واکاوی اعتصاب کارکنان سنگ آهن مرکزی بافق در دنیای معدن و کیهان

دسته: عمومی
۱۴ دیدگاه
دوشنبه - ۲ تیر ۱۳۹۳

در دولت گذشته، بنا بر ماده ۴۴ قانون اساسی مصوب ۹۱/۷/۲۲، هیئت وزیران تصمیم گرفت، ۷۱/۵ درصد سهام مجموعه شرکت معدن سنگ‌آهن بافق را به دلیل رد دیون به صندوق بازنشستگی واگذار کند و به دنبال آن، در اسفند ۹۲ این واگذاری- که از سال ۸۷ سازمان خصوصی‌سازی در پی آن بود- تصویب شد و این انتقال انجام گرفت. همچنین ۲۸/۵ درصد باقی مانده سهام این شرکت در فرابورس عرضه شد که فولاد خوزستان آن را ۲ درصد بالاتر از بهای پایه و نقدی خریداری کرد.
در پی این واگذاری، مردم شهر بافق، شورای شهر اسلامی، فرماندار، امام جمعه این شهر و استانداری یزد اعتراض کردند، ولی پیگیری‌ها تاکنون نشان دهنده ابطال نشدن این واگذاری از سوی دولت است. به همین دلیل، مردم بافق طی نامه‌ای با شانزده بند- که یکی از بندهای آن توسعه زیرساخت‌های این شهر است و به تایید معاون اول رئیس‌جمهور رسیده- به آن اعتراض کردند.
اکنون چهار هزار نفر در معادن شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران مشغول به کارند و منبع درآمد اصلی مردم این شهر، اشتغال در معادن است. سال گذشته این شرکت با داشتن دو معدن چغارت و سه چاهون، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن ریزدانه با عیار ۵۳ به بالا و ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن با عیار ۶۶، ۶۷ درصد تولید کرد.
با در نظر گرفتن حدود ۵۲ هفته در سال، این شرکت هفتگی چیزی حدود ۱۲۳ هزار تن کنسانتره و سنگ آهن دانه‌بندی تولید می‌کند که با تعطیلی این واحد، همین میزان سنگ آهن از چرخه تولید کشور نیز حذف شده است. همچنین هزینه‌های مجموعه معادن سنگ‌آهن مرکزی ۶۰۰ میلیارد تومان و درآمد حاصل از آن ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است. در سال ۹۲، بنابر ماده ۵۵ قانون بودجه، معادن موظف شدند ۵ درصد میانگین فروش را به خزانه دولت بپردازند؛ یعنی معادل ۵۰۰ میلیارد تومان؛ بنابراین، معدن روزانه حدود ۹۰۰ میلیون تومان درآمد خالص دارد که با احتساب روزهای اعتصاب، هزینه بسیاری به دولت و مردم وارد شده است.
نماینده مردم بافق و مهریز می‌گوید: خواسته کارگران اجرای مصوبه‌ای است که در آن دولت، یا وزیر تعاون و هیئت مدیره، خواسته‌های این افراد را تصویب کرده و توان اجرای آن را نیز داشته باشند تا خیالشان آسوده باشد که این وعده به سرنوشت وعده‌های قبلی دچار نشود.
دخیل عباس زارع‌زاده در پاسخ به اینکه انجام این کار مصوبه دولت است و معدن باید به بخش خصوصی واگذار شود؛ دلیل مخالفت چیست و چرا مردم با این کار مخالفند، گفت: درست است که انجام این کار، مصوبه هیئت دولت بوده، ولی بحث‌هایی مثل حق و حقوق شهرستان از جمله توسعه زیرساخت‌ها و حتی بدهی‌های شرکت سنگ‌آهن، هیچ کدام لحاظ نشده است.
وی افزود: هم‌اکنون شرکت مزبور بدهی‌های کلانی به شهرستان بافق دارد و البته اصل بدهی‌ها مشخص نیست، ولی حدودا ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان این شرکت بدهکار است.
نکته جالب این پرونده در جایی است که بخشی از شرکت سنگ‌آهن مرکزی را به یک شرکت ورشکسته واگذار کرده‌اند و اگر کل درآمد این شرکت را برای پرداخت بدهی‌های آن هزینه کنند، سال‌ها طول می‌کشد تا بدهی شرکت خریدار تسویه شود.
زارع‌زاده تصریح کرد: حال اگر این شرکت بخواهد، بدهی‌های خود را تسویه کند، قطعا چیزی برای شهر نخواهد ماند. اکنون صندوق بازنشستگی- که بخشی از سهام معدن را خریداری کرده است- میلیاردها تومان بدهی دارد و یک شرکت ورشکسته به شمار می‌رود. وی راجع به قول‌هایی که مسئولان برای شروع دوباره کارکنان داده‌اند، گفت: برخی مسئولین قول‌های شفاهی به افراد داده‌اند، ولی هیچ کدام از این قول‌ها ضمانت اجرایی ندارد و تا هنگامی که در هیئت دولت مصوب نشود، قابل اطمینان نیست.
براساس اخبار دریافتی از شورای اسلامی شهر بافق، مقرر شده نشستی با معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شود تا طی آن دستور تاخیر در واگذاری ۲۸/۵ درصد سهام شرکت سنگ‌آهن تا پایان سال ۹۵ صادر و مطالبات مردم و کارگران در قبال سهام واگذار شده اجرایی شود.
در پایان می‌توان گفت اعتصاب کارگران شرکت سنگ‌آهن مرکزی نشان می‌دهد مدیریت بحران ضعیف و از توان اجرایی استان یزد خارج است. در همین امور حساس و بحرانی است که می‌توان، قدرت و توان مدیریت‌های ارشد، در استان را مورد ارزیابی قرار داد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
استاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۲:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ما که نفهمیدیم که اخرش چطوری شد.یکی میگه واگذاری لغو شد.یکی دیگه میگه لغو نشده.اون یکی میگه تاسال95 لغو شده.بابا یه نفر مرد پیدا بشه راست حسینی حقیقت را به ملت بگه.

امیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۲:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا عاقبت بخیر کنه این مردم زجر کشیده را

م- م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۲:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ا
اگه دولت قبل آن هفتاد و پنج در صد رو واگذار نکرده بود و این کار رو نمیکرد
الان هم این بیست و هشت درصد قابل واگذاری نبود

محمد تقی خان بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۳:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا طلب بازنشستگان خود ذوب اهن اصفهان را خود شرکت ذوب اهن نمی دهند انها که سنگ اهن بافق را مفت می خرند و با اورده سود ده برابری به فروش می رسانند مگه شهر بافق 2000تا بازنشسته بیشتر دارد ما سهم بازنشستگان خودرا می دهیم به ما جه که صندوق فولاد برشکست کرده پس این پولایی که بازنشستگان تو این 30 سال به حساب صندوق می ریختند کجا رفته (حتما اونجا هم خاوری یا امثال خاوری وجود اشته اند که حالا پولی نیست) واگذاری سنگ اهن بافق به صندوق فولاد بدون کارشناسی و غیر قانونی بوده و دولت این مجوز را نداشته که سر خود تحت تاثیر مافیای فولاد با این واگذاری موافقت کند

م- م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۴:۵۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من یکی از طرفداران اصلاحات در این کشورهستم چرا نظرم رو سانسورش کردید خوب واقعیت تلخه از شما که طرفدار دولت هستید این بی تدبیری بسیار زشت بود
مطالب من مستدل بود
اصلا باقی نظرم را هم بر دار من نظر نصف نیمه نذاشتم

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۵:۱۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دلم برای اس ام اس های روابط عمومی شرکت سنگ اهن تنگ شده چون همیشه هر چی میگه بر عکس شده اون از دوسال پیش که اس ام اس میزد خصوصی سازی سنگ اهن کذب محضه این هم اس ام اس های اخیر که همش دروغ بوده

مطلع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۵:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقا یا خانم م م سال 79 دولت نهم و دهم کجا بودند که 71.5 درصدرا واگذارکنند. آنچهدردولت دهم اتفاق افتاده عملیاتی کردن کاری بوده که سال 79 انجام شده پس الکی به دولت قبل ربطش ندین

احمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۷:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر دولت واستاندار یزد مثل احمدی نژاد واستاندار قبلی عمل کرده بودند اوضاع خیلی بدتر از حالا بود

حمید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۸:۵۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقا یا خانم مطلع عملیاتی کردن یعنی اینکه با تدبیر و قانون جلو رفتن
نه با بی تدبیری و شعار ، شرکت سنگ آهن را به شرکتی بدهکار واگذار کنند

