عراق به کدام سمت و سو خواهد رفت؟

دسته: اخبار ایران , خواندنی ها , سیاسی , عمومی
۱۵ دیدگاه
پنج شنبه - ۱۶ مرداد ۱۳۹۳

 

مهدی ماهیدشتی
عراق به کدام سمت و سو خواهد رفت؟
مهدی ماهیدشتی/ کارشناس ارشد علوم سیاسی از دانشگاه علامه ی ظباطبایی تهران در گفتگو با خبرنگار بافق فردا گفت :
این روزها وقتی به اوضاع اسفناک خاورمیانه می نگریم تنها چیزی که توجه را به خودش جلب می کند جنگ، نا بسامانی، رکود اقتصادی، فرقه های نامتعارف و متضاد، گروه های مسلح و تهدید کننده است. از یک سو تحولات و خیزشهای زنجیره ای که تونس، مصر، لیبی، بحرین و سوریه را در نوردید را می بینیم که بعنوان ملموس ترین اتفاقات اخیر می توان قلمداد کرد و از سوی دیگر عراق و حملات داعش به این کشور. در حال حاضر یک آنارشیسم به معنای واقعی هرج و مرج در خاورمیانه جاریست که نمی توان معادلات حاکم بر آن را جدا از هم دانست. در واقع پس از مطرح شدن خاورمیانه بزرگ یا خاورمیانه جدید در دولت جرج بوش پسر، چندان دور از انتظار نبود که روزی خاورمیانه به این وضعیت دچار شود. کاملاً هویداست که دست جهان خواران و سرمایه داری گوشه ی بزرگی از این تحولات را مدیریت می کند اما نباید گسلهایی را فراموش کرد که این دستها ، سرمایه های خود را بر روی این گسلها نهاده اند.
عراق کشوری است که پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی طی قرار دادهایی شکل گرفت. در واقع منافع چند کشور استعماری مانند انگلستان، باعث شد تا گسلهای عمیق تر و جدیدتری در این کشور شکل بگیرد. مرزهای مصنوعی و البته تحمیلی و استعماری باعث شد که این کشور روز بروز در تحولات اکثراً منفی، به جلو حرکت کند و با آن بستیزد. این مرزها کشور عراق را از نظر فکری نیز مرزبندی کرد. از یک سو مرزهای فکری و قومی و از دیگر سو مرزهای قبیله ای و مذهبی. بعد از حمله ی امریکا به عراق در سال 2003 و شکل گیری قانون اساسی بر پایه فدرالیسم باعث شد تا امیدواری هایی برای کمرنگ تر شدن این مرزها و گسلها بوجود بیاید و عراق بدون صدام برای عرب، کرد، شیعه، سنی و مسیحی تجربه شود. با روی کار آمدن نوری مالکی شاهد این موضوع هستیم که موارد زیادی از قانون اساسی نقض شد، اقلیت سنی مذهب ناراضی تر از گذشته شدند چرا که از میزان قدرت خود در حاکمیت ناراضی بودند. در اینجا نباید گروه هایی که هنوز از نظر فکری وابسته به جریان بعثی و صدام هستند را از نظر دور داشت که زمانی قدرت را در دست داشتند و اکنون از قدرت ترد شده اند. کردها در شمال عراق با توجه به تجارب تلخ تاریخی شان اعتماد چندانی به حکومت مرکزی ندارند و هر روزه بدنبال افزودن بر قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی شان هستند و این مسئله تنش ها را بین بغداد و اربیل بالا برده است. بغداد انتظار داشت بعد از خروج تدریجی امریکایی ها بتواند بر امور مسلط تر شود اما خلأ قدرتی که از خروج امریکایی ها حاصل شد منجر به چند نتیجه شد: 1) تمرکز قدرت در حاکمیت و گرایش به شخص محوری در حکومت 2) فعال تر شدن گروه های طرفدار صدام و تروریستها 3) ضعف در مدیریت اقتصادی کشور 4) بیشتر شدن فاصله بین بغداد و حکومت اقلیم کردستان 5) بیشتر شدن شکاف بین اهل سنت و شیعیان 6) دخالت بیشتر همسایگانی چون عربستان و ترکیه
