کارگاه آموزشی حفاظت از میراث گلین در اردکان شروع بکار کرد

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۱ مهر ۱۳۹۳

یزد – ایرنا – کارگاه آموزشی حفاظت از میراث گلین با شرکت تمام مدیر کلان، شهرداران و فرمانداران استان یزد و با حضور نمایندگان موسسه کراتر فرانسه ‘ موسسه بین اللملی حفاظت از بناهای خشتی’ در اردکان آغاز بکار کرد.

به گزارش ایرنا، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد روز جمعه در آیین افتتاحیه این کارگاه آموزشی با قدردانی از حمایت موسسه کراتر افزود: استان یزد بدلیل داشتن آثار تاریخی فراوان بویژه بافت زنده تاریخی موقعیتی خاص دارد.

‘محمد مهدی شرافت’ اضافه کرد: باید برای حفظ و نگهداری آن تلاش و کوشش بسیار کرد که این امر تنها با ارائه یک برنامه ریزی دقیق امکان پذیر است.

وی با اشاره به اینکه برای آینده روشن یزد از گذشته آن باید عبور کرد، تصریح کرد: یزد منبع و مرکزگنجین های از جذابیت های اقلیمی، تاریخی و فرهنگی است.

این مسوول افزود: شناخت، تجزیه و تحلیل و مطالعات یکی از این ملاک ها است که باید در قبال ابنیه تاریخی انجام شود تا بهترین اصلاح و مرمت روی آن صورت بگیرد.

شرافت گفت: امیدواریم با هم اندیشی و هم افزایی تجارب گران بهای خود با سایر اعضا در پیشبرد روند احیا بافت تاریخی و میراث فرهنگی و رونق صنعت گردشگری همکاری لازم معمول و نقش موثری ایفا نمایید.

ربیس دانشکده معماری بومی دانشگاه یزد نیز در این مراسم با اشاره به اینکه شرایط معماری استان یزد می طلبد که از میراث گلین حمایت شود، گفت: معماری گلین سازگارترین معماری در جهان شناخته شده ونه تنها به محیط زیست ضرر نمی رساند بلکه از خاک آن برای کشاورزی نیز می توان استفاده کرد.

‘نریمان فرحزا’ افزود: این نوع معماری حداقل مصرف آب را دارد و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

وی، با اشاره به اینکه افتتاح مرکز ملی معماری خاک نیز مورد قبول سه تن از معاونین ریاست جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است ادامه داد: این پژوهشکده می تواند نقطه خوبی در گسترش اهداف میراث باشد.

نماینده موسسه تحقیقاتی کراتر، وابسته به دانشگاه معماری گرانوبل فرانسه نیز در این مراسم ضمن برشمردن ماحصل تجربیات و مطالعات علمی و عملی خود و گروه کراتر در اردکان در زمینه احیای معماری خشتی و گلی، به بیان ارزش های معماری خشتی و ضرورت های بازگشت به استفاده از مصالح بومی در معماری نوین پرداخت.

‘حاج آقا بابا’ ضمن اشاره به نمونه های متعدد استفاده از مصالح بومی در ساخت بناهای جدید در نقاط مختلف دنیا، بافت تاریخی اردکان و نوع معماری آن را یکی از نمونه های منحصربفردی دانست که نیازمند توجه بیشتر مردم و مسوولان در حفظ و نگهداری آن است.

در این مراسم همچنین میز لرزه نصب و راه اندازی شد، این کار با همکاری دانشگاه گرونبل فرانسه جهت بررسی رفتار سازه های خشتی در برابر نیروی زلزله در محل خانه تقدیری اردکان انجام شد. ک/3


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۷
برچسب ها: