مردم بافق از مدیرعامل بومی شرکت سنگ آهن مرکزی، انتظار شفاف سازی دارند

دسته: مقالات
۲۰ دیدگاه
چهارشنبه - ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

DO3P0551-copy2-228x300
خصوصی سازی بمعنی تغییر مالکیت بنگاه ها و دارایی های بخش دولتی به خصوصی است. این پروسه در اقتصاد، یک اصلاح ساختاری است که با هدف دستیابی به کارایی بالاتر در سطح خرد و رشد اقتصادی بیشتر در سطح کلان، اصولا در کشورهای جهان سوم که دولت، بسیار برزگ است، انجام می شود. اقتصاددانان، اکثراً بر این باورند که اقتصاد دولتی اقتصادی بیمار است. دولت باید وظیفه حاکمیتی خود را یعنی توجه به بهداشت، امنیت، تامین اجتماعی و آموزش تقویت کند و بنگاه ها را به بخش خصوصی واگذارد. (در صورتیکه در سالهای گذشته این مسئله در ایران برعکس بوده است)
در ادبیات اقتصادی کشور ما، چند وقتی است که واژه ای رخ نموده به نام “خصولتی سازی”. یعنی واگذاری سهام شرکتها و بنگاه های دولتی به شرکتهای شبه دولتی و نهادهای عمومی با هدف خصوصی سازی. نحوه واگذاری مهم نیست، بلکه مهم این است که خریداران، بخش خصوصی واقعی نیستند.
دکتر طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت تدبیر و امید، گفته که بسیاری از بنگاه های اقتصادی در دولت قبلی خصولتی شده و به بخش خصوصی واقعی واگذار نشده است. وی گفته که از سال ۸۴ که اصل ۴۴ قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، دولت نهم و دهم بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان یعنی نزدیک به ۵۰ درصد کل بنگاه های تحت مدیریت دولت را با روش های گوناگون واگذار کرده که چیزی در حدود تنها هفده درصد آن خصوصی سازی واقعی بوده است. ۸۳ درصد آن بصورت واگذاری خصولتی است که از این میزان ۲۷ درصد بابت رد دیون دولتی و در فضایی غیررقابتی واگذار شده است. یعنی بجای بالابردن کارایی و نرخ بهره وری ، در این پروسه، تنها تغییر مدیریت مد نظر بوده است. (سخنان دکتر طیب نیا در معارفه رئیس جدید سازمان خصوصی سازی)
چندروزی است بحث خصوصی کردن شرکت سنگ اهن و معادن چغارت و سه چاهون، بر سر زبانهاست. هر کسی از ظن و اطلاعات خود بدان می پردازد و بدیهی است خواسته و یا ناخواسته، بدان دامن میزند.
از طرفی از انجا که مجموعه معادن سنگ آهن چغارت و سه چاهون، در زمره سرمایه های برگشت ناپذیرند، واگذاری این معادن و پروانه بهره برداری از انها، موضوعی مبهم و غیرقابل اجراست، اما واگذاری امتیاز بهره برداری از آنها می تواند منطقی تر و اجرایی تر باشد.
درپی شایعات اخیر، برخی نظرات حول و حوش تهدید مسئولین به تکرار حوادثی نظیر اردیبهشت ۹۰ یا ادغام معادن و شرکت سنگ آهن در ذوب آهن اصفهان، یا حضور اصفهانی ها در هیئت مدیره و …. می گذرد. البته طبق معمول، یکنفر که دیگر نیست، یعنی فرماندار سابق، مسئول اهمالکاری مسئولان فعلی است. تنها یک نکته این وسط مغفول مانده و صحبتی از آن در میان نیست. مدیر عامل بومی شرکت.
به نظر بنده، حاج جواد عسکری، به عنوان مدیرعامل بومی شرکت که بیش از دوسال است سکاندار هدایت این شرکت صنعتی ـ معدنی است می تواند با روشنگری و پاسخ به سوالات زیر ، زمینه ارامش را فراهم کرده، از بروز شایعات بیشتر جلوگیری کند:
۱ _ تکلیف ۲۸ درصد باقیمانده شرکت چه شده است؟
۲ـ تکلیف کارکنان شرکت چه خواهد شد؟
۳ـ آیا معادن چغارت و سه چاهون نیز واگذار می شود؟
۴ ـ بحث مربوط به ادغام شرکت سنگ آهن و معادنش، با ذوب آهن اصفهان صحت دارد یا خیر؟
۵ ـ آیا قطع پرداخت دو درصد عوارض شرکت به شهر، در دیماه سال گذشته، صحت دارد؟
۶ ـ اعضای هیئت مدیره شرکت، چه کسانی بوده و از کجا آمده اند؟

