درس های اعتصاب

دسته: مقالات
۴ دیدگاه
شنبه - ۲۹ شهریور ۱۳۹۳
999-300x215
اتفاقات و اعتصابات  اخیر درس های بزرگی برای مردم بافق و مسئولان استانی و کشوری داشت و مهم ترین درس ,بیداری مردم بعد از سال ها رکود و خفتگی بود که بالاخره توانستند با اتحاد و بدون تشنج و تنش صدای عدالت خواهی خود را به ساکنان برج عاج برسانند و از اعماق وجود فریاد بزنند که هر چه تلاش کنید نمی توانید آفتاب را انکار کنید و به برخی در استان وکشور فهماندند که دیگر نمی توانید حق این مردم محروم و زجر کشیده را پایمال کنید و خود را در لایه های تزویر و ریاکاری پنهان کنید .
اعتراضات اخیر در حقیقت شعله ور شدن آتشفشانی بود که سالیان سال خاموش شده بود و فریاد حق خواهی و مظلومیت مردمی بود که بالاخره با مدد دوست و دشمن به گوش مسئولان رسید و فهمیدند که این تو بمیری دیگر از آن تو بمیری ها نیست و زمان ریا کاری وتزویر سپری شده است و دیگر نمی توان با وعده و وعید سر مردم را شیره مالید وآن ها را گول زد.
 این اتفاقات باید درس عبرتی شود و عده ای آن را آویزه گوش خودکنند و بدانند که دوران استحمار به سر رسیده است و مردم بیدار شدند وباید دست از سیاست بازی وسیاه بازی و پنهان کاری بردارندوگرنه مردم با اتحاد و یک پارچگی آن ها را متقاعد خواهند ساخت و خواب راحت را از چشم آن ها خواهند ربود.
مسئولان بدانند که وقتی زمستان سربرسد روسیاهی آن فقط برای زغال می  ماند.پس خود را همراه و همدل مردم نشان دهند و تمام تلاش خود را برای مرتفع ساختن مشکلات مردم بردارند و بدانند که مردم تمام حرکات آن ها را رصد می کنند و همه چیز را می دانند.
کارگران هم باید قدر این اتحاد خود را بدانند و هوشیارانه تر در صحنه ها حاضر شوند و به صداهایی که از آن بوی نفاق و تفرقه برمی خیزد؛گوش ندهند و خود را به کارگر ان آگاه تبدیل کنند و بدانند که قدرت آن ها بیشتر از حد تصورخودشان است و بداننداگر این اتحاد و یکدلی  نبود مطمئنا این حرکت مردمی هم هیچ دستاوردی  به ارمغان نمی آورد.
کارگران باید برای خود نمایندگانی آگاه و آشنا به قوانین انتخاب کنند و قدرت خود را هراز گاهی به رخ مسئولان بکشانند و آن ها را از خواب جهالت بیدار کنند.
واقعا جای تعجب دارد که 5000 کارگر تا الان نمایندگانی از خود  نداشته اند .مهم  ترین مسئله در حال حاضر این است که کارگران 30 یا 40 نماینده برای خود انتخاب کنند تا در تمام جلساتی که برای آن ها تصمیم گیری می شود شرکت کنند و علاج واقعه قبل از وقوع کنند.
بدون تردید یکی دیگر از عوامل موفقیت, تحصن آگاهانه و هوشمندانه خانواده ها بود که روبروی فرمانداری شکل گرفت .این تحصن که توسط مردم بافق و حتی امام جمعه  هم همراهی شد توانست تمام تلاش های مذبوحانه تفرقه انگیزان  را درهم شکند و مردم را به خواسته هایشان نزدیک سازد.
تحصن ,؛ نقطه ضعف تمام دولتمردان در تمام دنیاست چون آن ها نمی توانند خود را با زنان و بچه های معصوم  درگیر سازند و هرحرکتی که انجام دهند به ضررشان تمام می شود و لکه ننگی برای آن ها در تاریخ باقی می ماند بنابراین مردم بافق بدانند که همه باید برای تحقق اهدافشان تلاش کنند و لحظه ای پا عقب نگذارند .
 از طرف دیگر در این اعتصاب نقاب های مزوران و درغگویان هم برداشته شد و هر جناح و حزبی چهره واقعی خود را نشان داد و مردم فهمیدند که چه کسانی شریک دزد هستند وچه کسانی رفیق قافله.  به طوری  که اگر این اعتصاب  هیچ دستاوردی نداشت حداقل تکلیف مردم با عده ای روشن شد و مردم دایه های دلسوز تر از مادر را شناختند که چگونه در مواقع حساس و بحرانی خود را نشان می دهند و دوباره در پرده مخفی می شوند تا آبی گل آلود شود وآن ها قلاب های کینه و عداوت را در آب بیاندازند و ماهیان قدرت  طلبی و جناح بازی خود را صید کنند.
خوش بود گر محک تجربه آید به میان             تا سیه روی شود هرکه دراو غش باشد
نکته آخر این که مردم نباید کار را تمام شده فرض کنند و تصورکنند همه چیز درست شده است و مشکلات مرتفع گردیده که تازه این آغاز راه است و حالا که توانستند قدرت خود رابه رخ  بکشانند و عده ایرا از خواب تجاهل بیدار کنند نباید لحظه ای  دچار غقلت شوند بلکه باید باید با تمام تلاش و توان, پیگیر مطالبات خود باشند و صحنه را خالی  نکنند وگرنه با کوچکترین غفلت و اهمال کاری دوباره به سر خانه اول برمی گردند و تمام رشته های آن ها پنبه می شود چون بنا به فرموده مولای متقیان «حق گرفتنی است و نه دادنی»واین حق را باید با چنگ ودندان گرفت و با دل و جان از آن مراقبت کرد.
دکترحسین ارجمند

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
داود خشم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از مطلب دکتر عزیز
خوشبختانه مردم بیدار شدند و حب وطن در آن هویدا شده است.امیدوارم به زودی بافق دوستی به ایران دوستی پیوند زده شود زیرا یک شهر به تنهایی نمی تواند کاری را به پیش برد .برای رسیدن به خواستهایمان همبستگی و همراهی مردم سایر نقاط را نیز نیازداریم.امیدوارم پیوستن امام جمعه ی محترم به مردم قلبی باشد و این پیوستن خوش یمن برای سایر مسئولین عبرت آمیز باشد.

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ۷:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای دکتر ، مردم فریاد حق طلبی سردادندوصدای آن به گوش مسند نشینان هم رسید ولی بعد از دو ماه اعتراض به عملکرد وان همه مسائل ومشکلات چه عاید بافق شد؟ چه پیروزیی که هیچ دستاوردی نداشت؟ دنبال چه بودند ؟ ایا به آن رسیدند؟ با دست خودمان وبا امضائ خودمان مهر تایید زدیم بر خواسته های مافیای فولاد ، اگر باور ندارید ، نزدیک به یک ماه گذشته است یک ماه دیگر هم صبر کنید وقرار بود بعد از دو ماه دوستان گزارش دهند ، اگر هم باز به نتیجه ای نرسیدید مطمئنا بعد از گذشت چهار ماه که قرار بودیک سری وعدها عملی شود لطفا آن موقع بگوید چه اتفاقی افتاده خداوند به همه ما قدرت بصیرت ودرک صحیح مسائل را عنایت فرماید

حسین2 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ۹:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام اقای دکتر این اعتصاب هیچ فایده ای نداشت و هیچ چیز عاید بافق نشد.همین امروز اعلام شد که محموله ریلهای بندر خشک در مهریز تخلیه شده است در حالی که ما دل به وعده های الکی خوش کرده ایم.مگر قرار نبود اولین جلسه درباره فولاد تا پایان شهریور برگزار شود؟پس چه شد؟ تا یک ماه دیگر هم که قرار است گزارش کارگروه داده شود هم قرار نیست هیچ اتفاقی بیافتد.این حرفها هم دردی از شهر دوا نمی کند.اسم یک کاغذ که در ان خواسته های شهر نوشته شده بود را مصوبه گذاشتند وبه خورد خلق الله دادند بی انکه مشخص شود ضمانت اجرایی ان با کیست؟مصوبه ای که ضمانت اجرا نداشته باشد در حد یک انشا است .دو ماه وچهار ماه که سهل است چهار سال دیگر هم که بگذرد وضع ما همین است.

آریا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ۷:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام.اعتصاب نباید انجام میگرفت .مسولین بافق باید پیگیری میکردند نه مردم..کار را نباید تعطیل میشد.هر کس بخواهد در بافق سرمایه گذاری کند،وقتی چنین وضعی را میبیند فراری میشود.وقتی به به مسولین بد و بیراه میگویید نمی آیند دست شما رو بوس کنند.هیچ کاری برای بافق انجام نمیدهند.نمونه اش تعمیرات اساس لوکوموتیو،بندر خشک .. .که قرار بود در شهر بافق احداث شود.ولی به شهرهای دیگر بردند.میشود بگویید اعتصاب به نفع بافق بود یا به ضرر بافق.