عرفه فرصت آسمانی برای طهارت باطنی

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی , مقالات
۳ دیدگاه
جمعه - ۱۱ مهر ۱۳۹۳

Picture

عرفه؛ یعنی تضرع به درگاه خداوند و اقرار به گناهان و توبه و انابه و درخواست بخشش و روی آوردن به صفات پسندیده و اعمال خیر؛ درخواست نیازهایی که با درود و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) شروع می شود و سپس شامل تقاضای عفو، نور هدایت، رحمت، عافیت، برکت، وسعت روزی و پاداش اخروی است .

 روز عرفه؛ روز عرفان، روز شناخت و روز عید عارفان گرامی بادعرفه، روز پشت پا زدن به همه چیزهایی است که تو را از حسین(ع) و قافله اش دور می کند

در روز عرفه، به کمک پرورش نفس با کمالات الهی، خدا، دنیا و آخرت و پیامبران را درک و از همین مکان خودسازی را شروع می کنی.

عرفه، راه فراگیری تعلیم و تربیت و درخواست بهترین های معنوی را با دعا و نیایش بر ما ارزانی داشته است، بیا عرفه را با جان و دل بیاموزی .

عرفات، سرزمین اشک و دعاست. عرفات، سرزمینی است که خداوند به خاطر اشک ها و دعاهای زائران، به فرشتگان مباهات می ورزد. سرزمینی که گناهان در آن بخشیده می شوند . عرفات، سرزمینی است که بهترین مردان خدا در آن توقف کرده ، دعاها کرده و اشک ها ریخته اند و هر سوی این دشت، ردپای مهدی فاطمه (ع) است .

عرفات، با اشک های مقدس سیدالشهداء، اباعبدالله الحسین(ع) در روز عرفه به هنگام خواندن دعای عرفه متبرک تر شد. وقوفِ در عرفات برای آن است که انسان از آموزه ها و علوم دینی آگاه و از اسرار الهی نظام آفرینش باخبر شود. بداند که خداوند به همه نیازهای او واقف و بر رفع همه آنها تواناست. خود را به خدا بسپارد و فقط او را اطاعت کند که طاعت او سرمایه و وسیله هر بی نیازی است .

عصر روز عرفه و ظهر روز دهم که حاجیان در منا حضور دارند، خدای سبحان به فرشتگان مباهات می کند و می فرماید: «اینان بندگان من هستند که از راه های دور و نزدیک با مشکلات بسیار به اینجا آمده و بسیاری از لذت ها را بر خود حرام کرده و بر شن های بیابان های عرفات و منا خوابیده اند و این گونه با چهره های غبارآلود، در پیشگاه من اظهار ناتوانی و خواری می کنند.» اینک به شما اجازه دادم تا آنان را ببینید. آنگاه فرشتگان حق به اذن خداوند بر دل ها و اسرار نهان آنها آگاه می شوند.

 پیامبر اکرم(ص) می فرماید: خداوند در هیچ روزی به اندازه روز عرفه، بندگان خود را از آتش جهنم آزاد نمی کند  از دعاهای حضرت امام سجاد(ع) در روز عرفه این است : خدایا، مرا شاکر و صابر و در چشم خویش خوار و در نظر مردم بزرگوار گردان! خدایا، در همه کارها عاقبت ما را به خیر کن و ما را از خواری دنیا و عذاب آخرت نگهدار!

امام حسین (ع) روز عرفه اینگونه به درگاه الهی نیایش نمودند :خدایا، مرا به علم توانگر ساز و به حلم زینت بخش و به تقوا عزیز کن و به عافیت زیبایی ده . با گوهر سخن، مرا ناطق و گویا ساختی و نعمت های بی کرانت را بر من تمام کردی و سال به سال بر رشد و تربیت من افزودی تا اینکه فطرت و سرنوشتم، به کمال انسانی رسید و از نظر توان اعتدال یافت. پس حجتت را بر من تمام کردی که معرفت و شناختت را به من الهام فرمودی…

به امید خداوند توفیق دهد درمراسم دعای عرفه حضور داشته باشیم ”   اکبر خالقدادی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
داود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
تشکر از شما عالی بود

احسان تقی پور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
نکات خوب و ارزنده ای بیان شده انشاالله در ظاهر و باطن پیرو امام حسین (ع) باشیم…

محمود گلشن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و احترام خدمت استاد بزرگوارم
توصیف قشنگ و زیبایی از عرفات و روز عرفه بود. خداوند دعاهایی که از زبان مبارک امام حسین(ع) در روز عرفه جاری شده را مشمول همه ما بگرداند