تاثیر سنگ آهن بر بازار و مشاغل مختلف بافق

دسته: اقتصادی
۵ دیدگاه
دوشنبه - ۲۶ خرداد ۱۳۹۳

بازار و اصناف بافق بطور طبیعی وابستگی زیادی به خریدهای سنگ آهن و کارکنان این مجموعه دارد و این اثرپذیری بطور مشهودی در ماه های اخیر با آغاز مباحث خصوصی سازی و بویژه هفته های گذشته که وضعیت این مجموعه معدنی در ابهام قرار گرفته و نگرانی هایی از این جهت در شهرستان ایجاد شده بطور ملموس قابل مشاهده است.

DSC02220-800x600
شهرستان بافق بدلیل فعالیت های گسترده بخش معدن و برنامه های مرتبط در سال های گذشته و عدم ایجاد کارخانه های جوارمعدنی و فولاد سازی و سایر صنایع اشتغال و درآمد زا بیش از اندازه به این بخش وابسته شده است.
برنامه ریزی و سیاست گذاری ها در این شهرستان در بیش از 4 دهه گذشته برای فعالیت معدنی و عدم ایجاد کارخانه ها و صنایع مختلف سبب جذب نیروی کار در بخش های کارگری و اداری معادن شده است.
اشتغال چند هزار نفر کارکنان شرکت سنگ آهن مرکزی بافق و وضعیت آینده آنها شاید یکی از با اهمیت ترین دغدغه های مردم این شهرستان باشد ولی با آغاز صحبت ها و مباحث خصوصی سازی و وضعیت مبهم آینده این شرکت هر روز جنبه های مختلف و جدی تری از تاثیرگذاری این مجموعه معدنی بر بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر زمینه ها در این شهرستان معدنی رخ می نماید.

