جای خالی احترام به خرد جمعی در واگذاری شرکت سنگ آهن مرکزی بافق!!!!

دسته: عمومی , مقالات
۱۰ دیدگاه
یکشنبه - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

IMG_1491

پس از چند هفته التهاب درباره واگذاری باقی مانده سهام شرکت سنگ آهن مرکزی بافق و تعطیل شدن 24 ساعته کار در بزرگترین مجموعه اقتصادی شهرستان بالاخره با اعتماد کارگران به یکدیگر و مسؤلین بالادست استان و شهرستان برای پی گیری، کار آغاز و آرامشی یک هفته ای  بر فضای عمومی شهر حاکم شد.هرچند این اعتمادها با پاسخ صریح و شفافی همراه نشد و سایت فرابورس حاضر نشد اطلاعیه ای مبنی بر لغو این واگذاری که استاندار یزد همین دیروزخبرش را داده بود درج کند و برعکس در آخرین اطلاعیه از واگذاری حتمی آن در روز دوشنبه سخن به میان آورد و این خود موجب تعطیلی دوباره کار در بزرگترین مرکز اقتصادی شهرستان شد.

درباره نوع این آرامش که آیا همیشگی است یا مقطعی ،قبل از طوفان یا  ناشی از احساس یاس و شکست یا التهابات برخاسته از نوعی ترس به آینده و یا سازماندهی شده ،قضاوت زود است اما سؤالات متداول مردم برای خصوصی سازی و آینده مبهمی که نه تنها فقط سراغ این شرکت بلکه مجموعه شهر خواهد آمد همچنان پابرجا بوده و هست و خواهد بود.

نکته منفی ای که این روزها در بافق خوب خود نمایی کرد آتش تفرقه بیانداز حکومت کنی بود که داشت می رفت تا ریشه بسیاری از داشته هایمان  در منابع انسانی و افراد تاثیر گذار شهر را بزند و شاید بعدها بفمیم که تا حدی موفق هم بوده است.

اینکه بخواهیم خوب و بد یک اقدام خصوصا موضوعی مانند واگذاری شرکت سنگ آهن مرکزی بافق قبل از آماده شدن زیر ساختهای توسعه و پیشرفت این شهرستان را به یک نفر یا یک گروه خاص واگذار کنیم بدترین نوع واگذاری برای مسؤل دانستن و مقصر کردن افراد است که باید برایش را چاره ای جست.

مسلما وقتی قرار است در خانه ای مانند بافق تصمیمی بزرگ گرفته شود که حال و آینده چند صدساله آن را تحت الشعاع قرار می دهد باید از قدرت تفکرات مختلفت بهره جست همان قدرتی که آنرا با عنوان خرد جمعی می شناسیم.

خرد جمعی ای که سالهاست بافق شهد شیرین اثراتش را نچشیده و قیافه رنجور امروزش متاثر از این غفلت استراتژیک است.

اگر بافق در ماجرای خصوصی سازی بتواند ایدئولوگ های خود را گرد یک میز جمع کند و برای شدن و نشدنش طبق یک جمع بندی منطقی و قابل دفاع برای مردم و آیندگان شهر تصمیم بگیرد برگ برنده و فرصتی است که تهدیدی به نام خصوصی سازی برایش به ارمغان آورده است.چرا که اگر یک بار، آری فقط یک بار سردمداران جریانهای مختلف بافق مزه پیروزی با استفاده از خرد جمعی و همگرایی های دلسوزانه بومی را بچشند مسلما فتح بابی خواهد بود برای همه تصمیمات دیگر برای شهرستان که می توان آنرا در موضوعاتی مانند معرفی نامزد واحد مورد حمایت اکثریت برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی و حتی معرفی گزینه های مستعد برای پستهایی چون فرمانداری و حتی مدیر کلی در استان تعمیم داد.

محمد علی قاسم زاده

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۴:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

