آوای ربنا

دسته: عمومی
۱۱ دیدگاه
شنبه - ۲۱ تیر ۱۳۹۳

ربّنا . . . . آوازی زمینی . . . . آوایی آسمانی

( زندگی ، واقعیت است
و خیال
ورای واقعیتِ زندگی )
واقعیتی که گاه رنگِ سیاست به خود می گیرد و زشت می شود و خیالی که بی سیاست ، همیشه زیباست و زیبا و زیبا . در چنین خیالِ پاکی که گلستانِ خداوند است گاه نغمه هایی روح افزا ، جسم و جانمان را طراوت می بخشد و پرده های ذهنمان را نوازش می دهد . و آوای ربّنا ، یکی از این هزاران نغمه ی گوش نواز و دل نواز است که هر گوشِ جانی ، سال هاست با شنیدنش روزه باز کرده ، سکوتش را افطار می کند . امّا در این زمانه که زمانِ خط کشی ها و دسته بندی هاست متاسفانه خطِ خاموشی بر این نوای همیشه بیدار کشیده شده و دوستدارانش تنها در خیال می توانند به آوای گرمَش گوشِ جان سپرند و محضوض شوند . در خیال و تصوری که فراتر از مرزها و مرزبندی های ما آدم های سیاسی و سیاسی کار ، شکل می گیرد . ماهایی که برخی مان نه به آدم ها شبیه ایم و نه کارهایمان کارهایی سیاسی اند . چرا که آدم به صرفِ آدم بودن ، معنا می یابد و عالمِ سیاست هم با اصول و قواعدِ سیاسیِ خاصِ خودش تعریف می شود . اصول و قواعدی که ما شاید از آن ها غافلیم یا این که دلمان می خواهد از آن ها غافل باشیم تا در این جهلِ مرکب بمانیم و بمیریم .
آوای ربّنا فارغ از هر نوع بازیِ سیاسی و جدا از همه ی نام ها و نان ها ، سال هاست که پرده نشینِ گوشِ ما ایرانیان است . نغمه ای شیرین و دلنشین ، از عمقِ جان برخاسته و بر عمقِ جان ها نشسته . طنینی رازآلود و رمزگون از گوشه های آواز ایرانی و غریبی آشنا و آشنایی غریب با گوشِ هر ایرانی در هر کجای این سرزمین و این خاک که هست . و خدا را باز شکر که این بار ، این خیال و تصورِ ماست که به این آوازِ زمینی و آوای آسمانی ، رنگ و بویی دیگر بخشیده است از جنسِ خودش . از جنسِ ربّنا .
آری ، خیال و رویا ، قوی تر و موثرتر از فضای واقعی و دلنشین تر و رازآلوده تر از آواها و آوازهایی که ما هر روز ، آن ها را می شنویم و انگار که نمی شنویم ، طنین جانبخشِ ربّنا را به گوشِ آن هایی می رساند که دنیا را و زندگی را و خدا را بی سیاست و سیاست بازی ، دوست دارند و چه خوب هم می رساند و این همه چیزی نیست جز تقدیرِ خداوند که بی شک ، سرنوشتِ ما آدم هاست .
نویسنده : جلیل زعیمیان ( صبا بافقی )

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
1irani این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کسی جلویشان نگرفته
یک سرچی در گوگل انجام بدهید و آهنگ را دانلود کنید و از صبح تا شب گوش کنید.

  حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ۲:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  آقای ایرانی
  توی گوگل خیلی چیزهای دیگه هم میشه جستجو کرد. ولی همه اون گوگلی که تو میگی ندارن ولی اکثرا رادیو یا تلویزیون دارن. منظور آقای زعیمیان هم رادیو تلویزیونه نه گوگل!

  پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  نظر جان قربان عقل و شعورت بشوم و نظر هایت
  بیش از 70 در صد روزه داران ومردم هنگام افطار پای تلوزیونن نه پای اینترنت جیگررررررر

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ۶:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سیاست همه جا رسوخ کرده.وهمه جا سیاست حرف اول را میزند.از سیاست متنفرم

موسی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ۷:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای صبا شنیدم معلم هستین شما باید عادت کنی به اینکه به هیچ چیز عادت نکنی

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

شجریان در سالهای آغازین انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ در یک منزل استیجاری در یکی از نقاط تهران زندگی می کرد. (طبق گفته خودش در گفت وگو با بی بی سی فارسی)، اما اینک او به عنوان یکی از مردان ثروتمند ایرانی محسوب می شود.
شجریان تمامی ثروتهای هنری و مادی و معنوی خود را مدیون انقلاب اسلامی است، چرا که با وقوع انقلاب بساط بسیاری از خوانندگان کوچه بازاری و سنتی برچیده شده و در واقع میدان فعالیت به دست شجریان و یکی دو نفر دیگر افتاد و صدا و سیما نیز در معرفی او به مردم نقشی بسزا ایفا کرد.

