کارخانه ذوب آهن اردبیل تعطیل شد

دسته: اقتصادی
۸ دیدگاه
سه شنبه - ۱۳ خرداد ۱۳۹۳

فولاد نیوز: کارخانه ذوب آهن اردبیل به عنوان یکی از واحدهای بزرگ صنعتی این استان که در زمینه تولید آهن و فولاد فعالیت می کرد، از امروز دوشنبه درهای خود را بروی 275 کارگر فعال در این واحد تولیدی بست تا عملا تعطیلی کارخانه و بیکاری کارگران خود را اعلام کند.
به گزارش «فولاد نیوز»، این واحد تولیدی که تا پیش از تعطیلی در سه شیفت کاری و با بیش از 275 کارگر فعالیت خود را با وجود فراز و نشیب زیاد ادامه می داد، از دیشب بنا به دلایلی که اعلام نشده است، از پذیرش کارگران شیفت شب خودداری و از امروز نیز کارگران با مراجعه به کارخانه با درب بسته روبرو شدند.
دبیر خانه کارگر و نماینده اردبیل در مجلس کارگری کشور دقایقی پیش در گفتگو با خبرنگار مهر با تائید خبر تعطیلی این واحد تولیدی که در محدوده شهرستان نمین استان اردبیل قرار دارد، تاکید کرد که فرماندار نمین و اطلاعات استان نیز تعطیلی این کارخانه را تائید کرده اند.
مرتضی مقدم با بیان اینکه این واحد تولیدی و صنعتی از صبح امروز به صورت غیرمنتظره و بدون اعلام دلایل آن از پذیرش کارگران خود خودداری کرده است، از بیکاری بیش از 275 کارکر این واحد تولیدی استان اردبیل ابراز نگرانی کرد.
وی با اشاره به حضور نمایندگان کارگران این کارخانه در خانه کارگر و مذاکرات صورت گرفته در این خصوص افزود: با این وجود پیش از ظهر امروز تعدادی از کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نیز در مقابل اداره کار شهرستان اردبیل تجمع و خواستار رسیدگی به مشکلات خود شده اند که البته در پاسخ به مطالبات خود واژه “شکایت کنید” را شنیدند.
دبیر خانه کارگر و نماینده اردبیل با بیان اینکه این واحد تا پیش از تعطیلی نیز حقوق کارگران خود را به مدت چهار ماه پرداخت نکرده بود، اضافه کرد: کارگران این کارخانه دو ماه از سال 92 و دو ماه نیز از امسال حقوق معوقه دارند، ضمن اینکه عیدی، سنوات و اضافه کار آنها نیز از سال گذشته تاکنون پرداخت نشده است.
وی با اشاره به جلسه برگزار شده چند وقت پیش بین نماینده کارگران و مدیرعامل کارخانه ذوب آهن برای پرداخت معوقه حقوق کارگران تصریح کرد: قرار شده بود که از ماه جاری بجای یک ماه حقوق 45 روز در هر ماه پرداخت شود تا معوقات کارگران تسویه حساب گردد.
نماینده اردبیل در مجلس کارگری کشور با بیان اینکه اولین سررسید این توافق از امروز باید پرداخت می شد که متاسفانه کارخانه به تعطیلی کشیده شد، ادامه داد: علاوه بر این طی شش ماه گذشته حق بیمه کارگران این واحد نیز پرداخت نشده بود و حتی لیست بیمه نیز برای آنها رد نشده است.
این اظهارات در حالی است که دبیر خانه کارگر استان اردبیل در آبان ماه سال گذشته نیز در گفتگو با مهر ضمن انتقاداز عدم پرداخت حقوق کارگران این کارخانه، اعلام کرده بود که کارگران ذوب آهن به دلیل عدم پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما طی 9 ماه بیمه نشده و از خدمات بیمه ای محروم بوده اند، بطوریکه 21 کارگر بستری این کارخانه نتوانسته اند هزینه درمان خود را از طریق دفترچه هایی که کارفرما در اختیارشان قرار داده، پرداخت کنند.
وی مجموع بدهی کارخانه ذوب آهن به تامین اجتماعی را در همان زمان 15 میلیارد ریال اعلام کرد و با ابراز نگرانی از تهدید سلامت کارگران، بدهی این واحد صنعتی به تامین اجتماعی را مهترین دلیل عدم بیمه کارگران شاغل در این واحد برشمرده بود.
