جوکار: واگذاری معادن بافق یزد بر خلاف قانون است و مسئولان قول توقف آنرا دادند

دسته: اخبار ویژه
۱۰ دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد گفت: در جلسه اي كه با جهانگيري معاون اول رئيس جمهور برگزار شد، قرار شد اين طرح فعلا متوقف شود  وهر چند هنوز اين اتفاق بطور كامل نيفتاده اما نمايندگان و مسئولان استان پيگير آن هستند ،چرا که واگذاری  معادن به عنوان تنها دارايي مردم بافق بر خلاف قانون است و اصل 45 قانون اساسي آن را رد مي كند و مسئولان قول دادند این واگذاری فعلا متوقف شود.

خبرنگار یزد فردا===  مسعود میرجلیلی ==== محمد صالح جوکار ظهر امروز یکشنبه در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار یزد فردا ،افزود: واگذاري اصل معدن بر خلاف قانون است و اصل 45 قانون اساسي آن را رد مي كند زيرا معادن از انفال است  و تنها مي توان پروانه بهره برداري  آنها را به بخش خصوصي واگذار كرد و  و نبايد براي آن شتابزده عمل شود و ما تضمين‌هاي لازم را براي رفع دغدغه‌هاي مردم و استان مي‌خواهيم.

وی ادامه داد: در اصل 45 قانون اساسي صريحا ذكر شده كه معادن از انفال و متعلق به دولت هستند و واگذاري آنها به بخش خصوصي غيرقانوني است اما عده اي بدون توجه به اين اصل قانوني، اصل 44 را فراتر از قانون برده اند و هر آنچه براي بخش خصوصي خاص، منفعت دارد، را در نوبت واگذاري، آن هم نه به مردم بلكه به برخي خواص دارند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی ،گفت: دو معدن مهم و مطرح سه چاهون و چغارت، دو معدني هستند كه از اوايل امسال، زمزمه واگذاري آنها به بخش خصوصي آغاز شده اما اين واگذاري كاملا شتابزده و غيرقانوني است و اين امر سبب شده تا مسئولان و نمايندگان استان يزد نيز هم صدا با مردم، معترض به اين امر باشند.

جوکار ادامه داد: طي اين مدت، مسئولان بسياري به شهرستان بافق سفر كرده اند تا با حضور در جلسات، از اجراي اين امر جلوگيري كنند و در نهايت نيز با پیگیری انجام شده و قول مساعد مسئولان قرار شد فعلا اين طرح را متوقف كنند.

وي عنوان كرد: نمي توان معادن سه چاهون و چغارت را جزو دارايي هاي شركت سنگ آهن مركزي حساب كرد زيرا سنگ آهن فقط يك بنگاه اقتصادي است كه كار برداشت ذخائر را انجام مي دهد و اصل معدن در اختيار دولت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: در مور28 و نیم  درصد سهم دولت نيز واگذاري اين سهم قابل تامل است زيرا دولت هنوز نتوانسته از محل اين سهم خود، محروميت هاي بافق را كاهش دهد در حالي كه معادن جزو منابع بافق هستند و اولويت اول، ايجاد زيرساختهايي نظير آب، گاز، راه و … است.

جوکار افزود: بايد شفاف ‌سازي شود كه 28.5 درصد دولت، قرار است چه  دردي از مردم بافق دوا كند و اگر هم قرار است سهام به مردم واگذار شود، بايد براي مردم فرصت قائل شد تا آنها بتوانند سهام را خريداري كنند كه اين خريداري نيز به صورت بلوكي امكان پذير نيست.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد گفت: محاسبه و ذكر دقيق و قانوني مزايايي كه معدن بايد به شهرستان بدهد لازم است و اكنون كه مالكيت مربوط به دولت است، بايد همه مزايايي كه قرار است از معادن سنگ آهن به بافق برسد، محاسبه شود كه بعدها اگر به بخش خصوصي واگذار شد، سهم مردم بافق روشن باشد و بخش خصوصي نيز اين حق و حقوق را ادا كند ،زیرا منافع مردم بافق نبايد دستخوش تغيير و تحولات شود و ابتدا بايد منافع مردم بافق و صنايع استان لحاظ شود.

وي همچنين با اشاره به تامين خوراك از اين معادن براي صنايع فولادي استان يزد و شهرستان بافق ،گفت: فروش ذخائر اين معدن بايد اولويت ‌گذاري و مشخص شود تا در آينده بخش خصوصي از تامين خوراك صنايع فولادي استان شانه خالي نكند و به ميل و اختيار خود، خوراك معادن را به هر جا كه خواست، واگذار نكند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
میرسلیمانی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۷:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چقدر باید بی کفایت باشیم که چون دلمان برای کارخانه های فولاد سرقت شده ار بافق می سوزد و برای تامین خوراکشان به هول و ترس افتاده ایم از حقوق مردم دلاور بافق هم حمایت کنیم !!!!عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.اصلااستان یزد لیالقت داشتن منابع خدا دای و سود آور را ندارد و چه بهتر که بافق دلاور به استان دیگری الحاق شود تا از ضررهای بیشتر ممانعت به عمل آید.نماینده یزد هم بخاطر خوراک کارخانه های فولاد یزد و مهریز
هوا خواه مردم بافق شده!!!!!آقای جوکار
چرا تغییرات غاضبانه و دزدانه مرزهای شهرستان بافق را تا کنون سکوت اختیار کرده اید؟؟؟؟؟؟آنها ضرری برای فولاد شهر یزد ندارند؟؟؟؟؟

گلزار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۷:۵۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خصو صی سازی متوقف شد معادن بافق جز ئ انفال است

عمار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۹:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دست آقای جوکار و تمام مسئولینی که شبانه روز پی گیر مسائل بافق مظلو م هستند درد نکند

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

راستی از دخیل عباس وپیگیرهاش چه خبر؟از بعضی ازآقایون که درموضوع جشن تولد حضرت زینب در پارک آهن سینه چاک کردند وجامه دریدند چرا اعتراضی شنیده نمی شود؟

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۹:۴۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام راستی d19 کجارفته .
بیایید اگه ان شاء الله توانستیم که می توانیم جلو خصوصی سازی معدن را بگیریم دنبال پس گرفتن ثروت غارت شدمان یعنی معدن d19 با جدیت بیفتیم .بیایید دیگه نگذاریم حقمان را بخورند و ما هیچ دم نزنیم.

رسول این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۳:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سردارخسته نباشی برای بافق کاری بکن

هالو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۳:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا اينكه دنبال اين باشىد كه چه كسى دنبال كار است مهم است؟ يا منافع شخصى و گروهى? به حمد خدا خصوصى سازى متوقف خواهد شد و اقايان شورا به خدا دستتان درد نكند هيچ كس منكر زحمات شما نيست

حمید رضا طاهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از مسولین دلسوز وفداکار بافق که واقعا پیگیر شر کت سنگ اهن و حتی پیگیر حق از دست رفته بافق هستند .خدا عمر با برکت به شما عزیزان بدهد انشااله

هتل ایمیدرو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۵:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تحقیق و تفخص از معادن واگذار شده
در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
مسایلی را روشن میکند فراتر از کل اختلاسهای سالهای گذشته
و هزاران میلیارد ا تومان به دولت قابل برگشت است .

ظریف این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۵:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هتل ایمیدرو
هتل تهیه و تولید مواد معدنی ایران – شعبه تهران

چه زیبا تشبیه فرمودند .