دزدان عمر خود را بشناسیم

دسته: خواندنی ها , عمومی , مقالات
۶ دیدگاه
دوشنبه - ۶ مرداد ۱۳۹۳

زمان
رامتین بختیاری در کتاب خود به نام راه زئوس می نویسد
دزدان زندگی خود را بشناسیم
میدونید اگر کسی کیف پولتان را بدزدد و آن را بدون پول پس دهد، متوجه خواهید شد. اگر به خانه بیایید و تلویزیونتان راسر جایش نبینید یا کشوی خود را روی زمین ببینید، احتمالاً خواهید گفت «دزد به ما زده!»
پس چرا وقتی چیزی ارزشمندتر از تلویزیون یا جواهرات یعنی زمان ارزشمند، زودگذر و غیرقابل بازگشت دزدیده میشود، افراد متوجه نمیشوند؟
ما همیشه شاکی هستیم که نمیرسیم کارهایمان را تمام کنیم و برای چیزهای خوب وقت پیدا نمیکنیم. شکایت میکنیم که وقت کافی نداریم.
اما در واقع داریم. مشکل اینجاست که از آن محافظت نمیکنیم. به افراد و وسایل اجازه میدهیم در مقابل چشمانمان آن را از ما بگیرند.
این «دزدان زمان» چه کسانی هستند؟ آنها مهمترین افراد زندگی ما هستند: رییسها، همکاران، خانواده و دوستان. آنها میپرسند «یه دقیقه وقت داری؟» و به این ترتیب چیزی ارزشمند و غیرقابل بازگشت از شما دزدیده میشود.
اگر مثل بیشتر مردم باشید، روزانه سه تا پنج ساعت از زمانتان را به خاطر ترمزها و وقفه های کاری از دست میدهید. بدتر از آن این است که متوجه نمیشوید زمانتان دزدیده شده. بنابراین بارها و بارها اتفاق میافتد تا اینکه از خود میپرسید زمانم کجا میرود؟ چقدر زود گذشت !
اگر میخواهید زمان دزدیده شده ی خود را بازیابی کنید و آن را طوری که دوست دارید بگذرانید، به توصیه های زیر دقت کنید:
1. زمان از دست رفته را حساب کنید. تا وقتی که متوجه نشوید وضعیت فعلی چقدر برایتان هزینه دارد به دستیابی دوباره به زمان از دسترفته تان متعهد نخواهید شد. کل زمانی که طی روز به خاطر وقفه ها و مزاحمتهای دیگران از دست میدهید جمع بزنید. و گول «یک دقیقه وقت داری؟» را نخورید. وقفه ها چیزی بیش از یک دقیقه زمان از شما میگیرند. شما انجام کار خودتان را به خاطر وقفه های دیگران متوقف میکنید. باید دوباره زمانی صرف جمع کردن افکار و منابع خود برای ادامه ی کار کنید. و همچنین انگیزه ی درونی و میانبرهای روانی که برای انجام کار در خود ایجاد کرده بودید هم از دست رفته اند و باید دوباره شروع کنید.
مجبورید دوباره افکار خود را جمع کنید، انرژی پخش و پلا شده ی خود را دوباره متمرکز کنید. آشفتگی و خستگی ناشی از جبران زمان از دست رفته را هم اضافه کنید. همه ی اینها را حساب کنید.
توجه: وقتی افراد را به این شکل آموزش میدهم، خودشان به این نتیجه میرسند که وقفه ها و مزاحمت ها در طول روز سه تا پنج ساعت از زمانشان را تلف میکنند!
2. به دزدان زمانتان آموزش دهید. چگونه میتوانید عادت مدارا کردن با وقفهها و اختلالات را کنار بگذارید و بدون اینکه به دزدان وقتتان توهین کنید آنها را رد کنید؟
فقط یک راه وجود دارد. باید برایشان توضیح دهید که ماندن و تمرکز شما روی کارتان به نفع آنها هم هست.
آنها مجبورند که مزاحم شما نشوند. ممکن است دفعات اول مردد یا مضطرب شوید، اما آنچه کارتان را آسانتر میکند این است: وقتی دزدان وقت میشنوند که شما علایق و منافع آنها را در نظر دارید با رضایت و خوشرویی تسلیم میشوند.
همه دوست دارند بشنوند که به نیازهای آنها توجه میشود، و این همان کاری است که شما دارید انجام میدهید. فقط باید کلمات مناسب برای صحبت با آنها انتخاب کنید و تمرین کنید که به موقع نیازها و منافع آنها را تامین میکنید. شما در حال تغییر دادن زندگی خود هستید: ارزش تمرین دارد.
3. زمان را قفل کنید و یاد بگیرید که دوستش داشته باشید. حالا که مقابله به وقفهها و مزاحمتهای اطرافیان را یاد گرفتید، باید کاری را یاد بگیرید که فرهنگ امروزی وقفه و انقطاع آن را خراب کرده: اختصاص دادن بخشی از زمان به تنها کار کردن، با تمرکز کامل روی کاری که نیاز به توجه مستقیم و بدون حواس پرتی و وقفه دارد.
در دنیای کار، «تنها» معنای خوبی ندارد. اینطور برداشت میشود که تنها یعنی «گوشه گیر، ناسازگار با محیط، کسی که خوب نمیتواند با دیگران هماهنگ شود.» اما اگر در موردش فکر کنید خواهید دید کارهای بزرگ و عالی همگی به تنهایی انجام شده-اند.
درست است، برای جاودانه شدن که تلاش نمیکنید. فقط سعی دارید شرکتی سودآور اداره کنید! اما برای این کار لازم است که نگذارید وقفه ها و انقطاع ها یک سوم یا نصف زمانتان را از شما بگیرند. به زمانتان ارزش دهید. جلوی دزدان زمان را بگیرید و هر وقت لازم است زمانتان را قفل کنید. به این ترتیب زمانی که هرگز نمیدانستید در اختیار داشته اید، بازخواهید یافت.
تدوین : عباس ابراهیمی خوسفی
منبع : IPLAN


