از چادرملو تا سنگ آهن بافق

دسته: مقالات
۷ دیدگاه
سه شنبه - ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

image_86716

جای خالی یزد و یزدی ها در مدیریت چادرملو و سنگ آهن بافق
در طول تاریخ و برحسب شواهد و مدارک، یزد همیشه حرف اول را نه در فرهنگ و هنر و سیاست، که در اقتصاد و تجارت و صنعت می زده است، و اما اینک در بازی های پیچیده سیاست، این نقش و سهم نادیده گرفته شده است، و یزدی ها سخت کوش، سهم و نقشی در مدیریت چادرملو و سنگ آهن بافق ندارند! شرکت های غیر یزدی با مدیرانی خارج از یزد نشین، برای صنعت و فرهنگ و معادن استان یزد تصمیم می گیرند، و تعجبی نیست که بسیاری ازین تصمیم گیری ها به نفع مردم و استان یزد نمی باشد.
بدلیل سیاست های استعماری و در راستای تامین منافع شوروی در قبل از انقلاب، ذوب آهن، نه در بافق و حتی بندرعباس، که در اصفهان و کنار زاینده رود ایجاد گشت، تا هزینه ایجاد راه آهن و خرید لوکوموتیوهای روسی به ایران تحمیل شود. موضوعی که حتی مرحوم باستانی پاریزی نیز در کتاب حماسه کویر به آن اشاره نموده بود.
معادن چادرملو و بافق، با شتاب روزافزونی، مدام استخراج و سنگ ها و مواد خام معدنی، به خارج استان برده می شود، و در این میان، سهم مردم استان و بخصوص بافق جز پیامدها و آلودگی های زیست محیطی چیست؟
اصفهان، که بنوعی با ظرافت و سیاست، مدیریت آب زاینده رود را در اختیار گرفته، اینک درصدد مدیریت سنگ آهن نیز می باشد، و اما اگر قرار است که مدیریت و منافع چادرملو و سنگ آهن بافق در دست مدیران استان نباشد، بهتر نیست تا استان یزد، زیرمجموعه استان اصفهان قرار گیرد و برای استان یزد، فرمانداری ویژه از جانب اصفهانی ها انتخاب شود؟ شاید در آنصورت یزدی ها سهم بیشتری بتوانند از معادن و سرمایه های ملی استان داشته باشند!
یزد ثروتمند، یزدی که همیشه در اقتصاد و صنعت حرفی برای گفتن داشته، می تواند در روند خصوصی سازی و اگر دولت مانع تراشی نکند، سهام سنگ آهن بافق و چادرملو را خریداری نموده و از منافع آن بهره ببرد، و اما فرصت عرضه سهام و خرید سهانم توسط یزدی ها فراهم خواهد شد؟
چرا باید سهام «سودآور» سنگ آهن بافق به شرکت های «زیان دهی» که دولت می خواهد واگذار شود، و چرا این سهام به مردم استان عرضه نمی شود؟

محمد رضا شوق الشعرا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
عباس ابراهیمی خوسفی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۶:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شوقی جون آب در هاون کوبیدن است این جماعت گوش شنوا ندارند

عضو شورای بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تلاش و کوشش و امید به خدا همه آنچه را رشته اند پنبه خواهیم کرد. در آنروها استان با ما نبود امروز همه فهمیده اند که از سال 1379 ما همیشه گفته ایم اصفهان غارتگر است. امروز علاوه بر حق تعالی مردم فهیم بافق و مردم شریف استان را در کنار خود داریم پس بیایید در همین جمعه با مردم بافق همراه شوید و فقط در نماز جمعه یک شعار دهیم.
خصوصی سنگ اهن خیانت است به استان

ماشاشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
درود بر شوق الشعرای عزیز
همین سئوالدر ذهن بیدار ما بافقی ها نقش بسته وجالبه که جواب مستدل و قانع کننده ای برای اون نتونستیم پیدا کنیم. شهری با این همه معدن و سرمایه و خطوط مهم ریلی از کمترین امکانات رفاهی برخورداره انگار نه انگار همین شهر خوراک کوره ذوب آهنو تامین میکنه .دوست خوبمان جناب آقای شوق الشعرا مگر معجزه ای رخ بده تا ماهم شاهد شکوفایی و آبادانی و ساخت کارخانجات جوار معدنی بشیم .اصفهانی که حتی لوله آب انتقال به یزدو شکوندند و الان هم اعتراضاتی به انتقال آب به همین معدن طلاخیزه الان میخان صاحب معدن شهر و استان ما بشن به حق چیزای ندیده.

همشهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خصوصی سنگ آهن مولغابایدگردد.بافقی میمیردذلت نمی پذیرد.اصفهانی حیاکن بافق مارارهاکن-مابااصل 44مخالف نیستیم ولی درست اجراشود

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۶:۲۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا یا همه حرف میزنند و کاری جز فتنه نمیکنند

رادمنش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۷:۱۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا جناب آقای عضو شورای شهر بافق خودش رو معرفی نمی کنه. نکنه یکی از 4 کارکن سنگ آهنه؟؟؟؟

یا علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۲:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مرحبا به غیرتت عضو شورای شهر بافق بازم به شما