MTB_10000014
تاثیرپذیری بازار بافق از وضعیت شرکت سنگ آهن مرکزی
بازار و بطور کلی عمده اصناف شهرستان بطور طبیعی وابستگی زیادی به خریدهای این مجموعه معدنی و کارکنان آن دارند و این اثرپذیری بطور مشهودی در هفته های گذشته که وضعیت این مجموعه معدنی در ابهام قرار گرفته قابل مشاهده است.
تاثیرگذاری بازار ناچیز ولی مشهود بوده است
محسن عبداللهی فروشنده مرغ و ماهی در گفت و گو با خبرنگار «بافق فردا» اظهارکرد: تاثیرگذاری نگرانی های ایجاد شده تاکنون با توجه به نوع محصولات این فروشگاه که از مواد غذایی و مایحتاج مردم است گرچه ناچیز بوده ولی مشهود است.
وی با بیان این مطلب که هنوز برای ابراز نظر درباره میزان اثرگذاری قطعی زود است، افزود: با توجه به نامشخص بودن پرداخت حقوق و نگرانی هایی از وضعیت پیش روی این شرکت تقاضا برای پرداخت چک های مدت دار برای خریدافزایش یافته است.
کاهش خرید و تقاضا برای نسیه و چک های مدت دار
محمدحسین فتوحی از دیگر عرضه کننده های مرغ و ماهی در بافق، اظهارکرد: خریداران با دقت و احتیاط بیشتری خرید می کنند.
وی با اشاره به برخی تاثیرگذاری ها بر بازار و کاهش خرید مردم، افزود: بطور عمده تقاضا برای خریدهای نسیه و چک های بلندمدت نیز در این مدت افزایش یافته است.
بافق در مسیر تردد نیست و تنها درآمد عمده اش سنگ آهن
وحید تفکری از صنف زرگر در گفت و گو با خبرنگار «بافق فردا»، اظهارکرد: با توجه به اینکه بافق چندان در مسیر تردد مسافرین و گردشگران قرار ندارد تنها درآمد عمده اش فعالیت در سنگ آهن است.
وی با اشاره به نگرانی های مردم بافق از آینده این شرکت و نیز تعطیلی کنونی این مجموعه معدنی، افزود: شاهد کاهش نزدیک به 60 درصدی خریدهای بازار در ماه های گذشته هستیم.
این طلا فروش گفت: فعالیت کاری 5 هزار نفر در شرکت سنگ آهن و خریدهایشان در بازار رقم قابل توجه و نقش بسیار زیادی ایفا می کند.
تفکری با بیان این مطلب که عده قابل توجه ای از مردم این شهرستان دراین شرکت معدنی کار می کنند، خاطرنشان کرد: مردم بدلیل ترس از خصوصی سازی و پائین آمدن حقوق برای خرید دست نگه داشته اند.
عمده پول و نقدینگی از پرداخت های سنگ آهن است
محمودکریمی از صنف پارچه فروش در گفت و گو با خبرنگار «بافق فردا»، اظهارکرد: تعطیلی و ایجاد مشکل برای سنگ آهن بطور حتم بر بازار تاثیر می گذارد.
وی با اشاره به اشتغال بالای مردم بافق در این مجموعه، افزود: عمده پول و نقدینگی که توسط مردم در بازار پخش می شود از پرداخت های سنگ آهن و بقیه نقش بسیار کمی را ایفا می کنند.
کریمی با اشاره به نگرانی های ایجاد شده و نیز تعطیلی این مجموعه معدنی، خاطرنشان کرد: این تفاوت بطور کامل حس می شود و الان خریدها از این فروشگاه نیز کمتر شده است.
جلیل اسلامی فروشنده پوشاک، محمدرضاامیدوار شیرینی فروش، حسین زارع راننده تاکسی و برخی دیگر کسبه و بازاریان نیز نظرهای مشابه ای دارند.
رئیس اتحادیه پوشاک بافق: تاثیر وضعیت سنگ آهن بر بازار غیرقابل انکار است
واحدتفکری در گفت و گو با خبرنگار«بافق فردا»، اظهارکرد: تاثیر وضعیت سنگ آهن بر بازار شهرستان غیرقابل انکار است.
رئیس اتحادیه پوشاک بافق با اشاره به مباحث بیان شده درباره خصوصی سازی این مجموعه معدنی، افزود: البته روند 40 ساله اخیر به شکل دولتی نیز چندان تاثیر مثبت و قابل توجه بر شهرستان نداشته است.
وی با انتقاد از روند انتقال سنگ به فولاد سازی های بیرون از شهرستان و هزینه های حمل و نقل بابت این کار، افزود: روند خصوصی سازی باید همراه با ایجاد کارخانه ها جوارمعدنی و تکمیل چرخه فولاد باشد و در این صورت رشد و شکوفایی شهرستان را شاهد خواهیم بود.
تفکری خاطرنشان کرد: در صورتی که روند خصوصی سازی همراه باایجاد صنایع و کارخانه های جوارمعدنی نباشد بطور حتم زیان و فاجعه بزرگی در انتظار بافق است.
رئیس اتحادیه لوازم خانگی بافق: خریداران برای خرید دست نگه داشته اند
سیدمحمد عباسی زاده در گفت و گو با خبرنگار «بافق فردا» اظهارکرد: روند و وضعیت کنونی سنگ آهن بافق تاثیر زیادی بر بازار شهرستان داشته و خریداران ترجیح داده اند قدری برای خرید دست نگه دارند.
رئیس اتحادیه لوازم یدکی بافق با اشاره به عدم ایجاد کارخانه های جوار معدنی در شهرستان در گذشته، افزود: اگر روند خصوصی سازی این مجموعه معدنی همراه با ایجاد کارخانه های جوار معدنی نباشد مشکل ساز است.
وی افزود: باید با ایجاد کارخانه ها و صنایع مختلف برای اشتغال و درآمدزایی با مشارکت بخش خصوصی و مردم شهرستان تاثیرهای نامطلوب این رویه را کاهش داد.
وابستگی روستاهای شهرستان به خدمات سنگ آهن بافق
فعالیت روستائیان شهرستان گرچه از سالیان دور در معادن اطراف معمول بوده ولیکن با روند خشکسالی های چندین سال گذشته وابستگی بیشتری به درآمد این فعالیت ایجاد شده است.
روستاهای شهرستان بافق همچنین از بسیاری از خدمات و فعالیت هایی این مجموعه معدنی استفاده می کنند که تسطیح و بهسازی جاده های روستایی و مساعدت جهت تامین ماشین آلات سنگین برخی از این موارد است و از این رو هرگونه تغییر در وضعیت این شرکت بر روند برنامه ریزی ها و زندگی روستا نشینان نیز تاثیر خاصی دارد.