باید تاکید کرد که در همان زمان نیز مشکلات عدم پرداخت حقوق با وجود پیگیری های گسترده رسانه ای و مسئولان خانه کارگر حل نشد تا کارگران با شرایط دشوار به کار خود ادامه دهند، اما پس از مدتی بیمه کارگران این واحد با وساطت و تضمین خانه کارگر به مدت 9 ماه تمدید شده بود تا بدهی این کارخانه به تامین اجتماعی در اولین فرصت پرداخت شود.
مقدم همچنین در ادامه گفتگوی خود در خصوص اقدامات صورت گرفته برای حل مشکل تعطیلی این واحد تاکید کرد که قرار است با حضور نمایندگان کارگران، خانه کارگر استان و اداره کار و دستگاه های مرتبط گفتگوهایی با مدیران این واحد صورت گیرد تا این مشکلات با گفتگو حل شود.
وی با تاکید بر اینکه کارگران این واحد با همین شرایط نیز آماده کار هستند، متذکر شد: انتظار داریم که این مشکلات قبل از اینکه کار به تجمع و شکایت کشیده شود، با گفتگو حل شود.
در عین حال با تعطیل شدن این واحد صنعتی و تولیدی، بحث های کهنه عدم توانایی در پرداخت حقوق کارگران این واحد که از چند سال اخیر گریبان کارخانه ذوب آهن اردبیل را گرفته، از مهمترین دلایل آن اعلام شد.
این در شرایطی است که پیش از این نیز بسیاری از کارگران با وجود سختی زندگی و گرفتاری های روزمره با هدف حفظ شغل خود نسبت به این موضوع اعتراضی نمی کردند و البته گفته می شود برخی از کارگران نیز که اعتراضات و پیگیری هایی در خصوص داشتند، اخراج شده اند.
چنانچه دبیر خانه کارگر اردبیل در اسفندماه گذشته از اخراج مقصود محجوری رئیس انجمن صنفی کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل و دو تن دیگر از اعضای این انجمن بنام ‌های حسن رونقی و اصغر بابا‌زاده به دلیل آنچه “پیگیری مطالبات صنفی کارگران” عنوان می شد، خبر داده بود.
در همین حال رئیس انجمن صنفی کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نیز در گفتگو با رسانه ها دلیل اخراج‌ خود و همکارانش را انجام وظیفه قانونی‌‌ در پیگیری حقوق معوقه ۲۶۵ کارگر برشمرده و تاکید کرده بود که کارگران علاوه بر آنکه در چهار ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند، بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز پرداخت نشده است.
اما این نکته با ابهاماتی روبروست، چراکه به عقیده مسئولان مرتبط با حقوق کارگران استان بررسی عملکرد این کارخانه نشان می دهد که نه تنها این واحد تولیدی مشکل اقتصادی ندارد، بلکه در دو سال اخیر تولیدات خود را نیز افزایش داده است. با این وجود به دلیل برخی نگاه های حاکم مطالبه کارگران پرداخت نشده است.
مدیرعامل شرکت ذوب آهن اردبیل در این خصوص طی اواسط اسفندماه گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن اذعان به تولید بالغ بر 645 هزار تن انواع میلگرد در این واحد اضافه کرده بود که از این میزان تنها 12 هزار تن به عراق صادر شده و بقیه به بازارهای داخلی ارسال شده است.
تقی بهرامی مهمترین مشکل این واحد را در بخش صادرات و سرمایه در گردش عنوان کرده و اعلام داشته بود که با کشورهای اروپایی از جمله دانمارک قراردادهایی داشتیم که به دلیل مشکلات امکان صادرات به این کشورها فراهم نشد، در کل تولیدکنندگان کشورمان در زمینه صادرات با مشکلاتی مواجه هستند که باید در این زمینه راهکارهایی ارائه شود.
وی با اشاره به انتقاد های مطرح شده در خصوص دیرکرد در پرداخت حقوق کارگران و فعالیت ضعیف این شرکت، از کارشکنی برخی در پرداخت تسهیلات این واحد برای ایجاد فاز دوم انتقاد کرده و با اشاره به نامه یکی از مدیران سابق استان به منظور جلوگیری از پرداخت تسهیلات کارخانه ذوب آهن از سوی بانک، توپ را به زمین دیگران انداخته بود.
