گزارش تابناک از اعتصاب کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق

دسته: عمومی
۹ دیدگاه
چهارشنبه - ۲۱ خرداد ۱۳۹۳

بیست‌وسه (23) روز است، مردم شهرستان بافق و کارکنان معدن سنگ آهن ‌این شهر به محل کار خود نمی‌روند و دلیل این کار خود را ‌واگذاری‌های انجام شده از سوی دولت می‌دانند، زیرا منافع کارکنان و شهرستان در نظر گرفته نشده است؛ بنابراین، تا هنگامی که‌ این کار از سوی دولت تسهیل نشود، اعتصابات ادامه خواهد داشت.

به گزارش «تابناک»، ماجرا از این قرار است، در زمان دولت گذشته، بنا بر ماده 44 قانون اساسی مصوب 22/ 7/ 91، هیأت وزیران تصمیم گرفت، 71.5 درصد سهام مجموعه را به دلیل رد دیون اواخر عمر دولت قبل به صندوق بازنشستگی واگذار کند و به دنبال آن، در ‌‌28/ 12/ 92 این واگذاری ـ که از سال 87 سازمان خصوصی‌سازی در پی آن بود ـ تصویب شد و تقریبا در یک ماه گذشته این انتقال انجام گرفت. همچنین 28.5 درصد باقی مانده سهام این شرکت در فرابورس عرضه شد که فولاد خوزستان آن را 2 درصد بالاتر از بهای پایه و ‌نقدی ‌خریداری کرد. 

اما در پی این واگذاری، مردم شهر بافق، شورای شهر، فرماندار، امام جمعه و استانداری این شهرستان اعتراض کردند، ولی پیگیری‌ها تاکنون نشان‌دهنده ‌ابطال نشدن این واگذاری از سوی دولت است. به همین دلیل، مردم این شهر طی نامه‌ای با شانزده بند ـ که یکی از بند‌های آن توسعه زیرساخت‌های این شهر است و به تأیید اسحاق جهانگیری رسیده ـ به آن اعتراض کردند.‌

هم‌اکنون باید دید فولاد خوزستان این شانزده ماده را تأیید می‌کند یا خیر؟

هم‌اکنو چهار هزار تن در معادن این مجموعه مشغول به کارند و منبع درآمد اصلی مردم این شهر، اشتغال در معادن است. ‌سال گذشته، شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با ‌داشتن دو معدن چغارت و سه چاهون، 3 میلیون و 200 هزار تن ریز دانه با عیار 53 به بالا و 3 میلیون و 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن با عیار 66، 67 درصد تولید کرد.

به این ترتیب، با در نظر گرفتن حدود 52 هفته در سال، این شرکت ‌هفتگی چیزی حدود 123 هزار تن کنسانتره و سنگ آهن دانه بندی تولید می‌کند که با تعطیلی این واحد، همین میزان سنگ آهن از چرخه تولید کشور نیز حذف شده است.

این گزارش همچنین می‌افزاید، هزینه‌های مجموعه معادن سنگ آهن مرکزی 600 میلیارد تومان و درآمد حاصل از آن 900 میلیارد تومان بوده است‌‌. در سال 92، ماده 55 قانون بودجه تصویب شد که بنا بر آن، معادن موظفند 5 درصد میانگین فروش شمش فولاد خوزستان را به خزانه دولت بپردازند؛ یعنی معادل 500 میلیارد تومان؛ بنابر‌این، معدن روزانه حدود 900 میلیون تومان درآمد خالص دارد که با احتساب 23 روز اعتصاب، هزینه بسیاری به دولت و مردم وارد شده است.

دخیل عباس زارع زاده، نماینده مردم بافق درباره این موضوع می‌گوید: خواسته ‌کارگران این است که مصوبه متقن اجرا شود که در آن دولت، یا وزیر تعاون و هیأت مدیره، خواسته‌های این افراد را‌‌ تصویب کرده‌ و تأمین اجرای آن را نیز داشته باشند تا خیالشان ‌‌از اینکه این وعده‌ها به سرنوشت گذشته دچار نشود، آسوده باشد.

وی گفت: این در حالی است که در گذشته،‌بارها رخدادهایی از این دست داشته‌ایم که حتی ‌صورت‌جلسه و مصوبه شده بوده، ولی هیچ یک اجرا نشده و همه موارد در حد وعده سر خرمن ‌مانده است.

وی در پاسخ به اینکه انجام این کار مصوبه دولت است و معدن باید به بخش خصوصی واگذار شود؛ دلیل مخالفت چیست و چرا مردم با این کار مخالفند، گفت: درست است که انجام این کار، مصوبه هیأت دولت بوده، ولی بحث‌هایی چون حق‌ و حقوق شهرستان از جمله توسعه زیرساخت‌ها‌ و حتی بدهی‌های شرکت، هیچ کدام لحاظ نشده است.

این نماینده گفت: هم‌اکنون شرکت بدهی‌های کلانی به شهرستان دارد و این همان مبالغی است که باید برای توسعه زیرساختی کشور‌ هزینه می‌شد؛ البته اصل بدهی‌ها مشخص نیست، ولی حدودا 800 تا 900 میلیارد تومان این شرکت بدهکار است.

