کره شمالی ، کشوری درجستجوی توجهات

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
دوشنبه - ۱۳ مرداد ۱۳۹۳

 

مرتضی محمدی
کره شمالی ، کشوری درجستجوی توجهات
به قلم : مرتضی محمدی عزیزآبادی فارغ التحصیل ارشد روابط بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی تهران به قلم :
پس از روی کار آمدن کیم جونگ اون رهبر جوان کره شمالی، وی به یک سلسله اقدامات مناقشه انگیز با برخی از کشورهای منطقه شبه جزیره کره و غرب دست زد. بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که تهدیدات کیم جون اون در جهت کسب پرستیژ داخلی و نمایش قدرت به مردم کره شمالی است چرا که وی شاید چون پدر بزرگش به دنبال یک سلسله تغییرات اساسی در سیاست کره شمالی است تا بتواند از دید مردم همچون جد خویش عنوان رئیس جمهور ابدی کره شمالی را یدک بکشد، کسب این عنوان، نیازمند مقبولیت و پرستیژ خاص رفتاری و سیاسی در بین افکار عمومی و مردم است. وی خود نیز می داند که در ابتدای زمامداریش نمی تواند به یک جنگ تمام عیار دست بزند و از طرفی دیگر سلاح های هسته ای دیگر فقط اثر بازدارندگی ندارند پس راه حل را در جنگ لفظی می بیند. غرب موضوع کره شمالی را فقط نمایش قدرت در جامعه بین الملل میداند و بدین منظور و برای مقابله با تهدیدات احتمالی طرح افزایش تعداد هواپیماهای رهگیری مستقر در خاک آمریکا و همچنین رادارهای هشدار و ردیابی را به اجرا گذاشت.حال این موضوع مطرح می شود که علت این منازعات را در کجا و چه مسائلی باید جستجو کرد؟ و چرا اصولا کره شمالی دست به این سلسله اقدامات میزند؟
درباب این موضوع باید این مفهوم را ذکر کرد که حکومت کره شمالی یک حکومت دفاع ملی است و اقتصاد دستوری یعنی اقتصادی که همه چیز در گرو تجهیز نظامی و تهیه پول بیشتر برای اهداف نظامی است به عنوان خط مشی اصلی کره شمالی مطرح است. برای توجیه این امر به این موضوع بسنده می کنیم که ارتش کره شمالی حدود 1210000 خدمه مسلح دارد و از این جهت چهارمین ارتش بزرگ دنیاست که شاید بتوان آن را نوعی میلیتاریسم یا ارتش سالاری نسبی نامید چرا که تمام نیروهای داخلی به منظور اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. حکومتی که همه سرمایه های داخلی خود را در نظامی گری خرج می کند چندین هدف را دنبال می کند: 1- آمادگی و تجهیز نظامی بر علیه هر گونه تهدید خارجی2- کسب پرستیژ و ارائه چهره ای قدرتمند از خود در داخل و نظام بین الملل3-نظارت گسترده بر حیات اجتماعی مردم جامعه و تاثیر پذیری مردم از سیاست های دولت.
با علم به این موضوع هدف و علت تهدیدات هسته ای کره شمالی را می توان موضوعات زیر دانست:
1-کسب امتیاز در میز مذاکرات
2- منحرف ساختن افکار عمومی از مشکلات داخلی
3-زمینه سازی برای آزمایشات هسته ای جدید
4-افزایش تنش‌ و ارعاب کشورها
حال باید منتظر ماند و دید که آیا کره شمالی دست از این رشته تهدیدات بر می دارد و در جهت بازگشت آرامش به شبه جزیره کره و نشستن پای میز مذاکرات قدم بر می دارد و یا اینکه رهبر جوان کره شمالی کماکان در جهت سیاست های تهدید و ارعاب پیش میرود.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
داود دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۹:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من تحلیل زیر را در سایت بافق امروز گذاشتم و آقای رضوی به عنوان حامی دولت تدبیر و امید جواب بنده را واگذار به خوانندگان سایت کرد.پس از آقای ابراهیمی درخواست دارم،به عنوان حامی دولت تدبیر جواب بنده را بدهد که آیا این تحلیل درست است یا نه ؟؟؟اگر آقای مرتضی محمدی هم می توانند جواب بدهند :
متن تحلیل :
1-دولت روحانی بر پایه ی نیاز حکومت برای حل برنامه ی هسته ای بر روی کار آمد-البته مردم و نظام هر دو به این نتیجه رسیده بودند.روحانی تصور می کرد می تواند با سیاست لبخند خاتمی ،همان راه ایشان را برود و به قول خودش با سرکار گذاشتن خارجی ها مانند دوران خاتمی چرخه ی هسته ای را تکمیل کند.ولی در شرایط فعلی دولتهای بیگانه به روحانی اعتماد نکردند و مانند خاتمی با او رفتار نکردند.آنها علاوه بر مسئله ی هستی شروط دیگر هم(حقوق بشر- حمایت از تروریسم و موشکهای دور برد) در قطعنامه ی پارلمان اروپا آوردند تا به نوعی حسن نیت روحانی را بسنجند.شکست توافق هسته ای بر همگان آشکار شده است و علارغم میل اوباما برای رسیدن به توافق او قدرت لازم را برای این کار ندارد.زیرا دوسال پایانی دولت اوست و کنگره اجازه تصمیم گیریهای بزرگ را به او نمی دهد.
http://www.yjc.ir/fa/news/4795504
2-در خوزه ی اقتصاد هم دولت روحانی بر رفع کامل تحریمها در مدت شش ماه حساب کرده بود و به دلیل شکست مذاکرات اقتصاد ایران به سمت مبهمی سوق داده می شود و کاری از روحانی و تیمش ساخته نیست.
3-در مورد حقوق شهروندی نیز عملکردش چنگی به دل نمی زند و به نوعی قدرت لازم را در این زمینه ندارد و امیدی به او نیست.
4-روحانی بر اساس یک ترسی که از اوضاع منطقه در دل مردم به وجود آمده بود انتخاب شد.شما به سخنان صادق زیباکلام در فیلم انتخاباتی روحانی توجه کنید که گفت : هیچ آلترناتیو دیگری به جزء صندوق رای نداریم.البته در این یک سال سطح نگرش جامعه تفییر کرده است.

بنده طرفدار احمدی نژاد نیستم ولی به دولت روحانی امیدی ندارم و اعتقاد دارم شرایط منطقه ما را به سوی یک مقصد از پیش تعیین شده پیش می برد.مقصدی که دولت روحانی چند صباحی می تواند آن را به عقب بیندازد.البته این نظر بنده است.
……………………………..
لینک آن در قسمت نظرات سایت بافق امروز :
http://bafghemrooz.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=584:on-the-anniversary-of-the-ratification-the-promises-congratulate&catid=78:slide-show&Itemid=468

حامد سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۷:۲۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

زنده باد روحاني