لَهُ مُعَقِّباتٌ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ يَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ وَ إِذا أَرادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوْءاً فَلا مَرَدَّ لَهُ وَ ما لَهُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ والٍ
آيه «انّ الله لا يُغيِّرُ ما بقوم حتّي يغيّرو ما بانفسهم» خداوند سرنوشت هيچ قومي و «ملّتي» را تغيير نمي دهد مگر آنكه آنها خود تغيير دهند، كه در دو مورد از قرآن با تفاوت مختصري آمده است، يك قانون كلي و عمومي را بيان مي كند، قانوني سرنوشت ساز و حركت آفرين و هشدار دهنده!
اين قانون كه يكي از پايه هاي اساسي جهان بيني و جامعه شناسي در اسلام است، به ما مي گويد: مقدرات شما قبل از هر چيز و هر كسي در دست خود شما است و هرگونه تغيير و دگرگوني در خوشبختي و بدبختي اقوام در درجة اوّل به خود آنها بازگشت مي كند.و اين يك سنّت تغيير ناپذير الهي است. فيض و رحمت خدا بيكران و عمومي و همگاني است، ولي به تناسب شايستگيها و لياقت ها به مردم مي رسد. در ابتدا خدا نعمتهاي مادّي و معنوي خويش را شامل حال اقوام مي كند. چنانچه نعمتهاي الهي را وسيله اي براي تكامل خويش ساختند و از آن در مسير حق مدد گرفتند و شكر آن را كه همان استفادة صحيح است بجا آوردند، نعمتش را پايدار، بلكه افزون مي سازد؛ امّا هنگامي كه اين مواهب وسيله اي براي طغيان و سركشي و ظلم و بيدادگري و تبعيض و ناسپاسي و غرور و آلودگي گردد، در اين هنگام نعمت ها را مي گيرد و يا آن را تبديل به بلا و مصيبت مي كند. بنابراين دگرگونيها همواره از ناحية ما است وگرنه مواهب الهي زوال ناپذير است. پس آنچه كه اين آية شريفه در مقام بيان آن است اين است كه سعادت و خوشبختي و شقاوت و بدبختي همة انسان ها و سرنوشت دنيوي و اخروي آنها را خودشان رقم مي زنند. و خود راه ضلالت و گمراهي و يا هدايت و رستگاري را بر مي گزينند.

... این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم
کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم
……………………………………….
به هیچ کس نباید اعتماد کرد

ساسان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این دود از اتش تفرقه بر اسمان بلند ای برادر

احسان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
مطالبتان کاملاصحیح است
اما متاسفانه مهره چینی ها در بافق بگونه ای انجام شده که عملا خواست مردم را خنثی و غیر ممکن میکنند
شورای تامین کاملا غیربومی

مسئولان نظامی و امنیتی غیر بافقی
نماینده مجلس ناکارآمد

مدیران سنگ آهن غیر متخصص
و …
همه وهمه آن ضرورتی است که نمیگذارد خواست مردم متبلور شود
ونمیگذارد اخبار صحیح به مراکز تصمیم گیری برسد

مرد لردی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من حدس می زنم جناب روحانی از افعال معکوس استفاده می کنند.طبق سخنان ایشان کشور با گفتاری درمانی درست نمی شود.ترجمه برره ای این سخن ایشان می شود کشور با گفتار درمانی درست می شود.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930228000575
منتظر باشید تا ایشان با گفتار درمانی قضیه سنگ آهن را حل کنند.وعده های رنگارنگ-تعارف مردم شهید پرور بافق و ……..
قضیه فراتر از سنگ آهنه

ما این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
یعنی هیچ گروه،هیچ پیمانکار،هیچ شخصی منفعتی از عدم واگذاری سنگ آهن نمیبره که همه ساکت نشستند.سه سال پیش منافع زیادی تامین میشد اما حالا چی

دوست این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۹:۳۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

وقتی هر کسی به فکر منافع شخصی خودش هست معلومه که سرنوشت بافق و بافقی چی هست جلسه شب گذشته شرکت چه افرادی صحبت کردند مگر بافق و شهر بزرگتر ندارد وقتی شورا نماینده مردم شده چه کاره هستند افراد غیر متخصص که صحبت خودشان را به شهر می چسبانند. دکتر طالبی بازهم تشکر

آشنا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۳:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من از بیگانگان هرگز ننالم/ که با من هر چه کرد آن آشنا کرد!!!!! زمینه ی واگذاری سنگ آهن در زمان مدیر عاملی آ. احمدیه ریخته شد ؟ اصلا ایشون دستش تو دست فولادی ها بود ؟/ بستر را آماده کرد وسپس میدان را خالی ! برای مدیر بعدی !! و تا می توانست برای مدیر عاملی آ. عسکری تلاش کرد . اما شرایطی ایجاد شد برای دکتر یار احمدی . وقتی نتوانستند مقاصد شوم خودشان را با آ. یاراحمدی اجرایی کنند زمینه ی حذف دکتر فراهم شد و با شعار مدیر عاملی بومی حاج جواد عسکری آمد تو میدان . شعار آ.عسکری این بود سه سال فقط سه سال فرصت بدهید من فلان و فلان میکنم . و این هم نتیجه اعتماد مردم به مدیر بومی . ضمنا ” یادمان نرود آقای الستی عضو هیات مدیره ی سنگ آهن در جلسه بحث و بررسی توسعه و عمران بافق که در سالن ارشاد برگزار شد عنوان کرد امام جماعت و آفای عسکری از یکسال قبل در جریان کار خصوصی سازی هستند و تاکنون ما جندین جلسه با این آقایان داشته ایم .

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
چی بگم ؟؟؟؟ بافق انگار طلسم شده

محجوب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۵:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تاراج معادن کشور متوقف شود .

سلام

تحقیق و تفخص از معادن واگذار شده
در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
مسایلی را روشن میکند فراتر از کل اختلاسهای سالهای گذشته
و هزاران میلیاردا تومان به دولت قابل برگشت است .