واگذاری سهام سنگ آهن مرکزی باید لغو شود

دسته: عمومی
۱۰ دیدگاه
یکشنبه - ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

مدیرعامل سابق شرکت سنگ آهن مرکزی ایران (بافق) با اشاره به ادامه اعتراض و نارضایتی کارگران نسبت به واگذاری 28.5 درصد سهام این شرکت گفت: هر روز دست از کار کشیدن کارگران سنگ آهن معادل 2.5 میلیارد تومان به شرکت سنگ آهن مرکزی ضرر می‌زند.
به گزارش «فولاد نیوز»، علیرضا یاراحمدی با اشاره به اعتصاب حدود 4000 نفر از کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی ایران از حدود 15 روز پیش تاکنون اظهار کرد: با وجود اعلام خرید 28.5 درصد از سهام سنگ آهن مرکزی توسط فولاد خوزستان این معامله قطعی نشده و هیچ انتقال سهامی رخ نداده است.
وی با تاکید بر ضرورت لغو واگذاری سهام سنگ آهن مرکزی عنوان کرد: متاسفانه در هفته اخیر مسوولان دولتی به کارگران سنگ آهن مرکزی سر نزده‌اند و اعتراض کارگران آنها نیز با بایکوت خبری مواجه شده است.
او با اشاره به اینکه معدن سنگ آهن مرکزی ایران جزو انفال بوده و نباید واگذار شود، گفت: معادن جزو انفال هستند و دولت حق واگذاری آنها را ندارد. خصوصی سازی معادن با روح اصل 45 قانون اساسی مغایرت دارد. در کشور ما مدام گفته می شود اصل 44. باید پرسید که پس جایگاه اصل 45 کجاست؟ متاسفانه در قانون معادن هم هیچ اسمی از انفال برده نشده و نگهبانی هم برای نظارت و کنترل انفال بودن معادن وجود ندارد.
یاراحمدی با اشاره به اینکه صندوق بازنشستگی فولاد از بخش خصوصی نیز ضعیف‌تر عمل کرده است، گفت: صندوق بازنشستگی قابلیت لازم را برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در سنگ آهن مرکزی ندارد. این در حالی است که معدن سنگ آهن مرکزی باید توسعه پیدا کند.
به گزارش ایسنا چند روز پیش نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره حواشی رخ داده مربوط به واگذاری سهام شرکت سنگ آهن مرکزی ترجیح داد سکوت کند.
پیشتر معاون اول رئیس جمهوری طی دستوری تاکید کرده بود که در واگذاری سهام سنگ آهن مرکزی با نظرات مقامات استانی هماهنگی شود. دستوری که با توجه به ادامه اعتراضات به نظر می‌رسد اجرایی نشده است.
در همین حال چندی پیش رییس سازمان خصوصی سازی نیز اعتراضات صورت گرفته به واگذاری سهام سنگ آهن مرکزی را جوسازی توصیف و تاکید کرد که کار واگذاری سهام این شرکت تمام شده است.
در تازه‌ترین اظهارنظر نیز سخنگوی شورای اسلامی ‌شهر بافق به خبرنگار ایسنا گفت که عرضه 28.5 درصد از سهام سنگ آهن مرکزی بافق در فرابورس با مخالفت‌های شدید مردم و مسئولان شهر بافق همراه شده؛ به طوری که با تشکیل جلسه‌ای با حضور مسئولان شهرستان و شورای تامین و اعضای شورای اسلامی ‌شهر در دفتر امام جمعه به این مهم پرداخته شد.
محمد عباسی تاکید کرد که خواسته مشترک مردم و مسئولان شهرستان بافق در این جلسه، ایجاد حداقل شش مرکز جوار معدنی تا حداکثر پایان سال 1395 در شهرستان بافق است.
وی، همچنین انتخاب دو نفر از افراد بومی ‌به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت سنگ آهن علاوه بر مدیرعامل بومی و استمرار کلیه پرداخت‌ها را از دیگر خواسته‌ها ذکر کرد.
به گزارش ایسنا، سخنگوی شورای ‌شهر بافق از دیگر شروط را تضمین امنیت شغلی و ارتقای سطح استخدامی ‌کارکنان، کارگران و پرسنل شاغل به طوری که اشتغال فعلی، حفظ و اشتغال جدید نیز به دنبال داشته باشد، اعلام کرد و افزود: همچنین شرکت سنگ آهن ملزم است از محل سود نسبت به تکمیل طرح‌های گندله پنج میلیون تنی سه چاهون، فولاد کوره بلند (کسری)، فولاد بافق، فولاد اسفنجی، راه‌اندازی کامل آگلومراسیون و ایجاد کارخانه فراوری سه چاهون اقدام کند.
به گفته این عضو شورا، تخصیص حداقل ۱۵ درصد از کل سهام به شهر بافق به منظور جبران عقب ماندگی، محرومیت‌ها و شرایط نامساعد جغرافیایی و اقلیمی‌ و نیز به دنبال داشتن امراض خاص و بررسی نحوه تخفیف ۵۰ درصد ارزش سهام به کلیه پرسنل رسمی ماده ۱۶، روزمزد دائم، قرارداد کار معین، پیمانکاری و بازنشستگان نیز مورد تاکید قرار گرفت.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
ابی کار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۸:۲۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

انشاالله که به خواستة های به. حقمون جامه عمل بپوشانن!!

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۹:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر من سكوت وزير به اين معناست كه
كه بالاخره كارگران معدن خسته ميشن و دوباره سر كار برمي گردن!!

    ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۸:۰۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    مگر میشه کارگری که توی معدن یا آهنشهر کارت میزنه وسریع بر میگرده خونه وبه کارهای شخصیش میرسه وحقوقش رو تمام وکمال دریافت میکنه خسته بشه؟؟؟

دل خون این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۹:۰۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای یار احمدی واعضای شورای اسلامی بافق خدا قوت همه مردم با شما هم صدا هستند تا تحقق اهداف به حقشان

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۹:۵۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا بهت عمر بابركت بده دكتر ،
به اين ميكن بسيجى بيرو خط امام
به اين ميكن جوان غيور سر زمين عبد الرضا خوان وشيخ محمد تقى
به اين ميكن دلير سرزمين دارشجاه

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

افرین بر تو مرد \اقای فرماندار وامام جمعه خسته نباشید

محمدرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کاش مسئولینی اینچنین داشتیم،خسته نباشی دکتر

ولي الله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سكوت وزير نشانه رضايت ازخصوصي شدن است ونطق رييس خصوصي سازي نشانه همدست بودن باسرمايه داران گردن كلفت كه سير بودي ندارند .ولي اين مردم بافقند كه سرنوشت خودشونو تعيين ميكنند

فرشاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب اقای دکتر یاراحمدی می دونید که هر چیز تو دنیای خدا زکات داره وزکات علمی هم که شما دارید خدمت به این مردم زجر کشیده است پس خواهشمندیم به جناح توجه نکنید و به میدان برگردید

متخصص این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۴:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

انحلال ایمیدرو حلال مشکلات .