اعتصاب آری یا نه ؟

دسته: مقالات
۱۸ دیدگاه
یکشنبه - ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

 

اکنون که بیست روز از شروع اعتصاب کارگران در شرکت سنگ آهن گذشته، پرسش فراروی کارگران و فعالان سیاسی و اجتماعی بافق این است که این روند ادامه یابد و اعتصاب به قوت خود باقی باشد یا خیر؟

هم موافقان و هم مخالفان این اعتصاب حرف هایی دارند و استدلال هایی. البته موضع موافقان ادامه اعتصاب قوی تر است و در این میان، مخصوصاً طیفی از کارگران بسیار خشمگینند و اصرار دولتمردان بر بی توجهی به این قضیه ، باعث تقویت جناح آنان شده است و هرآینه بیم غلبه آنان بر کل جریان هست و اگر به موقع تدبیر نشود و علاج نگردد گره ای که هنوز هم می شود با دست گشود به دندان هم باز نخواهد شد.

در حال حاضر طیفی از کارگران که شدیداً از رفتار دولتی ها و عدم توجه آنان به خواسته هایشان به خشم آمده اند، در این قضیه میدان داری می کنند. دلیل این امر، ریشه در بی اعتمادی بسیار زیاد مردم و کارگران به قول های سیاسی و عدم قبول وعده های آنان دارد که این مسئله نیز به نوبه خود ناشی از تجربه تاریخی مردم بافق در 25 سال گذشته است که در سه دولت قبلی دهها وعده ی وفا نشده از سوی دولتی ها همچنان بر زمین بی عملی مانده است.

اما عمده دلیل کسانی که نه طور آشکار ( چون از خشم کارگران ابا دارند) از شکستن اعتصاب طرفداری می کنند این است که باید با قدرت نرم و با زبان خوش و بر اساس اصول مشخص و در چارچوب های شناخته شده پیش رفت. آنها می گویند ممکن است تندروی باعث رم دادن سرمایه و سرمایه داران _ که طبق عرف جهانی بسیار ترسو است _ شود. بنابراین نباید حرکات تند و تیز انجام داد. دلیل دیگر آنان برای دست برداشتن از اعتصاب این است که ممکن است نتوانیم با اعتصاب به خواسته های خود برسیم و در آن صورت از تفنگ اعتراضی مان، صدایی و دودی درآمده اما نه شلیکی شده و نه اثری داشته است.

در حال حاضر به نظر می رسد بخشی از طرفداران دولت تدبیر و امید از این نظر حمایت می کنند. در این میان حملات تند جناح اصولگرا و طعنه های آنان در بی تدبیری دولت هم در این ماجرا بی تاثیر نیست. هر چه نباشد فروش و واگذاری 28% سهام شرکت سنگ آهن به بخش خصوصی _ که برای بافق حیثیتی است _ در این دولت انجام شده است. پس طبیعی است که نوک پیکان حمله جناح مخالف به سمت دولت گرفته شود. جالب اینجاست که بی محلی مسئولان سیاسی و اقتصادی دولت به اعتصاب، به جای اینکه موجب رفع معضل شود، باعث کورتر شدن گره شده است.

نگرانی دیگر طرفداران دولت از خدشه وارد آمدن به جایگاه و شخصیت مدیرعامل شرکت سنگ آهن است که معتقدند خدمات ارزنده و کارهای مهم زیربنایی زیادی برای بافق انجام داده است و ممکن است عده ای از این مشکل، فرصتی برای تصفیه حساب های فکری بجویند.

اما مهمترین دلیل موافقان ادامه اعتصاب همانطور که بیان کردم در بی اعتمادی عمیق آنان به وعده های مسئولان نهفته است که نمی توان به راحتی استدلال آنان را نادیده گرفت و همین موجب تقویت این نظر شده است. در حال حاضر تقریباً اکثر بافقی ها با این کار موافقند.

همانطور که قبلاً هم نوشته ام راه حل های خوبی از سوی فعالان اجتماعی بافق ارائه شده است. اما برای جلوگیری از انشقاق و هدر رفتن توانایی های هر دو گروه موافق و مخالف اعتصاب، این سه پیشنهاد به نظر من می رسد.

اول: آنکه هرچه سریعتر نسبت به رسمیت بخشیدن به گروه پیشنهادی و مشورتی از سوی کارگران، نماینده امام جمعه، نماینده فرماندار، نماینده شورای شهر، نماینده استاندار و نماینده ی وکیل ما در مجلس شورای اسلامی و نماینده مدیر عامل شرکت اقدام گردد.