تاثیرپذیری نهادهای عمومی، مساجد، ورزش و برخی نهادهای آموزشی

وضعیت بسیاری از مجموعه های مختلف عمومی و حتی ورزش شهرستان بافق بدلیل کم بودن تعداد کارخانه ها و صنایع مختلف برای حمایت های مختلف بطور جدی به این مجموعه معدنی وابسته شده اند  و هرگونه تغییردر این مجموعه  تاثیرهای گونانگونی بر مجموعه های ذکر شده می گذارد که بدلیل وسعت آن در مجال این گزارش نیست.

امیداست تصمیم گیران و مسئولین دست اندرکار با اتخاذ تصمیم ها و راه کارهای مناسب درجهت کمترین میزان آسیب رسانی به بخش ها، مشاغل و لایه های مختلف برنامه ریزی نمایند


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
امیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۱۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اصلا توجه کردین که با این مقاله چقدر کارگران غیر سنگ آهنی و کارمندان دولت را تحقیر کردید
چرا عمده پول و نقدینگی از پرداخت های سنگ آهن است مگر دیگران چه تقصیری دارند
خدا ریشه ظلم و بی عدالتی را بکنه …

امیر حسین کارگران بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۵:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام قصد توهین به کسی ندارم اما واقعا درد بزرگی که این مسله را همه می دانند ولی بعضی ها از خصوصی سازی دفاع می کنند وکارگر ها سنگ آهن را مقصر در مسایل پیشامده میدانند و به آنها تهمت های ناروایی میزنند هیچکس پیدا نشد محاسن خصوصی سازی را به ما بگوید امنیت شغلی ما را تضمین کند آینده شهر را تضمین کند محرومیتها را برطرف کند درد چهل ساله ما را مرهم گذارد وچیزها دیگر الانه هر کس ، کس دیگر را مقصر میکند و از زیر بار مسولیت شانه خالی میکند و دنبال اهداف دیگری هستند مثل روش فرسایشی وتفرقه وغیره وانتقاد بکنم از اصناف که شما که فروشتون کم شده چرا حمایت و همدردی وپیگیری بیشتری با کارگرهای سنگ آهن انجام نمیدهید شاید هم من دراین مورد اشتباه کنم ولی درکل الان یاری و همدلی همه را می طلبد نه نظر دادن و شکوه کردن و انتقاد کردن در مورد مسایل بالا در آخر شعری از سعدی
بنی آدم اعضای یکدیگرند&که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار&دگر عضوها را نماند قرار
به امید ایرانی آباد

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۱۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر به سنگ آهن بی تفاوت باشیم باید منتظر فجایع بیشتر باشیم . راه آهن بانکها … ما ایستاده ایم

تفکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۲:۴۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام”خبرنگاران پرتلاش وزحمتکش هفته نامه افق کویر که این روزها خیلی سرشان شلوغ میباشد وجادارد خداقوتی خدمتشان عرض کنیم در شماره این هفته گزارشرابا6نفرازکاسبهای بافق انجام داده مبنی برتاثیر تعطیلی سنگ آهن بربازار بافق؛نکته ای که بسیار جالب است اینکه 5 تن از کاسبهای محترم بیان نموده اند که فروششان به شدت کاهش یافته ونقدینگی کم، ولی یکی از این عزیزان بعدازاینکه ببا کلمات تندش به کارگران زحمتکش سنگ آهن تاخته ادعا نموده فروشش هیچ تغیری نکرده،حال سوال اینجاست که وقتی بزرگترین سوپر لبنیات بافق برادران کوشکی زاده که جز کاسب مورد اعتمادوخوش انصاف بافق ویا سوپر ثامن و…. از کسادی بازار مینالند یک زرگری نو پا وتازه تاسیس فروشش تغیر نکرده؟مردم ترس از نان شب دارند خوراکشان رلتنظیم کردند مگر میتوانند به زیورالات فکر کنند؟ بهتراست شهروندان قبل از هرگونه اظهارنظری ،خدارادرنظر داشته ومغرضانه صحبت نکنند.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۶:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر با منطق وبدون اعتصاب این کار پیگیری می شد بهتر نبود الان علاوه بازار بافق خود کارمندان هم متضرر می شوند وهمشرکت چون درامد یک ماهه بیش از 70 میلیارد می شود که تون پولی شرکت را در اینده نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد کارکران وکارمندان عزیز باید برای درامد اینده خود فکری اساسی بکنند وسریع به سر کار خود برگردند