انصراف از رایانه

دسته: علمی - پزشکی , مقالات
۸ دیدگاه
سه شنبه - ۲۶ فروردین ۱۳۹۳

IMG_4196-80x80
این روزها بحث های داغ و خوشمزه ای بر سر انصراف از یارانه است. از این که پول منتسب به چه کسی بود و توصیه می شد جهت برکت زندگی از سایر پولهایمان جدا نگه داشته شود تا مبادا آلودگی درآمدهای دیگرمان دامن عرفان آن را آلوده نماید. واکنون که گفته می شود خردورزی جمعی در انصراف از آن است از کش و قوسهایش می گذریم. ازاین که چرا دادند و چرا می ستانند. مارا هوای سلطنت ملک دیگراست به هر حال در مورد انصراف از رایانه صحبت خواهیم کرد، بیائید ببینیم انصراف از رایانه در خردورزی مان چه تاثیری دارد؟
رایانه و نرم افزارهای وابسته به آن امروز به اشکال مختلف در زندگی بشر رسوخ نموده و تارو پود سیستم های اداری و برنامه ریزی جوامع را در نوردیده است والحق که یک اختراع بزرگ در زمینه انسجام اطلاعات و پردازش سریع آنها به شمار می آید.
پس انصراف از رایانه غیر ممکن است. اما اگر همانند مضرات یارانه نابجاکه امروزه مرتب از رسانه های جمعی داد سخن ازآن به میان می آید مضرات رایانه نابجا را بدانیم.
شایدبرسرعقل آمده و در موارد غیر ضروری از آن انصراف همی دهیم!!!
۱- درد، ناتوانی وبی حسی ناشی از فشار به انگشتان و اعصاب آن
۲- درد گردن، عضلات شانه، ساعد ومچ دست
۳- عوارض خطر آفرین پرتوهای تابشگر از صفحه نمایشگر رایانه شامل پرتو ایکس، ماورابنفش، امواج الکترومغناطیس و میدان الکتریکی با ولتاژبالا
این عوارض در درازمدت چه تاثیری می گذارند؟
ناهنجاریهای کروموزومی، اختلال سیستم بینایی، ضایعات روحی و عصبی، سرفه، سوزش و خشکی چشم یا اشک ریزی و تاری دید و حتی بدتر از همه سقط جنین.
اعتقاد دانشمندان به این است که زنان باردار حداکثر هشت ساعت روز را مجاز به در معرض بودن امواج رایانه، تلوزیون، مایکروویو آشپزخانه و تلفن همراه هستند.
حتی بر روی باروری مردان و سلولهای بیضه مردان از عوارض امواج بیان شده است.
۴- مشکلات پوستی: ولتاژزیاد لامپ تصویر نمایشگر موجب تولیدبارهای الکتریکی مثبت در سطح صفحه نمایشگر می شود این پدیده منجر به نشستن ذرات گرد و غبار روی صفحه نمایشگر و حرکت آن مابین صورت کاربر و صفحه نمایشگرخواهد شد.و استنشاق این ذرات منجر به حساسیت پوستی و تنفسی خواهد شد.
۵- تغییرات هورمونی: فشارها و استرس ناشی از حساسیت کار با یارانه منجر به تغییرات هرمونی غدد درون ریز از جمله هورمون تیروکسن و پرولاکتین می گردد. هورمون تیروکسین عصاره غده تیروئید بوده و به جرات می توان گفت در کلیه فعل و انفعالات بدن انسان تاثیرگذار است. هورمون پرولاکتین هورمون سازنده شیر در زنان باردارو شیرده است.
۶- تنفس گازهای رایانه ای: بدنه سیستم های رایانه و نمایشگر در اثر گرم شدن تولید گازی بنام دی اکسین می نماید. که فرد کاربر آنرا استنشاق خواهد نمود. همچنین استفاده از چاپگرهای لیزری منجر به تولید گاز ازن خواهد شد. که استنشاق آن به مخاط چشم حلق و حنجره آسیب می رساند.
۷- تغییرات خلق و خو: تنهایی ناشی از طبیعت کار با ابزارهای الکترونیک از جمله رایانه و تلفن همراه که منج به یک اعتیاد خصوصی مجازی می شود و کاربر را چنان به کام خود می کشاندکه در هنگام استفاده هیچ توجهی به اطراف خود ندارد. امروز همگان به طور واضح عوارض اعتیاد فرزندان به رایانه و تاثیر مخرب آن را بر روابط بین فرزندان و والدین مشاهده می نمایند.

