ضرورت معرفت علوی به بهانه سالروز تولد مولا امیرالمومنین (ع)

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی , مقالات
یک دیدگاه
دوشنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۱

ضرورت معرفت علوی به بهانه سالروز تولد مولا امیرالمومنین (ع)

یک آیه و یک تاویل از امام صادق(ع)

به این آیه توجه کنیم:

مَنْ کانَ يُريدُ حَرْثَ اْلآخِرَةِ نَزِدْ لَهُ في حَرْثِهِ وَ مَنْ کانَ يُريدُ حَرْثَ الدُّنْيا نُؤْتِهِ مِنْها وَ ما لَهُ فِي اْلآخِرَةِ مِنْ نَصيبٍ(20شوری)

کسی که زراعت آخرت را بخواهد، به کشت او برکت و افزایش می‏دهیم و بر محصولش می‏افزاییم؛ و کسی که فقط کشت دنیا را بطلبد، کمی از آن به او می‏دهیم امّا در آخرت هیچ بهره‏ای ندارد

عَنْ أَبِي بَصِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع: مَعْرِفَةُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع وَ الْأَئِمَّةِ نَزِدْ لَهُ فِي حَرْثِهِ قَا‏لَ نَزِيدُهُ مِنْهَا قَا‏لَ يَسْتَوْفِي نَصِيبَهُ مِنْ دَوْلَتِهِمْ وَ مَنْ کانَ يُرِيدُ حَرْثَ الدُّنْيا نُؤْتِهِ مِنْها وَ ما لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ نَصِيبٍ قَالَ لَيْسَ لَهُ فِي دَوْلَةِ الْحَقِّ مَعَ الْقَائِمِ نَصِيبٌ/ کافي، ج1، ص435/ معجم احاديث الامام المهدي، ج5، ص396

ترجمه: امام صادق(ع) در مورد آية «نَزِدْ لَهُ فِي حَرْثِهِ قَالَ نَزِيدُهُ مِنْهَا» فرمودند: معرفت اميرالمؤمنين است که خدا آن را زياد مي کند يعني شخص بهره اش را از دولت اهل بيت(ع) به طور کامل مي برد. و در مورد «وَ مَنْ کانَ يُرِيدُ حَرْثَ الدُّنْيا نُؤْتِهِ مِنْها وَ ما لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ نَصِيبٍ» فرمودند: براي او در دولت حق همراه امام زمان بهره اي نيست.

ضرورت معرفت امیرالمومنین علی (ع)

آیه و حدیث را با هم مرور کردیم . از زمان امیر مومنان علی (ع) هزار و اندی می گذرد . شناخت حضرت علی (ع)  در این زمان چه ضرورتی دارد؟ چه ارتباطی امیر مومنان با ماجرای آخرالزمان دارند که امام صادق (ع) می فرمایند نتیجه معرفت به امیر مومنان علی (ع) بهره بردن از دولت اهلبیت(ع) است؟

آیا ما نسبت به امیرمومنان معرفت داریم؟ چه نوع معرفتی مد نظر است؟

این ها سوالاتی است که در وهله ی اول به ذهن خطور می کند .

نتاتجی که می توان از این حدیث گرفت:

 • معرفت امیرمومنان علی (ع) یک ضرورت است.
 • معرفت امیر مومنان علی (ع) زمان و مکان نمی شناسد.
 • نتیجه معرفت امیر مومنان علی (ع) بهره بردن از دولت اهلبیت (ع) است.
 • برکت تضمینی خداوند و ازدیاد آن تنها در سایه ی پرداختن به اخرت است که به تاویل امام صادق(ع) معرفت امیرالمومنین است
 • عدم پرداختن به معرفت  نتیجه اش بی بهره بودن از خوان عظیم دولت اهلبیت (ع) است .
 • زراعت در آخرت یعنی معرفت امیر مومنان علی (ع)
 • به زراعت دنیا پرداختن تنها بهره اش در دنیاست و نصیبی در آخرت ندارد

چگونه معرفتی مد نظر است ؟

شاید این سوال پیش بیاید که اگر منظور از معرفت ، معرفت امیر مومنان است پس این معرفت چگونه واقع  می شود؟ هر چه هست این است که هر نوع معرفتی مد نظر نیست .

آیا منظور از معرفت ،معرفت تاریخی است؟

آیا منظور از معرفت ،معرفت سیاسی است؟

آیا منظور از معرفت ،معرفت اخلاقی است ؟

کدام معرفت به امیر مومنان انسان را از دولت اهلبیت (ع) بهره مند می کند ؟

خیلی ها تاریخ امیر مومنان را می دانند آیا این معرفت کفایت می کند؟

خیلی ها جنبه های حکومتی و اخلاقی و… را مورد بررسی قرار داده اند آیا منظور این گونه معرفتی است ؟.