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
behnam این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
من از این نوشته ی شما بسیار راضی هستم و دزد وقت هایم را شناختم و حالا میتوانم با وقت بیشتری کار هایم را انجام دهم
از شما ممنون میشوم اگر از این مطالب در سایت بیشتر بگذارید تا همه ی هموطنان گرامی با خواندن این مطاب مفید با زندگی بهتر و راحت تر و کم دردسر تری مواجه شوند

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۱:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیارزیبا

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۲:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دزدان کامنت ها را کجا پیدا باید کرد
پسرم شما که می خواستید امتیاز سایت را دارا شوی دیدی که نشد شما
نمیتوانی دو تا خبر جنجال و اعتصاب را تو سایت بزاری
شرمنده اگر به دین منوال عمل کنی رایزنی می کنیم که از اینجا بری چون ترسویی .خودت هم می دونی عزیزم
شاید فکر کنی ما بلوف می زنیم ولی نه
کمی شجاعت به خرج بده و سایت را پویا کن
که سرنوشت بافق نیوز ا پیدا نکنه
متشکر

    عباس ابراهیمی خوسفی - مدیر مسئول این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۸:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    دوست عزیز پیر دانای همدان این گوی و این میدان ما وظیفه داشتیم خبر را بگذاریم و در قسمت جدیدترین خبرها هم گذاشتیم و می دانم تمام بافق بازیچه ی دست فرصت طلبانی شدند که یا به فکر منافع شغلی خود هستند و یا به فکر منافع جناحی خود شما دست به قلم شوید و مسائل را تحلیل بفرمائید گذاشتن روی سایت از بنده چرا توقع دارید همیشه دیگران جلو باشند ؟

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۹:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از شما
خوشحال شدم که این رشادت را در شما دیدم
به خدا هدف بنده و دیگر دوستان پویایی خبر و بهبود سایت است وگرنه چیزی که پر است الحمدلله خبر
ما که عددی نیستیم اگر اظهار نظری نیز میکنیم از روی غرض و مرض نیست
البته بدانید ما شما را از صمیم قلب دوست داریم
دوستان همیشه حقایق را در پرده می گویند و دشمنان در پس پرده
من از دوستان شما هستم
به امید موفقیت شما رنگین کمان عزیز

مهمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام با عنوان فوق جستجو کردم ولی فکر نمی کردم موضوعی که به شدت ازش رنج می برم دغدغه خاطر کسان دیگه ای هم باشه اگه ممکنه راهکارهای بیشتری بدهید ممنون