اهمیت یادگیری زبان خارجی

دسته: عمومی , مقالات
۳ دیدگاه
شنبه - ۱۸ مرداد ۱۳۹۳

مرتضی محمدی

اختصاصی بافق فردا

اهمیت یادگیری زبان خارجی
اگرچه راه‌های برقراری ارتباط متعدد و مختلف هستند اما زبان به عنوان راحت ترین و پیشرفته ترین ابزار ارتباطی مطرح شده است. بعد از وقوع انقلاب صنعتی و گسترش ارتباط بین المللی اهمیت یادگیری یک زبان مشترک پررنگ‌تر شد و این زبان انگلیسی بود که در میان زبان‌های دیگر توانست عنوان Lingua franca یا همان زبان مشترک بین افرادی که زبان اول متفاوت دارند را یدک بکشد. امروزه زبان انگلیسی در فعالیت‌های مالی، تجاری، آموزشی، پژوهشی و علمی سراسر جهان به عنوان ابزار اصلی انتقال مفاهیم به کار گرفته می‌شود، انگلیسی، زبان‌اصلی در 53 کشور و بین 380 میلیون نفر در سراسر دنیا است. و بنا بر آمارها تعداد افرادی که انگلیسی را در سطوح مختلف می‌دانند تا 1 میلیارد نفر نیز می‌رسد.
بسیاری از زبان آموزان و افراد جامعه به دنبال یادگیری زبان در سریع‌ترین زمان ممکن و با روش‌های روز هستند اما آنچه مطرح می‌شود این است که به اعتقاد زبان شناسان، زبان یک مهارت است که برای یادگیری آن باید تمرین زیادی کرد. ازآنجاکه فرایند یادگیری زبان بسیار کند است، این تمرین باید متناوب، مستمر و طولانی باشد. آنچه گاها در کلاس‌های زبان و در بین زبان آموزان رایج است وقفه‌های بسیاری است که زبان آموزان در فرآیند یادگیری مواجه می‌شوند این بدان معنا است که اغلب زبان آموزان پس از مدتی مطالعه خسته شده و به خود استراحت چندهفته‌ای یا چندماهه می‌دهند که این امر در فرایند یادگیری تأثیر منفی می‌گذارد. طولانی بودن یعنی این تناوب و استمرار باید تا مدت‌ها ادامه پیدا کند. به‌عبارت‌دیگر، زبان‌آموز نباید انتظار داشته باشد که در مدت کوتاهی، مثلاً چند هفته یا حتی چند ماه، همه توقعات زبانی‌اش برآورده شود.
شما زمانی می‌توانید به یک زبان مسلط شوید که به درک کاملی از مهارت‌های چهارگانه زبانی رسیده باشید (صحبت کردن، گوش دادن، نوشتن،خواندن) بنابراین تا رسیدن به این مرحله به نکات زیر توجه فرمایید:
1- یادگیری به‌صورت سطح‌بندی شده باشد این یعنی شما در ابتدای کار از متون ساده آغاز می‌کنید و بر مبنای گذر زمان ورودی‌ها را سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌کنید.
2- برای یادگیری از فرهنگ لغت‌های تک‌زبانه استفاده کنید چراکه معنا و مفهوم لغات در دو زبان همیشه یکسان نیست. برای مثال حمام عمومی در فارسی تقریباً معادلی در زبان انگلیسی ندارد.
3- هر واژه‌ای را در درون‌متن یاد بگیرید تا با کاربرد دقیق واژه در زبان مقصد آشنا شوید. مطالعه واژه‌ها درون یک متن سبب می‌شود تا مغز رابطه‌ای منطقی و معنادار بین کلمات ایجاد کرده و آن‌ها را بهتر به خاطر بسپارد.
4- تمام تلاش خود را به کار ببندید تا در کنار یادگیری خواندن نوشتن و صحبت کردن گوش دادن را نیز در خود تقویت کنید چراکه این مهارت در بسیاری از آموزشگاه‌ها و مؤسسات کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد.
5- زمان موضوعی حائز اهمیت است در طی فرآیند یادگیری همیشه زمانی را به یادگیری زبان اختصاص دهید. برای مثال 30 دقیقه در روز.
6- هرگز نقش معلم و راهنما و متد تدریس ایشان را نادیده نگیرید روش تدریس صحیح می‌تواند انگیزه زبان‌آموز را برای یادگیری افزایش دهد.
اگر بتوانیم زبان انگلیسی در همان پایه از تحصیل خود قوی کنیم و نکات دستوری و گرامر آن را یاد بگیریم مطمئناً در ادامه تحصیل و همین‌طور در رشته موردنظر موفق خواهیم بود .

از بحث‌هایی که شده می‌فهمیم که زبان انگلیسی تأثیر مستقیم در ادامه تحصیل وزندگی دارد و برای یادگیری هر چه‌بهتر این زبان باید تلاش کرد و مدارس و دانشگاه‌ها باید در این راه به دانش آموزان و دانشجویان کمک کنند تا با آموزش این زبان نحوه یادگیری بهتر گامی مؤثر در عرصه آموزش زبان انگلیسی برداشته شود همین‌طور خانواده‌ها با حمایت فرزندان خود و کلاس‌های موجود در این زمینه این زبان را در فرزندان خود تقویت نمایند.
مرتضی محمدی
دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش انگلیسی
و کارشناس ارشد روابط بین الملل علامه طباطبایی تهران


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
hamed شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ۹:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

كاملا با شما موافقم . براي تعامل سازنده با دنيا و رشد و پيشرفت بايد حداقل به زبان انگليسي كه زبان بين المللي دنياست مسلط بود .

محمد شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ۲:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دقیقا. نیاز به یادگیری زبان های خارجه بشدن حس میشه/

فتاحی شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ۲:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ای بابا مرتضی جان ،توی کشور ما که به آموزش کمترین اهمیت رو داده میشه چه برسه به آموزش زبان بیگانه ،اون هم انگلیسی !!بعضی دکترای مملکت ما نمینونند انگلیسی صحبت کنه چه برسه به دیپلمه ها .
در حالی که در خیلی از کشورها زبان انگلیسی دومین زبانشونه مثل هند که بچه ها هم زبون مادر ی وهم انگلیسی صحبت میکنند
یاد یه داستان افتادم :
آورده اند که روزی گربه ای از سر گرسنگی دنبال موشی کرد وموش بیچاره هم از ترس جونش درون لونه اش پنهان شد،گربه هم بیرون از لونه منتظر بیرون اومدن موش نشست تا به محض بروی اومدن موش اون رو یه لقمه اش کنه ،از قضا درهمین حال صدای سگی از داخل لونه موش به گوش رسید وگربه از ترس جونش که گرفتار سگ نشه فرار کرد.و چند روز بعد که گربه موش را دید به او گفت :ببینم تو توی لونه ات سگ نگهداری میکنی؟؟
موش هم با اعتماد به نفس بالایی جواب داد : نه بابا این روزها اگر کسی دو تا زبون بلد بناشه که کلاهش پس معرکه است