تدوین طرح افزایش سهم پژوهش در حوزه‌های معدنی در دانشگاه یزد

دسته: عمومی
۵ دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

مسؤول راه‌اندازی پژوهشکده معدن و عضو هیأت علمی دانشگاه یزد گفت: با تشکیل پژوهشکده مهندسی معدن در دانشگاه یزد توجه اصلی را بر ایجاد ارتباط با مجموعه های معدنی استان قرار داده‌ایم و درصددیم پیشنهادهای مربوط به افزایش سهم پژوهش در حوزه‌های معدنی را در قالب طرحی تدوین کنیم.

دکتر علیرضا یاراحمدی گفت: ایده اصلی پژوهشکده مهندسی معدن در دانشگاه یزد به دلیل وجود معادن زیاد در استان و اینکه بالاترین درآمد و همچنین هزینه مربوط به صنایع در استان است و در عین حال ما بیشترین خطرات را در معادن شاهد هستیم بنابریان این پژوهشکده تشکیل شد تا هم در زمینه تولید تکنولوژی در داخل استان و هم در زمینه افزایش ظرفیت‌های فراوری مواد معدنی، استان را به خودکفایی برساند.

این عضو هیات علمی دانشکده معدن و متالوژی دانشگاه یزد ضمن بیان ایجاد یک منطقه ویژه تحقیقات معدنی در خصوص هدف عمده از این طرح ملی گفت: بر اساس سند چشم انداز 20 ساله، صنعت فولاد کشورمان سالانه نیازمند حدود 50  تا 70 میلیون تن سنگ آهن یا کنسانتره با عیار متوسط 60 تا 68 درصد می باشد به همين ميزان سرب و روي، بوكسيت، مس و مواد معدني كمياب نيز به اين نياز روز افزون اضافه مي شود که رسیدن به این چشم انداز تنها با اجرای مدیریت و برنامه ریزی پژوهشی و فناوری امکان‌پذیر است.

وی افزود: به منظور ایجاد سازمانی پژوهشی که بتواند علاوه بر ایجاد امکان استفاده از پژوهشگران دانشگاهی از دانش و تجربه محققین معادن و صنایع معدنی کشور استفاده نماید، دانشگاه یزد بر اساس رسالت خود و بر اساس ظرفيت هاي معدني كشور و تفاهم نامه هاي امضا شده با مجموعه هاي معدني شركت سنگ آهن مركزي و زغالسنگ طبس، توسعه گروه پژوهشي معدن را در دستور كار قرار داد.

دکتر یاراحمدی در خصوص اهداف پژوهشکده مهندسی معدن گفت: در راستای اهداف ملی توسعه کشور و اهداف و ماموریت های معادن و صنایع  معدنی و با در نظر گرفتن قابلیت ها و توانمندی های پژوهشی و فناوری دانشگاه یزد و دیگر مراکز آموزش عالی همکار، از جمله اهداف این پژوهشكده فراهم نمودن اطلاعات معتبر بر اساس مستندات و تدوین طرح افزایش سهم پژوهش در تولید ناخالص ملی و بهبود شاخص های کمی و کیفی تحقیقاتی کشور در حوزه های مهندسی معدن، مواد و علوم وابسته و جذب اعتبارات و امکانات تحقیقاتی شرکت هاي دولتي و خصوصي معدني منطقه و کشور در حوزه های مرتبط است.

وی ادامه داد: از دیگر اهداف این پژوهشکده  می توان به فراهم سازی امکانات و دسترسی پژوهشگران به تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاه های تخصصی همچنین تشویق محققان، مبتکران و مخترعان برای اجرای هر چه بیشتر طرح های پژوهشی و فناوری و تجاری سازی آنها اشاره کرد.

به گفته وی: افزایش ارزش ذخایر معدنی کشور از دیگر اهداف پژوهشگران، متخصصین، مدیران و صاحب نظران معدنکاری است و این مهم تنها بر پایه پژوهش های کاربردی و فناوری های دانش بنیان استوار است و تحقق این امر مستلزم همفکری و هم افزایی این گروه نخبه و حمایت معادن و صنایع معدنی کشور است.

وی در توضیح بیشتر راجع به اقدامات این پژوهشکده در راستای تحقق منطقه ویژه معدنکاری گفت: پژوهشکده مهندسی معدن با چهار گروه پژوهشی اسخراج و اکتشاف معادن فلزی و غیر فلزی و فراوری مواد معدنی که موافقت قطعی را از وزارت علوم دریافت کرده اند و گروه فناوری های معدنی که موافقت اصولی آن کسب شده است فعالیت خواهد کرد.