نکته جالب این‌ پرونده در جایی است که بخشی از این شرکت را به یک شرکت ورشکسته واگذار کرده‌اند و اگر کل درآمد این شرکت را برای پرداخت بدهی‌های آن هزینه کنند، سال‌ها طول می‌کشد تا بدهی شرکت خریدار تسویه شود.

وی افزود: حال اگر این شرکت بخواهد، بدهی‌های خود را تسویه کند، قطعا چیزی برای شهر ‌نخواهد ماند. اکنون صندوق بازنشستگی ـ که بخشی از سهام معدن را خریداری کرده است ـ ‌‌1000 میلیارد تومان بدهی دارد و یک شرکت ورشکسته به شمار می‌رود.

وی در پایان راجع به ‌قول‌هایی که مسئولان برای شروع دوباره کارکنان داده‌اند، گفت: برخی مسئولین قول‌های‌ شفاهی به افراد داده‌اند، ولی هیچ کدام از این قول‌ها ضمانت اجرایی ندارد و تا هنگامی که در هیأت دولت مصوب نشود، قابل اطمینان نیستند.

این نماینده افزود: این کاری که هم‌اکنون دولت‌ انجام داده است؛ افزون بر اینکه باعث پس‌رفت منطقه شده و خساراتی را به منطقه وارد کرده، باعث ایجاد خسارت به اقتصاد کشور نیز شده است. هم‌اکنون این معادن ‌حدود 130 هزار تن در روز تولید سنگ آهن دارند که میزان خسارات ناشی از تولید در روزهای اعتصاب، به 60 میلیارد تومان می‌‌رسد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
صبح این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۳:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حق ما را بدهند ما کاری دیگر نداری

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۷:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سنگ اینجاست چهل سال بردید برای ما چه گذاشتید شهری بدون گاز رسانی .بدون جاده. بیماریهای ناشی از عوارض معدن وگازهای ناشی از آتشباری اقتصادی صددرصد وابسته به معدن خواهشا خودتان قضاوت کنید؟

دلسوز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر چغارت را از ما بگیرند یعنی زندگی را از ما گرفتند بافق هست وچغارتش ونباید چنین اتفاقی بیفته تا اخر ایستاده ایم

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۱۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

همه بدانندکه این شهربافق واین مردمان دلیربافق دیگرآن شهروآن مردمان قدیم نیستندوهمه هوشیارشده اندونمی گذارندحقشان پایمال شودمادیگرگوشمان ازحرفهای بیهوده پرشده است مابایک مردعمل می خواهیم قراردادببندیم کجاست آن مردعمل؟ شعار دادن ودروغ گفتن کافی است اگربه جواب نرسیم تاپایان عمرمان معدن دراعتصاب است بله باکسی هم شوخی نداریم به یادحدیث آقاامام حسین ع باشیم مردن باذلت راترجیح می دهیم نسبت به زندگی باخفت .ماازاماممان پیروی می کنیم وکوتاه نمی آییم روزیمان هم دست خداست

دلگیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

قابل توجه مسئولین
هم‌اکنون این معادن ‌حدود ۱۳۰ هزار تن در روز تولید سنگ آهن دارند که میزان خسارات ناشی از تولید در روزهای اعتصاب، به ۶۰ میلیارد تومان می‌‌رسد.

همراه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

صورتمان سیاه ومعدنمان تمام وحقمان پایمال ودلمان شکسته وشهرمان سوخته ودستمانمان خـــــــــــــــــــــــــــــــــالی اما دلمان پر ازامید.پس کجایید دولتمردان تدبیر و امید آیا هنوز صدایمان را نشنیده اید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۴:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بابا به خدا ما فقط حقمون رو میخوایم چرا ما را چپاول میکنید تا افرادی مثل مجید خان باشن همینه

سید بنیامین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۷:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حیات بافق ومردمانش به چغارت ومعادن سنگ آهنش بستگی دارد و
برای حفظ شهر وزندگیمان تا گرفتن حقوقمان ایستاده ایم یکسال هم که شده بدون حقوق اعتصاب ومعدن را میبندیم تا بحقمان برسیم و سالیانی آسوده باتولید هدفمند وپیش بینی شده و بهمراه تولید خوراک نیاز آگلومره .گندله وفولادسازیهایمان هم شهرمان را آباد خواهیم کرد هم نسل های آینده مان در دیار نیاکان شان میمانند وشغل اجدادی خود معدنکاری را ادامه خواهند داد…انشاالله…
(( تنها دلیل جواب ندادن ما کارگران معتصب شرکت سنگ آهن بافق خسته کردن ودر نهایت شروع بکار مجدد معدن و خلاصه بگم بدبختی بافق ومردمانش))

احمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به قول برادر حسین ما گوشمان از این وعده وحیدها پره باید حق حقوق مرم مظلوم بافق قاطعانه در هیت دولت تثبیت بشه و کارخانه های جوار معدنی فوری شروع و تمام کنند نه اینکه فقط فولاد بافق را بدهند بخش خصوصی و سرمایه دار مهریزی که هر کار دلش خواست می کنه و کار فولاد را شروع نمکنه این با ر نه بارهای دیگه و قولهای الکی و پوچ و دل خش کن به مردم بدهند تا این تعهد ها انجام نشه مثقالی سنگ با رگیری نمی شه ما گارگران شرکت تا آخر ایستاده ایم به کمک شورا م مسئولین دل سوز بافق