انجام فضائل حج 38 ساعت آموزش؛ صدورگواهینامه رانندگی 100 ساعت آموزش ؛ اما یک عمر زندگی ?????!!! 

دسته: بانوان، کودکان
۸ دیدگاه
دوشنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
78

ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات زندگی است . اما این تصمیم زمانی باید گرفته شود که ، اطلاعات و دانسته های ما و تجربه و پختگی ما در برابر بزرگی این تصمیم افزایش یابد .
قبل از ازدواج ، قدرت و تصمیم گیری زیاده و می توان از تشکیل ساختارهای مشکل زا دوری کرد . اما پس از ازدواج هنگامی که ساختارها شکل گرفت تنها می توان کارکردهای مشکل را کاهش داد و به ندرت می توان در ساختارها تغییر ایجاد کرد .
نهاد خانواده یکی از نهادهای مهم اجتماعی است که با ازدواج آغاز می شود .به نظر شما چه آموزشهایی باید پیش از ازدواج به دختران و پسران جوان داده بشه تا هر دو با آگاهی وارد زندگی مشترک بشن؟
مثلا شما اگه ازدواج کردید یا قصد ازدواج داریددوست داشتید خودتون یا همسرتون پیش از ازدواج چه مسائلی را بدونید و نسبت به آنها آگاه باشید؟
در حال حاضر تنها مسئله اي که به آن بها داده نمي شود آموزش مهارت هاي زندگي و انجام مشاوره قبل از ازدواج است

در حال حاضر تنها مسئله اي که به آن بها داده نمي شود آموزش مهارت هاي زندگي و انجام مشاوره قبل از ازدواج مي باشد برای خرید هر وسیله ای حتی یه گوشی تلفن چقدر جستجو میکنیم و میپرسیم تا بهترین جنس با کارآیی بهتر و بالاتر رو خریداری کنیم آيا براي خريد اتومبيل بدون هيچگونه تحقيقي به يک نمايشگاه اتومبيل مي رويد و يکي از زيباترين اتومبيل ها را خريداري مي کنيد و يا اينکه قبل از خريد ابتدا با چند نفر مشورت مي کنيد و در مورد ميزان مصرف، امکانات و توانائيهاي اتومبيل هاي مختلف اطلاعات کسب مي کنيد و سپس يکي را انتخاب مي نمائيد. و از همه مهمتر اينکه به هنگام خريد نيز با يک نفر مجرب مراجعه مي کنيد و اتومبيل مورد نظر را قبل از خريد تست مي کنيد.برای گرفتن گواهینامه رانندگی باید 100 ساعت آموزش ببینی اما برای یه عمر زندگی هیچ؟؟؟؟؟

