تربیت کودک و سه نکته طلایی

دسته: عمومی
یک دیدگاه
شنبه - ۲۳ فروردین ۱۳۹۳

اولین جلسه مشاوره در سال جدید از سلسله مباحث تحکیم خانواده با عنوان تربیت کودک و سه نکته طلایی توسط سرکار خانم محبوبه وفائیان، دبیر کمیته پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر استان، امروز در سالن همایش های آهنشهر برگزار شد.

MTB_0001-300x200

خانم وفائیان با بیان این نکته که هیچ بچه ای با پیشینه لجبازی، حسادت، بهانه گیری و رفتارهای ناهنجار پا به عرصه گیتی نمیگذارد گفت: بچه، محصول عملکرد رفتار صحیح یا غلط ماست و مشکلات پیش آمده نتیجه رفتار و عملکرد ما میباشد. لذا لازم است برای داشتن جامعه ای سالم عملکرد خانواده ها را اصلاح نمود که متضمن آگاهی پدر و مادر با نقش خود بعنوان والدین است.

وی با ابراز خرسندی از حضور در این جلسه و تبریک به شرکت سنگ آهن برای پیگیری مجدانه این جلسات و مردم شهر برای حضور پیگیر در این جلسات، در مقدمه خانواده ها را در تربیت فرزند به چهار دسته تقسیم کرد و گفت: این چهار دسته عبارتند از خانواده های سخت گیر (مستبد) که در نوع واکنش درون ریز تربیت کننده فرزندانی ترسو، خجالتی، خود کم بین و در واکنش برون ریز کودکانی هتاک، فحاش، با رفتارهای غیر اجتماعی تربیت میکنند. دسته دیگر خانواده های سهل گیر (آزاد) که با تعبیر ها و باورهای روانشناسانه به آزادی بی حد و حصر فرزند اعتقاد دارند که هم اندازه خانواده های سخت گیر در تربیت فرزند ناموفق هستند. دسته دیگر خانواده ها اغماض کننده ها (یا رها ساخته ها) هستند که بعلت مشکلاتی که در خانواده وجود دارد قادر به نظارت و تربیت و مدیریت خانواده نیستند. دسته آخر خانواده های مقتدر (قاطع) هستند که بعلت داشتن رفتار قاطع به میزان آزادی داده شده، از کودک انتظار دارند.

دبیر کمیته پیشگیری از مواد مخدر استان پس از مقایسه این چهار نوع تربیت، سه کلید بسیار مهم، کارآمد اما ساده و مهجور مانده در تربیت فرزندان را دادن تصویر ذهنی درست، ارتباط موثر کلامی با کودک و وجود قوانین و مرزبندی های مشخص در خانواده عنوان کرد و در توضیح گفت: در کلید اول صدا کردن کودک با عنوانهای سبک و نامحترمانه که در میان اکثر خانواده ها رایج است تصویر ذهنی نادرست و بدی را برای فرزندان در بزرگسالی فراهم میآوریم. از دیگر موارد اشتباه با کنایه و متلک حرف زدن با کودکان است که خودآگاهی مبتنی بر عزت نفس فرزند را به شکلی ناهنجار تصویر میکنیم و بسیار نامطلوب است که اعتماد بنفس با عقل درک میگردد و عزت نفس با دل و با رفتار غلط تصویر خود ساخته کودک شکننده شده که باعث بروز مشکلات عدیده در بزرگسالی خواهد شد، چرا که شخصیت همچون شیشه است، وقتی شکست مثل شیشه تیز و برا خواهد بود.

وی در توضیح کلید دوم، یعنی ارتباط کلامی موثر با کودک نوع برخورد با فرزند را به سه دسته والدانه، کودکانه و بالغانه تقسیم بندی کرد و گفت: در رفتار و برخورد بالغانه بهتر است با ارتباط کلامی صریح و صادق با کودک برخورد کرد تا این برخورد هم تاثیر گذار باشد و هم تعیین کننده.

سرکار خانم وفائیان پیرامون کلید سوم با دسته بندی برخورد های همسرانه، والدانه و همشیرانه، وجود قوانین در تعیین حد و مرز در این دسته بندی ها را بسیار مهم برشمرد و گفت: گاهی ما در میان دعوای پدر و مادر می بینیم از بچه ها در مورد رفتار یکی از والدین قضاوت میطلبیم که این اشتباهی مهلک است و نباید فرزند را در این مسایل دخیل کرد و رعایت طرازهای ارتباطی، رعایت آداب معاشرت، رعایت قوانین داخلی منزل (تقسیم وظیفه) و استفاده درست از اهرم های تشویق و تنبیه مواردی است که در موثر واقع شدن این کلید بسیار مهم است.

برای درک راههای بکارگیری این کلیدها و نحوه صحیح استفاده از آنها میتوانید به سایت مشاوره به آدرس www.moshavereh.icioc.com   مراجعه کرده و با دانلود متن صحبت این استاد روانشناس، از آن بهره کافی را ببرید و برای دریافت پاسخ مشکلات احتمالی میتوان در همین سایت یا با ارائه مشکلات از طریق پیامک  ۱۰۰۰۶۳۹۱ دکتر زارعی طرح مشکل نموده و برای ارائه نظرات و پیشنهادات به شماره  ۱۰۰۰۹۱۳۱۵۲۴۷۶۱  پیامک ارسال کنید تا در اسرع وقت پیگیری و اعمال شود.

مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۹۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
مظفری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ۹:۱۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از مدیرمحترم شرکت سنگ آهن و مسئولین محترمی که در راه اندازی این جلسات کوشا و پیگیر هستند .اما اگر با راه اندازی یک مرکز مشاوره ثابت در مرکز شهر این جلسات استمرار بیشتری داشت در رفع مشکلات مثمرثمر خواهد بود .با اینکه جلسات خصوصی هفتگی هم انجام میشه اما چون از مرکز شهر فاصله داره بنابراین همه افراد نمیتوانند بهره ببرند .متاسفانه همه ما آرامش را فدای آسایش کردیم و در حال گذران زمان زنده مانی میکنیم نه زندگانی .همانطور که جسممون نیاز به غذا و اب داره ؛ خوراک روح ما آرامشه. امیدوارم با هماهنگی و همکاری فرماندارمحترم و مساعدت شرکت سنگ آهن در این خصوص هم قدمهایی برداشته شود.