نعمت زاده: سنگ آهن خام نباید صادر شود

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
شنبه - ۱۰ خرداد ۱۳۹۳

وزیر صنعت، معدن و تجارت در تازه ترین اظهارات خود تاکید کرد که سنگ آهن نباید به صورت خام صادر شود.

به گزارش ایسنا، نعمت زاده که اخیرا طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری خواستار اخذ عوارض از ۲۴ قلم کالای صادراتی از جمله سنگ آهن شده است در تازه ترین اظهارات خود نیز بار دیگر بر جلوگیری از خام فروشی این ماده معدنی تاکید کرد.وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه سنگ آهن خام ترین محصول معدنی است که طی سال قبل ۲۲ میلیون تن از آن از کشور صادر شد، گفت: اجرای پروژه های پایین دستی در صنعت سنگ آهن مانند کنسانتره، گندله و فولاد با تاخیر مواجه شده و در چنین شرایطی ما اعلام کردیم که سنگ آهنی یا استخراج نکنند و یا اینکه سنگ آهن به صورت خام صادر نشود.

وی با اشاره به اینکه تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت تسریع در اجرای پروژه های کنسانتره و گندله سازی است، اظهار کرد: با اجرای این پروژه ها هدف جلوگیری از خام فروشی سنگ آهن محقق می شود.

نعمت زاده در عین حال عنوان کرد که شورای اقتصاد هنوز درباره موضوع اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن تصمیم گیری نکرده است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که قرار بود از ابتدای سال جاری از صادرات سنگ آهن عوارض ۱۰ درصدی اخذ شده و طی سه سال این رقم به ۲۰ درصد برسد. با این وجود تاکنون اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن اجرایی نشده و در این بین زمزمه هایی نیز مبنی بر تعویق یک ساله این موضوع شنیده می شود. اگرچه جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت این زمزمه ها را تکذیب کرده است.

در مقابل شرکتهای بخش خصوصی فعال در زمینه تولید سنگ آهن هشدار داده اند در شرایطی که قیمت جهانی سنگ آهن روز به روز در حال کاهش است، در صورت اخذ عوارض صادرات از سنگ آهن بسیاری از معادن کوچک فعال در زمینه تولید این ماده معدنی تعطیل خواهند شد. با این وجود سرقینی تاکید کرده که اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن حداکثر باعث کاهش پنج میلیون تنی صادرات این ماده معدنی خواهد شد و تغییر فاحشی در صادرات این محصول رخ نخواهد داد.

به گزارش ایسنا وزیر صنعت، معدن و تجارت، نامه‌ای را به معاون اول رئیس ‌جمهوری ارسال کرده که در آن پیشنهاد وضع عوارض صادرات ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی برای ۲۴ قلم کالای صادراتی مطرح شده است. در نامه نعمت زاده به جهانگیری برای صادرات سنگ آهن خام عوارض ۳۰ درصدی و برای سنگ آهن به هم فشرده شده عوارض ۲۰ درصدی پیشنهاد شده است. برای صادرات کنسانتره آهن نیز عوارض ۲۰ درصدی پیشنهاد شده است.

چند روز پیش نیز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشستی به مناسبت هفته معدن تاکید کرد که معدنکار باید بداند خام فروشی در این بخش ممنوع است. وی گفت: ما تلاش می کنیم با وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن و تشویق های مختلف برای فرآوری این محصول و افزایش ارزش افزوده این مشکل را حل کنیم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
مافیا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کتر اردشیر سعد محمدی، مدیر عامل ذوب آهن اصفهان در گفت گو با معدن24 با اعلام این مطلب گفت: در سال جاری، ذوب آهن اصفهان دو معدن زغالسنگ طبس و البرز شرقی را خریداری کرد و به زودی اقدام به خرید معادن سنگ آهن می کند.

وی اظهار داشت: اکتشاف و شناسایی ذخایر زغال سنگ و سنگ آهن برنامه جدی این شرکت در سال 93 است.

سعد محمدی افزود: به زودی مدیریت بخش معدن در ذوب آهن ایجاد و این بخش پس از مدتی به معاونت تبدیل می شود.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان گفت: تغییر نگرش و دیدگاه در برنامه های معدنی باید در اولویت قرار گیرد.

ایرج شرین سخن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۷:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مردم بافق هم همین نظر را دارند که خام فروشی ممنوع در عوض بخش جوار معدنی و فراوری وگندله سازی تو شهر خودمون آری