به‌سازی جاده خاكي گزوئيه در منطقه حفاظت‌شده بافق بلامانع است

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۰ دی ۱۳۹۰

دكتر اصغر محمدي فاضل روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اينكه جاده خاكي گزوئيه از سال‌ها قبل وجود داشته و مورد استفاده روستاييان قرار مي‌گرفته است اما هم‌اكنون به دليل تخريب صورت گرفته قابل استفاده نيست، افزود: از نظر سازمان حفاظت محيط زيست، بهسازي اين جاده خاكي به شكل موجود مشكلي ندارد.

وي با تاكيد بر اينكه جاده گزوئيه جاده جديدي نيست گفت: بر اساس مذاكرات صورت گرفته با بخشداري منطقه برنامه‌اي براي آسفالت و تعريض اين جاده وجود ندارد و از آنجايي كه از پنجاه سال قبل اين جاده وجود داشته و بعدا منطقه حفاظت شده بافق به عنوان يكي از مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محيط زيست مصوب شده است لذا نمي‌توانيم به مردم محلي بگوييم از آن تردد نكنند.

معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست تصريح كرد: در عين حال گزينه جايگزين براي بهسازي اين جاده، جاده شادكام است كه پيمانكار احداث تونل آن نيز اعلام آمادگي كرده است.

وي با تاكيد بر اينكه زماني كه سازمان حفاظت محيط زيست به موضوعي ورود و برخورد مي‌كند نشان دهنده عكس‌العمل سازمان است به ايسنا گفت: متاسفانه برخي رسانه‌ها به جاي تشكر در اين زمينه اعلام مي‌كنند كه سازمان محيط زيست عكس‌العملي نشان نمي‌دهد. اگر عكس‌العملي نشان نمي‌داديم اصلا به اين موضوع ورود نمي‌كرديم نه آنكه جلوي عمليات را بگيريم.

معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به اجراي عمليات بهسازي كه توسط سازمان حفاظت محيط زيست متوقف شد افزود: علت توقف اين عمليات عدم اعلام توسط بخش‌هاي مربوطه به سازمان حفاظت محيط زيست و دريافت مجوزهاي لازم بوده است؛ لذا بهسازي جاده خاكي گزوئيه در منطقه حفاظت شده بافق با رعايت ضوابط زيست‌محيطي بلامانع است اما آسفالت كردن و تعريض آن ممنوع است.

وي با اشاره به اينكه 30 درصد عرصه‌هاي كشور زيستگاه يوز ايراني است گفت: نمي‌توانيم به بهانه وجود يوز، تردد در جاده‌اي را ممنوع كنيم و يا اينكه بگوييم مردم از جاده استفاده نكنند. لذا آقاياني كه خود را در اين خصوص كارشناس مي‌دانند اگر پيشنهادي دارند و راه ديگري را بلدند ارائه كنند.

معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست با تاكيد بر اينكه حفظ يوزپلنگ ايراني نيازمند مشاركت جوامع محلي است تصريح كرد: خوشبختانه طي سالهاي گذشته هم جمعيت يوز افزايش يافته است و هم رفتار محلي مردم مناطق يوزخيز بهتر شده است و همين امر مي‌تواند ناجي يوزپلنگ ايراني باشد.

به گزارش ايسنا، در خبر روز گذشته به نقل از معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست منظور از عبارت «احداث جاده گزوئيه در منطقه حفاظت شده بافق هيچگونه توجيهي ندارد»، احداث جاده جديد آسفالته بوده است كه بدين ترتيب اصلاح مي‌شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها: