معدن چادرملوی بافق با 47 سال فعالیت در کشور / ظرفیت ذخیره سنگ آهن چادرملو 400 تن

دسته: صنعت و معدن
۴ دیدگاه
شنبه - ۱۴ تیر ۱۳۹۳

ذخیره سنگ آهن چادرملو یزد 400 میلیون تن است که 320 میلیون تن آن قابل استخراج و عیار متوسط آهن 55.2 درصد به همراه 94 دهم درصد فسفر است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران مرکز یزد

کانسار سنگ آهن چادرملو یزد که در سال 1319 کشف شد، از بزرگترین معادن سنگ آهن کشور محسوب می شود و اکنون با گذشت 74 سال از عمر آن، با روند فعلی بهره برداری از این ذخیره ظرف 10 سال آینده به اتمام می رسد.

معدن سنگ آهن چادرملو در 180 کیلومتری شمال شرقی یزد و 300 کیلومتری جنوب طبس (استان خراسان جنوبی ) واقع است.

همانگونه که نقل شد، اکتشاف کانسار سنگ آهن چادرملو در سال 1319 صورت گرفت، اما عملیات زمین شناسی تا مرحله اکتشاف تکمیلی در دوره 1342 تا 1357 انجام و سرانجام پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مطالعات تکمیلی و امکان سنجی این معدن از سال 1362 آغاز شد و تا 1369به طول انجامید.

سال 1369 طراحی مهندسی، عقد قرارداد و خرید تجهیزات خارجی این مجتمع شروع شد و تا 1371 تداوم یافت، سالهای 76- 1373 عملیات اجرایی و نصب تجهیزات و راه اندازی این مجتمع صورت گرفت و سرانجام در سال 1377 اجرا و تکمیل پروژه برق رسانی و احداث راه آهن چادرملو – اردکان مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت.

سرانجام در سال 1378 تولید تجاری کنسانتره سنگ آهن با سه خط در مجتمع به بهره برداری رسید و سال 1386 بهره برداری از خط چهارم تولید کنسانتره آغاز و سال 1391 نیز خط پنج این مجتمع افتتاح شد.

مطالعات انجام شده نشان می دهد، ذخیره سنگ آهن چادرملو یزد 400 میلیون تن است که 320 میلیون تن آن قابل استخراج و عیار متوسط آهن 55.2 درصد به همراه 94 دهم درصد فسفر است.

ظرفیت استخراج مجتمع یادشده سالیانه 16 میلیون تن سنگ آهن است که پنج خط تولید کارخانه فرآوری دارای ظرفیت اسمی 8.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن به عنوان محصول اصلی و تولید عملی به میزان 10.5 میلیون تن است.

سیدمحمد ابریشمی مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو گفت: تولید محصولات سنگ آهن در سال 1392 در مجموع به رقم 12 میلیون و 130 هزار تن رسید که از این رقم بیش از 87 درصد مربوط به کنسانتره سنگ آهن بود.

وی افزود: مجموع تولید کنسانتره سنگ آهن در سال 92 بالغ بر 10 میلیون و 569 هزار تن و میزان تولید سنگ آهن دانه بندی نیز به رقم یک میلیون و 561 هزار تن رسید.

به گفته ابریشمی، سال گذشته میزان تولید گندله سنگ آهن (تبدیل کنسانتره به گندله)به رقم سه میلیون و 584 هزار تن رسید.

وی تصریح کرد: انجام فعالیت اکتشافی به منظور بهره گیری از ذخیره جدید در دستور کار قرار دارد، انتظار می رود با همکاری دستگاه های ذیربط محلی و پشتیبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص به نتایج لازم دست یابیم.

احداث کارخانه احیا مستقیم و فولاد چادرملو/حرکت به سیاست اقتصاد مقاومتی

ابریشمی در رابطه با طرح احداث کارخانه احیاء مستقیم و فولاد چادرملو، گفت: ظرفیت اسمی این واحد تولیدی 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی و یک میلیون تن فولاد خام و کل سرمایه گذاری آن بیش از 12.9 میلیارد ریال است.

برنامه زمانی برای راه اندازی این کارخانه در بخش فولادسازی تا پایان سال جاری پیش بینی شده و سه ماهه نخست 1395 نیز بخش احیاء مستقیم راه اندازی خواهد شد.

ابریشمی، از برنامه این مجتمع برای ایجاد کارخانه جدید گندله سازی با ظرفیت 2.5 میلیون تن خبر داد و گفت: اکنون در مرحله طراحی است و به 6 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.

وی، احداث دو واحد نورد به ظرفیت 1.1 میلیون تن با سرمایه گذاری دو میلیارد و 390 میلیون ریال را از دیگر برنامه های در دست طراحی ذکر کرد.

ابریشمی با تاکید بر لزوم بهره گیری از توانمندی داخلی براساس سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، گفت: امروز شرایط تحریم زمینه ای را پیش روی بخش صنعت و معدن کشور قرار داده که باید تهدید را به فرصت تبدیل ساخت و به جای واردات، حمایت از تولید را در دستور کار قرار داد.

