کسانی که قلبشان برای آبادانی بافق می تپد این یادداشت را بخوانند(3)

دسته: مقالات
۲۵ دیدگاه
پنج شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

ر__1

در دو يادداشت قبل ، مطالبي  درخصوص استعدادهاي بالقوه بافق ،  عدم برنامه ريزي صحيح ، موفق نبودن بخش خصوصي و سرمايه گذاران در بافق و واريز سود سرمايه گذاري سرمايه گذاران بافقي به واسطه ها ودلالان نکاتي را يادآور شدم. در اين بخش مي خواستم موضوعي را که چند وقتي است درحال بررسي بوده ومطمناً ، افرادي در سالهاي قبل بررسي هايي انجام داده اند ولي به دلايلي  پيگير نشده اند را در معرض افکار عموم بگذارم تا ببينم استقبال از اين ايده تا چه حدي است و نظر کساني که کارهاي اجرايي ومديريتي دربافق انجام داده اند در اين مورد چيست ؟ و با توجه به حجم کار ووقت گير بودن آن ، آيا از ميان جوانان غيور و پرنشاط و باتجربه هاي عزيز بافقي  کسي هست که مرا ياري کند يا نه ؟ البته در ابتدا  از اينکه اين مطلب طولاني شد ازخوانندگان گرامي عذر خواهي نموده واميد وارم اين يادداشت را تا پايان مطالعه نموده ونظر بدهند.

مدتي است که وقتي از کنار درختان خرمايي که چند سال است کسي به آنها نرسيده وخرماي سالهاي قبلش داخل خوشه هايش مانده ، عبور مي کنم از خودم متنفر مي شوم و بدم مي آيد ! احساس بدي دارم ! وقتي        مي بينم اين درخت نجيب  اين قدر عظمت دارد و با اين عظمت هيچ تکبر وغروري ندارد ، مثل مادري که آغوشش را براي فرزندش باز نموده( برگهايش راپهن نموده) ، برگهايش تا موقعي که روح دارد (سرسبز است) مثل انساني است  که دست به طرف آسمان گرفته و در حال دعا نمودن است و وقتي که جان در بدن ندارد(خشک شده) سر به زير و افتاده است ولي دريغ از اندکي توجه به آن .  اگر درموقع محصول به آن بنگري احساس مي کني  خرمايش را به شما تعارف  مي کند (به شکل خوشه دقت کنيد). به خودم مي گويم اين درخت از من وامثال من که توجهي به آن ندارند گله خواهد کرد و آه و ناله اش گريبان من وامثال من را خواهد گرفت . فکرش را که مي کنم با خودم مي گويم اين نخل چه گناهي کرده که  روئيده وميوه مي دهد. چند سالي بود که وقتي از قديمي ها مي شنيدم ، که مي گفتند:‌)( اگر درخت خرمايتان محصول نداد تهديدش کنيد که اگر سال آينده محصول ندادي سرت را مي برم (مي کشمت) خنده ام مي گرفت ولي به احترام حرفشان خنده ام را بروز نمي دادم . شايد باورتان نشود و برمن خرده بگيريد وخرافاتي ام بخوانيد ولي خودم اين قضيه را تجربه کردم ولي نه با تهديد بلکه با صحبت نمودن .درخت خرمايي که ده سال سن دارد و هر سال منتظر محصولش بودم  امسال محصول داده است . (پيشنهاد مي کنم اگر براي خوانندگان گرامي موقعيتي پيش آمد حتماً ، اين قضيه را تجربه کنند). بالاخره درخت خرما موجود زنده است و برايش اهميت دارد که صاحبش به او اعتنا مي کند ويا احترامي مي گذارد يا نه . طبق آيات قرآن کريم همه موجودات هستي داراي شعور واحساس هستند چه جمادات ،چه گياهان وچه حيوانات وهمگي به نحوي در حال تسبيح وتقديس ذات باريتعالي هستند.  والبته به نظر عده اي يکي از دلايلي که درختان در منزل بهتر محصول داده وکيفيت آن بهتر است علاوه بر رسيدگي بيشتر ، به خاطربرقراري ارتباط با درخت است و لو با يک نگاه يا  حرف زدن  وسر صداي بچه ها.

اگر شما به سالهاي نه چندان دور اين ديار کهن و تاريخي  برگرديد مي بينيد بافقي ها با استفاده از شاخ و برگ و… درخت خرما چه هنرهايي که نداشته اند. در زمينه پادري بافي ، بادبزن بافي ،کلاه بافي، حصير بافي ،جارو  و…. تبحر خاصي داشته اند ولي متاسفانه از يک طرف با پيشرفت علم و صنعتي شدن امور واز طرف ديگر عدم چاره جويي وعدم بازاريابي محصولات ، اين هنرها نيز در حال فراموشي است. ولي ديگران از مواد اوليه درخت خرما استفاده بهينه مي نمايند. نمونه آن سيس (ليف) درخت خرماست که قبلا براي پادري بافي ، تهيه طناب و…. استفاده مي شده ولي امروزه خيلي از کشاورزان به دليل عدم کارآيي ، آن را پس از پاک کردن درخت آتش مي زنند.حالا جالب است بعضي از گل فروشي ها در شهر هاي همجوار با ابتکاري که به خرج داده اند، در تهيه دسته گل از آن استفاده مي کنند. و يا در گذشته از مواد باقي مانده آن به عنوان هيزم براي پخت نان استفاده مي کردند ولي امروزه متاسفانه با نامهرباني کشاورزان محترم مواجه شده و مي سوزند در حالي که مي توان به  وسيله يک دستگاه ، آنها را خرد نموده وبراي خوراک دام استفاده نمود.