سید امین رضوی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
خدابنده لو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا هر کس یاد نگرفته تا باندازه قد و قواره خودش حرف یزند ؟ موضوع سنگ آهن برای کسانی که اهل مطالعه و دنبال کردن مسائل اینچنینی هستند کاملا واضح است . در دولت آقای دکتر احمدی نژاد موضوع مصوب شده و بابت رد دیون دولت به صندوق فولاد 71/5 درصد به این صندوق واگذار شده که از این میزان حدود 3/5 درصد بابت سهام ترجیحی به کارکنان اعم از رسمی ، قراردادی ، ماده 16 و پیمانکار و البته بازنشستگان صندوق تعلق میکیرد که تا آنجا که بنده اطلاعات دارم حتی از این میزان با توجه به مبلغ آن تنها 1/3 قابل خریداری است که اگر هزینه بیشتری بتوانند بپردازند تا سقف تعیین شده قابل خریداری است و از طرفی بخشی نیز توسط دستگاههای اجرائی مثل شهرداری نیز قابل خریداری است مشروط به آنکه پول آنرا داشته باشند بپردازند در هر صورت و در حال حاضر بهترین شرایط برای این واگذاری فراهم شده هم برای شهر و هم برای مردم و موضوع هیچ ربطی به ذوب آهن اصفهان ندارد و بهتر است در این شهر مردم را دلگرم و امیدوار کنید تا آنکه به موضوع ناآگاهانه دامن زده و دلسردی ایجاد کنید .من بعنوان یک فرد غیر بومی جدیت و دفاع جناب عسکری از حقوق مردم و کارمندان و نیز پیگیری مستمر طرح های توسعه ای را ستایش میکنم

    نگارنده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۷:۴۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    جناب خدابنده لو، بنده نیز با نظر شما کاملا موافقم ( بهتر است در این شهر مردم را دلگرم و امیدوار کنید تا آنکه به موضوع ناآگاهانه دامن زده و دلسردی ایجاد کنید) و در نوشته خود بنده نیز گفته شده که (هر کسی از ظن و اطلاعات خود بدان می پردازد و بدیهی است خواسته و یا ناخواسته، بدان دامن میزند.) و این همان جمله اول نظر شماست (چرا هر کس یاد نگرفته تا باندازه قد و قواره خودش حرف یزند ؟) منتهی با ادب تر.
    بنابراین ما هر دو هم نظریم. تنها چیزی که می ماند اینکه سوالات رایج و شایعات را بنده از مدیرعامل پرسید م تا ایشان و یا نماینده ایشان (مدیر روابط عمومی مثلا) پاسخ دهند تا شایعات بخوابد. اینکه شما، پاسخ می دهید، نیز همان بحث قد و قواره مورد نظر خودتان و بحث ظن و اطلاعات شخصی است و مردم نخواهند پذیرفت. ممنون از نظرتان

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای خدابنده لو معلوم میشه در سنگ اهن پستی داری یا دنبال پستی

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ماشالله خود حاج اقا عسکری و حاج اقا طلایی و .. برای ……مردم و کارکنان هم ولش..

الف - برزگری بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۹:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

لطفا دقت نمایید:
1- البته طبق معمول، یکنفر که دیگر نیست، یعنی فرماندار سابق، مسئول اهمالکاری مسئولان فعلی است. تنها یک نکته این وسط مغفول مانده و صحبتی از آن در میان نیست. مدیر عامل بومی شرکت.
2- به نظر بنده، حاج جواد عسکری،………… به عنوان مدیرعامل بومی شرکت می تواند با روشنگری و پاسخ به سوالات زیر، زمینه ارامش را فراهم کرده، از بروز شایعات بیشتر جلوگیری کند.
یعنی واقعا آقای رضوی فقط ایندونفر را مقصر در قضیه خصولتی سازی معادن بافق می داند و مانند عوام تقصیرها را گردن فرماندار سابق بافق می اندازدو تنها راه جلوگیری از آشوب و بلوا و رسیدن به آرامش را منوط به پاسخگویی مدیرعامل فعلی سنگ آهن می نماید واقعاکه………..

بو علی سینا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

الان شما نماینده مردم بافقی ؟

راستگو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۳:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رضوی به نظر بنده مردم از چرندیات شما خسته شده وفهمیدند شما به دنبال پست ومقامی هستید ریزه خواراکدام گروه هستید و همه می دانند در دنیای مجازی نیز به دنبال نفاق وتفرقه بین مردم بافق هستید . از خدا بترسید وبه فکرآخرت خودتون باشید… بیچاره بافق فردانیز برای اینکه خود رابی طرف جلوه دهد چرندیات شما را را برای مردم ارائه می دهد….

یک بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۵:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

فقط یک سوال از آقای خدابندلو دارم. جناب آقا میشه بگین موقعی که چهاردرصد سهام سنگ آهن را میتوان به حج واوقاف قم داد بدون پرداخت یک ریال به صاحب خونه که میرسه( شهرداربی بافق) باید برای خرید سهام دست در جیب مردم بافق کنند. از قدیم گفته اند چراغی که به خونه رواست به مسجد حرام است . اگر مسلمانیدکه مطمئنا چنین است رسم مسلمانی به جا آورید. و سهم مردم بافق را به ثمن بخس به دیگران نبخشید

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۹:۱۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای خدابنده لو ظاهرا شما یا در حد دیپلم هستید یا مطالعه دقیقی ندارید در بندهای اصل 44 امده است اگر مردم قادر به خرید سهام شرکت دولتی ندارنند دولت موظف به قسط بندی ان را دارد یا از مطالبات سود ان شرکت قسط ها را پرداخت کند

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۹:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شفاف سازی لازم است

ناظم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بنام خدا از طرح سوال منطقی توسط سید امین رضوی ممنون آقای رضوی قلم وعزمتان مستدام باد . به امید جواب شفاف ومستدل متولیانی که میگفتند سه چهار سال باهم رفیق باشیم کسی انتقاد نکنه جواب میگیریم دوسالش گذشت گزارش بدهند چه دستاوردی داشتیم

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۹:۰۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
شرکت سنگ آهن مرکزی که قبلا پدارمان میگفتند ذوب آهن الان داره واقعاٌ میشه ذوب آهن وقتی اعضای هیئت مدیره که اخیراٌ معین شدن همه اصفهانی هستندو بالغ بر 80 درصد سهام رو فروختن به صندوق بازنشتگی ( اصفهان ) دیگه برای مردم ضجر دیده بافق چی میمونه به خدا این انصاف نیست ما گاز نداریم ارابه های مرگ در جاده ای که هنوز بیش از نصف آن دوطرفه است دارن سنگ ما رو میبرن و جون مردم مار و میگیرن به خدا یه کسی به دادما برسه

سید ممنون که هنوز دست به قلمی و تطمیع پست نشدی خیلی ها قبلاٌ بودن الان به هر دلیلی دیگه نیستند

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱:۰۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سیدجان سلام واگذاری سنگ اهن همان روزی که اقای عسکری پست راقبول کرد خصوصی شد دلیل ان زیربارنرفتن دکتریاراحمدی وعزل ناگهانی وی اقای عسکری دنبال پست بود به هرقیمت ممکن ولو به تاراج رفتن اینده فرزندان این شهر وخاموشی تدریجی این شهر بله سیدجان امضا وقرارخصوصی شدن همان روز انجام شد نمیدانم چگونه عسکری شب ها سرش رابرزمین میگذارد واین سوال که ایاهیچ عذاب وجدانی ندارد سیدجان حرف بسیار است فقط این دوسال واندی برای چندنفر حسابی خوب شد که درخواب هم نمیدیدن فقط گله من ازشما در مقاله تان این است که جواب را خواسته اید اگر عسکری نمیدهدمدیر روابط عمومی حسن زاده بدهد واقعا نمیدانی اوفقط در…..

    رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    مدیریت روابط عمومی از دیدگاه حقوقی مد نظر بود. منظور بنده اقای حسن زاده و عسکری حقیقی نیست. بلکه مدیر عامل و مدیریت روابط عمومی از دید حقوقی است . بدیهی است در یک سازمان ، مدیر روابط عمومی در جایگاه انتشار سخنان مدیریت ارشد سازمان است.

اااا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۴۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب اقای خدابند/اگرشهر کوچکتر داشت دیگر حرفر از تایش و ….. نبود

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام خسته نباشید
یعنی اینقدر یک نفر که به کار شما ایراد می گیرد سخت و غیر قابل تحمل است سید جات دمت گرم اگه یکی مث تو با این سوالات نبود که من دیگه خود کشی می کردم از نا امیدی بازم امیدوار شدم که چند نفر دلسوز مانده اند اینشالله مانند جدتان سرافراز و سربلند باشید و تو ای آقای خدابنده لو اگر بافقی نیستی خواهشا برای ما بافقی ها نظر نده چون در قد و قواره بافق نیستی و حق این جور صحبت کردن نداری و من الله توفیق .

عباس ابراهیمی خوسفی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۴:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای خدابنده لو به این جمله ات دقت کن ( چرا هر کس یاد نگرفته تا باندازه قد و قواره خودش حرف یزند ؟ موضوع سنگ آهن برای کسانی که اهل مطالعه و دنبال کردن مسائل اینچنینی هستند کاملا واضح است)
اولا مطبوعات رکن چهارم دمکراسی هستند و جنابعالی نباید به خودت اجازه بدهی در حوزه فرهنگی و رسانه ای دخالت کنی دوما ما دنبال مافیای قدرت و ثروت در این قضیه هستیم چرا شما بر آشفته شدید نکنه خدایی نکرده سهمی از خون گلوی مردم بافق نصیب شما می شود ؟ در عین حال پیشنهاد می کنم برای ملک مردم که شما هم از این ملک ارتزاق می کنید تصمیم نگیرید بگذارید بچه های بافق برای بافق تصمیم بگیرند بهتر است به روزی فکر کنید که مانند دیگران با کفش پاره به بافق اومدید ولی امروز نمی دانید حقوق های میلیونی را کجا خرج کنید فکر نمی کنید نمک را خوردید دارید نمک دان را می شکنید؟ واقعا دست مریزاد از رسم عیاری و پهلوانی بدور است

بسيجي 2 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دست مريزاد سيد!

رضان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۲:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ما از اقای حاجی عسکری انتظار بیشتری داریم با تش کر

ح-ا-ا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

انشاالله هرچه به صلاح وخوبی بافق وبافقی هست اتفاق بیفتد