با این توصیفات به مقطعی می رسیم که داعش در سوریه اعلام موضع می کند و بنای خود را بر ایجاد حکومتی اسلامی در شام (سوریه) و عراق می نهد. حال بعد از گذر مدتی و تصرف مناطقی و بدست آوردن پایگاه هایی علیه حکومت و مردم سوریه نوبت برداشتن گام دوم این گروه می رسد. با توجه به توضیحاتی که درباره اوضاع عراق داده شد بهترین موقعیت برای برداشت این گام بود، که سوار بر موج اختلافات قومی، مذهبی، قبیله ای و همچنین وجود یک حکومت نه چندان قوی وارد این کشور شوند و با کشتار و ارعاب به هدف خود برسند. در واقع این گروه کوچک و جنجال آفرین را نمی توان به مجرد افراد مسلح آن در نظر گرفت چرا که این گونه می توان به قضیه نگاه کرد که کشورهایی چون عربستان، ترکیه و امریکا و غرب هرکدام به نوبه خود از این گروه بعنوان یک نیروی غیر رسمی برای محقق شدن برنامه های خودشان استفاده می کنند. به نظر نویسنده مهم ترین کارکرد این گروه برای امریکا نزدیک تر شدن به هدف خاورمیانه جدید است. شاید این سوال مطرح شود که چرا ارتش عراق با آن همه تجهیزات نظامی که طی این سالها خریداری کرده بود نتوانست کارایی لازم را داشته باشد. در پاسخ باید گفت که همان گسلها نیز در داخل ارتش به صورت فکری وجود داشت. می بینیم که بعد از خبر ورود داعش به موصل قریب به صد هزار نفر از نظامیان عراقی رخت نظامی خود را در آوردند و اسلحه را زمین نهادند و فرار را بر قرار ترجیح دادند و این یعنی عدم رسوخ آموزشها ی نظامی و عقیدتی که طی این سالها برای آن تلاش شد و نتیجه اش به اینجا ختم شد. داعش تا کنون توانسته شهرهایی چون الانبار و گوشه هایی از موصل و تکریت را به تصرف خود در آورد و ارتش عراق تا کنون نتوانسته است این شهر ها را باز پس گیرد و روز به روز شاهد پیشروی این گروه تروریست در عراق هستیم. به نظر نمی رسد اراده¬ی بین المللی و قانونی برای متوقف کردن این آشوبها وجود داشته باشد همچنین بعید به نظر میرسد که عراق بتواند در آینده ای نزدیک بر امور به صورت کامل مسلط شود. آنچه که می توان پیش بینی کرد یک آشوب میان مدت و حتی بلند مدت است که عراق را درکام خود نگه خواهد داشت. باید پذیرفت که این دمل چرکی دهان باز کرده و عراق دیگر به اوضاع سال های قبل باز نمی گردد. زیرا اوج این گسست در حال اتفاق است و اوضاع خارج از کنترل گشته است و احتمالی که وجود دارد منجر شدن این گسست ها به تجزیه است.
درواقع همسایه ی غربی در جنگ به سر می برد و دو همسایه ی شمالی و جنوبی متخاصم وجود دارد. از طرف دیگر ندای استقلال از سوی کردها در شمال به گوش می رسد به طوری که اوج تنشها را بین اقلیم کردستان و بغداد شاهد هستیم. عشایر عرب دست به شورش زنده اند و شکافهای مذهبی بین شیعه و سنی در حال افزایش. اوضاع پیچیده در عراق گرد و غباری را در مقابل دیدگان تحلیل گران قرار داده که به سختی می توان به پیش بینی دست زد اما چیزی که عیان است پیوستگی اتفاقات عراق با تحولات خاورمیانه است. این اتفاقات کوتاه مدت به نظر نمی آیند و حکایت از وجود دست هایی پشت پرده داردکه اینگونه منطقه را به آتش و خون کشیده است. در تحلیل نهایی می توان گفت که داعش همچنان موجودیت خود را در عراق حفظ خواهد کرد اما نهایتاً حذف خواهد شد چون منافع ابرقدرتهای جهان و حتی کشورهای منطقه برای تعامل با این گروه ایجاب نمی کند. درواقع این گروه به هوای احیای خلافت اسلامی، ناخواسته جاده ای را صاف می کنند که تحولات آینده ی خاورمیانه از روی آن عبور خواهد کرد. منطقه در حال زایش فرزندی است که حاصل دورانهای پر از تضاد و تنش است. حال آیا این زایش فرزندی سالم و سرحال را نفس می بخشد یا اینکه فرزندی عجیب الخلقه و ناقص را به دنیا می آورد باید منتظر ماند تا تحولات سیر خود را طی کنند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۶:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

از آقای ماهیدشتی می خواهم به تحلیل زیر توجه کنند :
http://www.bafghfarda.com/?p=45467#comment-37633
و در ادامه
http://www.bafghfarda.com/?p=45467#comment-37668
…………………….
1- آقای ماهیدشتی ، منطقی به نظر نمی رسد که اسرائیل پشت داعش باشد.زیرا در آینده ی نزدیک با نا امن شدن مصر،مصر مجبور می شود که نظامیان خود را از صحرای سینا بیرون بکشد و به این ترتیب اسرائیل در محاصره ی 360 درجه ای قرار می گیرد.داعش در آن زمان به راحتی می تواند به اسرائیل صدمات جبران ناپذیری بزند.
2-نقش عربستان را در حمایت از داعش قبول ندارم،زیرا داعش در آینده ی نزدیک برای عربستان هم تهدید خواهد بود.اما کشوری چون قطر که بلند پروازیهای خطرناکی دارد،داعش را همراهی می کند.همین احساس خطر عربستان باعث نزدیکی مواضعش با اسرائیل شده است.
3-حمایت داعش از سوی روسیه و هم پیمانانش منطقی تر به نظر می رسد.مخصوصا وقایع اکراین را مد نظر داشته باشید.
نظر شما درباره ی ابهامات خوانندگان سایت چیست ؟؟؟؟

  سعید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۳:۲۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  به نظرم آقای ماهیدشتی درست تحلیل کردن. دور از انتظار هم نیست که روسیه هم در ماجرا نقش داشته باشند.

   ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۶:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

   سلام سعید آقا
   خوانندگان سایت تحلیل کردند که روسیه در ماجرا دخیل است
   آقای ماهیدشتی خلاف این نظر را دارند
   به نظر ایشان در پایین رجوع کنید

   واقعا افتخار می کنم جوانان بافق به این خوبی با مسائل جهان آشنا هستند

داود2 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای ماهیدشتی :
همانطور که می دانیم-شکل حکومت نشان دهنده ی دموکراسی و رعایت حقوق بشر نیست.حکومتهای سلطنتی بسیاری وجود دارند که در آنها دموکراسی-آزادی و حقوق بشر به خوبی دیده می شود.به نظر شما دوای درد عراق با این همه مذاهب مختلف،تشکیل یک حکومت پادشاهی پارلمانی نیست؟؟
یعنی پادشاه،مظهر اتحاد عراقی ها باشد و فقط در انتخاب نخست وزیر و …عراقی بودن را مد نظر قرار دهد.
به نظر من این بهترین راه حل برای پایان دادن به این کشتارهای شیعیان به دست سنیان یا بالعکس است.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۸:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چه کسانی عراق را به این حال و روز انداختند ؟؟
به نظرمن،سه عامل زیر باعث شد تا عراق به این روز بیفتد و هزاران عراقی کشته و آوره گردند.
1-آمریکا-آمریکا پس از حمله به عراق و سرنگونی صدام،قدرت در عراق را به شیعیان عراق سپرد.این اقدام نابخردانه ی آمریکا باعث شد تا گروه های مذهبی دیگر در قدرت نقشی نداشته باشند و زمینه ها برای بروز این اتفاقات اخیر به وجود آید.اگر پس از سقوط صدام،آمریکا زمینه را برای شریک شدن دیگر گروه ها نیز در قدرت در عراق فراهم کرده بود،هیچگاه این اتفاق نمی افتاد.

2-کشور همسایه ای که از قدرت گرفتن شیعیان در عراق حمایت کرد.این کشور همسایه ی عراق باعث شد تا اختلافات مذهبی در عراق فزونی یابد.زمانی این کشور به فکر برکناری مالکی افتاد که دیگر دیر شده بود و در این شرایط،برکناری مالکی چیزی را عوض نمی کند.حتی اگر مالکی با زبان خوش کنار برود،نخست وزیر جدید نخواهد توانست از فروپاشی این کشور جلوگیری کند زیرا چیزی عوض نمی شود.اختلافات مذهبی کماکان باقی است.

3-مردم مقصر اصلی این ماجراها هستند.زیرا این مردم عراق بودند که صدام را تحمل کردند.اگر آنها صدام را به زیر می کشیدند ،دیگر آمریکا و متحدانش بهانه ای برای حمله به عراق نداشتند.اگر مردم عراق با سرنگونی صدام،جلوی حمله ی آمریکا را گرفته بودند،زیر ساختهای عراق نابود نمی شد و عراق به این روز نمی افتاد.مردم عراق می توانستند بعد از سرنگونی صدام،یک دولت ملی تشکیل دهند و آینده ی نیکی برای خود رقم بزنند.

پس چشم انداز عراق،نگران کننده است و با کنار رفتن مالکی هم ،بعید است به سرانجامی برسد.اگر مالکی چند ماه پیش برکنار شده بود می توانستیم امیدوار باشیم که عراق از این وضعیت به درآید ولی اکنون دیر شده است و اقدامات اساسی تری نیاز است.

متاسفانه د ر این بین تنها مردم عراق قربانی سیاست مداران قدرت طلب شدند.
بهترین راه حل،تفییر قانون اساسی این کشور به گونه ای که در انتخاب مسئولین تنها عراقی بودن مهم باشد نه مذهب و دینشان.

http://baharnews.ir/vdcc0oqp.2bqxp8laa2.html

معقول این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بیایید به جای بررسی اوضاع عراق و سوریه از لحاظ آخرزمانی و آنچه در رسانه های ایران رایج است،به طور معقول آن را تحلیل کنیم ،تحلیلی که بر پایه اخبار سایتهای داخلی و مجاز است نه سایتهای استکباری !!!!
امیدوار م این تحلیل به آگاهی مردم بافق بینجامد.این تحلیل را در چند خبر پر خواننده قرار می دهم و امید وارم مسئولین سایت همه ی آنها را تایید نمایند:

من در این نوشتار قصد دارم تا علل بحران عراق را ،آشکار سازم.
در اوایل شهریور ماه سال گذشته ،در جنگ سوریه سلاح شیمیایی استفاده شد.بسیاری از دولتها، حکومت سوریه را مسئول استفاده از سلاح شیمیایی دانستند و معتقد بودند با اطلاعاتی که دارند،مخالفان حکومت سوریه قادر نیستند از سلاح شیمیایی استفاده کنند.اوباما قضیه حمله به سوریه را مطرح کرد و چند هفته ای بر روی این ماجرا مانور داد.
http://baharnews.ir/vdciyvaz.t1a532bcct.html
http://khabarfarsi.com/ext/6379712
اما سرانجام تصمیم گرفت که از این حمله صرف نظر کند و سوریه را به حال خود واگذارد.البته به شرط آنکه بشار اسد سلاحهای شیمیایی خود را تحویل دهد.
بسیاری از تحلیل گران این اقدام اوباما را در راستای طرح او برای توافق با ایران قلمداد می کنند.
http://baharnews.ir/vdcg3u9q.ak9n74prra.html
سرانجام این حمله انجام نشد .
عدم دخالت اوباما در سوریه باعث شد تا در آینده نیز چند بار دیگر در سوریه،سلاح شیمیایی استفاده گردد.وضع مردم سوریه نیز بد و بدتر شود.
http://persian.epochtimes.com/world/chemical-attack-on-a-village-in-syria-12863.html
البته فشارهای روسیه نیز در حمله نکردن آمریکا به سوریه ،تاثیر داشت.کوتاه آمدن اوباما در مقابل پوتین باعث شد تا در وقایع اکراین،پوتین جسور تر گردد و کریمه را به خاک روسیه ضمیمه کند.حتی به این نیز اکتفا نکرده و در شرق اکراین جنگ به راه اندازد.
http://khabaronline.ir/detail/342479/World/europe

عدم دخالت آمریکا در سوریه باعث شد دامنه ی جنگ به عراق کشیده شود.به گونه ای که بعضی از مقامات سابق آمریکا نیز این حقیقت را پذیرفتند.
هیلاری کلینتون در گفتگو با نشریه ˈآتلانتیکˈ بطور خاص از سیاست اوباما برای در حاشیه ماندن در جنگ سوریه به عنوان یکی از عوامل گشوده شدن راه برای داعش نام برد. وی افزود: کوتاهی دولت آمریکا در ایجاد یک نیروی معتبر از ميان كسانی كه بانيان اعتراضات علیه رژیم اسد بودند، یک خلاء بزرگ بر جا گذاشت و جهادیون داعش اکنون این خلاء را پر کرده اند.
http://baharnews.ir/vdcaoonm.49nwa15kk4.html
اما بعضی از حکومتهای همسایه عراق و سوریه نیز در آنچه بر سر مردم سوریه و عراق رفت،نقش داشتند.نقشی که هیچ کس نمی تواند آن را انکار کند.آنان با تحلیلهای نادرست و منفعت طلبانه ی خود نشان دادند که در تشخیص اوضاع جهان ناتوانند.
به نظر می رسد اوباما باز هم اشتباه کرد و به جای تلاش برای بیرون آوردن ریشه ی این گروه های تروریستی-ریشه ای که معلوم است از چه تفکری بلند می شود،به عوض کردن نخست وزیر عراق اکتفا کرد.کاری که مردم عراق تاوان آن را خواهند داد.البته در آینده ی نزدیک منافع آمریکا نیز به خطر خواهد افتاد.
http://www.alef.ir/vdcb8zb50rhbfsp.uiur.html?237516

باید تفکر که داعش از آن بر می خیزد ،نابود گردد.

معقول این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در ادامه ی این تحلیل باید بگویم که به زودی آمریکا مجبور می شود تا علارغم میل باطنی اش نیرو زمینی به کردستان عراق صادر کند.مطمئنا روسیه و کشور همسایه ی عراق باتلاقی برای نیروهای آمریکایی فراهم کرده اند.در آن زمان آمریکا مجبور می شود تا بر روی مردم ایران سرمایه گذاری کند.
سرمایه گذاری ای که باید شهریور سال گذشته انجام می داد ولی به خاطر امید به مذاکرات هسته ای آن را عقب انداخت.
روسیه نیز به احتمال قوی در اکراین مداخله ی مستقیم خواهد کرد.مداخله ای که در صورت عدم سیاست درست از سوی کاخ سفید،ممکن است فاجعه امیز باشد.
اگر امریکا حماقت نکند باید مردم ایران را دریابد.

مهدی ماهیدشتی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۳:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

یکی از دوستان سه سوال خوب مطرح کردند به این شرح:
1- آقای ماهیدشتی ، منطقی به نظر نمی رسد که اسرائیل پشت داعش باشد.زیرا در آینده ی نزدیک با نا امن شدن مصر،مصر مجبور می شود که نظامیان خود را از صحرای سینا بیرون بکشد و به این ترتیب اسرائیل در محاصره ی ۳۶۰ درجه ای قرار می گیرد.داعش در آن زمان به راحتی می تواند به اسرائیل صدمات جبران ناپذیری بزند.
۲-نقش عربستان را در حمایت از داعش قبول ندارم،زیرا داعش در آینده ی نزدیک برای عربستان هم تهدید خواهد بود.اما کشوری چون قطر که بلند پروازیهای خطرناکی دارد،داعش را همراهی می کند.همین احساس خطر عربستان باعث نزدیکی مواضعش با اسرائیل شده است.
۳-حمایت داعش از سوی روسیه و هم پیمانانش منطقی تر به نظر می رسد.مخصوصا وقایع اکراین را مد نظر داشته باشید

در مورد سوال اول اینکه نباید داعش را یک نیروی خودگردان و متکی به خود دانست که تشکیل چنین حکومتی از سوی این گروه حتمی باشد. در واقع داعش یک نیروی غیر رسمی برای ایجاد یکسری تغییرات با کمترین هزینه در خاورمیانه طرح شده. کافی است جریان سلاح و پول به این گروه قطع شود مطمئنا دیگر نامی از این گروه نمی شنوید. ما شاهد بودیم که اکثر تروریستها قبلا در اروپا و امریکا اقامت داشتند و شهروند محسوب می شدند در واقع این کشور ها نیاز به یک خانه تکانی اساسی داشتند و چه بهتر اینکه چنین شرایطی آنها را از لانه بیرون بکشد و در خاورمیانه نابود کند تا امنیت بیشتری در اروپا و امریکا احساس شود از این گذشته تقریبا بعد از گذشت 3 سال از بحران سوریه شهرهای مرزی سوریه با اسرائیل بیشترین امنیت را داشتند و این یک پیام معنا دار است مطمئنا از این همه موشک های میان برد و کوتاه برد پیشرفته ای که در اختیار داعش است می بایست یک شلیک به اسرائیل می شد که نشد. به حجم و دامنه ی تصرفات داعش توجه کنید! تقریبا مساحتی دو یا سه برابر اسرائیل را تحت کنترل خود در آورده است به نظر شما آیا این امکان هم برای حمله به اسرائیل از سوی وجود نداشت؟ پس این نیرو را تنها و تنها می توان یک نیروی دگرگون کننده و موقتی دانست که کشورهای مختلفی سوار بر موج آن مشغول ترسیم آینده هستند. در واقع فعلا چیزی که دیده می شود جنگ مسلمان با مسلمان است و این مسئله بدون توجه به توضیحات قبلی به تنهایی برای اسرائیل کفایت می کند.
در پاسخ به سوال دوم باید گفت :
حمایت مالی و تسلیحاتی که در بحث قبلی به آن اشاره شد کافی است قطع شود. داعش بدون شک بعد از قطع این امدادها زنده نخواهد ماند. این ابزار های کنترل همچنان در دست کشورهایی است که از وجود این گروه نفع می برند. اگر کوچک ترین احساسی که خطر داعش را برای عربستان و قطر جدی نشان دهد بدون هیچ درنگی این کمک ها قطع و مقابله ی نظامی صورت می گیرد. پس این جریان کاملا کنترل شده است
پاسخ سوال سوم :
امکان دخالت روسیه هم منتفی نیست و ممکن است با ورود به این بحث بخواهد از غافله عقب نماند اما نمی توان آن را به کریمه و اوکراین نسبت داد. روسیه حاضر نیست تمرکز خود را در دونقطه بگذارد که از هر دو طرف ضرر کند در واقع مسئله ی کریمه را می توان نوعی باج غرب به روسیه دانست تا کارها در خاورمیانه بدون کمترین نقص به پیش رود. مسئله ی کریمه دو سال قبل پیش بینی شده بود آن هم در خود دولت و کنگره آمریکا.

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۵:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از آقای ماهیدشتی و ذکر چند نکته.
1-درسته داعش یک نیروی متکی به خود و خود منشا نیست.این گروه توسط آمریکا و اروپا ایجاد شد ولی در شرایط فعلی کنترل آن از دست این کشور هاخارج شده است و به دست روسیه افتاده.همانطور که دیدیم گروه داعش به اربیل که آمریکا منافع بسیاری دارد حمله کرد و آمریکا را مجبور به اقدام هوایی نمود.آمریکا به احتمال زیاد در آینده ی نزدیک مجبور است به اربیل نیروی زمینی اعزام کند.
2-روسیه قصد ندارد تا جبهه ی جدید بر علیه آمریکا در عراق باز کند ولی با حمیات غیر مستقیم (توسط همپیمانان منطقه ای اش)آمریکا را در عراق مشغول خواهد کرد(ویتنام دیگر).این سیاست روسیه بسیار منطقی به نظر می رسد.
3-نیروی های داعش به زودی برای اروپا هم تهدید به حساب خواهند آمد.زیرا در شرایط فعلی می بینیم که در بسیاری از کشورهای اروپایی برای داعش تبلیغ می کنند.
4-به نظر می رسد که اعلام بی طرفی اسرائیل در مسئله ی کریمه باعث شده است تا روسیه داعش را در شرایط فعلی به طرف اسرائیل گسیل ندهد.اما این مسئله موقتی است و روی قولهای روسیه نمی توان حساب کرد.