محمد هادی سمتی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ۲:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
هر چند یادداشت شما حاوی مطالبی در تأیید نظریه جدایی دین از سیاست است که مورد قبول نیست اما فقط شما را به خواندن این مطلب که از طریق جستجو در گوگل قابل دسترسی بدون فیلتر می باشد ارجاع می دهم.
به امید آن که در دولت تدبیر و امید همه قبل از اظهار نظر تدبیر کنیم.
اما مطلبی که در سایت (دانشنامه) ویکی پدیا در مورد ربنای شجریان آمده است:
پس از دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران، محمدرضا شجریان در نامه‌ای به عزت الله ضرغامی از وی خواست تا از پخش آثار او در صدا و سیما خودداری کند.[۵] دعای ربّنا با سفرهٔ افطار ایرانیان در ماه رمضان عجین شده‌است.[۶] بنابراین، شجریان هم پس از شکایت از صدا و سیما، به صورت خاص اجازهٔ پخش ربّنا و ادعیه (مثنوی افشاری) را به صدا و سیما داد[۷] ولی اعلام کرد که تا زمانی که وارونه نمایاندن واقعیت‌ها در صداوسیما صورت می‌پذیرد، به پخش سایر آثارش از شبکه‌های مختلف آن رضایت نخواهد داد.[۸] محمد حسین صوفی، معاون صدای صدا و سیمای ایران، در واکنش به این موضوع اعلام کرد که رادیو حتی در ماه رمضان هم ربّنا و ادعیهٔ محمدرضا شجریان را پخش نمی‌کند.[۷]
در تابستان ۱۳۸۹ و همزمان با آغاز ماه رمضان، سازمان صدا و سیما پخش دعای ربنا با صدای محمدرضا شجریان را به طور کامل در تمام شبکه‌ها ممنوع کرد. این سازمان اعلام کرد که حتی از پخش آگهی‌های بازرگانی که معمولاً در ماه رمضان با نوای اذان یا دعا همراه است در صورتی که صدای ربنا زیر صدای آگهی قرار گرفته باشد ممانعت می‌کند.[۹]
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D8%A8%D9%86%D8%A7%DB%8C_%D8%B4%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86#cite_note-TabnakRadio-7

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بی خیال خودتون رو اذیت نکنید…

جلیل زعیمیان - صبا بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ۳:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از کسانی که راجع به این مطلب ، اظهار نظر کرده و یا بعداً اظهارِ نظر خواهند کرد .
*حرف از عادت کردن یا عادت نکردن نیست . صحبت ، پیرامونِ این است که تا کی باید دین و علایقِ دینی مردم ، توسطِ صاحبانِ رسانه ، دستخوشِ سیاست بازی و سلایقِ فردی شود . ربّنا تنها یک نمونه از این خروار است . وقتی خودِ صاحب صدا و صاحب اثر ، اجازه ی پخش آن را داده پس چرا پخش نمی شود .
در ضمن ، بنده عرض کردم سیاسی کاری و آدم های سیاسی کار . که این ها هیچ ربطی به سیاست ندارند و همگی شان زشت و پلیدند .
ضمناً مطلبِ فوق ، آن قدر روشن و صریح است که هر خواننده ی عاقلی متوجهِ این مورد می شود که منظورم از سیاست ، کدام سیاست است . سیاستِ دینی یا سیاستی که با تدبیر ! به هر اظهارِ نظری مثلِ مطالبِ اینجانب ، خیلی زود برچسبِ طرفداری از نظریه ی جداییِ دین از سیاست می زند و بی قضاوت ، محکوم می کند .
بنده گفتم جدا از نام ها و نان ها . یعنی بیایید اسمِ شجریان را که برای عده ای ، حساسیت زا است کنار بگذاریم و از مردم در موردِ پخش و یا عدمِ پخشِ آوای ربّنا ، نظرسنجی کنیم . به نظرِ شما ، چند درصدِ مردم به پخشِ آن رای می دهند . متاسفانه وقتی خط کشی ها و دسته بندی ها ( بسته بندی ها !!! ) در هر زمینه ی سیاسی و غیرِ سیاسی وجود دارد قبل از آن که نظرها ، عقاید و بحث ها مورد توجه و بررسی قرار بگیرند نام ها و اسامی ، مهم می شوند و زیرِ ذره بینِ افرادی خاص قرار می گیرند . می گویند چون فلانی چنین حرفی زده پس حرفش فاقدِ ارزش است و یا قابلِ پیگیری و محاکمه . این دقیقاً همان سیاسی کاری است که گفتم .
و در آخر باید اشاره کنم که اگر در هر زمینه ای ، امکانِ نظرسنجی از مردم وجود داشت میشد ادعا کرد که مثلاً فلان نظر ، نظرِ مردم است یا نیست. درست همانند نظرسنجی هایی که در همین سایت های اینترنتی انجام می شود و بخشی از آزادی های افراد تامین می گردد . در چنین صورتی دستِ کسانی که خود را قیّمِ مردم می دانند و دایه ی عزیزتر از مادرند کوتاه می شود . در ضمن ، انسان های بزرگ به واسطه ی هنر ، استعداد و توانایی های خود به قله می رسند و تا همیشه در ذهنِ آدم ها می مانند و قرار نیست اگر چند روزی ، روزگار جلوی راهشان را سدّ کرد از حرکت بایستند . آنها حقایقی هستند که مثلِ آبی جاری ، بالاخره راه خود را باز کرده ، به حافظه ی جمعیِ مردمانِ سرزمینشان می پیوندند .

استقلالی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ۶:۱۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.من به عنوان یک فرد دوست دارم ربنای شجریان راموقع افطار بشنوم.

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ۹:۱۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای ابراهیمی
آزادی بیان یعنی اینکه نظر مخالفان را نیز بگذاری
3 بار کامنت گذاشتم هیچ کدام تائید نشد