خبرگزاری که از هول حلیم افتاد در دیگ

دسته: استان , عمومی
۵ دیدگاه
یکشنبه - ۱۹ مرداد ۱۳۹۳

 

عباس ابراهیمی خوسفی
خبرگزاری فارس ( یزد ) و یزد رسا از هول حلیم در دیگ افتادند
يكي از ابزارهاي موثر و مفيد در زمينه آگاهي بخشي و اثرگذاري بر حفظ ارزشها و هنجارهاي جامعه و جهت دهي زندگي اجتماعي و رشد و هدايت افكار عمومي «رسانه هاي جمعي» هستند. تا آنجا كه دانشمندان علوم اجتماعي، رسانه هاي جمعي را در رديف عوامل شخصيت ساز قرار داده از رسانه ها به عنوان ركن چهارم دموكراسي ياد مي شود خبرنگار و رسانه در حقيقت امانتدار مردم در دستيابي به اطلاعات هستند و بايد اين امانت را به خوبي ادا كنند. نخستين اصل بين المللي اخلاق حرفه اي در خبرنگاري است كه در چهارمين نشست مشورتي يونسكو در پراگ و پاريس در سال 1983 مورد تاكيد قرار گرفت. بر اساس اين اصل مردم و افراد حق دارند تصويري واقعي از جهان بيروني را از طريق دستيابي به اطلاعات صحيح و جامع در اختيار داشته باشند.‏ دست بردن در اخبار با هدف تغيير محتوا و ماهيت آن به نوعي خيانت در امانت است. اما اصل دوم نشست چهارم يونسكو در سال 1983 از مجموعه اصول بين المللي اخلاق حرفه اي در خبرنگاري اين چنين مي گويد: «بارزترين وظيفه خبرنگار اين است كه با رعايت حق مردم براي دستيابي به اطلاعات معتبر و درست، شرافت حرفه اي خود را در خدمت واقعيت عيني قرار دهد. به نحوي كه واقعيت ها وجداناً با محتواي اصلي خود انعكاس يافته و بدون ايجاد تحريف، نشان دهندة ارتباطات اساسي باشد با این مقدمه که از متن بیشتر شد خواستم گلایه ای داشته باشم .
از خبرگزاری فارس که حداقل خودم با ورم دارم یک خبرگزاری حرفه ای هست .
با کما ل تعجب خبری را این خبری گزاری برروی خروجی خود گذاشته بود که در قالب هیچکدام از اصول اخلاق حرفه ای خبرنگاری نمی گنجید .
آنقدر عجولانه و غیرحرفه ای خبر تهیه ی و ارسال شده بود که مبتدی ترین خبرنگاران را به خنده وا می داشت در خبر آمده بود نوبخت معاون اول رئیس جمهور امروز در یزد در جلسه ی شورای اداری استان بدون حضور خبرنگاران شرکت کرد در حالیکه جلسه ی اداری استان نبوده و ظاهرا یکی از جلسات برنامه ریزی استانداری بوده دومین سوتی این خبرگزاری حرفه ای ذکر عنوان معاون اول رئیس جمهور برای دکتر نوبخت بوده در حالیکه دکتر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بوده ( میان ماه من تا ماه گردون / تفاوت از زمین تا آسمان است ) خوشبختانه  این خبر طنز گونه هنوز به گوش جناب آقای جهانگیری نرسیده و گرنه گلایه می کرد پستش را در یزد توسط خبرگزاری فارس و یزد رسا به ثمن بخس فروخته شده .
راستی دوستان و سروران من در این خبرگزاری و سایت یزد رسا از تخریب این دولت دنبال چه نتیجه ای می گردند ؟ شاید سروان گرامی آن روزهای سیاه تحریم همه جانبه را فراموش کرده اند که دم از تحریم خبری می زنند .نمی دانم چه بنویسم و کاش کمی در زمینه ی نرم افزارکامپیوتری وارد بودم و بریده ای از خبر فوق را در اینجا می آوردم آنگاه قضاوت را به کاربران عزیز واگذارمی کردم که (مَن أَنصَفَ النّاسَ مِن نَفسِهِ رُضِىَ بِهِ حَکَما لِغَیرِهِ؛ هر کس با مردم منصفانه رفتار کند، دیگران داورى او را مى‏پذیرند.تحف العقول، ص‏۳۵۷) پس دوستان عزیزم در خبرگزاری فارس و سایت یزد رسا باور کنید هر چقدر رسانه تلاش كند تا در چارچوب اصول اخلاقي رفتار كند، به همان اندازه به سمت «حرفه اي شدن» و جلب اعتماد عمومي گام بر مي دارد.لطفا اعتماد عمومی که سرمایه واقعی یک رسانه است از دست ندهید و از هول حلیم در دیگ نیفتید
عباس ابراهیمی خوسفی
خدمتگزار مردم در بافق فردا

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
2500 یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۵:۱۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جنگ قدرت شروع شده است و مردم نباید خود را درگیر این بازیهای جناحی کنند-هیچ ثمری برای عموم مردم ندارد-حمایت از جناحها تا به حال سودی برای مردم عادی نداشته است
البته تحریم ها هنوز هم وجود دارد و کاهش نیافته است-تازه اگر در انرژی هستی هم کامل تخته بشه بازهم بسیاری از تحریمها وجود خواهد داشت زیرا برای موضوعهای دیگر وضع شده است.حتی تحریمهای انرژی هسته ای هم در مدت طولانی برداشته خواهد شد.
در زمان صدام-عراق تحریم شد و هنوز بخشی از تحریم ها با وجود سقوط صدام وجود دارد-در نظر داشته باشید که بیش از ده سال از سقوط صدام می گذرد.
تحریمهای بانکی هنوز وجود دارد و وجود خواهد داشت.
در هر صورت دور نمای خوبی برای اقتصاد و دیگر مسائل ایران نمی بینم و حتی اعتقاد دارم که تحریمها در آینده تشدید می شود
در نظر داشته باشید که تحریمها کشورها را از پای در می آورد-روسیه از زمانی که تحریم شده ملیاردها دلار از سرمایه گذاران خود را از دست داده است
خودتان را درگیر مسائل جناحی نکنید و فقط به ایران بیندیشید

2500 یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۵:۲۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احتمال توافق هسته ای کم است،اوباما هم این حرف را تایید می کند:
http://baharnews.ir/vdcb0zbs.rhbgapiuur.html

محمد یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۷:۳۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای ابراهیمی گیرم که حرفهای شما همه درست شما از این همه خرده گیری چه منظوری داری ؟

ناشناس چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ببخشید.مثل فارسی را خراب نکنید.
میگن:فلانی از هول حلیم افتاد (تو)دیگ.نه اینکه بگن:افتاد(در) دیگ.
بازم میگم ببخشید

پیر دانای همدان پنج شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۹:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای ابراهیمی ول کن بابا
کجا بین معاون اول تا معاون راهبردی
تفاوت از زمین تا اسمان است
به چه چیز ها گیر دادید
خواهشا برید دو تا خبر جدید از اعتصاب و جنگ داخلی معدن تو سایت بزارید مردم روشن شوند