به نظر من سرنوشت منطقه را مردم ایران مشخص خواهند کرد

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۸:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یکی از دلایل ارتباط داعش با روسیه و همپیمانانش-جنگ داعش با مخالفان بشار اسد است.داعش با پیشروی در حال تصرف حلب می باشد.این گروه چهره ی مخالفان سوریه را زشت و تروریست نشان می دهد و در حقیقت در جهت خواست روسیه عمل می کند.
جامعه ی جهانی به خصوص آمریکا باید به درخواست مخالفان(در لینک زیر در خواست آنها را بخوانید) جواب مثبت بدهد و حماقت سال قبل را تکرار نکند مگرنه اوضاع خراب خواهد شد .
http://baharnews.ir/vdcjoiei.uqevvzsffu.html

مهدی ماهیدشتی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۳:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

روسها در طول تاریخ همیشه کارنامه ی سیاهی داشته اند. اینکه روسیه هم روی این موج یعنی داعش سوار باشد دور از انتظار نیست. اما داعش قصدا و با برنامه وارد اقلیم کردستان شدند. چرا که مسئولان این اقلیم سه ماه پیش درخواست سلاح از امیرکا کردند اما امریکا قبول نکرد و یک تاکتیک لازم بود تا غرب هم شدیدا با ماجرا پیوند بخورد و الان سیل کمک های نظامی و مالی غرب را شاهد هستیم. این برنامه بلند مدت است و داعش به تدریج از سنجار و شنگال و زومار خارج خواهد شد. فراموش نکن داعش بیشتر یک پیمانکار است تا یک گروه عقیدتی. آن کاری را می کند که از او خواسته می شود. ترکیه، قطر، عربستان، غرب و حتی شوروی هم منو خود را به داعش ارائه کرده اند. قضیه را فقط از پنجره روسیه نگاه نکن

سیا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۲:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای ماهیدشتی پیش بینی فرزندان بافق در مورد طرح حمله ی داعش به عربستان درست از آب در آمد .در خبر زیر می خوانیم که داعش قصد حمله به عربستان را دارد.پس معلوم می شود ادعای حمایت عربستان از داعش دروغ محض است و دولتهایی از داعش حمایت می کنند که از نا امنی در منطقه سود می برند.این دولتها مردم سرزمینشان را از لولویی به نام داعش می ترسانند تا بر علیه آنها قیام نکنند.به عبارت دیگر همیشه منت امنیت نیم بند کشورشان را بر سر مردمشان می گذارند و منافع آنها را سرقت می کنند.پس راه از بین بردن داعش مشخص شد.
http://www.baharnews.ir/vdcay0nm.49nue15kk4.html

سیا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جوانان بافق درست پیشبینی کردند-داعش قصد دارد اسرائیل را نابود کند.در حقیقت روسیه و هم پیمانانش از داعش حمایت می کنند نه کشورهایی چون آمریکا،اسرائیل و عربستان.
http://www.baharnews.ir/vdccxoqp.2bqim8laa2.html

مهدی ماهیدشتی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۸:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر شما گریز از مرکز و تخاصم با منشأ امکان پذیر نیست؟ آیا فرزند علیه پدر شورش نمی کند؟ همه ی اینها احتمالات است. هیچ چیز قطعی وجود ندارد عراق پاشنه آشیل داعش است و در این نقطه ی اوج می بایست کم کم منتظر اوفول تدریجی این گروه باشیم. داعش شاید خارج از کنترل دست به اقداماتی در عربستان بزند اما فکر نکنم به یک مسئله ی تمام عیار مانند عراق تبدیل شود.

  روسیه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ۵:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  کنترل داعش در شرایط فعلی به دست روسیه افتاده است .در شرایط فعلی مهم نیست که چه کسی پدر داعش است بلکه مهم این است که روسیه کنترل داعش را در دست گرفته است و این بسیار خطرناک است.پوتین به خاطر تحریمهای حاصله از قضیه ی اکراین مانند خرس زخمی است که در کنجی گیر افتاده.این خرس باید خلاص شود و گرنه امنیت جهان را به نابودی سوق می دهد.