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر من اگه دولت ميومد كتكمان ميزد بهتر از اين بود كه كم محلى بكنه اخه مثل سال ٩٠ دوتا اونا ميزدند سه تا ميخوردند بد نبود ، اين كم محلى يعنى بى احترامى به ٥٠٠٠ خانواده بافقى ، انشاء الاه خداوند به خاطر پست هاى كه داريم اخر عاقبتمون را ختم به خير كنه

امیر حسین تفکری بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳ - ۱:۳۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وتشکر از همه کسانی که دل در گرو انقلاب اسلامی دارند فکر میکنم جریانی تلاش میکند با نسبت دادن خصوصی سازی سنگ آهن مرکزی ایران به این دولت یا دولتهای قبل مردم ,مسولین شهر,استان وکشورو خصوصا کارکنان صبورو خدوم سنگ آهن بافق که قریب چهل روز است منتظر جواب دولتمردان هستند از کار اشتباه کسانی که در این مهم {واگذاری معادن}نقش داشته اند منحرف کند/عزیزان کارگروه پیگیرخواسته های مردم نجیب بافق و سایر دلسوزان به این نکته مهم توجه کنند چهار سال پیش که شایع شد چهار درصدسنگ آهن بافق را به قم {بابت بدهی دولت معادل سی میلیارد تومان به پیمانکارساخت ورزشگاهی که روی زمین موقوفه حضرت معصومه {س}}ساخته شده بودداده اند}اولا با پیگیری استاندار محترم ومسولین محلی از جمله آقای مهندس احمدیه مبنی بر درخواست تعویق خصوصی سازی تا پایان سال 95 از دولت وقت این کار منتفی گردید شاهد عرضم, اینکه 71.5+28.5 مساوی باصدمیشود پس چهاردرصد استان قم کجارفت اگر لغو نشده بود /دوما چهار درصد مساوی با سی میلیارد تومان صددرصدسهام سنگ آهن مبلغی حدود هشتصد میلیارد تومان میشد که همان موقع به مبلغ اعتراض شد ضمن اینکه این مبلغ بدوناحتساب واگذاری معادن چغارت وسه چاهون بود چون موضوع انفال بودن و خلاف اصل 45 قانون اساسی مطرح وخیلیها قبول داشتند که معادن نباید واگذار شود ونشد اما آنها که از سالهاپیش چشم به این گوهر گرانبها داشتندشکل به ظاهر قانونی کار را درست کردند ودر سال 91 کارشناسان ارزیاب دومعدن مزبور را به همراه امکانات سنگ آهن قیمت گذاری و قریب ششهزار میلیارد اعلام نمودند ولی متاسفانه علیرغم مخالفت رسمی و کتبی نمایندگان محترم یزد وبافق و وزیرمحترم ومعاون وزارت صنعت ومعدن مبنی بر عدم واگذاری معادن چغارت وسه چاهون با وزارت اقتصاد وسازمان خصوصی سازی این کار خلاف قانون و خلاف شرع صورت گرفته و بامصوبه دولت در اسفند 92 خواستند کار را یکسره کنند که با اعتراض کارکنان نجیب وشریف سنگ آهن روبرو شدند اماپس از 36 روز تعطیلی بالغ بر 3000 نفر از کارکنان سنگ آهن مرکزی ایران بافق و خسارتهایی که اعلام میگردد دریغ از سفر چند ساعته مسولین کشوری به بافق و بررسی این موضوع مهم / مکررا خواهشمنداست دربافق دنبال مقصر نگردید این سازمان خصوصی سازیست که باید پاسخ دهد کار صورت گرفته با سیاستهای کلی ابلاغی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری همخوانی دارد یا نه/ دوما این سازمان نماینده دولت و بیت المال مسلمین است یا ……. با تشکر امیر حسین تفکری بافقی

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تشکر می شود از اطلاع رسانی آقای تفکری

واقع بین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

این حرفا دیگه فایده ای نداره معدن تموم شد/ ما بافقیها هرچی سرمون بیاد از بی عرضگیه خودمونه/چقد حقمونو خوردنو بردن کوروکر بودیم/

بازنشسته این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

وای به حال ما که صندوق بازنشستگی فولاد خریدار سنگ آهنمونه حقوق بازنشستگان بدبخت را بعد از دو ماه پرداخت کردند تازه یک ماهش هنوز مونده