در دو سه دهه اخير به خاطر کم توجهي کشاورزان محترم به درخت خرما که به نظر اينجانب از روي غفلت و سهوي  بوده ، باعث شده اعتماد به نفس درختهاي بافق ازبين برود ومحصولشان از کيفيت بدتري نسبت به بعضي شهرها برخوردار باشد نه اينکه اصلاً ، کيفيت نداشته باشد. ودرپايان به جاي  پيدا کردن راه حل  مساله مثل بسياري از موارد  ، آسان ترين راه  را انتخاب نموده( اقدام به پاک نمودن مساله) و به اصلاح نخيلات بافق روي آوردند . ابتدا از بم  پاجوش آوردند که خيلي دير محصول داد و بعد از برازجان  که خيلي خوب جواب داده ولي اينجانب معتقدم در کنار اين امور مي بايست نخيلات بافق هم  احياء مي شد چرا که خرماي بافق هم در مقايسه با ساير شهر ها مزايايي دارد. والبته بدتر از آن اينکه ، درچند سال اخير کاشت  مرکبات در بافق مد شده که اين کار ، هم تجربه خوب و شايد هم تجربه تلخي براي بافق باشد ولي در کل  به نظر اينجانب بهترين ومقاوم ترين درخت براي شهرستان بافق همانا خرما است چرا که اگر يک سال هوا خيلي سرد ويخبندان شود فقط محصول يک سال خرما از بين ميرود وآفت زده وسرما زده مي شود مگر در موارد خيلي نادر(در يکي ازروستاهاي شهرستان طبس ، به نام حلوان (که وبلاگي هم به نام حلوان ، مهد نخلهاي سوخته وجود دارد)  دماي هوا به نزديک 50 درجه زير صفر رسيده ودرخت هاي خرما را خشکانيد). اگر دقت کرده باشيد درسالهاي اخيردر بافق  درخت نارنج کاشته مي شد و هر از چند سالي که هوا سرد مي شد ،درخت را سرما مي زد و مي بايست ازته درخت را بريد و دوباره چندين سال صبر نمود تا درخت محصول دهد و يا در گرماي نفس گير بافق  که هرچه هوا گرمتر شود نه تنها براي درخت خرما مشکلي بوجود نمي آيد بلکه بهتر هم هست ودلمان خوش است که به خاطر گرماي هوا خرما مي رسد وبه قول ما بافقي ها هواي خرما پزون است  وهمين هوا باعث سوختگي برگ وشايد محصول ساير درختان شود که سال گذشته براي درخت  پسته کاملاً ،مشهود بود.

اگر خرماي بافق را بررسي نمائيم متوجه خواهيم شد که آنقدر هم که توسرش ميزنيم بي کيفيت نيست. البته شايد خيلي از بافقي ها اين قضيه را به نوعي تجربه کرده باشند . سال گذشته چند کيلويي از خرماي بافق رابه يکي از ميوه فروشي هاي شهر دادم وگفتم آن را بفروشد تا ببينم استقبال از آن چگونه است . ايشان ابتدا با توجه به اينکه خرماي خوب (خرماي شهرهاي ديگر! )در مغازه داشت تمايلي براي فروش نداشت ولي با اصرار اينجانب قبول کرد که در مغازه گذاشته و آن رابفروشد( البته به شرط اينکه اگر کسي نخريد وخراب شد مسئوليتي قبول نکند).  بنده هم قبول کردم وآن را تحويل دادم و رفتم . چند روزي گذشت که زنگ زد وگفت: اگر خرمايي داري بياور که مشتري داره. من هم اندک باقيمانده  را بردم . چند روز بعد مجدد تماس گرفت که اگر خرمايي داري بياور.که من گفتم : شرمنده ، چيزي باقي نمانده است . به نظر شما خوانندگان گرامي در اين موقعيت فروشنده چه جمله اي بگويد خوب است؟شايد باورتان نشود.گفت: فلاني محصول خرماي سال آينده ات را از همين حالا خريدارم . بعد از مدتي براي خريد ميوه رفتم . ماجرا راسوال نمودم . گفت : از يکي از شهرهاي همجوار مسافري آمده داخل مغازه وخرماها را برده و آدرس مغازه را داده تا الان چند نفر را فرستاده براي خريد وگفته چون قند خون دارم اين نوع خرما  براي خوردن چاي عاليه . حالا شما حساب کنيد چقدر خريدار، فروشنده را تحت فشار قرار داده و فروشنده با وعده ووعيد قول سال آينده راداده و به قول جوانهاي امروزه توانسته بپيچونتش .از اين موقع بود که به ذهنم افتاد به دنبال راهي براي عرضه محصول خرماي بافق  بروم  و اين درخت با عظمت  ومحصول خوشمزه ، پرمنفعت ،کم ضرر وبهشتي که بارها نامش در قرآن آمده  را از غربت در آورم.

