فرش قرمز زیر پای سرمایه گذار پهن کنیم

دسته: اجتماعی , اقتصادی , عمومی
۱۵ دیدگاه
شنبه - ۴ مرداد ۱۳۹۳

فرش قرمز زیر پای سرمایه گذار پهن کنیم

   سید امین رضوی در بافق امروز نوشت : وضعیت امروز بافق، وضعیتی بحرانی و تصمیماتی که گرفته می شود، تصمیماتی بسیار حیاتی است. آینده بافق، به عملکرد امروز مردم و مسئولین تصمیم گیرنده وابسته است. سوال مهم اینجاست که آیا مسئولین ارشد اقتصادی و سیاسی امروز بافق، ازاین برهه خاص زمانی، مطلع اند و آیا آینده نگری، اولین و مهمترین شاخصه در تصمیمات است یا خیر؟

بافق، می تواند با تصمیم گیری بخردانه و آینده نگر، روی پای خود بایستد و زنده بماند و نفس بکشد و از طرفی با اهمالکاری، کم کاری، ندانم کاری و نزدیک بینی افکار برخی تصمیم گیران، خدای ناکرده، به همان سرنوشتی دچار شود که بارها از زبان محمد رضا صباغیان، در سخنرانی ها و نوشته هایش شنیده و خوانده شده است. وضعیتی اسفناک، با اقتصادی مرده، مردمانی بی پول و آواره و شهری که حتی توان اداره کردن نظافت شهری خود را ندارد. این سرنوشت محتوم بافق است اگر زود نجنبیم!

تنها راهی را که می توان برای اجتناب و یا برون رفت از این شرایط دهشتناک، متصور شد این است: “فرش قرمز برای سرمایه گذار پهن کنیم.” باید سرمایه گذاران را به بافق بکشانیم. باید کاری کنیم تا کارخانه های جوارمعدنی را با سرمایه های شرکت های توانمند خصوصی هر چه سریعتر راه اندازی کنیم. دولت تدبیر و امید، به برکت سیاستهای اقتصادی نادرست دولت قبلی، دچار بحران اقتصادی است و نباید انتظار معجزه از آن داشت.

یکی از بزرگترین چالشهای اقتصادی بافق، وابستگی آن به معدنی است که به روزهای پایانی اش نزدیک می شویم. جالب اینکه بجای آنکه همت کنیم و امتیاز ساخت صنایع و کارخانه های جوار معدنی گندله و فولاد را بگیریم، بر سر ته مانده اش دعوا می کنیم که دولتی باشد یا خصوصی؟!

دولتی بودن، یا نبودن، مسئله اصلی بافق نیست، بلکه تنها چیزی که امروز باید بخاطرش متحدانه همت کنیم، بودن صنایع جوار معدنی است. با وجود این صنایع است که حتی اگر معدن ، تمام شود، می توان خوراک این صنایع را از جای دیگری، تامین کرد و به برکت تولید و سود و ارزش افزوده اش، اقتصاد این شهر و آینده معیشتی مردم و جوانانش را حفظ نمود.

نکته دیگر اینکه، سرمایه، بخاطر ماهیت وجودی اش، ترسو و رم کردنی است. به کمترین لغزش و ارزشی می رمد. ” ثبات” ، اولین و آخرین ملزومه سرمایه گذاری است. در شرایط ثبات است که می توان برای سرمایه گذاری، زمان برگشت، درصد سود و زیان، ارزش افزوده و دیگر فاکتورهای اقتصادی برنامه ریزی، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل آماری و در نهایت تصمیم گیری و اقدام کرد. این ثبات نیز بر دو نوع است: اقتصادی ، سیاسی ـ اجتماعی

ثبات اقتصادی به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور از قبیل نرخ بهره، نرخ ارز، واردات و صادرات، عرضه و تقاضا، بازار، رقابت، و …وابسته است که این فاکتورها بر اساس تصمیمات اقتصادی کلان کشور دستخوش تغییر است. می توان گفت، این شرایط تا حدودی از حیطه اختیارات و توان جامعه شهری بافق، خارج است. هر چند سرمایه گذاری در فولاد، آنهم در جوار معدن و منطقه غنی معدنی بافق، تحت هر شرایط اقتصادی جامعه، بازهم توجیه پذیر و بصرفه است.

اما ثبات سیاسی ـ اجتماعی، بحث اصلی بنده همینجاست و آنچه را که ما می توانیم تامین کنیم نیز همین است. مسلماً سرمایه گذار، در جایی که ثبات اجتماعی وجود ندارد، حضور نخواهد داشت.

اینکه در هر زمان و مکانی، در یک جامعه شهری امکان و پتانسیل ایجاد اختلاف و بروز تنش وجود داشته باشد و مردم یک جامعه، دچار اختلافات میان فردی یا میان قومی باشند، امنیت اجتماعی دچار خدشه خواهد شد. سرمایه گذار نیز در چنین حالتی از انتقال سرمایه خود به این جامعه، ترسیده و به هیچ عنوان، حتی اگر از لحاظ اقتصادی، از برگشت سرمایه خود، مطمئن هم باشد، باز حاضر به سرمایه گذاری نخواهد شد.

سوای نتایج مثبتی که اعتصابات اخیر در بافق داشت، یعنی تجربه اتحاد و همدلی مردم و کارکنان شرکت بر احقاق حق خود و توقف واگذاری و احتمال تصحیح در نحوه واگذاری شرکت، نباید اجازه داد این اعتصابات، ادامه داشته و یا استمرار یابد.

در صورتیکه با اهداف ناشایست، فردی، منافع شخصی یا گروهی خاص،  اغراض سیاسی، اختلافات قومی ـ قبیله ای، اختلافات سلیقه ای، غرض ورزی ها و … بازهم جامعه بافق، در حالت بالقوه اعتصاب و اعتراض باشد، مطمئناً امنیت اجتماعی بافق، بحدی دچار خدشه می شود که هیچ سرمایه گذاری حاضر به سرمایه گذاری در صنایع جوار معدنی نخواهد شد، کما اینکه برخی شنیده ها حاکی از همین اتفاق است.

از اینرو می طلبد، مردم و مسئولین دست در دست هم، شرایط را به گونه ای مهیا کنند که امنیت اجتماعی بافق، نزد افکار جامعه سرمایه داری کشور، به شرایط آرمانی و ایده آل ، یعنی ” ثبات اقتصادی ـ اجتماعی” نزدیک شود


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
غلام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۷:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای رضوی دوباره حرف زیادی زدی شما برید شیب ملایمتان را درست کنید مثل اینکه هنوز صد روزی که روحانی قول داده بود نرسیده احمدی نزاد هر چی که بود مردم را نگه داشت انشاا… سه سال دیگه میبینید

    احمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    ببخشید آقای غلام . اگه من بخوام دسته گل های احمدی نژاد رو بشمارم اینقدر زیاده که هرگز نمی توانم ! امثال تو یه بهانه گیر آوردید خیلی خوشحالید ولی خوشحال نباش که اگه پاش بیفته 1000 تا بهانه که نه بلکه واقعیت رو میکنم مثلا : 3000 میلیارد اختلاس از بانک . اختلاس تامین اجتماعی . 3000 بورسیه غیر قانونی . استخدام 500000 نفر نیروی بی سواد و … بازم بگم ؟

علی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۸:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوصد گفته چون نیم کردار نیست

احمدعلی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۹:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر همشهریان ماسیاست رابه سیاستمداران واگذارکنند وهمه اندیشه آبادانی بافق راداشته باشند وهمچون کامنت اول دراندیشه احمدی نژاد وروحانی نباشند وبرعلیه یکدیگر موضع گیری نکنند وهمه دست دردست هم به عمران وآبادی بیندیشیم امید می رود که آینده درخشانی داشته باشیم….بیایید کینه های شخصی را رها کنیم

امیر حسین کارگران بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای رضوی اولا معادن بافق تمامی نداشت اگر بعضی ها بذل و بخشش نکرده بودند
دوما سایه سیاست ومنطقه گرایی همه جا بیداد میکنه سوما کم کاری بعضی افراد در گذشته را الان نسل ما دارد تاوانش را پس می دهد چهارما همه میگویند ما اشتباه کردیم کارتون درست نبوده و بعد هیچ کس نمی آید بگوید کجای کار اشتباه بوده یا درست نبوده و ……..و خیلی مسائل دیگر با توجه به این عوامل اگر نبود دیگر نیازی به هیچ فرشی نبود با سر می آمدند سرمایه گذاری میکردند
به امید ایرانی خ

شیر فرهاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رضوی لطفا شما به میز و صندلی خود تکیه کنید و بگذارید بزرگان شهر دنبال آبادانی باشند

سید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
صحبتهای قشنگی است اما شهری که تولیدکننده ثروت است باکمی مدیریت و درایت و استفاده از چند درصد از این ثروت میتواند کارخانه های جوار معدنی را هم خودش پایه گذاری کند تا سود این کارخانه ها در آینده از این شهر بیرون نرودویا مجبور نباشیم این فرش قرمز را زیر پای غریبه ها نگه داریم تا شاید عوارضی از کارخانه شان درآینده نصیب بافق شود

تشکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

طرفداران چهار موتوره احمدی نژاد به اشتباه خانمانسوز خودمعترفند.این شاغلام ما ظاهرا یا هنوز خواب الوده یا خیلی میخواد بگه لوطی نباخته .

کوثر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ما یادمون نمیره سخنان اقای روحانی در برنامه “با دوربین” شبکه یک سیما رو که الان یک سال و اندی از اون سخنان تبلیغاتی میگذره ، اونجایی که رئیس دولت کلید داران می گفت:
” در برنامه مدون من علاوه بر برنامه برای حل مشکلات اقتصادی ، اجتماعی ، سیاست داخلی ، سیاست خارجی و امور فرهنگی ، بر نامه کوتاه مدت یک ماهه و 100 روزه وجود دارد ، ما می توانیم در یک زمان کوتاه تحول اقتصادی در کشور به وجود اوریم ”

و البته یادمون نخواهد رفت سخنان مقام معظم رهبری رو که 14 خرداد سال پیش فرمودند :
” من به نامزدهاى گوناگون عرض میكنم جورى حرف بزنید كه اگر در خرداد سال آینده نوار امروز شما را جلوى خودتان گذاشتند یا پخش كردند، شرمنده نشوید؛ جورى وعده بدهید كه اگر چنانچه آن وعده را بعداً به رخ شما كشیدند، مجبور نباشید تقصیر را گردن این و آن بگذارید كه نگذاشتند، نشد. كارى را كه میتوانید انجام دهید، وعده بدهید…

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۳:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

معلوم نیست چرا بعضی ها دوست دارند همه چیز را به احمدی نژاد ربط بدهند.این مقاله چه ربطی به احمدی نژاد وروحانی داردوبعد اقای رضوی شما چه اصراری دارید وضع بافق را نا امن جلوه دهید.این اعتصاب چهل روزه به دلیل منافع شهر بود هرچند که بعضی هم به فکر منافع خود بودندولی این اعتصاب تا الان که دستاورد مشخصی نداشته است.وهمه چیز در حد حرف باقی مانده است.در ضمن معاون اقتصادی تامین اجتماعی دیروز در مصاحبه ای اعلام کرد که واگذاری معادن به ان سازمان لغو شده و تامین اجتماعی دنبال بر گرداندن ان است .مسئولین نباید این فرصت را از دست بدهند وباید جلو واگذاری قطعی را بگیرنددر این صورت خود شرکت می تواند مجری طرح های فولاد شود وبه صورت شراکتی با سرمایه گذاران خصوصی اقدام به اجرای طرح ها نماید در این صورت سرمایه گذار هم احساس امنیت می کند .دولت هم اگر واقعا تدبیری داشته باشد همان طور که طرفدارانش می گویند مجوزهای لازم را میدهد .انشاالله

حیران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۶:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درست است.این مسئله ای بوده که سالها پیش مسئولین بافق باید متوجه میشدن.
الان هم فرصت زیادی باقی نمانده.باید سریعا به این مهم همه همت بگمارند.

