خصوصی سازی نه ،خصوصی سوزی می تازد!!!!

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
سه شنبه - ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

در حالی که نزدیک به یک سال از پایان عمر دولت دهم گذشته، به تازگی یکی از تصمیمات پر ابهام ایشان توسط دولت جدید، به گونه‌ای به اجرا درآمده که ابهامات فراوانی به دنبال داشته است. 

به گزارش «تابناک»، به تازگی واگذاری نیروگاه آبادان ـ که اواخر آذرماه سال ۹۱ توسط دولت دهم مطرح شده بود‌ ـ در دولت یازدهم در حالی‌ اجرا شد که هنوز مخالفان بسیار‌ آن، پاسخ پرسش‌های خود را نگرفته‌اند و افزون بر آن، شیوه عجیب در پیش گرفته شده ‌دولتمردان برای واگذاری، به مراتب بر سوالات و ابهامات ایشان افزوده است. 

کافی ا‌ست بدانیم‌ این واگذاری در یازدهم فروردین ماه، درست پیش از چهار روز تعطیلی رسمی در تقویم (دوازدهم تا پانزدهم فروردین، مصادف با مناسبت‌های روز جمهوری اسلامی، روز طبیعت، شهادت حضرت زهرا و در آخر، آدینه روز) انجام گرفته تا دریابیم‌ طبیعی ارزیابی کردن شرایط واگذاری، تقریبا ناممکن است، ولی این تنها بخشی از ماجراست. 

برای درک بهتر شرایط، باید به واکنش‌های متعددی اشاره کنیم که پس از اعلام واگذاری این نیروگاه سیکل ترکیبی توسط قائم مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در سال ۹۱ بروز کرد؛ از اعتراض و نامه‌نگاری کارکنان این مجموعه با دفتر رئیس‌جمهور سابق گرفته تا مخالفت نمایندگان مردم منطقه در مجلس، اعتراض برخی مقامات محلی و در ‌‌نهایت مکاتبات مخالفان اجرا شدن این واگذاری با دفتر رئیس جمهور فعلی. 

اما هر چه این مخالفت‌ها فراگیر شد، با تهیه تومار و یاری جستن از مسئولان ‌پیگیری شد، مسائل ملی‌، منطقه‌ای، نکات استراتژیک، شاخصه‌های اقتصادی، فنی‌ و تخصصی، اوضاع شاغلان در این مجموعه و دلایل دیگر برای به صلاح نبودن این واگذاری ردیف شد و پای رسانه‌ها را به ماجرا باز کرد، افاقه نکرد تا در ‌پایان نیروگاه آبادان برای تأمین بخشی از دیون دولت در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، چوب حراج خورده و واگذار شود. 

عجیب اینکه به رغم این مخالفت‌ها، واگذاری در غفلت همگان و در ‌تعطیلات نوروزی رقم خورد و زمانی همه از این موضوع آگاه شدند که کار از کار گذشته بود و ابهامات فراوان پاسخ نداده باقی مانده بود. 

البته آن گونه که سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده، از محل فروش این نیروگاه عایدی خوبی نصیب دولت شده که به نظر بیش از دیون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است؛ اما همچنان کارکنان این مجموعه برایشان این پرسش‌ها باقی است؛

* چرا به رغم همه نامه‌نگاری‌ها و اعتراضات صورت گرفته، هیچ یک از مسئولان منطقه‌ای و ملی‌ به خود زحمت ندادند تا در جمع کارکنان یا نمایندگان آن‌ها حاضر شده و حرف ایشان را بشنوند؟ آیا اینقدر به تصمیم واگذاری این نیروگاه اطمینان داشتند که خود را از هر گونه اشتباه و خطا مبرا نشان دادند؟ 

* چرا امثال نیروگاه طرشت تهران که کارکرد چندانی ندارد و بیش از هفده هکتار زمین متعلق به آن، می‌تواند نرخ فروشش را چندین برابر نرخ فروش نیروگاه آبادان کند، از لیست فروش نیروگاه‌ها خارج شده و به جای آن نیروگاه نو‌ساز، استراتژیک و سودآور آبادان که هنوز واحد‌های بخار آن به بهره‌برداری کامل نرسیده، بدین شکل عجیب به فروش رسیده و تبدیل به دغدغه خانواده‌های کارکنان شاغل در آن می‌شود؟ 

* چرا تنها یک شرکت برای خرید این نیروگاه ‌نام‌نویسی کرده و قیمت ارائه داده؟ چرا قیمتی که ایشان ‌داده‌اند،‌‌ همان قیمت پایه بوده است؛ آیا می‌دانستند که رقیبی ندارند و هیچ کسی نخواهد توانست نرخی بیش از ایشان ارائه دهد؟ 

* چرا اعلام فروش نیروگاه آبادان در تعطیلات نوروزی صورت گرفته است؟ 

* چرا نام شرکت برنده پس از گذشت حدود یک ماه، هنوز اعلام نشده و به عنوان یک راز نزد کارگزاران مزایده پنهان نگاه داشته می‌شود؟ 

* شنیده شده که یکی‌ از شرکت‌های مشتاق خرید این نیروگاه، قیمتی بسیار بالا‌تر از قیمت پایه را مد نظر داشت؛ اما به بهانه‌های گوناگون، مانع از نام‌نویسی آن شدند؛ آیا چنین چیزی درست است و آیا شرکت‌های دیگری هم بوده‌اند که با آن‌ها چنین برخوردی شده یا خیر؟ 

* چرا به مخالفت کارکنان این نیروگاه، مردم شهر، نمایندگان شهرستان و… بی‌توجهی کامل شد؟ 

* چرا نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ـ که از قضا همگی‌ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز هستند ـ ‌وعده خود مبنی بر واگذار نشدن این نیروگاه را فراموش کرده و سکوت پیشه کرده‌اند؟ 

بدین ترتیب، انبوهی از پرسش‌ها مطرح است که کسی در صدد پاسخ‌دهی به آن‌ها هم برنیامده تا دست‌کم نیروهای شاغل در این پایشگاه، احساس زیان کرده و از نادیده گرفته شدنشان سرخورده شوند، به ویژه آنکه می‌بینند حتی مسئولان نیروگاه از کم و کیف واگذاری بی‌اطلاعند و نام خریدار این مجموعه هنوز معلوم نیست!

تابناک


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
میرزا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۵:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بابا شما هر چی داد بزنی دادت به جایی نمی رسه این دولت تدبیر وامید قراره همه چیز این کشور را خصوصی کنه

بابا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۵:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

گفته شده شیب ملایم است