وقتي به سايتها براي بررسي  مراجعه نمودم متوجه شدم که درسال 1386 ودرشهر تبريز  بزرگترين کارخانه توليد قند مايع خرماي کشور تاسيس شده که خيلي برايم جالب بود. هرچه روي نقشه بررسي نمودم که آخه چه شهري در اطراف تبريز خرما دارد که آنها کارخانه فرآوري وتهيه قند ازخرما احداث نموده اند چيزي متوجه نشدم.کتابي را سازمان خوار وبار وکشاورزي جهاني براساس يادداشتهاي  مرحوم دکتر و.ه.و.داوسن که بر روي درخت خرما تحقيق نموده وحوالي سال 1340 به ايران آمده و 6 سال در ايران بوده وبر روي درخت خرما در سراسر ايران تحقيق نموده ، تاليف کرده  که آقاي رضا سند گل آن را ترجمه نموده ودر آن کشورهاي جهان و ايران ومخصوصاٌ ، مناطق و شهرهايي که درخت خرما در آنها وجود دارد را  ياد داشت نموده ازجمله : 1- جاده بوشهر به  شيراز( ازجمله شهر هاي بوشهر-کازرون-جهرم-فسا-خفر-داراب)  2-جاده خاش به کرمان (از جمله بم) 3-جاده بندرعباس به کرمان (حاجي آباد وعلي آباد) 4- شمالي ترين منطقه کشت تجارتي خرما در ايران قصر شيرين است و… ودر پايان مي نويسد بافق وخور که خرمايشان در حالت زردي مصرف مي شود. باز هم تعجبم بيشتر شد چرا که شمالي ترين منطقه کشت خرما در قصر شيرين است و تا تبريز فاصله زيادي است.  تا پس از بررسي بيشتر بالاخره متوجه شدم  اين کارخانه ي تبريزي ،خرماي درجه سه وچهار استانهاي جنوبي کشور را مي خرد و در کارخانه فرآوري ميکند (ماشاءالله به اين همت) . خيلي برايم قابل تامل بود  که چرا ما بافقي ها که به سخت کوشي وهمت والا(به خاطر خاصيت کويري) معروف هستيم از اين قضيه غافل شديم  و وقتي چيزي را داريم قدرش را  نمي دانيم .شايد خيلي هامون دقت نکرده باشيم ولي شما حساب کنيد از موقعي که از منزل خود بيرون مي رويد(شايد داخل منزل هم باشد) تا زمان رسيدن به محل کار ، مدرسه و هر مقصد ديگري ، چقدر چشممان به اين درخت مي افتد اينجانب معتقدم که چند برابر جمعيت شهرمان ، نفر درخت خرما وجود دارد.

همشهريان گرامي ، آنهايي که قلبتان براي آباداني بافق مي تپد بياييد همت کنيم   با همفکري ومشورت ودرس گرفتن از تجربه هاي نا موفق قبلي، بر نامه ريزي  وتکيه بر تلاش جوانان پرشور ،  اين محصول ،خودمان وشهرمان را از غربت خارج کنيم  ، نماد فرهنگ واستقامت شهرمان رابه رخ ساير شهرها بکشيم ،تاقبل از اينکه همسايگان شمالي اقدام نمايند (همانطور که در بسياري از موارد جلو افتادند) و با  استعانت از ذات باريتعالي ودر سالي که رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله العظمي خامنه اي به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي ومديريت جهادي نامگذاري نموده اند وفرماندار جديد هم درچند هفته گذشته اعلام نمودند: کليد توسعه وپيشرفت بافق در رابطه فرهنگ واقتصاد نهفته است (البته ان شاءالله که درحد شعار نباشد وهمراهي کنند) با يک يا علي استارت بزرگترين کارخانه فرآوري محصول خرما را دربافق بزنيم وبا اين کار علاوه بر رونق اقتصادي درسال اقتصاد سايه شوم سرمايه گذاري ناموفق ورکود اقتصادي را برداريم و باعث فراهم نمودن اعتماد سايرسرمايه گذاران شويم وبتوانيم باعث آباداني وپيشرفت شهرمان بافق شويم.با احداث اين کارخانه کارهاي زيادي مي توان انجام داد که ازجمله آن 1- مي توان براي توليد نوشابه طبيعي به جاي نوشابه هاي امروزي که  مشتري زيادي دارد ومضرات آن زياد است  2- تهيه قند خرما به جاي قند هاي موجود (باتوجه به  نوشته سرکار خانم محدثه دهستاني ،کارشناس بهداشت روان و به نقل ازرئیس مرکز مدیریت بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در چند هفته گذشته ، که بر اساس نتایج اولیه به دست آمده از یک طرح مطالعاتی، ۷ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال کشور به بیماری دیابت مبتلا هستند واحتمالاً ، اين آمار براي شهرستان بافق و استان يزد که به شهر شيريني معروف هستند بيشتر باشد)3-تهيه روغن از هسته خرما و البته در کنار آن ايجاد آزمايشگاه توليد درخت از درخت هاي نمونه وصدور درخت هاي خرماي مرغوب بافق به ساير شهرها و بسياري از موفقيتهاي ديگرکه شايد خوانندگان گرامي بيشتر اطلاع داشته باشند ومي توانند نظراتشان را درج نموده تا بتوان از آن استفاده نمود. اينجاب مطمئنم که با تلاش وکوشش واستفاده از تجربه ودانش متخصصان بافقي وتکيه بر ذات لا يزال الهي وبا توجه به جمله معروف از تو حرکت از خدا برکت مي توان به اوج قله هاي پيشرفت صعود نمود. در پايان چند نمونه از مواردي که در سايتها تحقيق نموده ام راجهت اطلاع خوانندگاني که تمايل دارندبيشتر بدانند درج نموده تا کمي بيشتر تامل نمايند وبا اظهار نظر هايشان باعث دلگرمي وهمراهي شوند.

ومن الله التوفيق- حسين برزگري بافقي

********************************************************************* 

 

بزرگترین کارخانه تولید قند مایع خرمای کشور در تبریز فعالیت می‌کند

1392-04-12, 08:59
کد خبر: 86343
سرویس: استان‌ها

با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در صنعت خرما وحمایت از نخل‌داران کشور می‌توان به بازگشت روزهای پر افتخار گذشته در تولید خرمای درجه یک دنیا امیدوار بود.

