بازتاب تعطیلی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق در رسانه های کشوری

دسته: عمومی
۴ دیدگاه
دوشنبه - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

به گزارش خبرگزاری فارس از بافق، سنگ آهن بافق از مدتی پیش از سوی سازمان خصوصی سازی وارد پروسه خصوصی سازی شده و قرار است سهام آن در بازار بورس عرضه شود.

از آنجا که این معدن از انفال است و معادن مشمول اصل 44 قانون اساسی نمی‌شوند، کارگران معدن و البته مسئولان استان، مخالف این خصوصی‌سازی هستند.

با این که معاون اول رئیس جمهور نیز دستور توقف کار خصوصی سازی را داده است، اما سازمان خصوصی سازی همچنان آگهی فروش این معدن را در سایت خود دارد و بر اساس اعلام این آگهی، سهام این معدن قرار است فردا در بازار بورس عرضه شود.

کارگران اداری و کارگران معدن امروز به منظور اعتراض به واگذاری سهام این معدن در بورس دست از کار کشیدند و خواستار امضای تفاهم‌نامه با مردم بافق در این زمینه شدند.

استاندار یزد دیروز با رئیس سازمان خصوصی سازی جلسه‌ای داشته که در این جلسه قرار شد تا هر اقدامی در مورد این معدن با نظر مسئولان استان و شهرستان انجام شود.

اکنون کارگران معدن در انتظار صورت‌جلسه کتبی این جلسه هستند و معتقدند در این زمینه قول شفاهی کفایت نمی‌کند و باید با مردم تفاهم‌نامه امضا شود.

شنیده‌ها حاکی از آن است که یکی از اعضای هیئت رئیسه شرکت سنگ آهن مرکزی بافق نیز از سمت خود استعفا کرده است.

……………………………………………………

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بافق، کارگران شرکت سنگ‌آهن مرکزی بافق در اعتراض به عدم شفاف‌سازی و پاسخگویی مسئولین دست‌اندرکار در زمینه خصوصی‌سازی این شرکت دست از کار کشیدند.

کارگران، این مجموعه معدن بزرگ را از مصادیق اصل 45، انفال و واگذاری آن را از اختیارات مقام معظم رهبری دانسته و در گام نخست تعیین تکلیف مشمول شدن این معدن بزرگ بر اساس 44 را خواستار شدند.

اعتراض کنندگان روند فعلی واگذاری 71 و نیم درصد این مجموعه معدنی برای رد دیون دولت و واگذاری و فروش باقیماند 28 و نیم درصد این مجموعه معدنی از طریق فرابورس بدون لحاظ کردن حق و حقوق کارکران، مردم و مجموعه شهرستان را ناعادلانه می‌دانند.

شرکت سنگ آهن مرکزی بدلیل اشتغال چند هزار نفر در این مجموعه معدنی و هزاران نفر خانواده‌های کارکنان از اهمیت ویژه‌ای نزد مردم  شهرستان بافق برخوردار است.

این شرکت یکی از بزرگترین تولید کننده‌های سنگ آهن کشور و یکی از صادر کننده‌های این محصول در ایران است.

…………………………….

يزد – خبرگزاري مهر: معدن سنگ آهن بافق كه امسال سالي پرتنش را آغاز كرده، اين روزها چشم انتظار تعيين تكليف نهايي از سوي مسئولان است و از آنجا كه نتايج مذاكرات مسئولان استاني و كشوري تاكنون شكل عملي به خود نگرفته، كارگران اين معدن امروز و در آستانه خصوصي سازي این معدن، به نشانه اعتراض دست از كار كشيدند.

به گزارش خبرنگار مهر، حكايت معدن سنگ آهن بافق از آنجا آغاز شد كه اين معدن نيز در فهرست سازمان خصوصي‌سازي قرار گرفته و اين سازمان قرار است به دنبال تحقق اصل 44 قانون اساسي، اين معدن را به بخش خصوصي واگذار كند.

اما مسئولان استان يزد بر چند نكته در اين زمينه اعتراض دارند كه تاكنون اعتراض‌هاي خود را در نشست‌هاي مختلف با مسئولان كشوري مطرح كرده‌اند و حتي جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور نيز در اين زمينه دستور توقف كار سازمان خصوصي سازي را داده است.

معادن قابل واگذاري به بخش خصوصي نيستند

نكته اول در اين زمينه آن است كه معادن جزو انفال هستند و انفال قابل واگذاري به بخش خصوصي نيست و اين موضوع در اصل 45 قانون اساسي مطرح شده است.

نكته دوم در اين واگذاري، سهيم نكردن مردم و سرمايه گذاران استان يزد در اين زمينه است زيرا بافق كه سالها از تبعات معدن داري لطمه‌هاي بسيار خورده است و هنوز از زيرساخت هاي كافي در زمينه راه و گاز و… برخوردار نيست، اكنون كه مي تواند از مزاياي اين معادن منتفع شود، ناديده گرفته شده است.

نكته بعدي در مورد واگذاري اين معدن آن است كه عمده ذخائر اين معدن به ذوب آهن اصفهان مي‌رود و از آنجا برخي اختلافات ميان يزد و اصفهان بر سر مسئله آب وجود دارد و سنگ آهن مي تواند نقطه قوتي در اين زمينه به شمار برود، شنيده هاي حاكي از واگذاري اين معدن به سرمايه گذاراني از اصفهان، سبب نگراني مردم و مسئولان استان يزد شد.

نماينده ‌هاي استان يزد هر يك به سهم خود موضوع توقف خصوصي سازي اين معدن را پيگيري كردند و در نهايت نيز استاندار يزد ديروز با رئيس سازمان خصوصي سازي جلسه اي در اين زمينه برگزار كرد.

سهام معدن سنگ آهن بافق فردا در بورس عرضه مي‌شود

فرماندار بافق در اين مورد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر اساس آگهي كه سازمان خصوصي سازي در سايت خود منتشر كرده است، اين معدن فردا در بورس عرضه و سهام آن فروخته مي شود.

سيد مهدي طلايي مقدم عنوان كرد: استاندار يزد نيز در جلسه اي با رئيس سازمان خصوصي سازي، خواستار توقف واگذاري و عمل به دستور معاون اول رئيس جمهور در اين زمينه را داشتند.

وي بيان كرد: سازمان خصوصي سازي نيز قول داده تا هر اقدامي در اين زمينه با نظر مسئولان استان يزد و شهرستان بافق انجام شود اما اين مذاكرات فعلا شفاهي است.

طلايي مقدم عنوان كرد: كارگران خواسترا ارائه صورتجلسه كتبي هستند و به نظر مي رسد امضاي تفاهم‌نامه در اين زمينه بيشتر بتواند به آرامش شهر بافق كمك كند.

وي افزود: كارگران روز جمعه نيز قصد توقف كار را داشتند اما اعضاي شوراي شهر آنها را دعوت به آرامش كرد.

فرماندار بافق اظهار اميدواري كرد: با چاره انديشي مسئولان امر و پيگيري مسئولان استان، آرامش در اين زمينه هرچه سريعتر به شهرستان بافق بازگردد.

كارگران سنگ آهن امروز دست از كار كشيدند

كاركنان اداري و كارگران معدن سنگ آهن بافق امروز وقتي همچنان آگهي سازمان خصوصي سازي را بر روي اين سايت مشاهده كردند، دست از كار كشيدند و خواستار جلوگيري از خصوصي سازي معدن شدند.

نماينده كارگران معدن بافق نيز از استعفاي يكي از اعضاي هيئت مديره شركت سنگ آهن بافق خبر داده است.

بافق قطب معادن سنگ آهن كشور به شمار مي رود و نيمي از سنگ آهن كشور از اين شهرستان استحصال مي شود و به نظر مي رسد ادامه اين روند، شهر را دچار چالش كند.

البته مسئولان استان از استاندار، معاون سياسي امنيتي استاندار، امام جمعه بافق، نمايندگان مجلس و … همه وارد اين موضوع شده اند و جلسات متعددي با مسئولان برگزار كرده اند اما مسئولان ذيربط در امر خصوصي سازي همواره بر احقاق حق مردم بافق و استفاده از نظر مسئولان خبر داده و در اين زمينه قولهايي داده اند اما به نظر مي رسد در عمل، سازمان خصوصي ‌سازي همچنان روال خود را طي مي كند و هيچ تغييري در مراحل واگذاري سهام معدن صورت نگرفته است.

بحث شركت سنگ آهن با معادن سنگ آهن كاملا متفاوت است

نماينده مردم يزد و اشكذر نيز پيگير اين موضوع بوده و به خبرنگار مهر نيز در اين زمينه اعلام كرده است: شركت سنگ آهن را شايد بتوان به بخش خصوصي واگذار كرد اما معادن سنگ آهن مشمول خصوصي سازي نمي شوند.

محمد صالح جوكار عنوان كرد: شركت سنگ آهن مركزي بافق، بحثي كاملا جداگانه دارد زيرا يك بنگاه اقتصادي است و تنها كار برداشت از معادن را انجام مي دهد.

وي تصريح كرد: تضمين هاي لازم در اين زمينه بايد به مردم داده شود زيرا اين معادن تاكنون نتوانسته‌اند در راستاي رفع محروميت در بافق كاري انجام دهند و اكنون اگر قرار است خصوصي سازي انجام شود، بايد ابتدا مطالبات مردمي محقق شود.

جوكار خاطرنشان كرد: بايد شفاف و روشن مشخص شود كه 28.5 درصد از سهم سنگ آهن بافق، قرار است چه دردي از مردم دوا كند.

وي تصريح كرد: ضمن اينكه اگر قرار است سهام اين معدن واگذار شود، بايد ابتدا به مردم بافق فرصت داده شود تا خود آنها در اولويت خريد قرار گيرند.

منافع مردم بافق نبايد دستخوش تغيير و تحولات شود

رئيس مجمع نمايندگان استان يزد خاطرنشان كرد: منافع مردم بافق نبايد دستخوش تغيير و تحولات شود بنابراين بايد آنچه قرار است سهم مردم بافق از معدن باشد، به طور شفاف مشخص شود و مسئولان در هر دوره آن را اجرايي كنند نه اينكه با تغيير مديريت ها، حق مردم نيز پايمال شود.

وي با بيان اينكه صنايع فولادي در بافق مستقر شده است، تصريح كرد: نخستين اتفاقي كه به دنبال خصوصي‌سازي بايد رخ دهد اين است كه تعهدات كافي براي اولويت تامين خوراك صنايع فولادي بافق اخذ شود نه اينكه بخش خصوصي هر زمان خواست، تصميم بگيرد تا همه ذخائر خود را به ذوب آهن اصفهان بفرستد.

جوكار بيان كرد: بايد در يك فرصت زماني مناسب، منافع مردم، مباحث عمراني بافق، زيرساخت‌ها، توسعه و سهم مردم مشخص شود سپس اگر قرار است، خصوصي سازي انجام شود، با نظر مسئولان استاني انجام شود.

وي مسئولان امر را از عمل شتابزده در اين زمينه بر حذر داشت و تاكيد كرد: بايد با مردم و مسئولان استان يزد و شهرستان بافق در اين زمينه مشورت شود.

اين مسائل از چندي پيش در شهرستان بافق و استان يزد مطرح است و اين موضوع به يكي از دغدغه هاي مردم بافق تبديل شده و اكنون كه چند ساعتي بيشتر به تحقق آگهي سازمان خصوصي سازي نمانده است، كارگران دست از كار كشيده و كار را متوقف كرده‌اند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
خبرگزاري مهر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۹:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه
فرابورس 29/2/93 ساعت 9:45 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کارگزاران محترم عضو فرابورس، به اطلاع می رساند؛ پیرو بیانیه شماره 0712/الف/93 مورخ 14/02/1393 و اطلاعیه تکمیلی 0715/الف/93 مورخ 15/02/1393 مدیریت بازار، سازمان خصوصی سازی در نظر دارد، تعداد 10,696,218 سهم معادل 5/28 درصد (بیست و هشت ممیز پنج دهم درصد) از سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران (سهامی خاص) در نماد معاملاتی “سنگ آهن4″، متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران را بطور یکجا و نقد یا نقد و اقساط (20 درصد نقد، مابقی اقساط 4 ساله با نرخ 15 درصد)، با قیمت پایه هر سهم 1,564,860 ریال امروز دوشنبه مورخ 29/02/1393 از طریق عرضه در بازار سوم فرابورس ایران به فروش برساند. متقاضیان خرید می بایست قبل از شرکت در رقابت نسبت به تکمیل و ارائه فرم شماره 1-1 و فرم های شماره 2 تا 6 (پیوست بیانیه مذکور) و ارائه مستندات لازم (پیوست بیانیه مذکور) به کارگزار خود اقدام نمایند. لازم به ذکر می باشد خریدار یا خریداران سام شرکت می بایست مفاد مندرج در بیانیه عرضه یکجای سهام، در خصوص شرایط عرضه سهام شرکت مذکور، را مطالعه و آثار مالی و حقوقی ناشی از آنها را در ارزیابی های خود مد نظر قرار دهند. ضمناً لازم است ضوابط مربوط به شرایط متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در فرابورس ایران مصوب 10/07/1391 شورای عالی بورس (پیوست بیانیه مذکور) توسط متقاضیان خرید سهام رعایت گردد. یادآور می گردد، متقاضیان پس از تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار و واریز یا ارائه سپرده شرکت در رقابت، می توانند در رقابت خرید سهام مذکور شرکت نمایند. مدیریت بازار فرابورس ایران

777 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۳:۵۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

نمایینده بافق کجا غیبش زده؟