عین الف حسین اباد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.زیبا بود مطلبتون.استفاده بردیم.کاش مردم عزیز بافق کمی بخود بیایند و همتی بکنند.موفق و پیروز باشید

امیر حسین کارگران بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای ابراهیمی در تایید کا منت ها بیشتر دقت کنید استاد شعر و ادبیات شما دیگر کاسه داغتر از آش نشوید با تشکر
به امید ایرانی آباد

احمد فتاحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حناب آقای رضوی
اینکه جلب نظر سرمایه گذاران و پهن کردن فرش قرمز برای آنها بسیار حیاتی است شکی در آن نیست ولی واجبتر از آن به نظر بنده نگهداری و جلوگیری از فرار سرمایه گذاران فعلی است اینکه خاطر آنها را از همراهی مردم و بالاخص مسولین راحت کنیم و از سنگ اندازی جلو پای آنها خودداری کنیم و هرروز برچسبی به آنها نچسبانیم.
یادم هست که یکی از سرمایه گذاران چند سال پیش با رایزنیهای فروان مصمم شد که در یک پروزه 60 میلیاردی ذر بافق تمام هزینه ها را متقبل شده و فردی هم ازآشنایان بعنوان نماینده ایشان در بافق پیگیر کارها بود از بس که جلوی پایش سنگ اندازی شد و به هر دلیل از ایجاد تاسیسات زیربنایی کارخانه جلوگیری کردند که بنده خدا عطای کار را به لقایش بخشید و بلافاصله در اردکان کارخانه خود را راه اندازی کرد .جالب اینجا بود که هنوز کار او در بافق شروع نشده بود از هر طرف شهر درخواست کمک به مدرسه و حسینیه و ادارات و …..به دستش می رسید و موجی از درخواست استخدام پیش از موعد برخی نور چشمی ها بود که مایه تعجب ایشان شده بود بعدا که از او ÷رسیدم که چرا این کار ها رادر اردکان به راحتی انجام دادی می گفت که وقتی یک نفر در اردکان و میبد قصد سرمایه گذاری داشته باشد مسئولین جمع شده و با همفکری تمام مشکلات اداری سر راه او را بر می دارندو بعد ازاینکه سرمایه اش رادر آن شهر هزینه کرد و کارخانه اش راه افتاد نیز او را رها نمی کنند و همه جانبه یاری رسان اویند .حال شما این شرایط را با بافق مقایسه کنید .

رضادهقانزاده بافقی(رخصت) این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۶:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
ضمن تشکرازبرادربزگوارم جناب آقای رضوی که دراین برهه حساس موضوع سرمایه گذاری را مطرح کردند از ایشان درخواست دارم که اولا مشخص نمایند که سهم مردم هر شهردر سرمایه گذاریهای کلان اقتصادی چقدر است؟ و دوما اینکه به چه دلیل شما شهر بافق را از نظر سرمایه گذاری ناامن میدانید؟ به نظر بنده نه تنها مردم شریف و زحمتکش بافق مخالفتی با سرمایه گذاری و بخش خصوصی به معنای واقعیش ندارند بلکه خود درمقاطع گوناگون کمک کار بخش خصوصی بوده اند. اگر بخواهم فقط به یک مورد اشاره کنم مشارکت مردم بافق درکارخانه کاشی سرامیک زمرد بافق است آنهم زمانی که کمتر شهرستانی دراستان یزد بدنبال سرمایه گذاریهای کلان بخش خصوصی بود. اگر می بینید شهرما درحال حاضر به این وضعیت دچار است علتش نه مردم که مدیران قبلی کشور بوده اند که اولا زیرساختها را آماده نکرده اند و ثانیا بخش خصوصی را بدلایل نامعلوم رقیب خود میدانستند. سخن کوتاه نمایم :
تا زمانیکه تقسیم امکانات و بودجه روال فعلی رادارد و هر شهری که با لابی و قدرت مافیایی مدیرانش بودجه هارابسمت خود میکشند وضع همین خواهد بود و نباید از مردم و بخش خصوصی گله ایی داشت.
امید آنکه دردولت تدبیر و امید تدبیری مناسب برای حل این مشکل اندیشیده شود.
تابعد…رخصت