ایلنا: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: خرما اگرچه محصول تولیدی استان نیست ولی با طرح مطالعاتی کار‌شناسان و همت سرمایه گذاران استانی، با ایجاد بزرگ‌ترین واحد فرآوری خرمای کشور، از هدرروی خرمای درجه سه و چهار استان‌های جنوبی کشور جلوگیری و‌ ممانعت به‌عمل آمده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا مسعود محمدیان در حاشیه بازدید از کارخانه فرآوری مایع قندخرما در آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران گفت: با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در صنعت خرما وحمایت از نخل داران کشور می‌توان به بازگشت روزهای پر افتخار گذشته در تولید خرمای درجه یک دنیا امیدوار بود.

وی خاطرنشان کرد: کارخانه فرآوری مایع قندخرما در آذربایجان شرقی درسال۱۳۸۶ با هدف رونق و بهبود صنعت خرما، محصول ملی کشور و همچنین جذب سرمایه گذارخارجی در زمینی به مساحت بیش از ۳۰ هزار مترمربع و با زیربنای یک هزار و۷۴۴ مترمربع سالن‌های تولید احداث و درفاز دوم در سال ۸۹، با طرح توسعه، تولید انواع شربت‌های میوه برپایه قندمایع خرما و همچنین توسعه صادرات به اجرا در آمده که موفقیت چشمگیری را در صدور محصول قندمایع خرما به کشورهای اروپایی، آسیایی و روسیه داشته است.

محمدیان، بر ایجاد، راه اندازی و توسعه صنایع فرآوری، تبدیلی، تکمیلی و بسته بندی محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی با توجه به پتانسیل‌های تولیدی مناطق مختلف تاکید کرد و افزود: این سازمان با بهره گیری از تمامی توان خود با جذب، حمایت و هدایت سرمایه گذاران در گسترش طرح توسعه بخش کشاورزی جهت ایجاد صنایع مادر و زیربنایی تلاش می‌کند.

گفتنی است میزان سرمایه گذاری در این کارخانه، ۶۵۰ میلیارد ریال بوده که۱۰ درصد آن توسط سرمایه خارجی تامین شده است.

این کارخانه توانسته است گواهینامه‌های بین المللی سیستم مدیریت کیفیت براساس استاندارد (ISO۹۰۰۱-۲۰۰۸) و سیستم ایمنی غذا (HACCP) و (ISO۲۲۰۰۰) ازموسسه TUV آلمان را اخذ وعلاوه برآن، گواهی‌های حلال و FDA از سازمان غذا و داروی آمریکا را نیز دریافت کرده و همواره در رسیدن به مدیریت کیفیت جامع TUM با استفاده از ابزارهای مورد نیاز تلاش می‌­کند.

 

کد مطلب: 30956

استانی

تاریخ انتشار: 10 تير, 1392 – 13:38

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی:

شهد خرمای تبریز کام اقتصادی همه نوشابه‌سازان را شیرین کرد

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: تولید شهد خرما در تبریز می‌تواند انقلاب بزرگی را در تولید نوشابه به وجود آورد.

به گزارش تبریز بیدار  ایاز برنو صبح امروز در حاشیه بازدید از کارخانه فرآوری مایع قند خرما در آذربایجان‌شرقی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران بر تداوم تلاش جهاد کشاورزی در ایجاد صنایع فرآوری تاکید کرد.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: نزدیکی به بازارهای اروپا، آسیای میانه، ترکیه و عراق در توجیه اقتصادی احداث بزرگ‌ترین کارخانه تولید قند مایع کشور در تبریز نقش فراوان داشته و نمود بخشی از تلاش سازمان در استفاده بهینه از امکانات موجود برای افزودن به ظرفیت‌های تولید محصول در بخش کشاورزی و ایجاد امکان اشتغال مولد برای جوانان و ارتقای سطح توان تولیدی این بخش مهم از اقتصاد استان به شمار می‌آید.

برنو تاکید کرد: شهد خرما می‌تواند به جای قند در نوشابه‌ها مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به روند تولید نوشابه در جهان این نکته حائز اهمیت است که تولید شهد خرما می‌تواند انقلاب بزرگی را در تولید نوشابه به وجود آورد.

وی با اشاره به اینکه هم اینک سالانه یک میلیون تن خرما در کشور استحصال می‌شود، افزود: از این مقدار سالانه 35 هزار تن خرمای درجه سه و چهار در شرکت فرآوری خرمای تبریز به قند مایع خرما، کنسانتره خرما، بلوک مکمل خوراک دام مخصوص گاوهای شیری، پرواری، گوسفند و بز همچنین بلوک مکمل خوراک اسب تبدیل می‌شود.

برنو تصریح کرد: محصولات تولیدی این شرکت به بازارهای اروپایی، کانادا و روسیه صادر می‌شود و با نگاهی نو به صنعت خرما، جذب سالانه 20 میلیارد دلار ارز از این ناحیه به اقتصاد کشاورزی استان امکان‌پذیر شده است.