عضو هیئت مدیره انجمن فولاد ایران در عین حال با اشاره به فعالیت این واحد با 20 درصد ظرفیت تاکید کرده بود که این کارخانه با 350 نفر پرسنل و کارگر فعالیت داشته که در طی سال های گذشته 50 درصد نیروی انسانی این واحد به دلیل مشکلات از بدنه تولیدی خارج شدند، ضمن اینکه این واحد هم اکنون به دلیل عدم پرداخت سرمایه در گردش از سوی بانک با مشکلاتی روبرو است.
این اظهارات مدیرعامل کارخانه ذوب آهن اردبیل در پاسخ به انتقادات یکی از نمایندگان استان صورت می گرفت، چراکه پیش از این یکی از نمایندگان اردبیل در مجلس با اشاره به معوقات و دیرکرد پرداخت حقوق کارگران شرکت ذوب آهن اردبیل این امر را توجیه ناپذیر خوانده و تاکید کرده بود که این واحد باید به تعهداتش عمل کند نه اینکه دو روز کار کرده و دو ماه راکد بماند باید سه شیفته به فعالیت بپردازد، چرا که ظرفیت یک هزار کارگر در آنجا وجود دارد.
این نماینده همچنین خصوصی بودن مدیریت این واحد صنعتی را از مشکلات پیش روی نمایندگان استان در پیگیری جدی تر مشکلات این کارخانه از طریق مذاکره با دولت دانسته و از استاندار فعلی خواسته بود که شخصا به مشکلات این شرکت رسیدگی کند.
با این وجود مدیرعامل کارخانه ذوب آهن در پاسخ به انتقادان وارده مبنی بر عدم پرداخت حقوق کارگران قول داده بود که تمام تلاش خود را برای پرداخت معوقات خواهد کرد و حتی پاداش برای کسب رکورد تولید به کارگران اعطا خواهد کرد که البته نه تنها این قول ها عملی نشد بلکه با تعطیلی کارخانه، کارگرانی که تا امروز مشکل حقوق داشتند حالا با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم کنند.
حال با شرایط فعلی خانواده های تحت تکلف کارگران کارخانه ذوب آهن که تا پیش از این به مدت چهار ماه در انتظار دریافتی حقوق سرپرست خود بودند تا بتوانند گرهی از مشکلات اقتصادی خود باز کنند، اکنون باید بیکاری سرپرست خود را بعد از چندین سال فعالیت و در شرایط سخت اقتصادی تحمل کنند.
بی شک بازگشت به کار کارگران یکی از مهمترین واحدهای صنعتی اردبیل در انتظار تدبیر مناسب مسئولان ارشد استانی است تا چرخ زندگی این افراد نیز همچون واحد تولیدی خود به حرکت ادامه دهد.
فاز اول کارخانه ذوب‌آهن اردبیل با تولید روزانه 400 هزار تن میلگرد، نبشی، ریل و… در فروردین سال 1384 به بهره‌برداری رسیده است.
منبع: مهر


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

فروش معدن وخصوصی شدن مساوی است با همان چیزهایی که صباغیان در جمع مردم گفت :بدبختی و…

شریعتی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این هم از برکات بخش خصوصی می باشد قابل توجه بعضی ها؟

بچه بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اینم نون خصوصی سازیه.اگه ما مردم بافق کوتاه بیاییم همین عاقبت در انتظارمونه.تازه شاید یه چیزی بدتر از این.چون بافق مثله اردبیل نیست که منبع دیگه ای داشته باشه.کل شهر فلج میشه.و اون موقع از دست دولتم کاری برنمیاد.
ما الان باید پافشاری کنیم و حقمونو از دولت بگیریم

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

قابل توجه عدم تولیدوفروش سنگ یعنی بیکاری

مجید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عاقبت کارکنان شرکت سنگ آهن در 5 سال آینده در صورت خصوصی شدن و کوتاه اومدن کارکنان و مسئولین از حقشون

حسن‌ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اینم نون خصوصی خصوصی بازم بگد خصوصی…

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اردبیل هم ازقافله عقب افتاد

هستی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

http://www.mimt.gov.ir/assistant این سایت و شماره همه مسئولین خصوصی سازی زنگ بزنید تا به هدفمون برسیم