مشکلی که ممکن است در این میان رخ نماید عدم موافقت و پایبندی همه ی اعضا به مصوبات این کار گروه است. پیشنهاد مشخص من، تمرکز بر خواسته اصلی اعتصابیون است که لغو هرگونه واگذاری شرکت سنگ آهن تا زمان ایجاد تاسیسات و زیرساخت های صنعتی در جوار چغارت را شامل می شود.

دوم : دولت برای آنکه حسن نیت خود را _ که بشدت در نزد افکار عمومی شهر مخدوش شده است _ نشان دهد و چراغ سبزی برای شروع کار مجدد شرکت باشد در گام اول واگذاری 71% از سهام شرکت سنگ آهن به صندوق بازنشستگی فولاد به دلیل رد دیون را لغو و این صندوق را در 20 یا نهایتاً 30% سهام شرکت مشارکت دهد و در صورت انجام تعهد صندوق برای ایجاد زیرساختهای صنعتی و راه اندازی چرخه فولاد در بافق به ازای کار انجام شده، هر سال درصدی به سهم صندوق بیفزاید تا به 71% فعلی برسد.

سوم: درخصوص درخواست دوم کارگران برای لغو فروش 28% سهام شرکت به فولاد خوزستان هم پیشنهادی که به ذهن من می رسد این است که در منطقه بافق چندین معدن دست نخورده و بازگشایی نشده وجود دارد. می توان با تدبیر نسبت به واگذاری آنان در بورس اقدام کرد تا بخش خصوصی با حضور در منطقه و سرمایه گذاری در آن، هم در حل بخشی از مشکل آب شهرستان سهیم شود و هم با آوردن امکانات سرمایه ای و زیرساختی موجب رونق بخش اشتغال شود و هم با پرداخت عوارض زیست محیطی و مالیات های مربوط به آبادی و توسعه بافق کمکی نماید. بی تردید هیچ بافقی از این امر ناراحت نخواهد شد که مثلاً با حل مشکل مالکیت ذخایر دست نخورده منطقه D19 شاهد ساخت جاده و ورود صدها دستگاه ماشین آلات حفاری و معدنی و ایجاد تاسیسات خردایش و فرآوری و تاسیس شهرکی رفاهی برای کارگران و مهندسان معدن D19 در دل کویر ایران باشند یا اینکه در کنار شهرک آهنشهر و هتل پرستاره نیکان و شهربازی، شهرک تفریحی یا هتل یا شهر بازی جدیدی از طرف بخش خصوصی هم دایر شود و مهمتر از همه اینکه زمینه اشتغال چند هزار نفر دیگر از سوی بخش خصوصی فراهم گردد.  درست همان کاری که شرکت شرکت سنگ آهن مرکزی ایران برای بافق انجام داده است.

محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
عبدالرضا خان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۸:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام
از همین الان خودمان برای از دست دادن دیگر معادنمون نقشه نکشیم!!

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۸:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مالکیت معدن D19 مشکل ندارد از قدیم جزو شهرستان بافق بوده و خواهد بود و درصورت دست اندازی عده ای برای تصاحب آن دست آنها را قطع خواهیم نمود من از همه همشریان می خواهم با اعلام نظرات خود به مسولان بفهمانند که همان قد ر که مساله خصوصی سازی سنگ آهن برایشان مهم است مساله مالکیت معدن D19 نیز برایشان مهم است

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۹:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با نظر سوم شما موافقم البته اگر D19 اي در كار باشد كه از محالات است چون با همت مسئوليت آن زمان 20 سال پيش به اردكان فروخته شده!؟

اقا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۹:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اعتصاب تا برگشت حق از دست رفته ادامه پیدا کند تا به خواسته به حقمان برسیم

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر یاراحمدی مرحبا به غیرت و مردانگیت ما بافقیها تا آخرین لحظه از شما و آقای صباغیان حمایت می کنیم و خسته نمی شویم و نمی گزاریم بدخواهان و فرصت طلبهای و مادی آینده بافق و بچه هایمان را نابود کنند

مهدى این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نه جغارت ونه هيج معدن ديكرى ،
ذره اى از سرزمينمان را نخواهيم داد اينجا ايران است نه فلسطين

    فلسطيني این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    اتفاقا اينجا فلسطين است و ما دست غاصبان را كوتاه خواهيم نمود.