مسلما این نوع معرفت مد نظر نیست . با کلید وازه هایی که خودشان دستمان می دهند باید سراغ هدف بگردیم .

منظور کلید واژه ای به نام مَعْرِفَتي بِالنُّورانِيَّة است. بیاییم با این کلید واژه به هدف نزدیکتر شویم .

معرفت امیرالمومنین علی (ع) با توجه به حدیث مَعْرِفَتي بِالنُّورانِيَّة

     نمی دانم شما با این حدیث نورانی برخورد کرده اید یا نه ولی می دانم اکثرا با این حدیث آشنا هستند . اگر مطالعه نکرده اید حتما مطالعه کنید .

       یک حدیث طولانی از امیر مومنان علی (ع) به نقل از ابوذر غفاری است . ابوذر سوال برایش پیش می آ ید که معرفت به نورانیت یعنی چه ؟ از سلمان (ع) می پرسد که او هم نمی داند لذا نزد مولا امیر مومنان می روند و سوال می کنند که این معرفت به نورانیت چیست . اول امیر مومنان از این سوال آنها خوششان می اید و به انها آفرین     می گویند (اینجا یک نکته است یاران با وفای مولا در سوال پرسیدن هم دقیقند به گونه ای سوال می کنند که لبخند بر لبان مولا می نشیند) و سپس در حدیثی طولانی به شرح این موضوع می پردازند. ابتدای حدیث اینگونه است:

 سأل أبو ذر الغفاري سلمان الفارسي رضي الله عنهما يا أبا عبد الله مامعرفة الامام أمير المؤمنين (عليه السلام) بالنورانية ؟ قال: يا جندب فامض بنا حتىنسأله عن ذلك، قال: فأتيناه فلم نجده. قال: فانتظرناه حتى جاء قال صلوات الله عليه:ما جاء بكما ؟ قالا جئناك يا أمير المؤمنين نسألك عن معرفتك بالنورانية قال صلوات الله عليه: مرحبا بكما من وليين متعاهدين لدينه لستما بمقصرين، لعمري أن ذلك الواجب على كل مؤمن ومؤمنة، ثم قال صلوات الله عليه: يا سلمان ويا جندب قالا: لبيك يا أميرالمؤمنين، قال (عليه السلام): إنه لا يستكمل أحد الايمان حتى يعرفني كنه معرفتي بالنورانية فإذا عرفني بهذه المعرفة فقد امتحن الله قلبه  للايمان وشرح صدره للاسلام وصار عارفا مستبصرا، ومن قصر عن معرفة ذلك فهو شاك ومرتاب، يا سلمان ويا جندب قالا:لبيك يا أمير المؤمنين، قال (عليه السلام): معرفتي بالنورانية معرفة الله عزوجل ومعرفة الله عزوجل معرفتي بالنورانية وهو الدين الخالص الذي قال الله تعالى: ” وما امروا إلا ليعبدوا الله مخلصين له حنفاء ويقيموا الصلاة ويؤتوا الزكاة (1) وذلك دين القيمة “…..

تا این جای کلام

 • ما دعوت شده ایم به معرفت امیر المومنین علی (ع)
 • در صورت داشتن چنین معرفتی می توانیم در دولت اهلبیت (ع) بهره مند باشیم
 • منظور از معرفت هرگونه معرفتی نیست
 • معرفت به نورانیت مد نظر است

معرفت به نورانیت یعنی چه ؟

     همانطور که می بینیم شکل معرفت فرق می کند . اگر معرفت تاریخی بود راحت می رفتیم سراغ تاریخ امیرالمومنین و از جنبه تاریخی ایشان را می شناختیم .

    اگر معرفت از جنبه سیاسی یا اجتماعی مد نظر بود در کلام و رفتار ایشان دقت می کردیم و از این ابعاد با ایشان آشنا می شدیم . اگر معرفت جغرافیایی بود با موقعیت جغرافیایی زندگی ایشان آشنا می شدیم . …

   اما در اینجا صحبت از معرفت به نورانیت است یعنی جنبه ی نورانی امیر مومنان علی (ع) .حال که صحبت از جنبه نورانی ایشان است ، به این نتیجه می رسیم که دیگر این شناخت مد نظر ،  مربوط به گذشته نیست، مربوط به تاریخ جنگ های ایشان نیست .

معرفت به نورانیت یعنی ، مولای ما بعدی نورانی دارند که این بعد بسیار کارساز و تربیت کننده است و شناخت این بعد در زمینه سازی دولت اهلبیت (ع) بسیار اثر گذار است لذا دعوت به این موضوع شده ایم .

