و منافع حاصل از فروش نفت و فراورده های نفتی باید بطور مساوی بین اقشار ملت تقسیم شود حال سئوال شما اینکه شاید کسانی هم باشند که نیازی به این یارانه ها ندارند شما خیالتون راحت این دسته از همون اول هم نه احتیاجی به یارانه ها داشتند و نه دارند و نه ثبت نام میکنند چندین برابر حقوق من وشما خرج امورات ثانوی و غیر نیازشون میشه پس کسانی که به هر دلیل ثبت نام میکنن نیاز دارن
شعار شرکت نفت اینه:شرکت ملی پخش فراوردهای نفتی

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یارانه حق مسلم ماست

حمزه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوست عزیز
در جامعه فراد زیادی هستنتد که بالغ بر 3 میلیون حقوق می گیرند و در کنار این افراد زیادی هستند که با درآمدی حدود 500 هزارتومان زندگی می کنند اگر دولت از این افراد حمایت نکند آنها به بزهکاری روی آورده و جامعه متضرر می شود.
اگر چنین خانواده هایی به ناهنجاری روی بیاورند چه بسا فرزندان ما از این ناهنجاری آسیب ببینند.

فرنود راستگو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۳:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقا رضا یارانه حق مسلم نیست اون انرژی هسته ای یه که حق مسلم ماست.
گرفتن یارانه توسط دهک های بالا باعث ایجاد تورم می شود. افرادی که کارت یارانه شان دست بچه کوچولوشان است و بعد از پرداخت هله هوله می خرد نباید یارانه بگیرد. حتی اگر ثبت نام کرده باشد.
یارانه حق کسانی است که زیر خط یا نزدیک به خط فقر زندگی می کنند و دولت می بایست به جای ثبت نام ابتدا خط فقر را اعلام و افراد متمکن را مجبور به انصراف از یارانه کند و یا بهتر است بگویم یارانه شان را قطع کند.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۷:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

انرژی هسته ای حق مسلم ماست …. امروز روزانرژی هسته ای است نه ثبت نام یارانه مرحله دوم

حسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نحوه اجرای یارانه توسط دولت قبل به شدت اشتباه بود و باعث ایجاد مشکل برای دولت فعلی شده است. دادن یارانه به تمام خانوارهای ایرانی یک اشتباه مهلک بود که در دولت قبل و با مقاصد سیاسی انجام شد.

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حمزه جان: چرا در جامعه ما یکی مثل رسمی های سنگ اهن بگیرد7میلیون تومان وان هم بدون زحمت ویکی هم شرکتی است بگیرد 700 هزار تومان این خیلی بی عدالتی نیست؟

    حمزه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    اقا رضا اون که می گیرده 7 میلیون نوش جانش. البته اگر بگیره. جایی در یک شب نامه چاپ شده بود که در کارخانجات تعمیرات حقوق 3 میلیونی می گیرند اما کو؟
    اگر اون فردی که می گیره 7 میلیون حقوقشو به 1 میلیون کاهش بدن قرار نیست حقوق شما را بالا ببرند پس به دنبال این باش که خودت بیشتر بگیری البته اگر حق شماست کار به بقیه هم نداشته باش.