وی با اشاره به اینکه قند مایع خرما کنسانتره رنگ‌بری شده شیره خرماست که پس از مراحل استخراج عصاره خرما با حذف ترکیبات پکتینی، پروتئین، فیبر و رنگ، رنگ آن از قهوه‌ای تا زرد روشن قابل تغییر است، گفت: قند مایع خرما برای نخستین بار در ایران و با هدف تغذیه سالم، تنوع در فرهنگ غذایی، تولید محصولات متنوع داخلی، رونق تجارت خارجی و حرکت بخش کشاورزی و صنعت به سوی جهانی شدن صورت پذیرفته است و پیش‌بینی می‌شود که این فرآورده به دلیل قابلیت‌های خاص از استقبال چشمگیری در بازار داخلی برخوردار شود.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه طبیعی بودن قند مایع خرما دلیل مهمی برای استفاده بیشتر آن در صنایع مختلف بوده، اضافه کرد: قند مایع خرما در تولیدات طبقات مهم غذایی از قبیل آبمیوه‌های طبیعی، بستنی‌ها، فرآورده‌های لبنی، نانوایی و انواع نوشیدنی‌ها کاربرد دارد و بهترین شیرین‌کننده برای کارخانجات صنایع غذایی به دلیل مزایای بی‌شمار آن از جمله قیمت مناسب در مقایسه با انواع مشابه مانند عسل، با طعم شیرینی بهتر و بیشتر است.

۱۰ تير ۱۳۹۲ (۲:۲۳ق.ظ)

سفير اندونزي در بازديد کارخانه فرآوري مايه قند خرما در تبريز:

فضاهاي مشترک تعامل و همکاري بين دو کشور اميد است در دولت جديد نيز گسترش يابد

سفير اندونزي در بازديد از کارخانه فرآوري مايه قند خرما در تبريز گفت: اين شهر از مراکز مهم تجاري ايران است که به سرعت در حال رشد بوده و در اين راستا يکي از اهداف ما، گسترش رابطه دو کشور از رهگذر آگاهي از توانمندي‌هاي منطقه آذربايجان شرقي در زمينه گردشگري و سرمايه‌گذاري است.
به گزارش خبرگزاري موج به نقل از روابط عمومي سازمان جهادکشاورزي استان آذربايجان شرقي، ديان ويرنگ جوريت با اشاره به اينکه ايران از کشورهاي غني در حوزه منابع نفت و گاز به شمار آمده و در مقابل، اندونزي نيز داراي ظرفيت‌هاي وسيع کشاورزي است که اين دو ظرفيت متقابل، مي‌تواند به عنوان نمونه‌اي از يک فرصت مبادلاتي مهم بين دو کشور مطرح شود گفت: تبيين قابليت‌هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي دو کشور در بين آحاد مردم امري ضروري مي باشد.
وي با بيان اينکه ملت و دولت اندونزي، همواره ايران را به عنوان دوستي ديرينه مي‌شناسند، افزود: شاهد اين مدعا، خريد نفت ايران توسط اندونزي در دوره‌هاي مختلف اعمال تحريم‌هاي غرب عليه جمهوري اسلامي ايران است و با تبريک پيروزي ملت ايران در انتخابات رياست جمهوري به ملت و دولت ايران، اميدواريم فضاهاي مشترک تعامل و همکاري بين دو کشور، در دولت جديد نيز گسترش يابد. سعيد اورندي، مديرعامل کارخانه نيز در اين بازديد با اشاره به ضد سرطان بودن توليد اين کارخانه به دليل داشتن آنتي اکسيدان زياد، قابليت توليد انرژي مضاعف در ورزشکاران، کنترل کننده فشار خون و ميزان ضربان قلب، داراي مواد معدني پتاسيم، منيزيم و کلسيم به مقدار کافي، قابل حل در مايعات با دماي پايين، کاملاً طبيعي و عاري از هر گونه مواد افزودني و افزايش دهي شير مادران به طور چشمگير مايع قندخرما گفت: براي ايجاد بيشترين ارزش افزوده در بخش کشاورزي راهي نيست جز اينکه در راه توسعه صنايع تبديلي قدم برداشته شود.
وي با تاکيد به اين مطلب گه در آذربايجان شرقي در موقع فرآوري محصول که عمدتاً به فصل سردسال ختم مي شود ادامه داد: به دليل سردسيري منطقه نيازي به پرداخت هزينه سردخانه نبوده و نزديکي به بازارهاي اروپا، آسياي ميانه، ترکيه و عراق نيز در بالا بردن توجيه اقتصادي آن نقش فراوان دارد. اورندي بابيان اينکه هم اينک يک ميليون تن خرما درکشور استحصال مي شود گفت: با افزايش ظرفيت اين کارخانه ميتوان سالانه 35 هزارتن خرماي درجه3 و4 را به قند مايع خرما، کنسانتره خرما، بلوک مکمل خوراک دام مخصوص گاوهاي شيري، پرواري، گوسفند وبز و همچنين بلوک مکمل خوراک اسب تبديل نمود.
وي ادامه داد: خرما اگر چه محصول توليدي آذربايجان شرقي نمي باشد ولي با طرح مطالعاتي کارشناسان وهمت سرمايه گذاران استان، با ايجاد بزرگترين واحد فرآوري خرماي دنيا از دور ريخته شدن خرماي درجه سه و چهار در استانهاي جنوبي کشور ممانعت شده است.

 

 

 

 

 

بزرگترین کارخانه تولید قند مایع خرمای دنیا در تبریز

 

۰۹:۲۸(دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۸۹)
اخبار مرتبط

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت : با تولید قند مایع خرما در بزرگترین کارخانه تولید قندمایع خرمای دنیا در تبریز ، مصوبه شورای عالی سلامت و خواسته رئیس جمهور خدمتگزار جهت جایگزینی خرما به جای قند و شکر عملی می گردد

