نیروی انسانی توانمند مهمتر از معادن و کارخانه

دسته: مقالات
۱۶ دیدگاه
چهارشنبه - ۱۴ خرداد ۱۳۹۳

مدتی است در شهرمان اتفاق مهمی افتاده است و کارکنان شرکت سنگ آهن به عمق فاجعه پی برده اند. آنها هر روز از نزدیک شاهد بلعیده شدن سنگ آهن بوده و تفاوت بخش خصوصی و دولتی را در استخراج مواد معدنی می دانند. برای آنها بسیار روشن است که با وضعیت کنونی توسعه و اشتغال شهر اگر سنگ آهن خصوصی شود، در مدت کوتاهی ذخایر این معدن تمام و چون کارخانه ای درخور در شهر وجود ندارد همه باید آواره شهر های دیگر شوند.

چه بد است که هنوز وزیر محترم اقتصاد این موضوع را نفهمیده است، شخصی که معتقد است حمایت از تولید، سیاست محوری دولت است ولی نمی داند در شهر بافق در ازای کمک به تولید فولاد کشور به این روش، چه ضربات جبران ناپذیری به مردم وارد می شود. وزیر محترم مباحث تئوری در عمل باید دستخوش تغییرات قرار گیرد و شما به عنوان مجری خصوصی سازی باید استثنائات آن را بررسی و سپس به انجام آن اقدام نمایید، استثنائی مثل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق. چه خوب است طبق نظر برخی از کارشناسان شهر و در جهت کمک به تولید، دیگر معادن شناسایی شده را به بخش خصوصی واگذار نمائید تا کارخانه های فرآوری در شهر احداث و تولید وضعیت بهتری پیدا کند نه اینکه کارخانه فولادی بدون زحمت بخواهد شکوفا گردد. اگر از این بحث بگذریم حرکت کارکنان سنگ آهن جای تحسین دارد و باید به آنها دست مریزاد گفت، هر چند که شاید طولانی شدن آن خسته کننده شده و ممکن است عده ای بخواهند از این وضعیت سوء استفاده کرده یا با تفرقه به آن پایان دهند، که باید بسیار مواظب بود.امید که مسئولان شهر از این اعتراض صنفی در جهت احقاق حقوق شهر استفاده نمایند.
ولی متاسفانه آنگونه که شایسته است مسئولان جلسات منظم به همراه پیگیری های لازم را انجام نمی دهند. هنوز کارگروهی متشکل از همه نمایندگان مسئولین و کارگران تشکیل نشده است و بحث های کارشناسانه ای صورت نگرفته است.مسئولان باید بدانند اگر قرار باشد هر کدام جداگانه پیگیر مسئله خصوصی سازی باشند به نتیجه ای نمی رسند و فقط همراهی و همفکری همه آنان نتیجه بخش است.

