گزارشی کوتاه از 30 روز اعتصاب کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق

دسته: عمومی
۷ دیدگاه
دوشنبه - ۲۶ خرداد ۱۳۹۳

 

اعتصاب کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق که در اعتراض به واگذاری این شرکت معدنی به بخش شبه دولتی از بیست هفتم اردیبهشت ماه آغاز شده بود وارد سی امین روز خود شد.

کارگران و مردم شهرستان بافق در اعتراض به واگذاری 71/5 درصد از سهام این شرکت به صندوق بازنشستگان فولاد و فروش 28/5 درصد از آن در فرابورس به فولاد خوزستان قبل از ایجاد زیرساختهای توسعه پایدار مد نظری مقام معظم رهبری در مناطق بومی و محروم طبق اصل 44 قانون اساسی دست از کار کشیده و تا لغو این واگذاری حاضر به شروع بکار نشده اند.

این در حالی است که بجز نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد آن هم به خاطر بافقی بودن هیچ مسؤل استانی و کشوری حاضر به حضور در جمع کارگران معترض آن هم فقط در هفته اول اعتصاب و پاسخگویی به مردم و کارگران این شرکت نشده است.

شورای اسلامی شهر بافق با پیشنهاد تشکیل کارگروه پی گیری مطالبت مردم بافق کار را با جدیت دنبال کرده و با برخی از مسؤلین کشوری مانند وزیر صنعت ،معدن و تجارت،رئیس و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی،اعضاء کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی،نماینده پارلمانی دولت در مجلس شورای اسلامی و نماینده دفتر مقام معظم رهبری دیدار داشته و مراتب را به سمع و نظر ایشان رسانده و منتظر دریافت پاسخ است.

سکوت مقامات دولتی ومقامات استانی از قبیل استاندار یزد و عدم معرفی نماینده برای حضور در این کارگروه در این ماجرا برای مردم شهرستان مبهم بود تا اینکه روز گذشته با تشکیل جلسه در مرکز استان آن هم با حضور امام جمعه ،اعضای شورای اسلامی شهر بافق و کارگروه پی گیری مطالبات مردم در حضور استاندار،معاون سیاسی امنیتی و مدیر کل اطلاعات استان، ضمن اصلاح شدن ذهنیت منفی ای که برخی متنفذین، برای اعضای کارگروه پی گیری مطالبات بافق برای مسؤلین دولتی شهرستان و استان ایجاد کرده بودند امیدهایی برای همکاری ایشان با مردم بافق پدیدار شد.

در سی روز گذشته جوسازی و شایعاتی از قبیل قولهایی برای تطمیع و یا حرفهایی برای تهدید که گاهی به سوی تهمت به کارگران،مدیران و اعضای شورای اسلامی شهر بافق پیش می رفت در شهر زیاد شد اما اعتصاب نشکست.

امام جمعه شهرستان در تمام خطبه های نماز جمعه در این مدت بر احقاق حق بافق تاکید کرد.

هرچند عده ای قصد داشتند با سیاسی جلوه دادن حرکت کارگران و کشاندن ماجرا به شهر اوضاع را دیگرگونه جلوه دهند اما موفق نشدند.

بازار طومار نویسی و امضا نیز در این مدت داغ بود.

در این مدت یک ماهه افرادی برای شروع بکار مجدد کارگران تلاشهایی کردند اما اعتماد کارگران به کارگروه پی گیری مطالبات مردم بافق و ایمان به استقامت تا احقاق حق شهرستان از شرکت سنگ آهن مرکزی موجب شده نه تنها این مهم برآورده نگردد بلکه در برهه ای از زمان تشدید نیز گردید.

وابستگی اشتغال و اقتصاد شهرستان بافق به معادن منطقه موجب شده از ابتدای این اعتصاب اقشار مختلف بافق از قبیل اصناف،ایثارگران و خانواده شهدا،دانشجویان و طلاب،کشاورزان و کامیونداران و…با صدور بیانه های جداگانه از حرکت کارگران حمایت و یک روز صبح نیز بازار بافق تعطیل گردیده است.

شایان ذکر است این اعتصاب روزانه 30 میلیارد ریال به درآمد این شرکت خسارت وارد کرده اما در سکوت رسانه ای کشوری هیچ مسؤل بالادستی حاضر به حضور در جمع کارگران و پاسخ دادن به خواسته های ایشان نگردیده است.