به گزارش فودنا و به نقل از جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ، دکتر مسعود محمدیان درحاشیه بازدید مدیران عامل صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی سراسر کشور از شرکت تولیدی قند مایع خرما ، در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه روزگاری ایران بزرگترین تولید کننده خرما درجهان محسوب می گردیدگفت : به دلیل نبود صنایع تبدیلی در تولید و صدور خرما و بی توجهی به صنعت نخیلات از مقام نخست تولید خرما در دنیا سقوط کردیم . وی با بیان اینکه هم اینک با ایجاد صنایع تبدیلی وتکمیلی درصنعت خرما و حمایت از نخل داران کشورمی توانیم به روزهای پر افتخار گذشته در تولید خرمای درجه یک دنیا دست پیدا نماییم افزود : خرما اگر چه محصول تولیدی این استان نمی باشد ولی توانستیم با طرح مطالعاتی کارشناسان و همت سرمایه گذاران استانی ، با ایجاد بزرگترین واحد فرآوری خرمای دنیا از دور ریخته شدن خرمای درجه سه و چهار در استانهای جنوبی کشور ممانعت نماییم . دکتر محمدیان با اشاره به اینکه اصلاح الگوی مصرف دربخش خرمابا توسعه واحدهای تبدیلی و تکمیلی می تواند عملیاتی گردد افزود : با وجود مصوبه شورای عالی سلامت مبنی بر جایگزین شدن خرما به جای قند و شکر در ادارات دولتی ، به دلیل عدم وجود راهکار مناسبی در این قسمت از سوی کارشناسان ، هرگز عملی نگردیده است . وی ایجاد واحد فرآوری خرما در شهرک سرمایه گذاری خارجی و تولید قند مایع خرما را بهترین ایده پیشنهادی جهت تحقق خواسته شورای عالی سلامت و شخص رئیس جمهور عنوان نموده و افزود : اگر مصوبه شورای عالی سلامت در مورد جایگزینی خرما بجای قند عملی گردد ، می توان با فرهنگ سازی و ارائه الگوی صحیح به مردم از شیوع بیماریهای غیر واگیر ناشی از مصرف قند و شکر نظیر دیابت ، بیماریهای قلبی و عروقی و چاقی که هم اکنون در کشور روند افزایشی دارند جلوگیری نمود . دکتر محمدیان با اشاره به اینکه شهد خرما می تواند بجای قند در نوشابه ها مورد استفاده قرار گیرد گفت : با توجه به روند تولید نوشابه در جهان این نکته حائز اهمیت است که تولید شهد خرما ، انقلاب بزرگی را در تولید نوشابه بوجود خواهد آورد . وی با اشاره به اینکه هم اینک یک میلیون تن خرما در کشور استحصال می شود و از این مقدار سالانه 35 هزار تن خرمای درجه 3 و 4 در شرکت فرآوری خرمای تبریز به قند مایع خرما ، کنسانتره خرما ، بلوک مکمل خوراک دام مخصوص گاوهای شیری ، پرواری ، گوسفند وبز ، بلوک مکمل خوراک اسب تبدیل می گردد افزود : محصولات تولیدی این شرکت به بازارهای اروپایی ، کانادا و روسیه صادر شود که بایستی گفت با نگاهی نو به صنعت خرما و تولید 7 میلیون تن ، می توان سالانه 20 میلیارد دلار ارز از ناحیه خرما بدست آورد . مهندس ایاز برنو مدیر صنایع کشاورزی استان نیز با بیان اینکه قند مایع خرما در تولیدات طبقات مهم غذائی از قبیل آب میوه های طبیعی ، بستنی ها ، فرآورده های لبنی ، نانوائی ، انواع نوشیدنی ها کاربرد دارد گفت : قند خرما بهترین شیرین کننده برای کارخانجات صنایع غذایی به دلیل مزایای بی شمار آن از جمله قیمت مناسب در مقایسه با انواع مشابه ، مانند عسل ، مزه شیرینی بهتر و بیشتر می باشد . وی با بیان اینکه از شرکت هایی که در این بخش فعالیت نمایند از سوی سازمان جهادکشاورزی تسهیلات بانکی اعطاء می شود افزود : قند مایع خرما ، ماده ای طبیعی حاصل از استخراج عصاره خرما بدون هیچگونه افزودنی بوده و دارای ظاهری کاملاً شفاف و رنگ زرد روشن بوده و در طی فرآیند استخراج و عصاره گیری ، شفاف سازی و تغلیظ تهیه می شود .


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تشکر از دید خوب نویسنده محترم. البته بنده از کشاورزی اطلاعات ندارم اما چیزی که بسیار در این زمینه مهم است اینکه بالاخره باید به بافق و اهالی ان نشان داد که دست از سر سنگ آهن بردارند. ای سنگ آهن، بدبختی است. وابستگی به سنگ آهن زمینه عقب ماندگی همیشه ما را فراهم می کند. این معدن، مانند اختاپوس بر روی تمامی تفکرات و همت مردم، سایه افکنده و در ضمن، باعث شده پول حرام گنده ای وارد بازار بافق و مردم آن شود. بنابراین هر اقدامی که بتواند شهر را از وابستگی به سنگ آهن دور کند ، هم لایق پیگیری است و هم لایق تقدیر. به نظر بنده نیز ، پاکترین زمینه کاری برای بافق، همین خرما است. خرما، درختی است که دوستدار امامان و پیامبران ما بوده و خداوند همواره امامان و معصومان ما را، در سایه این درخت نهاده است. پس همتی باید کرد تا از وابستگی به سنگ آهن بکاهیم

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای برزگری عالی بود یک سوال اگر جواب بدهید ممنون میشوم با ساخت این کارخانه در بافق که بسیار مقرون به صرفه نیز هست چند نفر از جوانان بیکار بافقی مشغول به کار خواهند شد و اینکه آیا میتوان کارگاه‍های کوچک و خانگی برای این کار تشکیل داد چون میتوان برای احداث آن وام گرفت

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باتشکر فراوان از جناب برزگری عزیزاگر به گذشته برگردید خواهید دید تحقیقات و پروژه های سود ده توسط کارشناسان خبره و بومی و دانشجویان در تمام زمینه ها انجام که بعضا نتایج قابل قبولی هم داشته اما متاسفانه این پروژه ها از طرف سازمانهای ذیربط مورد حمایت قرار نمیگیرد و به حالت اجرا در نمیاید برخی دیگر که با خون دل طرف اجرایی میشود پس از اندک مدتی ورشکست میشود مثل کارخانه نءوپان .ای کاش روزی به این پروززه ها اهمیت داده شود و بتوان از آنها در راستای ایجاد اشتغال پایدار بهره برداری نمود.