همچنین تاسف آور است که از خرد جمعی شهر کمک نمی گیرندو بعضا از دولت در خواست هایی غیر منطقی می شود، بدون اینکه شرایط فعلی را در نظر بگیرند.(مثلا جذب نیروی بومی که آقای ربیعی از آقای جهانگیری خواسته را چگونه هیات دولت تصویب یا تضمین نماید. همه می دانند که جذب نیروی بومی به پیگیری مسئولین هر زمان مربوط می شود. در حال حاضر چند نفر از مسئولین وضعیت استخدامی اخیر فولاد را دنبال نموده اند. اصلا می دانند چند کارشناس بومی و چند اپراتور بومی جذب شده است. همین را هم کسی پیگیر نیست، آنوقت تضمین نیروی بومی را در آینده می خواهیم). انشاالله خواسته هایی منطقی، کارشناسانه،مهم و محدود از شهر به گوش دولتمردان برسد، نه خواسته هایی چون نامه وزیر به معاون اول رئیس جمهور.
و اما مسئله دیگر تخریب نیروهای بومی شهر توسط خودمان است. ناراحت کننده است که عده ای می خواهند از این فرصت سوء استفاده و تسویه حساب های شخصی و گروهی نمایند، هرچند بنده معتقدم مردم برای نیروی بومی ارزش قائلند و فقط تعدادی محدود با صدایی بلند دست به این کار غیر اخلاقی می زنند، ولی عدم حمایت واضح مردم از نیروی بومی باعث تداوم کار این عده شده است. همه باید به این باور برسند که وجود نیروی انسانی توانمند برای یک شهر بسیار مهمتر از معادن و کارخانه است. این نیروهای انسانی هستند که باعث توسعه و رشد شهر می شوند، نیروهایی که ما به نحو شایسته ای حمایت نکرده و هرگاه عده ای به تخریب آنها پرداخته اند سکوت کرده ایم (بزرگترین اشتباه). نشود که بعد از چند سال پشیمان شویم. شاید بهتر باشد در شرایط حساس کنونی هرگونه تخریب افراد مختلف را فراموش و به فکر وحدت بین همه مردم شهر باشیم و اگر کسی خواست دست به این حرکت غیر اخلاقی بزند جلوی آن بایستیم تا بتوانیم از این بحران به خوبی عبور کنیم. مگر همه نمی دانیم انتخاب مدیران غیر بومی چندین سال دست شهر را به عقب انداخته است.
حمیدرضا فخاری زاده بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۸:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

وزیر فهمیده خودش را به ……زده در ضمن اینقدر مدیر بومی و غیر بومی نکنید به قول قدیمی ها کرم از خود درخته دیگه خودت تا آخرش را بخوان

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
آفرین به شما دکتر عزیز فقط اتحاد اتحاد

حامد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیار زیبا و شایسته این بازه ی زمانی

راستگو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دست مریزاد دکتر عالی بود

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درسته. نیروی بومی بسیار مهم است. اما اگر توصیه می شود که اتحاد داشته باشیم نباید تنها مختص به یک طیف خاص باشد. بنده را در سایت بافق امروز متهم به تفرقه افکنی می کنند. اولا به خاطر نوشته ام درباره اقای صباغیان که تاحدودی می پذیرم که زمان مناسبی را برای طرح این سوالات از ایشان انتخاب نکردم. اما نکته ای که موجب شد درباره آنهایی که منتقد این دولتند و بالتبع از این فرصت می خواهند سواستفاده سیاسی کنند و کاری به حقوق مردم ندارند بنویسم از جمله سوالاتم از دکتر یاراحمدی، در این راستا بوده و نقد بر انتخاب کارگروه داشتم به این دلیل بود که هم آقای صباغیان، هم دکتر یاراحمدی و هم تشکری رئیس شورا، هر سه، آگاهانه یا نااگاهانه به این تفرقه افزوده اند. دکتر یاراحمدی با سکوت خود درباره اینکه آیا استغفایش حقیقی است و آیا تاثیری در روند خصوصی سازی داشته، سکوت می کند و مردم بی اطلاع از جریان و روند خصوصی سازی، ایشان را پیغمبر کرده اند و می گویند استعفای ایشان یکی از اقدامات بسیار یادماندنی است و بر علیه مدیران فعلی شهر از جمله عسکری و طلایی مقدم، خرده می گیرند که چرا استعفا نمی دهند. دکتر یاراحمدی برای یکپارچه کردن و وفاق شهر بایستی بگوید که آیا استعفایش حقیقت دارد یا خیر و اگر دارد چه نقشی داشته و آیا مدیر فعلی نیز می تواند با استعفایش کاری از پیش ببرد یا خیر. آقای صباغیان نیز وقتی سخنرانی اش تمام شد کارگران معدن با شعار “عسکری حیا کن سنگ آهن رو رها کن” حتی به ماشین وی حمله کردند. چرا آقای صباغیان برنگشت چه آن موقع و چه جای دیگه بگوید که مخالف این شعارهاست. چرا کارگران را ترغیب نکرده اند که از بومی خود حمایت کنند.. و اقای تشکری، وقتی مصاحبه می کند که “خائن باید برود” این تخم اولیه تفرقه افکنی است. وقتی افق کویر درباره مدیرعامل شرکت، این حرفها را می نویسد و می گوید از زبان زنی که مصاحبه شده باهاش:”آقای (ع) وطن خودش را فروخته است” (در صفحه آخر) پس می بینید کسانی که کاملا به دنبال منافع سیاسی خود هستند، بدنبال تفرقه افکنی در بین مردم ، کارگران و به تبع آن حملات سیاسی به دولت و اگر دستشان برآِید، برداشتن مدیران ناموافقشان در شهر است. بنابراین، اگر کسی امروز، امد و پرده از سیاسی بازی های دوستانی که منافع شخصی را ترجیح می دهند، و یا اگر ترجیح هم ندهند، بدشان نمی آید که با سکوتشان، ضربه ای به این سیستم بزنند، برداشت، متهم به تفرقه افکنی نیست. چرا باید به بنده که سه سوال کردم و یک نقد و یک یادآوری از دو چهره اصولگرای امروز، و کارگروهی کاملا سیاسی، متهم به تفرقه افکنی ام، اما وقتی کسی می گوید خائن باید برود، وقتی کسی سخنرانی میکند و مدیران رده بالای نظام را رفیق سهامداران و دزد خطاب می کند، و کارگران بلافاصله احساساتی میشوند و تخم تفرقه چنان پاشیده می شود که بر علیه مدیر بومی شعار می دهند، ووقتی کسی که خود مدیرعامل بوده و کاملا اظمینان دارد که مدیرعامل شرکت سنگ آهن، نقشی نمی تواند در خصوصی سازی داشته باشد، باز سکوت می کند تا محبوبیتی برای مجلس آینده به دست اورد، اینها هیچکدام تفرقه افکن نیستند؟

ما این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
آقای دکتر دست مریزاد.
بنده فکر میکردم اقای رضوی به اشتباه خودش پی برده ولی میبینم در هر جایی سعی میکند هر کسی را میتواند به باتلاق تفرقه که خود گرفتار آن است بکشد آقای رضوی این ره که تو میروی به ترکستان است …
یا حق

ﻣﺤﻤﺪ ﺭﺿﺎ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۴۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ﻳﺎ ﺣﻖ ﺩﻣﺖ ﻛﺮﻡ ﺍﻳﻦ ﺟﻮﺭ ﺟﻮﺍﺏ ﺭﺿﻮﻯ ﺭﺍ دادى

رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای رضوی

اولا شما در اکثر یادداشت هایتان و هر جا کم میارید دولت دهم را نقد می کنید ، در جایی کفته بودید در دولت نهم و دهم احمدی نژاد : سکه بوده ۱۲۴ هزار تومان .. و روزی شده ۱/۴۱۲/۰۰۰ تومان !! بد نیست در هر دوره قیمت جهانی آن را هم بررسی و عنوان می کردی ؟ با وجدان ؟؟؟ در اینجا به کارگران سفارش می کنی با هر باد سیاسی ، وزیدن نگیرید و نگذارید دست آویز کسانی قرار بگیرید که سیاسی کارند … و از آمدن آقایان ضیایی و تفکری احساس وحشت می کنی و نفس نفس می زنی !! ؟؟ احساسی برخورد نکن !! صد رحمت به سید جوشو ؟؟؟… آقایان : هاشمی ! خاتمی ! و احمدی نژاد آمدن ؛؛ یک روزی خوب بودن و حالا شدند بد ؟!! اصلا” شما یک دونه رئیس سیاسی پیدا کنید که بعد از رفتنش ،، غیبتش نکنن !!؟؟ تنها بافق سیاسی نیست کشور سیاسی شده !! رئیس ها می آیند و می روند . آقایان محترم ؛ با صدای بلند اعلام میکنم : اگر عده ای با حاج جواد مخالف بودن .،، منافق نبودن !!؟ حرفشونا با حاجی رک و راست می زدن ، خود حاجی جواد از همان روز اول، هم می دانست و سنگاشون رو با هم وا کنده بودند . اون روز ها شماها الفبای سیاست را هم بلد نبودید ؟! باور نمیکنید برید و از خود حاج جواد سئوال کنید ؟ اما یک روزی همین حاج جواد خواهد فهمید که چه کسانی بهش بد کردن ؟ حاج جواد عزیز : این روزها عده ای با رفتارهایشان میگن اگر یک رنگ باشیم ، چشماتون را میزنیم و خسته میشین از رنگ تکراری !! این روزها دوره ی رنگین کمان است ؟؟؟ مواظب باشید !!/ ضمنا بد نیست یادآوری کنم که شادروان دهستانی گفته بود تا روزی که مدیر عامل بودم متوجه خیانت بعضی از دوست نماها نشدم ؟ مخالفانم که معلوم بودند و می شناختم ؟؟ ای کاش فرصتی پیش می آمد یک هفته ای بر میگشتم و با بعضی ها تسویه حساب می کردم ؟ خدا رفتگان را بیامرزد ؛؛؛ اگر می خواهیم ماندگار باشیم باید خدا را ، خدا را در نظر داشته باشیم …ـ آ.عباس ابراهیمی خوسفی روزی با نوشتن متنی با عنوان خاتمی خائن است دولت دهم را محکوم… !! این هم دست گل هم دهی ات ؛؛ ضمنا” به شما و هم دهی ات آ.عباس ابراهیمی خوسفی سفارش می کنم نوشته ها و قلم تان را در یک مکان خوش آب و هوا مثل خوسف زیر خاک کنید !! مرتب آبش بدید ! شایییییدددددد جوانه ی شعور بزنه ؟؟ اللهم صل علی محمد و آل محمد. یا حق

محمد تقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای رضوی

سوال اول بنده این است که انجایی که نوشتید:::::: سوال من از دکتر یاراحمدی این است که : در سایتهای مختلف، و در نشریات گوناگون، متن استعفای ایشان منتشر شده است ولی تا کنون خود ایشان در هیچ رسانه ای به صراحت اعلام نکرده اند که استعفا داده اند یا خیر.؟!!!!!!!
فکرکنم جواب سوالت تو سوالت نهفته است:سایتهای مختلف، و در نشریات گوناگون ایا سایت و نشریه رسانه نیستند؟اره امین جان بله متن استعفا تو همین سایت بافق فردا هستش یه سرچ بزنی پیدا می کنی.
دوما اونجا که نوشتی:

چرا دکتر یاراحمدی، که خود را فردی متعهد به خدمت به مردم شهرش میداند، وقتی موضوع استعفایش یکی از موارد تفرقه و انتقاد از مدیرعامل فعلی است، در این زمینه سکوت کرده است؟
بابا جان متن استعفا تو همون بافق فردا هست امین جان سومادکتر چه می دونسته 2 سال بد مدیر فعلی کاری میکنه که مردم به او میگن خائن چون دکتر متن استعفا شو نوشته یا ننوشته جه ربطی داره

سوما اونجا که نوشتی

که به فرض که استعفای ایشان صحت داشته باشد، به نظر خودشان، استعفای ایشان، تا چه حد در روند خصوصی سازی شرکت موثر بوده است؟به نظرمن در روند خصوصی سازی شرکت استعفای دکتر هیچ فایده ای نداشته لا اقل خیانتی به مردمش نکرده اگر حریف مافیا نشده حریفه خودش شده که مردم و وطنشو به دنیای خودش و پستش نفروخته

اونجایی که گفتی
آیا بهترنبود که شخصی مانند ایشان، که هم تحصیلات بالایی داشته و هم فردی دلسوز برای شهر بوده اند، در این سمت می ماندند و با قدرت، حق مردم را می ستاندند؟
مگه یک تنه بدون حمایت استاندار یا …. جلو مافیای ذوب اهن واینساده بود تا بدهی سنگ اهن را هر هفته به حساب سنگ اهن بریزند اگه یک ذره مدبرانه قضاوت کنی مگه تنهایی جلوی مزایده خداکرم احمدی واینساده بود موقعی که به مزایده گذاشته شده بود معدن چه قدر نامه نگاری اینور این وزارتخونه بیت رهبری این اون اما حاجی شما چی واووو انضاف داشته باش اینقدر حزبی نگاه نکن

چهارما امین جا ناون موقع که دکتر استعفا داده خداییش بیشتر خوشحال بودی یا ناراحت که الان میگی چرا استعفا داد خدا وکیلی خیلی از دوستات داشتند بشکن می انداختن به خاطر حب پست؟

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقا یا خانم « ما» چرا ازواقعیت فرارمیکنی اگه اقای رضوی سئوال میکندبه جای جواب چرافرافکنی میکنین؟؟ یکی بایدپیدابشه جواب بده؟ اقایونی که فلانی روخائن میدونن مثل اختاپوس خودرا برروی زمین های بیت المال انداخته ان وفقط به فکرمنافع خودوهفت نسل بعدازخودشانن!!! اندکی تفکرکنین خیلی چیزا واستون روشن میشه!!!! والعاقبه للمتقین

۲۰۱۴ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۴:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنون اقای دکتر از بیانات عالی تون ک باعث اتحاد میشه ن مثل بعضی از مطالب ک سبب تفرقه میشه.
اقای رضوی شما که میگی نباید ب کسی تهمت زد چرا خودت تهمت بی جا میزنی .
مثلا گواهی نامه نداشتن اقای صباغیان یا رفتن ایشون به دبی یا اینکه گفتن ما نه اب میخوایم نه گاز فقط دهستانی رو ور دارین وخیلی اتهام های دیگه ک (فک کنم ب نظر شما تهمت نباشه) ب اقای صباغیان و یاراحمدی زدید مطمئنأ برای شما هم سودی داره وگرنه توی این شرایط بفکر این صحبت ها نمی افتادید
شما و همراهانتان بجای اینکه ب اوضاع بافق رسیدگی کنین تا حق بافق و بافقی تضعیف نشده دنبال تخریب چهره هایی هستین که مردم از ته دل به اونها اعتماد دارن و دنبال حل مشکلات شهر هستند(خدا را شکر ک مردم حرفهای شما را باور نمیکنند و گول نمیخورند) اگه این مطالب شما و چندتن از عزیزان دیگر باعث تفرقه بین مردم و بدبینی افراد نمیشود پس میشود دلیل نوشتن این مطالب را بگویید؟
ومطمئن باشید ک این کارها و یپگیری های اقای صباغیان و دیگر دوستان اصلا برای رسیدن به منصب وپست نیست و فقط و فقط برای گرفتن حق شهرمان است ایشان از روی منطق صحبت میکنند و عکس العمل کارگران ب هیچ وجه از روی احساسات صورت نمیگیرد
در ضمن تنها کسی ک دلش برای بافق میسوزد بافقی است نه کس دیگری
ب نظر من بهترین گزینه برای رفتن ب مجلس اقای صباغیان هستند گرچه توی این شرایط ایشان همانند بسیاری دیگر اصلا به این مسائل فکر هم نمیکنند.

امیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۶:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رضوی هیچ وقت کسی که خودرابه خواب زده است.نمیتوان بیدارکرد.آقایانی که ازدکترحمایت میکنند.میدانند.که رفتن دکترربطی به خصوصی سازی نداشته اما…..

هستی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

http://www.mimt.gov.ir/assistant این سایت و شماره همه مسئولین خصوصی سازی زنگ بزنید تا به هدفمون برسیم

حمیدرضا فخاری زاده بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هدف از نگارش این مقاله کمک به اتحاد و همدلی بیشتر تمامی همشهریان عزیز بوده و جوابگویی به هیچ فرد یا مقاله ای را دنبال نمی کرده است.

حمزه حمزه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر سلام و سپاس
خیلی خوب شعار داده اید.

ولی الله رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
ضمن تشکر از متن خوب و عالی شما پاینده باشید