گفتنی است بافق به عنوان شهر معادن ایران علی رغم مصوبات دولتی و صورتجلسات مختلف برای ایجاد امکانات رفاهی و شهری معمولی  از قبل گاز شهری،جاده مناسب،بیمارستان مجهز و …. محروم بوده و تاکنون هیچ کارخانه جوار معدنی تا ایجاد چرخه فولاد در آن به بهره برداری نرسیده است و این موضوعات موجب شده مردم و کارگران اعتمادی به قولهای شفاهی و حتی کتبی مسؤلین مبنی بر انجام وعده ها نداشته باشند.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کارگران خسته نباشید تا آخر ادامه دهید که پیروزی از آن شماست

دلسوز میگوید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خبرنگار بافق چرااطلاع رسانی نمکند

جوان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بسمه تعالی

جناب آقای مهندس محمدجواد عسکری

سلام علیکم

بنده به عنوان یک جوان بومی بافقی که در دل عشق به شهر و در آرزوهای خویش سربلندی و سرافرازی بافق را آرزو دارد ،در روزهای نخستین بحث خصوصی سازی این عمل را به ضرر مردم بافق تصور می نمودم.اما اینک با آگاهی از قوانین جمهوری اسلامی و اهداف اصل 44 قانون اساسی بر برداشت های اولیه ام خط بطلان کشیدم و معتقد به این شدم که اجرای این اصل می تواند باعث رونق و پیشرفت شهر گردد.

و هرگونه ایستادگی در برابر این اصل را نوعی ایستادگی در برابر دستورات حکومتی تصور می نمایم و معتقدم که همانگونه که رهبر معظم انقلاب به مبحث اصل 44 قانون اساسی توجه و تاکید ویژه داشتند ،مردم ولایی شهرستان بافق نیز از این امر تبعیت نموده و آن را دستاوردی بزرگ برای شهر تلقی می کنند.

اما اینک روی سخنم با عده ای است که دانسته یا ندانسته سعی در سیاه نمایی و تخریب چهره بزرگ مردانی چون شما را داشتند ، آن عده ای که سر منشاء سیاه نمایی ها بودند .این عده قلیل که رنگ و بوی جبهه را ندیده بودند و معنا و مفهوم ایثار را درک نکرده بودند ،اینان چگونه توانستند به تخریب چهره بزرگ مردانی چون شما بپردازند ؟چه ساده انگارانه است که بخواهند شخصیت فردی را که در زمان دفاع مقدس جان در طبق اخلاص نهاده و به خاطر عشق به شهر و سربلندی و آسایش مردم این دیار به نبرد با دشمن شتافته ودرد های ناشی از جراحات جنگ را صبورانه و به عشق مردم دیار تحمل نموده  را مخدوش نمایند .آیا نمی دانند که عشق به شهر و مردم این شهر کم رنگ شدنی و خاموش شدنی نیست؟شاید ندانستند که در روز قیامت برایشان مفر و پناهگاهی نیست.

اما ای مردم با همت شهرستان بافق اینک باید با اراده ای راستین  و تلاشی وصف ناپذیر و همتی مضاعف چرخه های اقتصاد این دیار را به کار انداخت تا بار دیگر شاهد رونق شهر باشیم.

در پایان باید بگویم که بنده معتقدم که تبعیت شما برادر بسیجی جانباز از رهبری سرمنشاء تمام خدمات شما به شهرستان بوده است.

وامیدوارم روز های سخت گذشته را به فراموشی سپرده و با جدیت مضاعف برای آبادانی و توسعه شهر قدم بردارید.

در سایه سار لطف  ایزد منان موفق و پیروز باشید.
فتاحی بافقی

کارگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

صبوری تاپیروزی

م.فتاحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هنوز ذخیره سنگ آهنمان چند سالی دیگر هست وهیچ مسئول کشوری در این سی روز به اعتراضات ما وقعی ننهاده است وای به روزی که معدن تمام شود باور کنید دیگر تره هم برای بافق وبافقی خرد نمیکنند.ما تا تغییر نگرش مسولان به بافق و آینده مردم آن از اعتقاد راسخمان به گرفتن حقوق حقه خود عقب نخواهیم نشست

عباس آقا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درتاریخ 21/3/93 تعداد 20 نفر از افراد وپرسنل فولاد بافق از اصفهان دعوت بکار ومشغول گردیده اند این نیز از نتایج تفرقه

موسی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۶:۱۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من به این جوان خوش فکر آفرین می گویم