داود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام مرحبا بر شما ، طرح بسیار عالی است و نکات خیلی خوبی بیان شده به امید موفقیت شما دراین امر، مسولین محترم خواهشا همراهی نمایید

روح اله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۴:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رضوی منظورت چیه که پول حرام گنده ای وارد بازار بافق شده؟؟؟؟؟

موسی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۵:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

طرح مطلوبی است بشرطی که مسولین با شما همدل باشند نه اینکه همچون سالهای قبل به چند نفر نور چشمی تو مبارکه به همین منظور زمین و وام دادند ولی آنها یکیشون آن زمین را کارگاه …. کرده ویکیشون زمین را کارخانه …. کرده و دهها نفر دیگر زمین را با تکه زمینی در یزد معاوضه کردند والا اگر این اتفاقات نیافتاده بود الان بافق شاهد بهترین محصئل خرما و اسانس های متعلق به آن بود

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۵:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
فکر کنم حالا دیگه به جای سنگ آهن باید بچسبیم به نخلستان ها . واقعا این سنگ آهن هم شده آفت جان مردم بافق مثل نفت که شده آفت جان مردم ایران

salim این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۶:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
این رویکرد متفاوت و ذوق خوب و قابل تحسین این نویسنده عزیز را میستایم.
بسیار خوب و مفید است. ویژگیهای این طرح شما عبارتنداز:
مبتنی بر فرهنگ بومی و اقتصاد مقاومتی
نگرش مدیریت جهادی
سلامت محور
و…
بنده اماده همکاری هستم
و به شما کمک میکنم

پورفلاح این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۶:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
بعد از مدتها چشمم به یک مقاله خوب و درخور توجه خورد. مرحبا و احسنت. عالی بود

محمدرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

قربونت برم یه درخت خرما تا بخواد به بار بشینه 10سالی میشه البته منظور درخت خرمائی که بشه از محصولاتش در بازار استفاده کرد،طرح خوبیه نه واسه الان،البته باید تو این ده سال از جیب هزینه کنی تا بتونی از اون استفاده ببری پس به این راحتیها که شما روی کاغذ بنویسی نیست

امیر حسین کارگران بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای رضوی لطفا در زمینه ای که اطلا عات نداری صبحت نکنید و اظهار نظر نکنید ما
الان در چه قرنی هستیم الان بازار خرما دست کیه شما انبار ها پر از خرما شهر ها دیگر را ندیدید الان قرن ماشینه و صنعت الان مادر من صنایع دستی کار میکنه ولی مشتری نداره
شهر ما چوب مدیر های بی مدیریت خورده نه بودن سنگ آهن .سنگ آهن پتا نسیل وفرصتی
برای پیشرفت بافق بوده نه مانع پیشرفت بافق .لطفا حرام بودن پولها را اثبات کنید که نوعی توهین به ماست بریم بریم بریم چقدر حرف زدیم به امید ایرانی آباد

علی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

البته رها شدن کار درختان بدلیل درآمد مردم از کار درمعدن هست ولی اثراث این معدن ها بر کشاورزی نیز تاثیردارد.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای برزگری مگریک کارخانه قندمایع چندنفررا متواندمشغول کارکندیاچندکرخانه میتوان زد

مجید شاهی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۸:۵۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

من چندین مرتبه کامنت اقای رضوی را خواندی مطلب نادرستی در ان مشاهده نکرده مه علت ناراحتی اقای کارگران کامنت 5 شده اقای کارگران. نفت ووابستگی به ان برای کشور اسباب عقب ماندگی کشور مادر همه زمینها شده است ..خرما در حال حاضر صنعت پرسودی است. انچه اقای برزگری بیان کردند یک واقعیت هست که هرروز همه ی ما از کنار. میگذریم وتوجهی به ان نداریم وابستگی ما به سنگ ودریافت پولهای کلان ما را از اصل کار کشاورزی دور کرده. با توجه به کم ابی شهرستان ووضعیت اب وهوایی بهترین محصول خرما میباشد که در حال حاضر از ان غافل هستیم تا به حال محل ارتزاق ما سنگ اهن بود جوان بافقی دنبال. ایجاد اشتغال نبوده وفقط تلاش میکرده با هر مدرکی فقط وارد سنگ اهن بشه اینکه حالا یک مرتبه هم را به فکر واداشته دلیلش همین موضوع میباشد که اگر سنگ اهن نباشد ما هیچی نداریم…امیر حسین کارگران نمیدانم که سنت انقدری هست که مرحوم مهندس دهستانی را به یاد اوری یانه..ان مرحوم در همه محافل. حرفش این بود که به سنگ اهن وابستگیتان را کم کنید چند نفر شریک بشید وکارخانه های متعددی با توجه به پتانسیل شهر ایجاد کنید میدونی چرا شهرک صنعتی بافق کم رونقه دلیل همین سنگ اهنه..کسی دنبال سرمایهگزاری نمیره . همش نباید از کوتاهی وقصور مسولین صحبت کنیم یک کم از کم همتی وبیخیالی خودمان صحبت کنیم اقای شریعتی یکی از کسانی بود که در دوران فرمانداری خودش همش صحبتش از ایجاد اشتغال وطرحهای زود بازده صحبت میکرد اما کسی دنبال ان نبود..فکر میکنیم ستاره امال وارزوهای ما فقط با استخدام در سنگ اهن میدرخشد وحال با واگذاری ان این ستاره رو به افول وخاموشی گداشته … تمام اقتصادی موفق در دنیا را برسی کنید هیجا پای دولت را در ان نمیبینید مردم باید خود همت کنند وپارا جلو بگذارند ودولت از انها حمایت کنددر میبد در اردکان در مهریز ودر ابرکوه وتفت چون سنگ اهن نبود مردم دنبال افتتاح ورااندازی کارخانه های کوچیک وبزرگ رفتند واقتصاد شهر خود را رونق دازند بلاخره روزی سنگ اهن تمام خواهد شد از همین الان فکری برای ان روز بر داریم که. بعدها. اسباب پشیمانی ما رقم خواهد خورد

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای برزگری ایده خوبی است ولی ما ملت تا تحت فشار قرار نگیریم قرار نیست حرکتی کنیم.

دلسوز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رضوی طوری مطلب می نویسند انگار خودشون از شیر مایه ی همین …..نمی مکند…..

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۵:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رضوی یک سری به خط تولید کارخانه خردایش و فراوری بزن بعدش افاضه کلام بفرمایید.کار همه را مانند کار خودتان نبینید.

امیر حسین تفکری بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۷:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وتشکر از آقای برزگری, توجه به توانمندی داخلی واستعدادهای بالقوه هرمنطقه ونگاه به داخل و جمله معروف مقام معظم رهبری{مامیتوانیم}یعنی عمل به همین پیشنهادهای مفید آقای برزگری , قطعا توجه به این مهم در کنار طرح احیای نخیلات که درجای خود طرح خوبی است وباید بقوت ادامه یابد وانشاا..با عنایت به ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از طرف مقام معظم رهبری, و دیده شدن توجه به خرمای بافق و پرورش ماهیان شورابی در سند توسعه شهرستان با فکر وتوان جوانان خوشفکری همچون آقای برزگری ,در کنا ر وابستگی جدی فعلی شهرستان به معادن مختلف منطقه ,که در انواع توسعه جزءتوسعه های ناپایدار محسوب میشود برای دستیابی به توسعه پایدار بافق,باید به نوانمندیهای بافق دربخشهای نخیلات,شیلات, وصنایع جوار ریلی ] گمرک وبارانداز به دلیل موقعیت جغرافیایی بافق توجه شود وشاهد شکوفایی بیش از پیش جوانان مستعد کشور عزیزمان ایران اسلامی باشیم .بار دیگر از توجه آقای برزگری به این فاکتور مهم تشکر مینمایم . امیر حسین تفکری بافقی

ahmad این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با نظر اقای کارگران موافق هستم

وطن خواه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای برزگری ودیگر دوستان بپذیرید که تجربه کارخانه کاشی ریسک هرنوع سرمایه گذاری را از مردم گرفته امابعنوان یک پیشنهاد :ارایه طرحتان در پارک علم وفن آوری میتواند شروع خوبی برای کار باشد.ناامیدنباشید. لیس لاانسان الاماسعی

جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۰۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای برزگری بسیار عالی است فقط خواستم بدانم مطلب ارائه شده درحد ایده ونظر است ویاقصدپیگیری و رایزنی جهت احداث کارخانه مذکور رادارید؟لطفا اعلام کنید.بنده آماده همکاری با شما میباشم.ضمنااز آقای شاهی بابت مطالبی که عرض نمودند تشکر میکنم

تقی شلتوک این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درجواب آقای شاهی بگویم بله آقای شریعتی دنبال طرحهای زودبازده بود ویکی از اون طرحها طرح … از شورابه بود که مال شرکت آقای …. بود و وامش را که گرفتند و…و الان از اون طرح وکارخانه خبری نیست

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عالی بود ای کاش مشد چنین کارخونهای تو بافق بزنن تا هیچ جون بافق بی کارنمونه

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای برزگری عزیز فکرتان خیلی قشنگه امامشکل اینجااست که اگرروزی کارتان بگیردکارگاههای دیگرکه زودترازشماآمدندبه هرنوعی مانع ازسودوپیشرفتتان می شوندبه عنوان مثال ذوب روی وکا رخانه کاشی وغیره اینها همه سوددهی داشتنداما بدلیل خوابیدن بعضی کارخانه هاوبه فروش نرفتن تولیدشان مانع شدندوبدترازهمه مسئولین شهربافق یاعلی رالفظی می گویندومی روندبه موانع برخوردکنی بایدخودت تلاش کنی وازاین بندآزادبشی بنابراین بنده بدون تعارف بانظر آقای امیرحسین کارگران صددرصدموافقم ببین معدن ماراداشتندمی بردنداگرتلاش آقایان صباغیان ویار احمدی وشورای شهرعزیزمان ومردم عزیزشهرمان وکارگران معدن نبودمعدن مارابه غارت برده بودندوهمین هایی که الان باشما یاعلی گفتندروزی پشتتان راخالی خواهندکرداگر سرمایه داری این رابکن اگرامیدت به دولت وایده های برخی ها که بابردن معدنمان شادهستندباشدبگویم که سخت دراشتباه هستیدفقط خواهشا بافکر درست جلوبرویددرنهایت ازشما عذرخواهی می کنم وبه عنوان همشهری بودنمان دوستتان دارم