مردم بافق و به طور کلی استان یزد اعتقاد دارند که حق و حقوق آنها در جریان واگذاری سهام شرکت سنگ آهن مرکزی رعایت نشده

دسته: اخبار ویژه , عمومی
۹ دیدگاه
جمعه - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در اواخر دولت دهم بود که طی مصوبه ای 71.5 درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزی ایران (بافق) به همراه بخشی از سهام تعداد دیگری از شرکتهای صنعتی و معدنی کشور به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار شده و این صندوق نیز به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد.

این مصوبه اگرچه در آن زمان تقریبا بی سر و صدا اجرایی شد و مخالفت چندانی نیز با آن صورت نگرفت اما حالا و بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم همزمان با بحث واگذاری باقی مانده سهام شرکت سنگ آهن مرکزی در فرابورس این بار صدای اعتراض مردم بافق و استان یزد بیش از پیش بلند شده است.

مردم بافق و به طور کلی استان یزد اعتقاد دارند که حق و حقوق آنها در جریان واگذاری سهام شرکت سنگ آهن مرکزی رعایت نشده و دولت نباید باقی مانده سهام این شرکت را نیز در فرابورس عرضه کند. این اعتراضات به حدی بوده که اواخر هفته قبل کارگران سنگ آهن مرکزی دست از کار کشیدند و در ادامه تنها با پادرمیانی و وعده های فرماندار بافق به سر کار خود بازگشتند.

اما در حالی طبق گفته مقامات محلی بافق معاون اول رئیس جمهوری دستور داده که درباره خصوصی سازی سنگ آهن مرکزی حتما نظر مردم بافق و استان یزد لحاظ شود که تاکنون این دستور اجرایی نشده و رئیس سازمان خصوصی سازی نیز بر واگذاری سهام این شرکت در فرابورس تاکید کرده است.

گفته می شود تا 29 اردیبهشت ماه فرصت وجود دارد تا نام سنگ آهن مرکزی از سایت فرابورس و فهرست خصوصی سازی حذف شود در غیر این صورت دیگر بعد از این تاریخ امکان حذف این شرکت از فهرست واگذاری سهام و خصوصی سازی وجود نخواهد داشت.

در همین زمینه سخنگوی شورای شهر بافق درباره خواسته های مردم از شرکت سنگ آهن مرکزی به ایسنا توضیح داد: یکی از خواسته ها این است که 10 درصد از درآمد فروش سنگ آهن برای جبران عقب افتادگی های عمرانی و محرومیت منطقه به شهرداری بافق داده شود. 5 درصد از درآمد نیز به کارگران و کارکنان معدن اختصاص یابد. سهم دو درصد عوارض شهرداری نیز همچنان تداوم یابد.

از سوی دیگر روال احداث کارگاههای جوار معدنی مانند آگلومراسیون، گندله سازی، فولاد و … تسریع شده و هرچه سریعتر دستکم دو کارگاه جوار معدنی احداث شود. متاسفانه درباره احداث این کارگاهها قبلا نیز اعتراضاتی شده و وعده هایی داده شده بود که متاسفانه عملی نشدند. این کارگاهها باید ظرف دو تا سه آینده به بهره برداری برسند. اینها مهمترین درخواستهای مردم از دولت در ارتباط با سنگ آهن مرکزی هستند.

عباسی افزود: از دیگر درخواستهای مردم این است که حداقل دو نفر از اعضای هیئت مدیره شرکت سنگ آهن بافق و مدیرعامل شرکت بومی باشند که در حال حاضر به جز مدیرعامل چنین وضعیتی وجود ندارد.

او با اشاره به اینکه یکی دیگر از درخواستهای مردم شفاف سازی درباره اصل چهل و چهاری بودن یا نبودن سنگ آهن بافق است، گفت: اعتقاد ما این است که سنگ آهن بافق جزو انفال بوده و مشمول اصل 45 است و نباید واگذار شود. استاندار یزد اعتقاد دارد که معدن سنگ آهن مرکزی جزو انفال بوده و نباید واگذار شود.

وی خاطرنشان کرد: استاندار یزد حتی تاکید کرده که 71.5 درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزی که به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار شده، اگر قرارداد واگذاری آن غیرقانونی است که باید هرچه سریعتر به دولت بازگردد و اگر قانونی است باز هم باید خواسته و مطالبات آن از سوی صندوق تامین شود و متممی به قرارداد واگذاری سهام شرکت سنگ آهن مرکزی به صندوق بازنشستگی فولاد اضافه شود که در آن خواسته های مردم بافق تامین شود. در غیر این صورت اگر خواسته های مردم تامین نشود و باقیمانده سهام شرکت سنگ آهن مرکزی به بخش خصوصی واگذار شود مردم و استاندار از خروج سنگ از منطقه جلوگیری خواهند کرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
ساسان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هم تشکر
هم حمایت

سمانه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۴۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

5 درصد به کارکنان ؟!! پس بقیه مردم چی ؟!!

فتاحی قلعه ای این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عباسی اگه همه متفق القول باشیددر دولت تدبیر و امید از پس غولهای بی شاخ و دم بر میایید.

محسن فکور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سخنگو شورا، بلبل خوش بیان وای به حالتون اگه سنگ آهن واگذار بشه. باید در دولت تدبیروامید حقوق شهروندی رعایت شود.

ندای بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۶:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باید تمام 100 در صد معدن چغارت دولتی بماند / معادنی مثل چغارت انفال هستند روی حرف رهبری عزیزمون حرف نزنیم
فقط شعار حمایت از رهبری کافی نیست در عمل مسئولین نشان بدهند
معدن بافق جزو انفال است تمآآآآآآآم

احسان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۷:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام سهام سنگ آهن بروری کدال بازار بورس قرار گرفت که فعلا خرید ان متوقف هست تا 29 شروع به فروش کند

احسان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۷:۴۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه
پاگنده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مسؤلین محترم یا بزنید به سیم آخر یا مردم میزنندبه سیم اخر با سلام وصلوات وجلسه و…. که نمیشه کاری کرد صبر هم حدی داره . 28 درصدی رو که پیگیری میکنیدبرای بافق خوبه و باید پس بگیرید ما هم پشتتون هستیم ولی اون چیزی که به کارگران معدن مربوطه و اونها رو به اعتصاب کشونده 71درصده که هر بلائی بخواد سرشون میاره و این که رفته وتموم شده و نمیشه برگرده کشکه. جز آیات قران که اگر هم بخواید نمیتونید حتی کلمه ای به اون اضافه کنید بقیه چیزها نوشته دست بشره و بشر می تونه عوض کنه پس بجنبید تا مردم نجنبیدند

متی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حق گرفتنی است برادر.