در این مقطع حساس کنونی

دسته: علمی - پزشکی , مقالات
۵ دیدگاه
یکشنبه - ۱۱ خرداد ۱۳۹۳

IMG_4196
بلوغ برهه سنی حساسی است که در آن فرد از دوران کودکی به بزرگسالی می رسد. و به علت افزایش ترشحات غدد درون ریزبا یک جهش و رشد مواجه می شویم که در پسران شامل رویش مو در سر و صورت و بدن ،تغییر تن صدا، تغییرات خلق و خو و علائم بلوغ جنسی است و دردختران با افزایش تجمع چربی زیرپوستی و شروع عادت ماهیانه همراهست. بلوغ در پسران حوالی پانزده سالگی و در دختران حوالی سیزده سالگی است که نباید با سن تکلیف شرعی آن اشتباه گردد.
همزمان با ایجاد تحولات جسمی و روحی قابل توجهی نیز در نوجوانان شکل می گیرد که والدین باید از آن با خبر باشند و نحوه برخورد نامناسب با این تحولات منجر به عدم تربیت صحیح وی خواهد شد.
۱- جهش رشد ذهنی و عقلی ۲ – ایجاد حس کنجکاوی نسبت به مسایل اجتماعی، خانوادگی، معنوی، سیاسی ۳- شکل گیری هیجانات( خشم، عشق، حسادت، ترس)۴- تمایل به پذیرفته شدن در جمع و برقراری روابط اجتماعی با دوستان، همکلاسان و تقلید از آنان و شرکت درمجالس دوستانه۵- تمایل به انجام فعالیتهای ورزشی، هنری۶- ایجاد حس بسیار قدرتمند استقلال طلبی۷- شروع تمایلات جنسی۸-داحساس شخصیت و اعتماد به نفس.
نتیجه عدم برخورد مناسب والدین با فرزندان که از همان زمان کودکی آغاز می گردد و به نوجوانی نیز کشیده می شود که می توان در قالب این چندمحور خلاصه کرد:
ترس: ترس ریشه در دوران کودکی دارد. ترس می تواند توسط والدین به کودک القاء شودو ترس از پزشک، پلیس و غیروکه والدین برای آرام سازی کودک ار آن استفاده می کند و تاثیر نامطلوبی به روند رشد اجتماعی کودک در آینده خواهد گذاشت.
خشم: محصول خانواده های پر تنش ، فرخاشگر و عصبی که تاثیرات خود را بر کودک در آینده نشان خواهد داد.
اضطراب: کودکان محصول خانواده های پرخاشگر اگر فرزند پسر باشند می توانند عصبی و پرخاشگر شوند و اگر دختر باشد معمولاً دچاربیماریهای اضطرابی خواهند شد.
حسادت: تبعیض والدین یا فن بیان به هنگام تربیت کودک و مقایسه کودک با افراد هم سن وسال منجربه ایجاد حس حسادت می گردد.
خطرات تهدید کننده نوجوانان:
سیگار و مواد مخدر، در صد عمده ای از مواد مخدر تولید شده کشور افغانستان در ایران مصرف می گردد و در استان یزد متاسفانه روند رشد قابل توجهی در استفاده از مواد مخدر داشته است و در شهرستانهای هم جوار استان کرمان( بافق، بهاباد، و خاتم) بیشتر در معرض خطرقرار دارند
امروز گزارشاتی از آلودگی دانش آموزان مدارس راهنمایی در زمینه مواد مخدر نگران کننده است.
حوادث ترافیکی، همچنانکه قبلاً نیز ذکر شده است کشور ایران رتبه بالایی در زمینه کشته شدگان ناشی از حوادث ترافیکی دارد. عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، تولید روز افزون موتورسیکلت و اتوموبیل، استفاده از وسایل فرسوده، وجود جاده های غیر ایمن و غیر استاندار همه وهمه از علل این آمار بالا به شمار می رود. و در این میان موضوع عدم رعایت قوانین راهنمایی ورانندگی بیشتر اهمیت دارد. همه روزه در سطح شهر شاهد استفاده نوجوانان وجوانان از وسایل نقلیه موتوری هستیم. افرادی که سن آنها هنوز برای انجام رانندگی قانونی و اخذ گواهینامه به حد لازم نرسیده است.
تلفن همراه، خطرات استفاده از تلفن همراه بواسطه نفوذاشعه در بدن و مخصوصاً مغز که وابسته در کودکان به مراتب این خطربالاتر است.
غذاهای بیرون( فست فود)، استفاده از فست فود که ارزش غذایی ناچیز دارد و افزون بر ناچیز بودن ارزش غذایی دارای سس های چرب و روغنهای سرخ کننده اشباع نشده است که در عروق رسوب کرده و سلامت قلب را به خطر می اندازد. استفاده از نوشابه های گاز دار که همراه با آن استفاده می شود نیز مزید بر علت خواهد بود.
ماهواره و تماشای فیلم های نامناسب، ماهواره از دو جهت تخریب کننده است یکی از بابت پخش فیلم ها و تصا ویری که در آن زمان به عنوان کالا به نمایش گذاشته می شود، ثانیاً فیلم هایی که ترویج خشونت می کنند.
با آرزوی سلامتی
دکتر محمد رضا آیت اللهی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ایرج شرین سخن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

موارد خوبی را متذکر شدید تشکر می کنم اما در بحث ماهواره تخریبش بیش از دئ موردی است که یاداور شدید فیلمهای مستهجن، تصاویر تحریک کننده قوه شهوت، ترویج فساد ، ترویج بی دینی،تبلیغ وهابیت و….. اما بعضی از شبکه ها اغماضا عالیست مثل شبکه ولایت ،بقیع و المنار

غلام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دکتر جون متشکریم اگه ممکن است بیشتر در مورد تغذیه سالم در سایت یا روزنامهای محلی توضیح دهید .مرسی

امیر حسین کارگران بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام چرا ما همه چیز را می دانیم؟ چرا با این همه دانستن باز تو خانه اولیم؟ چرا ما دردرا میدانیم و درمان آن را می دانیم؟ چرا حرف های ما اثر ندارد؟ چرا دیروز به فکر مشکلات امروز نبودیم و حتی امروز به فکر مشکلات فردا نیستیم؟ چرا ما فقط راه حل پیشنهاد میدهیم؟ چرا میز و صندلی را زودتر به آزما یشگاه نبردیم که خطرش کمتر از ایدز نبود؟ چرا ما سکوی پرتاب دنیا بودیم الان نیستیم؟ چر ما استاد شعار دادن وعمل نکردن به آن در دنیا هستیم؟ چرا اندیشه ها حرفها خلاقیت تفکر اعمال رفتار …..امامان.قدما .رهبرما .و
فرهیختگان ما موتور پیشرفت دنیا شده اما برای خودمان ترمز ABS؟
چقدر حرف زدیم به امید ایرانی آباد

ح-ا-ا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دست دکتردردنکنه

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۶:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ای گفتی
ای گفتی
بسی گویم و گفته ایم بار ها
ولی کو گوش شنوا
کمی ازامار طلاق بگید جالبه