در تاریخ انبیاء(ع) که نگاه می کنیم مولای ما امیر مومنان از این بعد بسیار نقش اثر گذاری داشته اند که بسیار قابل تامل است . امت گذشته او را با عنوان ایلیا می شناختند .این بحث یعنی اثرگذاری امیر مومنان در گذشته پیش از تولد شریفشان بحث بسیار قوی و حجیمی است که فعلا نمی توانیم به آن بپردازیم .

چگونه می توانیم با این بعد از امیر مومنان (ع) آشناتر شویم و بیشترین بهره ها را ببریم

    نور امیر مومنان (ع) کجاست تا هم آن را بشناسیم و هم از آن بهره ببریم ؟.در اینجا صحبت از معرفت جسم مادی ایشان نیست صحبت از گذشته و آینده ایشان نیست که ما نتوانیم و صرفا عده خاصی بتوانند توفیق معرفت و بهره مندی از ایشان را داشته باشند بلکه صحبت از معرفت بعد نوری ایشان است . بعدی که تمام زمان ها و مکان ها را در سیطره ی خودش می گیرد. . تنها یک موضوع مانع فهم می شودو آن حجاب است . حجابی که مابین ما و امام (ع) ایجاد شده است . حجابی که اعمال و رفتار ما ایجاد کرده است . مثالی بزنیم .

    من و شما برای بهره بردن از نور خورشید باید در جایی قرار بگیرید که در پرتو نور خورشید باشید . در غار تاریک انتظار نور خورشید داشتن محال است . انسان در آنجا در تاریکی مطلق است اما اگر روزنه ای به بیرون باز شود انسان از نور خورشید بهر ه مند می شود و اولین اثرات آن هدایت است می تواند در آن نور ببیند و از خطرات بپرهیزد .

   پس وقتی صحبت از نور می شود در مقابلش ظلمت قد علم می کند. نور و ظلمت در تقابل یکدیگر هستند . جایی که نور هست ظلمت نیست و جایی که ظلمت هست نور نیست .

با این مقدمه می توان به این نتیجه رسید برای شناخت و به دنبال آن بهره برداری از جنبه نورانی مولا امیر مومنان علی (ع)  باید حجاب ها برداشته شود. انسانی که بی پروا به هر سویی حرکت می کند در لجنزار عمق دست و پا می زند در تفکرات مادی گرفتار می شود چگونه می تواند به معرفت جنبه نورانی مولا امیر مومنان علی (ع) برسد ؟؟

نتیجه ی کلام در چند جمله :

 • معرفت امیرمومنان علی (ع) یک ضرورت است.
 • معرفت امیر مومنان علی (ع) زمان و مکان نمی شناسد.
 • نتیجه معرفت امیر مومنان علی (ع) بهره بردن از دولت اهلبیت (ع) است.
 • برکت تضمینی خداوند و ازدیاد آن تنها در سایه ی پرداختن به اخرت است که به تاویل امام صادق(ع) معرفت امیرالمومنین است
 • عدم پرداختن به معرفت  نتیجه اش بی بهره بودن از خوان عظیم دولت اهلبیت (ع) است .
 • زراعت در آخرت یعنی معرفت امیر مومنان علی (ع)
 • به زراعت دنیا پرداختن تنها بهره اش در دنیاست و نصیبی در آخرت ندارد
 • منظور از معرفت هرگونه معرفتی نیست
 • معرفت به نورانیت مد نظر است
 • معرفت به نورانیت یعنی توجه به بعد نوری امیر مومنان حضرت علی (ع)
 • ما باید ظلماتي که بين قلب ما و امام(ع) حائل شده و نمي گذارد نور امام را درک کنيم، اينها را بايد پس بزنيم

خدایا ! در این ایام با سعادت ماه مبارک رجب که درهای خیرات و برکاتت بسیار گشوده است و ابواب رحمتت دانسته و نداتسته بسیار بر سر بندگانت گسترده است ، ما را مشمول مغفرت و رحمتت قرار ده و حجابهایی را که ما بین ما و مولای ما واقع شده و مانع درک معرفت است؛ برطرف فرما

خدایا ! ما مولایمان را دوست داریم خدایا می خواهیم مایه ی زینت اهلبیت (ع) باشیم نمی خواهیم باعث سرافکندگی آنان باشیم ، خدایا به حق این ایام خجسته ، ما را از ظلمت های عمق رهایی بخش و در نور مولایمان قرار ده .

محمد جواد عسکری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ضحی دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۱ - ۱:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یا علی دستمان بگیر .گوشه چشمی مرحمت نما واز این وادی ظلمانی دوره اخرالزمان همه مومنین ومومنات را عاقبت بخیر بفرما.سپاس میگوییم پروردگار رب الاعلی رابواسطه نعمت ولایت وسپاس ویژه از نویسنده محترم مقاله که تذکر دوباره پیرامون معرفت مولا عنایت نمودند. مولا علی نگهدارتان باد.