با آرزوی سلامتی

دکار محمد رضا آیت اللهی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
حمزه حمزه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر فوق العاده ای، احسنت به شما و مطلب نافذ و زیبایتان

مثل همیشه دوستت دارم….

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ۹:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وخسته نباشی به آقای دکتر…..اقای دکترمطلب جدیدترازخودتون بگید نه ازتواینترنت کپی کنی ؟؟؟!!!!

همکار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۷:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

من حقیقتا از مطالب اقای دکتر خیلی استفاده میکنم.واقعا ایشان بارها بارها بر انصراف از رایانه و یا کم کردن استفاده از ان تاکید کرده اند.خوانندگان محترم مطلب جدی است .استفاده زیاد از رایانه تاثیر مخربی بر سلامتی جسمی روحی و روابط خانوادگی دارد

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۲:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
جناب آقای دکتر چشم سعی میکنیم از پدیده نوظهور قرن حاضر کمتر استفاده کنیم ولی کارهای ما با همین رایانه عجین شده نباشه انگار که هیچ کاری انجام نشده و همه امور زندگی تقریبأ با همین تکنولوژی متصل شده .

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

صحبت یارانه است نه رایانه

س این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام چشم اقای دکتر..شعرای قشنگی روهم که می گید بزارید خیلی ها نمیدونن چقدرذوق شعری قشنگی دارید.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۲:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
چند نکته رو میخواستم تذکر بدم. اول اینکه درمورد 5 فکر کنم به جای رایانه نوشتید یارانه. لطفا تصحیح بفرمایید.
اما نکته بعدی بر میگرده به نمایشگرها. فکر می کنم مواردی که در مورد نمایشگر ها فرمودید بیشتر در مورد نمایشگر های بی آر تی یا همون نمایشگر هایی که پشت برجسته ای داشتن و اصطلاحا دارای یک تفنگ پرتاب الکترون بودن صدق میکنه.
اما بطور کلی اعتیاد به کامپیوتر و اینترنت هست که افراد رو وا میداره تا بیشتر از هر فعالیت دیگه ای به این سمت کشش داشته باشن. موشکافانه تر بررسی بشه خیلی از افراد ابتدا پشت کامپیوترشون میشینن یا تبلتشون یا اسمارتفونشون رو روشن میکنن و بعد فکر می کنن باهاش چیکار دارن. یا درست تر اینکه میتونن با این وسیله چکار کنن.
در حقیقت بنظر میرسه این روزها کامپیوترها و اسمارت فون ها بیش ازونکه تاثیرات جسمی خودشون رو نشون بدن دارن تاثیرات روانی و اختلالات در فعالیت های روزمره رو در زندگی افراد نشون میدن.
با تشکر

مطلع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۲:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تا آنجا كه بنده اطلاع دارم تنها اثري كه تا كنون ثابت شده امواج الكترومغناطيسي بر بدن دارد تنها گرم كردن بافتهاي بدن است.به همين جهت استاندارهايي بين المللي تنظيم شده كه محدوده مجاز شدت ميدان الكتريكي و شدت ميدان مغناطيسي حاصل از اين امواج را مشخص كرده.طبق قوانين ايران سازمان انر ژي اتمي ايران مسئول و ناظر اجراي اين استانداردهاست. عوارضي كه بعضا ذكر مي شود نوعا ثابت نشده است و بيشتر حدس و گمان و احتمال است.تحليل عوارض امواج بر بدن بسيار پيچيده است.دلايلي دارد از جمله:
1-تحقيق پيرامون عوارض امواج مستلزم همكاري مشترك علوم مختلف از جمله كارشناسان برق و مخابرات و پزشكي و … است.
2-در آزمايشات امواج با تغيير جزيي در يك مشخصه موج ويا عوامل ديگر،نتيجه چيز ديگري مي شود و اين بسيار كار محققان را دشوار مي كند.مثلا نمي توان گفت با افزايش فركانس موج، عوارض بيشتر مي شود يا كمتر .يا جثه افراد و مدت زمانيكه در معرض امواج هستند بي تاثير نيست.
3-رسيدن به نتيجه قطعي در اين زمينه به دلايلي كه در بالا ذكر شد بسيار زمانبر و پرهزينه است به طوريكه كمتر شركت يا موسسه اي به اين امر مي پردازد.