غیرت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

غیرتمندانه جلوی بر باد رفتن سرمایه مان خواهیم ایستاد و از خصوصی شدن جلوگیری میکنیم

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مقاله بنده را نیز در bafghnews.ir بخوانید. در باره اعتصاب، پیشنهاداتی ارائه کرده ام. به نظر بنده، طرفداران دولت، موافق شکسته شدن اعتصاب نیستند. آنها فقط راه قانونی را برای رسیدن به حق ، بهتر می شمرند تا صحبتها و درخواستهایی که غیرقانونی است. به نظر بنده، مهمترین چیز، این است که اختلاف مدیران و مسئولان شهر، به درون اعتصاب رخنه نکند. آنها در کارکرد و تفکر و منافع، با هم مشکل دارند و ربطی به کارگران ندارد. به نظر من، بهترین راه، انتخاب نماینده ای از جنس کارگران است. حیف که صنف کارگری، از کار افتاده است. مقاله را بخوانید و نظرات بهتر شدن اوضاع اعتصاب را نیز بنویسید. باید اعتصاب را تقویت کیفی کرد. بی اعتنایی به اعتصاب، در نتیجه اختلاف مسئولان پیش آمده و ربطی به اعتصاب ندارد.

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

محمد علی جان
نظرت بسیار کارشناسی است و جای هیچ اعتراضی باقی نمیگذارد جالب اینکه با زیرکی معدنی که دیگر از بافق نیست را میبخشی
و باید با این عده ای که با واگذاری دی نوزده نظر مخالف داده اند عرض کنم دی نوزده دیگر مال ما نیست بلکه به همراه چادرملو از خاک ما جدا شده و به اردکان بخشیده شده است

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عالی است

ندای بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوستان و همشهریان همین قدر بهتون بگم که اگه کارگرای عزیز بدون گرفتن 15 الی 20 درصد از سهام چغارت به کار برگردن و چرخه سنگ اهن بدون گرفتن مطالباتمون راه بیوفته از این به بعد در دنیا ما بافقیا رو تا دنیا دنیاس هیچ حساب نمیکنن و میگن اینا همونایی هستن که خسته میشن و زیر پا خالی میکنن
پس میایستیم تا 20 درصد سهام رو واسه شهرمون و ایندگان بگیریم

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام و خسته نباشید
نه چغارت با این شرایط خصوصی می شود خیال دولت راحت و نه می گذاریم کسی از شهر دیگر بیاید و روی d19 سرمایه گذاری کند قابل توجه آقای تابش

شاهد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۱۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یک پیشنهاد دارم شاید خوب شاید هم برای برخی نا خوشایند!!!
چرا چند سرویس های سنگ آهن رو هماهنگ نمیکنید با تعدای بروند تهران مقابل مجلس یا وزارت صنعت و معدن تحصن کنن یا در خطبه های نماز جمعه تهران حضور پیدا کنند و با پلاکارد های خودشون نشون بدهند ما مشکل داریم تا برطرف کنند آقا من میگم به این نشستن در بافق اکتفا نکنید باید راه افتاد رفت تهران تحصن کرد تا نتیجه بگیریم الان مردم هشتگرد مقابل مجلس تحصن کردند چرا ما نتوانیم حق وحقوقمون رو بگیریم قول میدم اگه یک آشپز خوب هم پیدا کنید که تو سنگ آهن کم نیستند میتوانیم چند رو تهران بمونیم وتا به خواسته های ما جواب بدهند

وطن خواه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

برادرپورفلاح حرف تازه ای بزنیداین چیزهاکه بارهاتکرار شده وهمه میدانند ضمنا طی این چندین سال که تهدید وترس نبوده چقدر سرمایه گذاری انجام شده؟کلنگ هایی که زده شدودر جای دیگر کارخانه ساخته شد ایا بخاطر ترس بود؟؟؟؟زمانی گفتن باید زیرساخت باشد تاصنعت بیایدازجمله گاز بعد فهمیدیم کازرانمیاورند تاصنعت نیایدالان هم اعتصاب را تهدیدی برای سرمایه گذاری قلمدادمیکنندانگاربافق تگزاز قدیم است.برادر بپذیر نمیخواهند کاری بکنند.همه اینها بهانه است.وای به روزی که در یک حکومت مردم به این نتیجه برسند خودشان بایداحقاق حق کنند.

اصغر سیه پوش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تا آخر پای بافق و بافقی ایستاده ایم ما تا احقاق حقوق خود ایستاده ایم
جواب فرزندانمان را چی بدیم بگیم نشتیم اجانب سنگ آهن را که بیماری اش و سختی اش مال ما بودرا به راحتی بردند نه اقا ما در صحنه هستیم

موسی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۶:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پورفلاح بازی با کلمات وپازل جملات شاید برای عده ای زیبا باشد اخر با اینگونه ادبیات کارها اصلاح نمی شود بزارین نمایندگان کارگروه ببینیم چه می کنند دیگر حرف اعتصاب را نگوئید وقتی حاجی جواد میگه بمن قول دادن کسی اخراج نمی شود و کارخانه جوار معدنی بسرعت ساخته می شود زشت است حرفهی تحریک کننده و مشمئز کننده مطرح شود

استقلالی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۳۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.تاپای جان ایستاده ا یم