دکتر یار احمدی  با اشاره به اینکه این پژوهشکده تا کنون موفق به جذب و اجرای چند طرح شده است، تصریح کرد: تفاهم نامه هایی با سنگ آهن مرکزی و ذغال سنگ طبس بسته شد و در مرکز پژوهش سنگ آهن وابسته به دانشگاه یزد این فعالیت پژوهشی آغاز شد ضمن اینکه تا کنون 4/2میلیارد تومان کل  قرارداد های منعقد شده با این پژوهشکده است.

وی در خصوص پیشرفت های علمی در خصوص معدنکاری گفت: در کشور مشکلی که در بین بحث های علم مهندسی معدنکاری، مکانیک سنگ و فراوری وجود دارد در علم فناوری معدنکاری، ماشین آلات و بیوتکنولوژی و فناوری های معدنی نوین است چرا که در حال حاضر ابزار های خارجی در این صنعت به کار می روند در حالی که در صنعت خودروسازی و صنایع شیمیایی پیشرفت های خوبی در زمینه ماشین آلات داشته ایم و باید صنعت را به این سمت سوق بدهیم تا ماشین آلات معدنی را نیز در داخل تولید کنند و نیازمند به ابزار خارجی نباشیم و در این پژوهشکده گام هایی در این خصوص نیز برداشته شده است.

وی از دیگر برنامه های پیش روی پژوهشکده مهندسی معدن که وابسته به دانشگاه یزد است را تلاش در جهت راه اندازی رشته های مرتبط با علوم و فنون فناوری های معدنی در دانشکده معدن عنوان کرد و افزود: بعد از ایجاد پژوهشکده مهندسی معدن هم اکنون در حال انجام توافق نامه های اجرایی برای راه اندازی رشته هایی همچون برق، مکانیک وکامپیوتر ماشین آلات معدنی در شهرستان بافق هستیم و سپس مراکز رشد و فناوری معدنی را ایجاد خواهیم کرد تا منطقه ویژه فناوری های معدنی برای اولین بار در کشور، در استان یزد محقق شود و به دنبال این هستیم تا مهندسی فناوری معدنکار ی محقق شود.

وی در خصوص اینکه تا کنون این روند چگونه پیش رفته است، گفت: تا کنون مشکل عمده ای که وجود داشته عدم شناخت صنعت معدن کاری از این روند و پژوهشکده بوده است که باید برای قرارگیری شرکت های معدنی و همکاری بیشتر، فرهنگسازی گسترده تری انجام شود و در کنار آن، موضوع مدیریت کار هم بسیار مهم و قابل توجه است به طوری که اهداف مورد نظر قرار گیرد و مدیریت قائم به شخص نباشد ضمن اینکه طرح های تحقیقاتی نیازمند بودجه و اعتبارات هستند ضمن اینکه فرهنگ مهندسی هنوز به سمت تولید نرفته است و این یکی دیگر از مشکلاتی است که با کمک مسئولین و فرهنگسازی رسانه ها باید رفع شود.

وی تصریح کرد:علم و نیروی انسانی زبده را در اختیار داریم و حلقه مفقوده در این میان مدیریت صحیح است که باید محقق شود، موفقیت در این طرح ها مساوی است با حذف خام فروشی و واردات ابزار بعضا نامرغوب خارجی به صنعت.

خبرنگار: زینب زارع

عکاس: رضا هژبر


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۵۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کجائی دلاور خسته نباشی ،همیشه در قلب همشهریان خود جا داری

فدایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

محبوب قلبهای پر سنل سنگ آهن مر کزی سلام
و امید مر دم بافق سلام همیشه پاینده باشی

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۷:۴۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام جناب آقای دکتر یاراحمدی
خسته نباشی ، انشالله که در همه امور موفق باشین
ما بافقی ها که قدرتون رو ندونستیم ،انشالله که یزدی ها بدونن

soheil8 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تهش معلوم نشد این منطقه ویژه قراره تو بافق باشه یا یزد؟؟!!
قبلا قرار بود تو بافق ایجاد بشه

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سهیل جان اگر مسئولین بذارند اقای دکتر یاراحمدی کاری بکنه حتما در بافق هسته ولی اگر مثل اقدامات قبلی دکتر که به نفع بافق بود نذارند حتما در یزد میباشد امیدوارم که مسئولین با دکتر همکاری کنند