وی اضافه کرد: مهندسان این مجتمع و تولیدکنندگان داخلی تاکنون موفق شده اند بیش از پنج هزار و 800 قطعه مورد نیاز را در داخل کشور تولید نمایند.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در 12 مهرماه 1382 به عنوان سهامی عام در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد و سرمایه 12 هزار میلیارد ریالی آن دارای ترکیب 37.6 درصد شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید، 16.4 درصد شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن وفلزات ، 10.4درصد شرکت فولاد مبارکه، 20.7 درصد شرکت سرمایه گذاری استانی (سهام عدالت)و سایر سهامداران حقیقی و حقوقی 14.9 درصد است.

عباس بیک جانشین مدیر مجتمع نیز درخصوص برنامه بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز مجتمع معدنی -صنعتی چادرملو به خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: تاکنون بیش از 60 درصد تجهیزات، قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز این مجتمع از منابع و ساخت داخل صورت گرفته است.

برخی از بررسی ها حاکی است، صرفه جویی ارزی بابت ساخت تجهیزات و قطعات داخلی از ابتدای بهره برداری تا پایان سال 1391 در مجتمع چادرملو و گندله سازی اردکان بالغ بر 200 میلیون یورو پیش بینی شده است.

درعین حال برخی از دستگاه های الکترونیکی که در ایران تولید نمی شود و مورد نیاز مجتمع است، تامین آن از کشورهای صنعتی صورت می گیرد.

آمارها نشان داد که در سال 1392 مجموع تولید سنگ آهن کشور به رقم 35 میلیون و 544 هزار تن رسید که از این رقم سهم کنسانتره 24 میلیون و 50 هزار تن و سنگ آهن دانه بندی نیز به رقم 11 میلیون و 494 هزار تن رسید.

سال گذشته معادن چادرملو (یزد)، گل گهر (کرمان) و بافق (یزد) به ترتیب 44 ، 32.7 و 13.3 درصد از کنسانتره سنگ آهن کشور را تولید کردند.

بیک، درخصوص آمار عملکرد سه ماهه امسال توضیح داد: میزان کنسانتره تولیدی چادرملو به دو میلیون و 750 هزار تن رسید که 3.4 درصد جلوتر از برنامه پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه تولید سنگ آهن دانه بندی در نخستین فصل سال جاری به 385 هزار تن رسیده، گفت: برنامه پیش بینی شده برای سال جاری تولید 10.5 میلیون تن کنسانتره است.

شمار کارکنان دائم مجتمع در سال 90 بالغ بر 274 نفر که سال 91 به رقم 195 نفر رسید و پارسال 182 نفر بودند، علاوه براین تعداد کارکنان موقت (پیمانکاران) در پایان 1392 بالغ بر سه هزار و 445 نفر بود، درحالی که سال 90 تعداد آنها سه هزار و 180 نفر بود.

جانشین مدیر مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو در ارتباط با تدابیر اتخاذ شده برای جایگزینی معدن فعلی گفت: برای واگذاری یک محدوده جدید معدنی به شرکت چادرملو با سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مکاتباتی صورت گرفته، اما هنوز واگذاری این محدوده جدید قطعی نشده است.

میزان ذخایر سنگ آهن ایران 5.1 میلیارد تن برآورد شده که از این رقم 2.8 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

امروز که ایران یکی از 15 کشور جهان در عرصه تولید فولاد محسوب می شود، بهره گیری از ذخایر سنگ آهن کشور اهمیت بسزایی دارد و انتظار می رود اکنون که برای ششمین برنامه پنج ساله توسعه کشور برنامه ریزی می شود، موضوع تامین خوراک اصلی واحدهای فولادسازی (سنگ آهن) تدابیر لازم اتخاذ شود.

هرچند که کانسار سنگ آهن چادرملو براساس پیش بینی ظرف 10 تا 11 سال آینده به اتمام خواهد رسید، اما ضرورت دارد تا نسبت به اکتشاف و شناسایی ذخایر جایگزین از هم اکنون اقدام شود./س


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
مجید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ۲:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بله از هم اکنون دست گذاشتین رو معدن D19
عمرا بزاریم
بافقی میمیرد ،ذلت نمیپذیرد
هم شهریان هوشیار باشید سرمون رو جای دیگه دارن گرم میکنن تا این معدن با ذخیره بالا رو مثل چادرملو بافق ازمون جدا کنند .

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بله اون محدوده جدید معدنی همون d19 است مردم ومسئولین به هوش باشید وجلو ضرر را بگیرید

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

این از اردکان که هرسال به محدوده چادرملو اضافه می کنند و این ازبافق که چغارتش رو واگذار می کنند

ولي اله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شتر در خواب بيند پنبه دانه .مردان بافق از غفلت بيدار شده اند.