کسب عنوان برتر کشوری توسط مامای بافقی

دسته: بانوان، کودکان , عمومی
۴ دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ خرداد ۱۳۹۱
رضیه کریمیان، کارشناس ارشد مامایی، فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سال 1389  در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار بافق فردا گفت: از سال 1378 تاکنون در حرفه مامایی فعالیت  نموده و دوران طرح خود را در بیمارستان ولیعصر(عج)بافق گذرانده است.
 وی ادامه داد:  بیش از 2 سال در بهاباد خدمت نموده و سپس در مرکز بهداشتی درمانی شهری شماره 2 بافق فعالیت داشته است و از سال 1383 تاکنون نیز به عنوان کارشناس بهداشت پرستاری و مامایی، شبکه بهداشت  و درمان بافق فعالیت دارد.
وی که در سال 91 رتبه کشوری کسب نموده در خصوص معیارهای انتخاب مامای نمونه کشوری  بیان کرد: انتخاب مامای نمونه کشوری  با ویژگیهایی چون؛  مدرک تحصیلی،  سابقه کاری،  برگزاری سمینار  و کارگاه های اموزشی،  فعال بودن در امر آموزش،  مشاوره و پژوهش با مدارک و مستندات،  مهارت حرفه ای،  شرکت در فعالیتهای بسیجی،  خدمت در منطقه محروم وتسلط بر رایانه و زبان انگلیسی  و سایر موارد است که در صورت اخذ بالاترین امتیاز از طریق معاونت بهداشتی استان یزد به وزارت متبوع معرفی و سپس انتخاب صورت می گیرد.
 این مامای نمونه، در زمینه سایر خدمات  مرتبط با فعالیت کاریش خاطرنشان کرد: فعالیت و همکاری دراجرای 3 طرح تحقیقاتی با عناوین مرتبط با بهداشت خانواده و مامایی،  چاپ مقاله در زمینه مقایسه قرصهای پیشگیری از بارداری در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،  فعالیت در زمینه مشاوره امور بانوان شبکه،  فعالیت به عنوان کارشناس مسئول پرستاری مرکز بهداشت را  داشته است.
این کارشناس شبکه بهداشت و درمان بافق گفت: مامایی یکی از زیرمجموعه های علوم پزشکی است که نقش های گسترده و وظیفه مهمی در مشاوره و آموزش بهداشت نه تنها برای زنان بلکه برای خانواده و جامعه دارد.
 وی ادامه داد: ارائه خدمات مامایی توانسته است در ارتقاء بسیاری از شاخصهای سلامت باروری، تاثیر قابل توجه داشته  و  در بیمارستان،  درمانگاه،  مراکز بهداشتی درمانی خدمات را ارائه نماید .
کریمیان گفت: موفق به کسب عنوان مامای نمونه استانی در سال 1385 و 1386 و همچنین کسب رتبه اول در آزمون سراسری بهداشت خانواده استان یزد در سال 1386 نیز گردیده است.
وی یادآورشد: 5 می مصادف با 15 اردیبهشت هرسال،  به عنوان روز جهانی ماما در نظر گرفته می شود .
 این مامای نمونه در زمینه بهترین خاطره دوران فعالیت کاریش گفت:  سال 1379 استخدام مرکز بهداشتی درمانی بهاباد شدم که این مرکز دارای واحد تسهیلات زایمانی ست و لزوما ضمن ارائه خدمات مراقبت بارداری،  پس از زایمان و تنظیم خانواده و غیره در صورت مراجعه فرد جهت زایمان و در صورت نداشتن مشکل،  زایمان فرد توسط ماما  انجام میشد
وی عنوان کرد: در یکی از شیفتهای شب،  زن بارداری از یکی از روستاهای اطراف مراجعه کرد،  خانم باردار با جنین دوقلو بود که به علت نزدیک بودن زایمان، امکان ارجاع و انتقال وی به بیمارستان بافق وجود نداشت و در نهایت با همکاری  دیگر  مامای مرکز و بدون حضور متخصص زنان،  زایمان  را گرفتیم.
وی خاطرنشان نمود:  این زایمان یکی از پراسترس ترین زایمان هایی بود که در آن زمان گرفتم. کریمیان افزود: لبخند رضایت بخش مادر به خاطر دو نوزاد سالمش خاطره خوشی را از آن زایمان برای من به جای گذاشت.
رضیه کریمیان در بیان معضلات منطقه و توصیه های  مرتبط با رشته فعالیتش گفت: یکی از مشکلات منطقه ما ضعف اطلاعات زنان در زمینه خدمات مشاوره ای و آموزشی است که  از سوی ماماها  ارائه می شود است و این موضوع  در نهایت منجر به دریافت و بهره وری ناکافی از خدمات بهداشتی این قشر می شود.
وی ادامه داد: پرسنل مامایی شاغل در مراکز بهداشتی ودرمانی، پاسخگوی سوالات و آماده ارائه خدمات بهینه در موضوعات مختلف اعم از مشاوره زوجین جوان،  یائسگی،  سرطانهای شایع زنان و روشهای پیشگیری از بارداری می باشند.
وی اضافه کرد: شهروندان عزیز می توانند از طریق تلفن گویای ندای بهداشت به شماره 1490 در زمینه های مختلف مرتبط با بهداشت خانواده و مامایی اطلاعات جامعی را کسب نمایند و ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که یکی دیگر از معضلات مرتبط با این رشته در منطقه،  درصد بالای سزارین  است که در راستای کاهش درصد سزارین، کلاسهای آمادگی زایمان طبیعی در بیمارستان ولیعصر جهت زنان باردار برگزار می شود و علاقمندان می توانند با هماهنگی مامای مرکز بهداشت در این کلاسها حضور داشته باشند .
رضیه کریمیان در آخر بیان داشت:  داشتن پشتکار،  فعالیت مستمر و انگیزه در حیطه شغلی،  افزایش مهارت های حرفه ای  و نیز افزایش اطلاعات و به روز درآوردن دانسته های شغلی  و در راس همه  شرکت در فعالیت های تحقیقاتی، می تواند گام موثری در زمینه ارتقاء سطح علمی و موفقیت به شمار آید.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۲۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهربان اما دارای دلی بزرگ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام. موفقیت هر روز فرزندان دیار دارالشجاعه و دارالعلم مایه ی سرافرازی شهروندان، خانواده ها و مسئولین مربوطه است. امیدوارم مسئولین شهرستان با تشویق و حمایت این نخبگان گام بلند دیگری در پیشرفت شهر بردارند.

به همتون تبریک میگیم.

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باعث افتخار است که فرزندان بافق در زمینه های مختلف موفق به اخذ رتبه های برتر می شوند

میهن دوست این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ - ۵:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

قابل توجه مسئولین شهرستان بافق:باز هم شهروندان بافقی افتخار آفریدند.حمایت از اینگونه افراد باعث دلگرمی آنان وتشویق سایر افراد درزمینه درخشش این شهرستان خواهد گردید.به امید آنروز که قدر داشته های خود رابدانیم.

فاطمه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ - ۶:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تبریک بسیار به کلیه زنان بافقی بخاطر همت والایشان.موفقیت آنها باعث افتخار این مرز وبوم است.