روز روابط عمومی سرآغازی برای باز شناسی نقش ها و جایگاه روابط عمومی است

دسته: مقالات
۵ دیدگاه
چهارشنبه - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱

27 اردیبهشت ماه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی گرامی باد

روز روابط عمومی سرآغازی برای باز شناسی نقش ها و جایگاه روابط عمومی است

هنر، خلاقیت، دانش و تخصص، آگاهی و ترسیم چشم اندازی روشن و شفاف، بیانی شیوا و دل نشین ازعملکرد ها و مواری این چنینی آدمی را در دنیای پرهیاهوی امروزی با واژه ای آشنا می سازد که متخصصان از آن به عنوان روابط عمومی یاد می کنند.

سالها تلاش و پیگیری دست‌اندرکاران روابط عمومی و جامعه روابط عمومی ایران به ثمر نشست و جامعه روابط عمومی ایران را صاحب روز ملی کرد. 27 اردیبهشت ماه روزی که درسطح جهانی نیزبه عنوان روزارتباطات وجامعه اطلاعاتی نامگذاری شده است، به عنوان روز روابط عمومی و ارتباطات تعیین گردید. این روز فرصتی است تا تا نقش و جایگاه روابط عمومی را بعنوان هنر هشتم مرور کنیم.

امروزه نقش روابط عمومی ها در کمک به تصمیم گیری های مدیریتی و استراتژیک یک سازمان نقشی قابل توجه است. نقش روابط عمومی به عنوان ابزار مدیریتی برای فعالیتهای حرفه ای، علمی و الکترونیکی،‌ از مشخصه های جدید روابط عمومی در عصر ارتباطات است. بنا بر این،‌ از نقاط برجسته و ممتاز در مدیریت استراتژیک، تأکید بر محیط برون سازمانی و حتی جهانی است و در واقع،‌ منظور از وظایف استراتژیک روابط عمومی، دخالت در روند تصمیم گیری سازمان است.

اهمیت جایگاه روابط عمومی در عصر ارتباطات و در دورانی که اطلاع‌رسانی در همه عرصه‌ها پیشتاز است، دوچندان شده است به گونه ای که موفقیت سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها و دوامشان در عرصه‌ها و فعالیت های تخصصی به عملکرد روابط عمومی‌های آن‌ها وابسته است.

روابط عمومی مدون و برنامه ریزی شده یکی از ابزارهای قوی مدیریت افکار است، روابط عمومی به عنوان اصلی ترین حلقه ارتباط بین مدیران و کارکنان، مسئولیت خطیری در فرآیند دسترسی مدیران و افکار جمعی کارکنان دارند به همین دلیل توجه ویژه به روابط عمومی، به عنوان نهادی که می تواند به صورت نظام مند، برنامه ریزی شده و سنجیده در جهت ایجاد، حفظ و گسترش تعامل و تفاهم مدیران با کارکنان اقدام کند، بسیار حائز اهمیت است.

آنچه اهمیت دارد این است که کار روابط عمومی تسهیل و خدمت به مدیریت است نه مدیر. برای آنکه محور اساسی کار روابط عمومی کسب منافع برای کل سازمان است نه برای شخصی که در رأس هرم سازمانی قرار گرفته است. بنابراین باید به روابط عمومی و کارکردهای آن، بهتر و منطقی تر نگاه کرد. در این صورت است که روابط عمومی می‌تواند در سازمان موفق عمل کند.

روابط عمومی بر سه محور اصلی آگاه سازی، اعتماد و مشارکت آفرینی و تبادل اندیشه گام بر می دارد و در صورتی که بتوان از تمام ظرفیت های آن به بهترین شکل ممکن بهره برد، می توان انتظار خلق شگفتی داشت.

تا حدود 14 سال پیش تصور می شد رمز موفقیت انسان ها به بهره هوشی افراد باز می گردد اما پس از تحقیقات گسترده، جهان با یک واقعیت جدید مواجه گردید. واقعیتی که همه را شگفت زده کرد، مطالعات نوین نشان می دهد بهره هوشی تنها 25 درصد در موفقیت افراد سهم دارد و 75 درصد دیگر به قدرت ارتباط انسانی باز می گردد. این همان چیزی است که در دین مبین اسلام نیز به آن تاکید بسیار شده است. خوشرویی و خوش زبانی، کلید رمز موفقیت است و نباید آن را فراموش کرد.

بهرحال نگاه حاضر به روابط عمومی و جایگاه آن در کشور با اجرایی شدن این توجهات می‌تواند گام‌های بلندی را در حرکت روبه رشد نظام ارتباطی و روابط عمومی درکشور بردارد و این حرفه و فن تخصصی را در جایگاه و مرتبه و منزلت واقعی خویش قرار دهد. در واقع می‌توان گفت روزملی ارتباطات و روابط عمومی می‌تواند نقطه عطفی را در توسعه و تحول واحدهای روابط عمومی در ایران ایجاد نماید

امید است که در سال « تولید ملي، حمایت از كار و سرمایه‏ي ایراني» شاهد تبیین هر چه بیشتر نقش و جایگاه روابط عمومی و رشد و بالندگی « هنر ارتباطات » در بخش هاي مختلف باشیم

.

علي حسن پور – مسئول روابط عمومي فرمانداري بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا سر خود دوا نمی کنی برادر شما که طبیبی!!!!!
فکری به حال روابط عمومی های سازمانهای زیر دستت بکن خیلی با انتقاد و نقد و … اشنا نیستند
اصلا لازمه براشون همایش انتقاد پذیری برگزار کنید

علیزاده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

علی آقا یک سوال دارم اگرهمینجا جواب دادی معلوم میشه بلدی ارتباط سالم برقرار کنی ؟یعنی از ارتباط بدت نمیاد؟!!

به روابط عمومی فرمانداری و شهرداری روی هم چه نمره ای میدی؟(تا سقف 40)

  ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۳:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  با سلام آقاي عليزاده نمره از نظر بنده 35 دلايل آن را تلفني با شما مطرح خواهم كرد –
  حسن پور

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۹:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تااونجایی که من می دونم اقای حسن پور در نمونه شدن اقای ندافیان نقش به سزایی داشته و این چیزی نیست جز اطلاع رسانی و بها دادن به ارزش خبر است و انشا الله که در اینده شاهد نمونه شدن بقیه روابط عمومی های ادارات شهرستان باشیم

  ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۳:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  با سلام خدمت آقا رضا
  اولا كسب اين رتبه از نظر بنده لطف خدا و همراهي مردمي فهيم و خوب شهرستان بافق است انشاالله براي روابط عمومي هاي ادارات نيز امسال برنامه دارم اگر خودشان همراهي كنند
  با تشكر – حسن پور