چطور کار به اینجا رسید: معدن بافق – ۲ سال ۹۰ بر کارگران معدن بافق چه گذشت؟

دسته: اخبار ویژه , عمومی
۴ دیدگاه
سه شنبه - ۴ شهریور ۱۳۹۳

به گزارش بافق فردا به نقل از ایلنا

چطور کار به اینجا رسید: معدن بافق – ۲

سال ۹۰ بر کارگران معدن بافق چه گذشت؟

در حالی که اعتراض صنفی کارگران معدن سنگ آهن بافق وارد نهمین روز متوالی‌اش شده است، خبرنگار ایلنا در گفتگو با یکی از کارگران متحصن، ریشه‌های تاریخی اعتراض صنفی کارگران این معدن را بررسی کرد.

این کارگر متحصن که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگار ایلنا گفت: «اسرافیل احمدیه»، مدیرعامل پیشین معدن سنگ آهن بافق اواخر سال ۸۹ بازنشسته شد و تا ۲ یا ۳ ماه بعد، «محمد جواد عسگری» – مدیر عامل فعلی – سرپرستی معدن را بر عهده داشت.

او افزود: شنبه ۳ اردیبهشت ۹۰، نامه‌ای آمد که می‌گفت آقای عسگری به مدیرعاملی معدن منصوب شده است اما یک روز بعد اعلام شد مدیری غیر بومی جایگزین او شده است.

وی ادامه داد: فردای آن روز (یکشنبه ۴ اردیبهشت ۹۰)، تمام خیابان‌های بافق پر از پارچه نوشته‌هایی در حمایت از آقای عسگری شد. کارگران دست از کار کشیدند و بسیاری از مردم شهر در اعتراض به این جابه‌جایی مقابل فرمانداری تجمع کردند اما تجمع آنان با برخورد غیر منتظره یگان ویژه روبرو شد.

به گفته این کارگر، با گسترش اعتراضات، شماری از مردم بافق در امامزاده عبدالله تحصن کردند. در ‌‌‌نهایت، دوشنبه شب (۵ اردیبهشت ۹۰) این تجمعات با دخالت یگان ویژه پلیس مواجه شد و در آن برهه، اتهامات سیاسی به مردم بافق نسبت داده شد.

او در ادامه بیان کرد: در ‌‌‌نهایت، استانداری یزد «علیرضا یاراحمدی» را به عنوان مدیرعامل معرفی کرد که مدیری بسیار متعهد بود، اما او به دلیل فشارهای دولت وقت و هیات مدیره برای خصوصی سازی معدن پایان‌‌‌ همان سال استعفاء داد و جالب اینکه پس از او، آقای عسگری مجددا به سمت مدیرعاملی معدن منصوب شد.

این کارگر متحصن در پایان مدعی شد: ‌‌‌ همان زمان عده‌ای با مدیرعاملی او مخالف بودند، اما گروه دیگری از مردم با این فکر که او بومی است و دلش برای بافق می‌سوزد، مابقی را به صبر در برابر این انتصاب دعوت کردند. انتصابی که در ‌‌نهایت منجر به ایستادگی او در برابر مردم بافق شده است


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی رضا چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ۳:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یاراحمدی پیش از برکناری به سرعت استعفا داد و برخی اعتقاد دارند حتی با علم به حکم برکناریش استعفا داده و پیش دستی کرده است.

مهدی پنج شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مريم رجوي(سرکرده گروهک منافقین): درود بر هزاران كارگر اعتصابي و خانواده هاي متحصن در بافق

04 شهریور, 1393

اعتصاب 5هزار تن از كارگران معدن سنگ‌آهن بافق وارد نهمين روز خود شد. در عين حال، تجمع‌خانواده‌هاي كارگران دستگيرشده نيز در مقابل فرمانداري اين شهر هم‌چنان ادامه دارد.
مريم رجوي، به هزاران كارگر اعتصابي و كارگران دستگير شده وخانواده هاي آنها و هموطنان غيرتمندي كه به حمايت از آنها برخاسته اند درود فرستاد.

ایلیا پنج شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۱:۳۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

صحبت های این کارگر متحصن که خبر گزاری ایلنا به آن استناد کرده صحت نداشته ودور از واقعیت است

گمنام پنج شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۸:۳۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

صحبتاش کاملا درسته و قابل استناد
فقط باید اینو بهش اضافه کرد
در اولین جمعه بعد از برکناری دکتر یاراحمدی اول اعتراضاتی در مسجد جامع بعد از نماز جمعه شروع و با تحصن در امامزاده ادامه پیدا کرد
که چند نفر که وضع حالشان برای همه روشن است
آمدند و به حمایت از جواد عسکری جلسه را بهم زدند
در صورتی که تحصن فقط و فقط برای اعتراض به خصوصی سازی بود
در همان جلسه یکی فرستاده شدگان از زبان جناب عسکری چنین گفت
که اگر قرار باشد یک درصد از معدن خصوصی شود با تمام قوا جلوی آن را میگیرم