آموزش های ازدواج از دوره راهنمایی و دبیرستان باید انجام شود
به دليل افزايش آمار طلاق به ويژه در سال هاي اوليه زندگي بايستی آموزش وانجام مشاوره در جامعه نهادينه شودو همه خانواده ها به ضرورت انجام مشاوره قبل ازدواج و فراگرفتن آموزش مهارت هاي زندگي پي ببرند؛ و در نتیجه آن جوانان با آمادگي کامل از خصوصيات فردي، اخلاقي و ويژگي هاي خانوادگي يکديگر، اقدام به انتخاب شريک زندگي خود کنندوااسفا از این سیستمهای درهم و برهم ما که سدی هستند در مقابل زندگی جوانان .من به عنوان یه فردی که این مهارت هارو مهم میدونه معتقدم باید از دوره دبیرستان و یا حتی از زمان راهنمایی این آموزشها به دختران و پسران داده بشه .تعجب نکنید !!!!!بله از راهنمایی !!چرا؟دلیل از این مهمتر که یه دختر 13 ساله ازدواج میکنه و درست روز دوم برای طلاق اقدام میکنه!!!علتش رو بعدها متوجه میشه .اونم چه زمانی ؟؟وقتی در کلاسای مشاوره قبل از طلاق شرکت میکنه و میدونه که چرا این اموزشها رو قبلا ندیده و یا چرا کسی بهش نگفته ؟؟؟بنابراین ایا این خواسته بدیست که من از یکی از مسئولین اسبق آموزش و پرورش درخواست کردم که این آموزشها رو از مدارس شروع کنند .اما ایشان با عصبانیتی که از فرد فرهنگی انتظار نمیرفت برگشت و گفت :خانم محترم ,شما میخواین چشم و گوش بچه هارو باز کنید ؟؟؟؟؟؟؟منم با همون تحکم گفتم:عذر میخوام آقای …متاسفانه یا خوشبختانه چشم و گوش بچه های شما نیاز به باز کردن نداره چون دریده شده.برای من هنوز که هنوزه و چند سال از اون صحبت میگذره سواله چرا در فرهنگ ما تغییری داده نمیشه ؟فقط دم از فرهنگ سازی میزنیم ؟چرا ما چشممون رو بر روی واقعیتها بستیم ؟خودمون رو به خواب زدیم ؟؟چرا سرپوش میذاریم ؟چرا برای راحتی خیالمون به پاک کردن صورت مسئله اکتفا میکنیم و میخوایم بگیم ما اصلا مشکلی نداریم ..
با این توصیفات منظور من مسئولانی است که با این آموزشها ارتباط دارند و اگر همکاری و همیاری و مساعدت اونا نباشه اوضاع شهرمون از این هم بدتر میشه .وقتی میگم اوضاع شهرمون منظورم واضحه.اگر آمار طلاقمون بالاتر بره که متاسفانه همینطور هم شده اونم طلاق بعداز دوروز یا یه هفته ازدواج؛ کی مقصره ؟تعداد زنان مطلقه و بچه های طلاق که زیاد بشه دودش تو چشم کی میره ؟چرا فقط گذری از روی مسائل اصلی زندگیمون رد میشیم ؟چرا به عمق فاجعه فکر نمیکنیم؟به دست آوردن توانايي‌هاي لازم براي شروع یک زندگي قبل از اينکه جوانان به دلیل بی تجربگی و فقدان مهارت های رفتاری زندگی تلخ و بی ثمری را تجربه کنند، خیلی مهمه و ما همه در این امر نقش داریم .هرچی میگم میگن فرهنگش نیست پس این فرهنگسازی یه نیازه که باید برآورده بشه اما چطور و چگونه ؟؟؟؟همت میخواد و از خواب بیدار شدن .
دختران و پسران جوان در آستانه ی ازدواج با بهره گیری از خدمات مشاوره ازدواج می توانند با گامهای راسخ تر و آرامش و اطمینان بیشتری در راه پرپیچ و خم ازدواج و تشكیل خانواده گام نهند.
برای انجام فضائل حج که یک برنامه دو روزه است، آموزش ضرورت دارد، لذا حدود 38 ساعت آموزش داده می شود، برای گرفتن گواهینامه رانندگی 100 ساعت آموزش ضروریه ولی برای امر ازدواج که دو جوان باید یک عمر با هم زندگی کنند، هیچ آموزشی داده نمی شود.
دو جوان که با هم ازدواج می کنند از دو خانواده و دو فرهنگ متفاوت هستند و دست کم دو سال طول می کشد که فرهنگ و آداب آنها با هم انس بگیرد، لذا آموزش مهارت های زندگی برای زوجین امری لازم و ضروری است و می بایست در قالب کارگاه های آموزشی قبل ازثبت ازدواج برگزار شود. بیایید جوانانمون رو امیدوارتر و باآرامش بیشتر برای زندگی اینده آماده کنیم ..
ناهید مظفری

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام وعرض ادب
دختران و پسران جوان در آستانه ی ازدواج با بهره گیری از خدمات مشاوره ازدواج می توانند با گامهای راسخ تر و آرامش و اطمینان بیشتری در راه پرپیچ و خم ازدواج و تشکیل خانواده گام نهند.
این عین جمله زیبای شماست. در تأ یید مطالب شما عرض کنم ایکاش مسئولان امر برنامه ای کارساز و مؤثر در موردفراگیری مهارتهای زندگی برای دختران وپسران پیش بینی مینمودند تا اینقدر بعضی از زوجین کم سن وسال درگیر مسائل کوچک و کم اهمیت نشن نمونه این مطلب فراوانی آمار طلاق اون هم بعضأ بخاطر بی اطلاعی از خیلی از مهارتهای همسرداریه چه بسا زوجینی که اصلا همدیگر رو ندیده و با اخلاق و سلوک هم آشنایی نداشته اند با اندک مجادله ای کانون گرم خانواده رو از هم متلاشی کردند فراگیری آیین همسرداری طبق سفارشات دین اسلام لازمه شروع زندگیه .استقبال چشمگیر همشهریان عزیز از جلسات آموزشی مهارتهای زندگی که توسط مجموعه مدیریت سنگ آهن درقالب جلسات روانشناسی برگذار گردید تاثیر خیلی زیادی در نحوه نگرش مردم به انتخاب درست شریک زندگی و تربیت فرزندان داشت به امید برقراری مجدد این گونه جلسات مفید و پربار مشاوره ای.شروع زندگی به مانند وارد شدن آدمی به سرزمینی ناشناخته و پراز معادلات مجهوله پس میطلبه برای دستیابی به یک زندگی بدون درد سر و آسان شدن گذر از این مرحله حساس اطلاعات خودمون رو به روز نگه داریم تا دربرابر مشکلات و تند بادهای زندگی مانند کوه مقاوم باشیم وبتوانیم به سلامت دوره زندگی رو سپری کنیم.

محمدرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حتی این آموزشها و کسب آمادگی می تواند در فضای خانواده شکل بگیرد.
جوانی که به سن ازدواج رسیده تازه به این فکر می افتد که از زندگی و ازدواج چه می خواهد و معیار درست برای ازدواج چیست؟
و این باعث می شود که نتواند انتخاب درست و عاقلانه ای انجام دهد.
البته در شهر ما هم کم کم باید فضا به سمتی پیش برود که طرفین ازدواج بتوانند به شناخت کاملی از هم برسند. خانواده باید چنین فضایی را فراهم کند، در عین حفظ رسم و رسوم.

امیر حسین کارگران بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۴:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام قیاسی که در نوشته آمده اصلا درست نیست و اصلا نباید با زندگی مقایسه شود مگر
ما چند بار به حج میرویم شاید هم نرویم آموزش رانندگی وقتی تمام شد گواهینامه را گرفتیم
مگر علایم آن همیشه جلو چشمان نیست که اشتباه نکنیم پس قانون هر روز تکرار میشود
و از خطا ما جلوگیری میکند زندگی از هیچ قانونی تبعیت نمیکند که برای آن آموزش بگذاریم
ما باید از بچگی به بچه ها درس انسانیت .شجاعت .ایثار. صداقت و از همه مهمتر مهربان بودن خدا .همراه بودن خدا با ما.وغیره یاد بدهیم که در بزرگسالی شالوده زندگی خود را بر اساس ان پایه ریزی کند اگر به آموزش باشد چرا طلاق بین تحصیلکردهاومرفهین هم هست ما همیشه زبان انتقاد مان دراز است ولی زبان واقعی گویی کوتاه از تخیل تا واقعیت فا صله زیاد است ما باید دنبال مهندس معکوس فر هنگی علیه فرهنگهای بی هویت می بودیم که نبودیم باید از خودمان شروع می کردیم نکردیم همیشه به واسطه خود بینی های بزرگ اندیشه وافکار کوچک وسازنده را ندیدیم برای دیگران گفتیم به خودمان نگفتیم هر روز زندگیهای خوب وبد .زیبا و زشت .عاشقانه وبی تفاوت .را دیدیم و درس نگرفتیم و در آخر این جمله وشعر معروف
ما آسایش زندگی را به خا طر وسایل آسایشی از دست می دهیم و
گر معمار خشت اول کج نهد&دیوار تا ثریا کج رود
به امید ایرانی آباد

دلسوز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۴:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و خسته نباشید خدمت شما خانم مظفری
بنده با نظر شما موافقم
همه هم میدونن ک این کار از واجبات این دوره وزمانه
واب کو گوش شنوا

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۷:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام ؛سرکارخانم مظفری دست مریزاد که به نکات مهمی اشاره میکنید که برای هیچکس اهمیت نداره و حتی بعد از دیدن آماربالای طلاق بازم به علت اصلی اون پی نمیبرن .
چهار سال و نيم قبل بود که اجباري شدن 16ساعت مشاوره و آموزش پيش از ازدواج به منظور ارائه آموزش مهارت هاي لازم به زوج هاي جوان قبل از ازدواج ، (24آبان سال 88)با پيشنهاد سازمان ملي جوانان سابق به تصويب هيئت دولت رسيد و بر اساس آن مصوبه وزارت بهداشت متولي اجراي اين قانون شد. اما ماسفانه اجرایی نشد .ممنونیم خانم مظفری شاید و حتما این مقاله بسیار شیرین که خیلی خودمونی هم نوشته شده بتونه تلنگری باشه برای مسئولین امر .موفق باشین

داود بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جوانان چه گناهی مرتکب شده اند که اینگونه باید بسوزند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
http://3nik.mihanblog.com/

ذره بین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

راست میگوید. این مطلب. راقبلا بندهای . خوانده ام

اماسیس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۳۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام

ممنون از شما که این بحث ها رو مطرح می کنید

ازتون میخوام که از پست قبلیتون
http://www.bafghfarda.com/?p=42135#comment-32526

که گذاشتید به سادگی رد نشید و حداقل جواب کامنتها رو بدید

ممنون از شما