کليد مصرف و مديريت صحيح آب در دست خودمان است

دسته: عمومی
یک دیدگاه
چهارشنبه - ۱۸ تیر ۱۳۹۳

به گزارش بافق فردا به نقل از روابط عمومي فرمانداري بافق ؛ مدير عامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان يزد در جلسه مديريت بحران آب شهرستان بافق که با حضور فرماندار و جمعي از مسئولان استان و شهرستان حضور داشتند به مشکلات و وضعيت آبرساني به روستاهاي شهرستان بافق پرداخت و براي گذر از بحران خشکسالي سال جاري در وضعيت موجود برنامه هاي لازم را ارائه کرد.

“محمد رضا حاتمي” با اشاره به وضعيت منابع آب روستاهاي استان گفت: براي تامين آب روستاهاي استان يزد با توجه به شرايط هر روستا از منابع مختلف محلي از قبيل حفر چاه ، چشمه و قنات استفاده مي شود که استان يزد در مجموع 370 مورد منابع تامين آب براي روستاهاي استان دارد.

وي آمار مشترکين روستايي سطح استان را بيش از 96 هزار نفر عنوان کرد و افزود: براي تامين آب اين مشترکين تعداد 423 باب مخزن ذخيره آب زميني و هوايي با ظرفيت بيش از 95هزار متر مکعب در روستاهاي سراسر استان ساخته شده است که براي انتقال و آبرساني 1465 کيلومتر خط انتقال آب و 2694 کيلومتر شبکه توزيع آب اجرا شده است.

حاتمي ضمن تاکيد بر مديريت صحيح مصرف آب در روستاها و اينکه کليد مصرف آب در دست خودمان است گفت: در سال جاري با توجه به خشکسالي هاي اخير علي رغم طرح هاي عمراني متعددي که در روستاها صورت گرفته است همچنان تامين آب براي بيش از 185 روستا در سطح استان بوسيله آب رساني سيار انجام مي گيرد که شهرستان بافق در اين مورد با 78 تانکر آب با حجم آب 875 متر مکعب در ماه براي 7 روستا داراي 280 خانوار آبرساني صورت مي گيرد.

مدير عامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان يزد نياز آبي روستاهاي شهرستان بافق را با توجه به بارندگي سال گذشته ياد آور شد و گفت: ميزان آب توليدي در روستاهاي شهرستان بافق 55 ليتر بر ثانيه مي باشد که با توجه خشکسالي و بارندگي کم در سالهاي گذشته 25 ليتر بر ثانيه کمبود آب در شرايط فعلي براي روستاهاي بافق داريم .

وي همچنين تاثير خشکسالي بر کيفيت منابع آبي را ياد آور شد و خاطر نشان کرد:طبق آمارهاي سال گذشته نشان داده مي شود که نيمي از منابع توليد آب روستا ها در وضعيت هشدار و بحراني است که نتايج موجود نشانگر نياز مبرم به تامين منابع آبي جايگزين بصورت پايدار و با کيفيت و يا احداث آب شيرين کن باشيم.

“محمد رضا حاتمي” با اشاره به روستاهاي شهرستان بافق که با کمک آب انتقالي ، آب مورد نيازشان تامين مي شود گفت: در شهرستان بافق براي تامين آب 16 روستاي خود از آب انتقالي به استان کمک ميگيرد که با اين کمک آبي 2500 مشترک با جمعيتي بالغ بر 7200 نفر از آب مطلوب بهره مند مي شوند.

وي در پايانار برنامه ها و پيشنهادات کوتاه مدت گذر از بحران براي شهرستان بافق خبر داد و گفت: در اين جلسه با هماهنگي و همکاري فرمانداري بافق و آب منطقه اي استان و شهرستان مقرر شد براي روستاهاي قطرم ، شادکام و خوسف با اعتباري بالغ بر 2 ميليارد ريال سه حلقه چاه حفر شود که با حفر اين چاهها 1200 خانوار از آب آشاميدني بهره مند خواهند شد.

حاتمي همچنين از احداث خط انتقال آب شرب براي مجتمع هاي کوشک و گزستان خبر داد و افزود: اين خط انتقال به طول 8 کيلموتر با اعتباري بالغ بر 3ميليارد و 500 ميليون ريال احداث خواهد شد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
روستایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ۹:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دست همه مسئولین درد نکنه
اما خداییش یک دفعه هم از مسئولین نشنیدیم که یه قنات احداث کنند یعنی با این همه تکنولوژی و پیشرفت احداث قنات این قدر مشکله یا دلیل دیگه ای داره.!!1