آغاز نقد کتاب در بافق با «شوچر»

دسته: کتاب
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۳ مهر ۱۳۹۳

هفته گذشته هفته خوبی بود برای فرهنگ بافق آن هم فرهنگ نوشتاری.

سه شنبه گذشته به همت کتابخانه های عمومی شهرستان بافق و برای اولین بار جلسه نقد کتاب در شهرستان برگزار شد.

IMG_۲۰۱۴۰۹۳۰_۱۷۰۷۵۳

جلسه ای که آغاز بها دادن به کتاب و مطاله بود و از آن مهمتر به نویسنده ،آن هم از زاویه ای متفاوت و ارتقاء بخش یعنی ؛ نقد.

IMG_۲۰۱۴۰۹۳۰_۱۷۰۷۳۸

حسن شروع این جلسه انتخاب کتابی درباره بافق بود با عنوان«فرهنگ مردم بافق»،همان «شوچر» معروف؛ تالیف محمد علی طالعی بافقی.

IMG_۲۰۱۴۰۹۳۰_۱۷۰۸۰۰

طالعی که این روزها معاون فرماندار بافق نیز هست با آمادگی کامل در این جلسه حاضر شده بود.دقیقا مانند کسی که می خواهد از یک پایان نامه دانشگاهی دفاع کند و حرفهای خوبی هم برای گفتن داشت.حرفهایی نشان دار از تسلطش بر نوشته های سالها قبل و مهمتر از آن آغوش بازش برای شنیدن حرفهای منتقدان تا جایی که خواست:شوخ شیخ به رویش بیاورند.

IMG_۲۰۱۴۰۹۳۰_۱۸۰۲۴۹

طالعی نکته برداری هم کرده بود و تقریبا می دانست ممکن است چه ایراداتی بر اثرش وارد شود و تا حدی خوب از تالیفش دفاع کرد.

هرچند همه حضار کتاب را بطور کامل مطالعه نکرده بودند اما نقدهای تخصصی شان در مقدار صفحات مطالعه شده جلب توجه می نمود آنگاه که می دیدی یک نفر بسیار موشکافانه نقدهایی از جنس ادبی و تاریخی بر این اثر وارد می کند و دیگری یک ماجرای مطرح شده در کتاب را به عنوان فلسفه بیان یک شعر یا ضرب المثل زیر سوال می برد و نفر دیگر تلاش وافر نویسنده در جمع آوری مطالب پراکنده و شفاهی را می ستاید.

IMG_۲۰۱۴۰۹۳۰_۱۷۰۷۴۸

جلسه آغازین نقد کتاب محسنات زیادی داشت که از جمله محسنات شیرینش تعیین کتابی دیگراز یک نویسنده بافقی برای نقد در جلسه بعدی و تقبل اهداء آن کتاب توسط اولین نویسنده ای که کتابش در بوته نقد قرار گرفته بود به شرکت کنندگان در جلسه نقد، که امید است این موضوع سنت حسنه ای شود سلسله وار و ادامه دار.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۹
برچسب ها: