رئیس مجمع نمایندگان استان: بافق، مهریز وبهایاد را در یک حوزه انتخابیه پیشنهاد کردیم

دسته: اجتماعی
یک دیدگاه
دوشنبه - ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

محمدصالح جوکار در جمع  اساتید و دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی بافق درباره آخرین وضعیت حوزه های انتخابیه، عنوان کرد: برخی حوزه های انتخابیه کنونی کشور ناعادلانه و شاید مثلا یک شهرستان با سیصد هزار نفر جمعیت 3 نماینده دارد.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با اشاره به پیگیری های از ابتدا تا کنون در این زمینه، ادامه داد: استان یزد جمعا 4 نماینده داشته که با درگذشت مرحوم یحیی زاده اکنون سه نمایند دارد.

نماینده یزد و اشکذر تصریح کرد: حوزه های انتخابیه فعلی واقعا ظلم است بدلیل اینکه الان یک شهرستان با نزدیک به 70 هزار نفر جمعیت یک نماینده دارد و دو شهرستان میبد و تفت با جمعیت نزدیک به 160 هزار یک نماینده، و یزد و اشکذر با بیش از 600 هزار نفر یک نماینده دارد.

وی افزود: 5 شهرستان با فاصله نزدیک به 600 کیلومتر از ابرکوه و خاتم تا مهریز و بافق و بهاباد نیزیک نماینده دارد و این عادلانه نیست، یک نماینده با پهنه جغرافیایی و یا این جمعیت های بالا چگونه می تواند جوابگو باشد.

وی گفت: از ابتدا طرحی را به مجلس دادیم، البته این طرح در مجلس هشتم نیز مطرح بود ولی کاری پیش نبرد ولی الان بطور جدی در کمیسیون شوراها در دست کار و قرار است از نماینده هر یک از استان ها برای دفاع از طرح شان دعوت شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما اردکان و میبد یک نماینده، تفت و ابرکوه و خاتم با یک نماینده، بافق و بهاباد و مهریز با یک نماینده، و یزد و اشکذر با یک نماینده است.

وی افزود: البته یک افزایشی طبق قانون اساسی هر 10 سال یکبار باید داشته باشیم تا به حوزه های بالای صدهزار نفری یک نماینده داشته باشد که هنوز نمی دانم عملیاتی بشود یا نه.

وی یادآورشد: اگر این طرح در کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس تصویب شود در نهایت در صحن علنی رای گیری و اگر امیدوارم لابی نشود و بگذارند این عدالت برقرار شود این طرح مصوب می شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
u این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.طرح خوبی است انشاالله با پیگیری نمایندگان محترم استان به تصویب خواهد رسید.باتشکر.